Vítejte a těším se na Vás.


Říjen 2016

Malinový koláč

26. října 2016 v 12:02 | Natty |  Koláče

Maliny ještě v říjnu...


Když jsem si kupovala dvakrát plodící maliník, tak jsem moc nevěřila. Dnes už z rostlinky 50 cm vysoké jsou dvoumetrové výhony obalené malinami jednou v červnu a podruhé na podzim.

Nyní je konec října a ještě stále sklízíme 3 x týdně misku malin. Většinou je dáváme do jogurtu na svačinu, ale minulou neděli jsem udělala malinový dort k 45. výročí naší svatby a tuto neděli koláč plný malin.

Suroviny: Těsto - 2 vejce, 5 lžic cukru, 5 lžic oleje, 5 lžic polohrubé mouky, 1 bílý jogurt, špetka soli, 2 lžíce kakaa a půl sáčku prášku do pečiva. Krém: 200 g másla, 1 vanilkový pudink, 1/4 litru mléka a podle chuti cukr. Miska čerstvých malin.


...čerstvě natrhané maliny...


Postup: Všechny suroviny na těsto smícháme a upečeme korpus. Necháme vychladnout. Na krém uvaříme pudink a zašleháme s cukrem do másla. Potřeme korpus a posypeme malinami. Lehce pocukrujeme a dozdobíme. Necháme vychladit a pak už jen "dobrou chuť".

Pěkné podzimní dny.


Detoxikace jater

17. října 2016 v 9:28 | Natty |  Zdraví

Podzimní zelenina je výborný lék ...


Oranžová mrkev, fialová řepa, červená jablka, světlý zázvor a žlutý citrón, to je ovoce a zelenina, která jsou základem detoxikace jater.

Játra zbavují naše tělo toxinů a zároveň vytvářejí látky potřebné pro život. Patří k párovým orgánům a jsou uloženy vpravo pod bránicí, pod pravým žeberním obloukem.

Pociťujete často bolest v pravém podžebří ...
Pak je detoxikace vhodná. Játra vylučují cizorodé a chemické látky z vnějšího prostředí, buď z potravy, nápojů, nebo léků a zdravou detoxikací je můžeme posílit.

Jak poznáme , že játra potřebují detoxikovat?

1. Cítíme únavu, nevýkonnost, nesoustředěnost.
2. Objevují se poruchy trávení - nadměrná plynatost, nafouklé břicho.
3. Na kůži se objevují pihy, hnědé skvrny, bradavice.
4. Máme studenou a vlhkou kůži těla i rukou.
5. Pod jazykem máme kůži nažloutlou.
6. Snižuje se množství moči, zvětšují otoky.

Nápoj k detoxikaci...


Suroviny: 1 červená řepa, 3 mrkve, 2 červená jablka, 1,5 cm zázvoru, 1/2 citronu.


Postup: Všechny suroviny vložíme do odšťavňovače a odšťavníme. Vzniklou šťávu naředíme pitnou vodou do celkového množství 1 litr a zvolna popíjíme během celého dne.


Při potížích: Denně po dobu 1 měsíce s omezením tučných výrobků
Preventivně: Neomezeně po celý podzim, zimu a časné jaro.

Pěkný podzim.


První a poslední

3. října 2016 v 7:26 | Natty |  Rybaření

První říjen...


Krásným úlovkem jsme společně s dcerou Ivou ukončily rybářskou sezónu na závodech v Pávově u Jihlavy. Na rybníku "Dubák" jsme byly prvně, takže jsme netušily, jaká voda na nás čeká. Rybník je krásný uložený v nádherné krajině.

Závod trval 24. hodin. Místo jsme si vylosovaly na hrázi, kde je hloubka 2,5 metru. Iva stavěla bivak, já připravovala pruty. V devět hodin zazněl výstřel a závod začal. S nadějí na pěkný výsledek jsme prvně nahodily. Lovné místo jsme si prokrmily kukuřičkou a čekaly.

Uplynula necelá hodina a ozval se první hlásič a Iva už táhla naší první rybu. Nádherného kapra 72 cm. Druhý na sebe nedal čekat ani 20 minut a měl 65 cm. Měly jsme radost, protože ryby se počítaly na cm a na začátek to byl pěkný "náskok".

Uplynulo 30 minut a opět se ozval hlásič. Vlasec se pomalinku napínal, pak zastavil a Iva na mě volá, vem to, vem to...A tak jsem přiskočila a zasekla. Nějakou dobu trvalo, než jsem rybu ke břehu přitáhla, ale když jsme s Ivou uviděly hlavu, celé jsme zářily. Nádherný jeseter. Iva byla připravena s podběrákem a už jsme rybu "lapily".


...Jeseter - 130 cm...

Byla těžká, ale krásná. Na podložce bojovala a trvalo chvíli, než jí rozhodčí změřil. Měla úžasných 130 cm a vážila dobrých 11 kg. Pro mě to je zatím osobní rekord, dosud jsem měla vloni uloveného jesetera 120 cm. Letos se o něj dělíme s dcerou, ona nahodila, já přitáhla ke břehu, Iva podebrala a o radost z nádherného úlovku jsme se dělily společně.

Závod trval 24. hodin, zúčastnilo se 15 dvojic a my s Ivou byly jediná ženská dvojice. Říkali nám "Lady team" a fandili. Nakonec jsme se umístily na nádherném 4. místě a domů odjížděly s pocitem krásně prožitého závodu.

Závod byl letos poslední a významný tím, že já si mohu připsat zatím svůj největší úlovek.
Proto ten nadpis - první a poslední.

Pěkné říjnové dny.