Vítejte a těším se na Vás.


Téma týdne - 1

14. dubna 2016 v 13:58 | Natty |  Dietní koutek

Hlavu vzhůru a úsměv na tváři…


Nádherné téma, které mě přivedlo na myšlenku, jak ho pojmout. Zaměření mého blogu je především ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL a od toho se odvíjí i věčné téma - HUBNUTÍ.

V dnešní době je to velmi žhavé téma a myslím, že mezi námi je mnoho těch, kteří by rádi zhubli, upevnili si zdraví a hlavně si zvedli i vlastní sebevědomí.

Každý hledá cestu, jak toho dosáhnout, zkouší "zaručené" diety, po kterých několik kileček zhubne, ale po čase dietu přestane držet a kilečka jsou všechna zpátky a zaručeně i nějaká navrch.

Z toho vyplývá, že tudy cesta nevede. Jediná cesta ke zhubnutí je celková změna myšlení a pomalými krůčky vpřed.

Nebudu tady kopírovat vědomosti z internetu, ale pokusím se předat vlastní zkušenosti se zárukou, že pokud budete chtít, tak zhubnete. Ráda vám pomůžu s prvními krůčky a společně můžeme to jaro vítat o nějaké to kilečko lehčí.Mrkající

Rozhodnutí je jen na vás, zda to chcete zkusit, či jen nahlížet a čerpat z mojí praxe. Úplně na začátek stačí, když se rozhodnete k prvnímu krůčku a napíšete, že to chcete zkusit. K ničemu vás to nezavazuje, vše bude anonymní, komentáře budou moderované, uvidím je jen já a zpětnou vazbou vám pomůžu v hubnutí.

Pokud jste dočetli až sem, pak si můžeme zadat první úkol. Váhu strčte do kouta a vezměte do ruky centimetr. Změřte se v pase, a pokud je vaše míra vyšší než 85 cm u žen a 90 cm u mužů, je třeba se pustit do hubnutí.

Napište do komentářů své křestní jméno (přezdívku) a míru pasu. Jaký je váš jídelní režim a jak často a co pijete.To mi napoví, kterým směrem se budeme dál ubírat.

Zítra začneme prvním opravdovým krůčkem, který nás povede k vysněnému cíli,
tak hlavu vzhůru.Smějící se


15. dubna - první den.

Dnes se zaměříme na nejdůležitější okamžik dne - snídani.
Je dobře, že většina z nás snídá, ale je třeba také vědět co a kdy. Nejprve se zaměříme na čas. Snídat je třeba nejpozději hodinu po probuzení.

Snídaně je start do celého dne a tak velmi záleží na jejím správném složení. Dnes je velmi módní ovesná kaše s ovocem. Nic proti tomu nenamítám, ale stačí jednou za týden, nikoliv denně. Vhodnější je složit snídani ze všech důležitých složek potravy - sacharidů, bílkovin, tuků a zeleniny. Taková snídaně dodá tělu všechny potřebné látky a správně nastartuje naše tělo na celý den.

Možná vás napadá otázka, a co koláče, buchty, závin a další sladké pečivo? Nezavrhuji, ideálně jednou týdně, nejlépe v neděli a v přiměřeném množství. Taková snídaně by měla být za odměnu, nikoliv každodenní rituál.

A to je úkol dnešního dne. Pokuste se složit snídani, aby obsahovala všechny správné živiny.


Jako příklad uvedu snídani mojí - krajíc chleba (sacharidy), domácí lučina (bílkoviny) vařené vejce (bílkoviny) pórek (zelenina) ředkvičky (zelenina) - bílá káva s jednou lžičkou cukru + 300 ml vody. Taková snídaně obsahuje přibližně 1 200 - 1 300 kJ, splňuje zhruba 20% celodenní stravy.


Připravila jsem pro vás tabulku, kterou si můžete uložit a zapisovat si co všechno jste za následující týden snědli. Je to jen na vás, pokud to vyzkoušíte, velmi rychle odhalíte případné chyby a budete se jich snažit vyvarovat.Mrkající
Na vše, co vás zajímá, se můžete zeptat v moderovaných komentářích a já odpovědi zahrnu do dalšího dílu společného hubnutí.

Těším se na Vás

a v pondělí (18. dubna) budeme pokračovat.Mrkající


18. dubna - den druhý.

Hezké pondělní ráno děvčata a věřím, že jste si pěkně o víkendu odpočinuly.Mrkající
Před námi je nový týden a opět si do pátku budeme společně hrát a přitom nenápadně hubnout.

Z vašich komentářů jsem se dozvěděla, že máte opravdu snídaně různorodé a už stačí jen malinko doladit a budeme moci pokračovat. Důležité je, že SNÍDÁTE. Chvilinku se ještě u snídaně zastavím.

Naučme se společné pravidlo - do ničeho se nebudeme nutit. Každý máme svoje stereotypy a s těmi bychom měli pracovat. Já mám třeba ráda chléb, jiný rohlík, další kaši, nebo sladké pečivo, někdo i párek s hořčicí nebo dršťkovou polévku.

Teď už je třeba zvážit, zda nám naše snídaně dodává to, co by měla a to energii ze všech složek, uváděných v úvodu článečku. Dále je to množství jednotlivých surovin. Zde padla první otázka.

1. Kolik chleba nebo pečiva k snídani? Pokud jsme se rozhodli pro redukci hmotnosti (hubnutí), je třeba malinko omezit chléb i pečivo na 50 - 60 g. Je to jeden "normální krajíc" chleba nebo větší rohlík či houska. Vhodnější je, celozrnné pečivo z tmavé mouky, ale "občasné vybočení " je zpestření. Co se týče cereálií do jogurtu nebo mléka, stačí 30 - 40 g.

Doporučovala bych, jídlo si plánovat dopředu na celý den, čímž se zamezí nekontrolovatelnému přejídání. Tabulka nám měla ukázat, že vhodné je rozdělit jídlo do 5 denních dávek v rozmezí 2,5 - 3 hodiny. Dále bych doporučila DO VŠECH denních dávek zařadit nějakou bílkovinu, neboť bílkoviny mají velkou sytící schopnost a nehrozí, že bychom měli mezi jednotlivými jídly hlad. Že PRAVIDLENOST je úspěch v hubnutí, to je pravda a když se to naučíme, tak i tělo velmi rychle začne v určitou hodinu vyžadovat potravu.

2. Jak si udržet váhu po zhubnutí? Tak to je ta těžší cesta, než vlastní zhubnutí. Vždy záleží, jakým způsobem jsme hubli. Pokud jsme použili nějakou "osvědčenou dietu", a po jejím skončení se vrátíme do starých kolejí, sníženou hmotnost neudržíme. Pokud ovšem změníme "myšlení", budeme hubnout pozvolna jen zaměňováním nezdravého za zdravé a stane se to naší "životní filozofií", tak si váhu udržíme v mezích, které nám vyhovuje. Ale k tomu se ještě dostaneme podrobněji později.

Dnes zařadíme druhé denní jídlo a to SVAČINU. Za sebe bych doporučila, pokud jsme měli správně složenou snídani, vždy OVOCE. Stačí jeden kus, nebo několik druhů v menším množství. Množství by mělo být asi 100 g, což nám dodá přibližně 500 kJ. Dále je vhodné přidat již zmiňovanou bílkovinu, např. 150 ml kefíru nebo 10 g tvrdého sýra, či malý bílý jogurt. Svačina by měla dodat asi 15% celodenní stravy. Svačinu je nutné, stejně jako snídani doplnit alespoň 300 ml tekutin bez cukru - vodu, čaj, minerálku.

Úkol na dnešní den - zapiš co a jak svačíš?

Přeji opět pěkný a pohodový den

a sejdeme se zase zítra.Mrkající


Den třetí - 19. dubna.

Dnes na nás čeká druhé hlavní jídlo - OBĚD.
Pro někoho to bývá první jídlo dne, což bývá velká chyba. Tělo už je ve stresu, žádá si své a tak si většinou naložíme zbytečně velkou porci, abychom uspokojili hlad.

My zde už víme, že se ráno pěkně nasnídáme, dopoledne si dáme malou svačinku a na oběd se sice těšíme, ale na talíř si naložíme přiměřenou porci.

Hlavně se zaměříme na správné rozložení na talíři - 1/3 bílkoviny (maso, vejce, sýr, šunku s nízkým obsahem tuku), 1/3 příloh, brambory, rýži, těstoviny, kuskus, pohanku, chléb, pečivo) a 2/3 doplníme zeleninou nejlépe čerstvou nebo tepelně upravenou.


Kolik masa? - 100 - 120 g kuře, krůta, králík, 80 - 100 g vepřová panenka, kýta, hovězí, šunka, dietní párek
Kolik přílohy? 100 - 150 g brambor nebo bramborové kaše, 30 - 40 g rýže, těstovin, kuskusu, pohanky (váha v syrovém stavu) 50 - 60 g chléb nebo pečivo
Kolik zeleniny? 150 - 200 g - ideálně různé druhy - pozor na dresinky, děláme z jogurtu, zakysané smetany

Důležité upozornění: Alespoň 30 minut počkejte, než budete pít tekutiny. Pití je vhodnější před obědem. Voda zaplní žaludek a pocitově sníme méně jídla. Pokud budeme popíjet během oběda, nebo bezprostředně po obědě, narušíme trávící proces a dojde ke zpomalení vyprázdnění žaludku.

Úkol na dnešní den: Svůj dnešní oběd sestav tak, aby odpovídal výše popsanému doporučení.

3. Patří káva a pivo do pitného režimu? - Nikoliv, kávu si můžeme dopřát 1 - 2 denně, bez cukru, vždy se sklenicí vody !!! - Pivo, toho bychom se měli během redukce hmotnosti vyvarovat a pokud si dáme malou skleničku, vždy zahrnout do celodenního výdeje.

Přeji sluníčkový den

a těším se zase zítra.Mrkající

Den čtvrtý - 20. dubna

Až dosud jsme společně zvládli první polovinu dne, to znamená - SNÍDANI, SVAČINU a OBĚD.
Z vašich komentářů lze usuzovat, že si zhruba umíte sestavit svůj jídelní režim, u některých jsou menší chybičky, ale ty můžeme postupně společně odstranit.

Dnes by měla být na programu odpolední svačina, ale já se rozhodla pro "aktuální téma" a to jarní bylinky v našem jídelníčku. Bylo by škoda, kdybychom na "dary jarní přírody" zapomínali a soustředili se jen na "hubnutí", i když právě bylinky nám mohou být velikým pomocníkem.

Po zimě je naše tělo poněkud "unavené" z celkově těžší stravy, dále nedostatku přirozeného pohybu, nedostatku sluníčka a tak je ten správný čas tělo "nastartovat", aby docházelo nejen k duševní pohodě, která je nesmírně důležitá, ale i k pročištění a zrychlení metabolismu.

Nelze oddělovat tělo od duše, vzájemně jednotlivé orgány, neboť vše je jedna spojitá nádoba. Určitě jste si všimli, že když jste "vyladěni psychicky", vše lépe zvládáte, zdraví je pevnější a celý den je prosluněn. A to je cesta, na kterou bych vás ráda navedla. Na psychickou i fyzickou pohodu, ke zlepšení zdraví a celkové životní spokojenosti.

Bylinky jsou jedním z činitelů, kteří nám na "cestě za štěstím" mohou pomáhat.
1. A tak už jdeme přímo na zahradu. Ohneme se několikrát nahoru a dolů, utrhneme mladé a svěží kopřivy, asi tak 20 - 25 kousků. Uděláme si 1 - 2 litry čaje a budeme zvolna popíjet po celý den. Samozřejmě bez cukru. Že budeme chodit často na malou stranu je ten správný ukazatel, že se pročišťujeme a zrychlujeme metabolismus. Kdo nemá možnost, stejné udělá např. o víkendu někde v přírodě.

2. Mladé lístky břízy právě začínají pučet a to je dobré znamení, že i zde je další možnost na výborný čaj bez cukru, který nejen odvodňuje, ale má i další účinky, které nám pomůžou s hubnutím. Pokud budete pít kopřivy, stačí 3 x denně 1/4 litru březového čaje. Čaj z břízy

3. Opět ohni hřbítek a natrhej si mladé lístky pampelišky (3 - 7 lístečků), omyj a pěkně sežvýkej. Pokud to nedokážeš, nakrájej do salátu z jarní zeleniny.

4. Koukni kolem sebe a určitě nebude chybět sedmikráska, neboj se jí, klidně jí přidej do salátu, na pudink, do polévky.

5. Zavzpomínej na dětství a klidně si během dne natrhej lístečky šťovíku a už mlsej.

To by na začátek jara stačilo, důležité je denně, po dobu alespoň 1 - 3 týdnů. Kdo nemá možnost vlastní zahrady, musí za "bylinkami" do přírody a natrhat ve větším množství a stejně jako třeba jahody nebo borůvky, či jiné potraviny - ZAMRAZIT, hodnota je stejná, jako z čerstvých.

Úkol: Zařaď alespoň jednu z bylinek do svého redukčního programu, a pokud máš recept, kde bylinky používáš, napiš do komentářů.
Já dávám pro dnešní den KOPŘIVOVOU POLÉVKU .


Tuto tabulku si můžete uložit a každý mínusový cm nebo shozený kilogram proškrtnou. Kdo bude mít všechna políčka proškrtnutá, napíše do MODEROVANÝCH KOMENTÁŘŮ a dostane certifikát za změnu životního stylu.Mrkající

Pěkný den

a zítra budeme pokračovat.Mrkající

Pátý den - 21. dubna

Odpolední svačina je opět velmi důležitá a hodně z nás na ni zapomíná, což je velká chyba. Pokud ji vynecháme, navýšíme opět večeři a navíc si dáme většinou to, co rozhodně do zdravého stravování nepatří.

Co si dát na odpolední svačinu?
Určitě by se ozvalo KÁVU a něco sladkého. Pokud to tak máte i vy, pak je to tím, že váš oběd nebyl správně sestaven a potřebujete "nastartovat" za pomoci kofeinu a cukrů.
Nejčastěji to však bývá stereotyp, který jsme si usadili ve svém mozku.

My se tady pokusíme malinko o změnu. Ideální by bylo, zařadit mléčný výrobek v podobě jogurtu, nejlépe bílého v polotučné podobě. Slazené jogurty navíc s ovocem jsou méně vhodné, je lepší dodat ovoce čerstvé. Do jogurtu můžeme zkusit zařadit CHIA SEMÍNKA asi 20 g, která jsou výborným pomocníkem nejen při hubnutí.

Pro ty, kdož mají těžší zaměstnání, nebo sportují, je vhodné zařadit krajíček chleba se šunkou a zeleninou a hrneček mléka. Různé müssli tyčinky bych volila jako variantu "na cesty", kdy si nemůžeme dopřát kvalitnější svačinu.

Všechny výrobky, které obsahují cukry nás sice na chvíli zasytí, ale po krátkém čase se dostaví "chuť" a my začneme zase útočit na lednici. Proto zařaďme opět bílkoviny, které nás zasytí až do dalšího jídla - večeře.


Já nejčastěji svačím bílý jogurt, 1 kus ovoce, 2 lžíce Chia semínek nebo Goji. V tomto jarním období si ráda vychutnám na svačinu i některý bylinkový čaj, které jsem uváděla v minulém článečku.

Váš úkol: Napiš, zda pravidelně a co svačíš? Zda svačíte celá rodina nebo jen ty? Zda svačíš v klidu u stolu nebo "za poklusu" .

Odpolední svačina by měla být zhruba 3 hodiny od oběda a za další 3 hodiny by měla následovat večeře. Opět zdůrazňuji PRAVIDELNOST, vyplatí se nejen při hubnutí, ale ve všech činnostech, které provádíme.

Navíc odpolední svačinka venku na sluníčku v klidu a pohodě nám dodá sílu na zbývající denní činnosti. Tak se nešiďme a stejně jako dětem, dopřejme i chvilku sobě.

Pěkný den

a těším se zítra.MrkajícíDen šestý - 22. dubna

Pomalu máme první týden za sebou a centimetr by už měl zaznamenat první úbytky. Kdo preferuje váhu, tak půl kila až kilo by mělo být dole, pokud jsme byli sami k sobě poctivý.

Úkol dnešního dne: Změř se v pase, zvaž se a výsledky zapiš do komentářů. Já mám úbytek 1 cm v pase, vážím se jednou za měsíc, takže až 1. května.

Posledním jídlem dne je večeře.
Zde si někdo dělá "lukulské hody", ale my se naučíme jíst tak, abychom spali klidně a spokojeně a dodali tělu potřebné živiny k jeho regeneraci.

Na noc tělo potřebuje především bílkoviny.
Jídlo by mělo být sestaveno podobně jako oběd, ale v menším množství, abychom zbytečně nezatěžovali trávicí systém. Malinko je třeba ubrat sacharidy a více se zaměřit na bílkoviny, zeleninu a zdravé tuky.

Vhodná večeře je např. 200 g různé zeleniny, 100 g bílkovin (libové maso, šunka, vejce, tvrdý sýr do 30% tuku, ryby, jogurty, tvaroh) a příloha v hmotnosti asi 30 g - tedy o něco menší než v poledne, ale nevynechávat. Správně složené jídlo obsahuje VŽDY všechny složky, bílkoviny, sacharidy, tuky a zeleninu.

Pokud večeříme v 18. hodin a jdeme spát až o půlnoci, je vhodné zařadit 2 hodiny před ulehnutím malou druhou večeři, v podobě bílkovin, např. hrneček mléka, nebo bílý jogurt, plátek sýra nebo bílkovinný koktejl, který si můžeme buď koupit hotový nebo udělat sami.

1. Dáme do mixéru 2 lžíce tvarohu, zalijeme 200 ml vody a přidáme 1 kávovou lžičku medu a rozmixujeme.
2. Další varianta - dáme 20 g mandlí, 200 ml vody, 1 lžičku medu a rozmixujeme.

Nikdy nechodíme spát s plným žaludkem! Pokud chceme mlsat u TV, nakrájíme si na kousky zeleninu a mlsáme stejně, jako když máme misku oříšků, brambůrků apod. V redukčním programu by tyto "pochutiny" neměly být vůbec v našem dosahu - což znamená, nekupovat a doma neskladovat!!!

Děvčata, děkuji za vaše komentáře, jsem ráda, že chcete udělat něco pro své zdraví a pokusit se změnit životní styl. Mini - kurz končí, bylo by toho ještě mnoho třeba zařadit, jak pohyb, tak vyladit psychickou stránku, která VŽDY stojí za obezitou, ale mám nyní spoustu práce jak s chaloupkou, tak s rehabilitací manžela, a tak pokračování nechám na vás.Mrkající

Přesto zde nechávám na sebe kontakt a pokud některá budete chtít soukromě pomoci, můžete se ozvat, stačí kliknout na ikonku dole E-MAIL. Smějící se

Přeji vám pěkný víkend

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama