Vítejte a těším se na Vás.


Září 2015

Hříčka přírody

18. září 2015 v 3:02 | Natty |  Zahrada

Podzimní pohlazení...


po suchém létě, kdy jsme měli místo trávníku "Saharu", trvalky i letničky doslova trpěly nedostatkem vody, jsme se přece jen dočkali, že vykvetly krásky podzimu - jiřiny. Navíc trpěly neskutečným množstvím slimáků, ale nakonec narostly a pěkně se vybarvily.

K mému překvapení vykvetla jedna v provedení - dva v jednom.Mrkající Nevím jak se to stalo, ale byla jsem překvapena, že z jednoho keříčku vykukují oranžové a fialové květy. Buď je to hříčka přírody, nebo se nějakým omylem dostaly hlízy jiřin k sobě a vykvetla barevná kytice.


...oranžová s fialovou v jednom keři...


...něžná lila jiřina...


...nízká růžová kráska...


...jeden z posledních gladiolů...


...fialkový krasavec...


...lila detail květu...


...množství oranžových lístečků...


...azurová obloha 17. září...

Pěkný den.
Hříbky na Vysočině

4. září 2015 v 6:15 | Natty |  Deníček

Hurá, vánoční kuba bude...


letošní léto napovídalo, že houby nebudou. Sucho, v lese ani "prašivka" a tak jsem se pomalu smiřovala s tím, že letošní vánoční stůl bude bez tradičního černého kuby.

Ovšem skutečnost je jiná. Ve městě jsem potkala známou a ta mi hlásila, že "už rostou hříbky". Rychle jsem nakoupila a cestou zpět na chaloupku přemýšlela, kdy vyrazíme s košíčkem.

Los padl na čtvrteční ráno a tak jsme s košíčkem, houbařským nožíkem a Roníčkem na vodítku vyrazili na svá oblíbená místa. Hned na "jedničce" jsem našla 3 hříbečky na okraji lesa, ale v lese ani "ň",Mrkající Ani dvojka, trojka nepřinášela úspěch. Až u "potůčku" jsem našla 4 malé hříbečky, manžel jednoho většího a tím to skončilo.

Dalším místem byla travnatá cesta a tam začal náš houbařský ráj. Evidentně tam nebyla ani noha a hříbečci stály jako sošky v trávě a my se štěstím tetelili.Smějící se Hodně jsme jich museli nechat na místě, neboť byly velcí a už by se nehodily ke konzumaci. I tak jsme naplnili košíček a manžel sundal triko, kam jsme dali větší hřiby.

Cestou domů jsme šli kolem osik a já manželovi povídám."Tady by mohly být křemenáči", a než jsem stačila dokončit větu, manžel už dva krasavce držel v ruce. I na mě zbyl jeden větší a naše radost se násobila.

Pomalu si vykračujeme z lesa domů a mě to svádí navštívit ještě místečko u rybníku, kde jsme také vloni našli párkrát hříbečky a několik křemenáčů. A tak jsme se vydali na obhlídku. Les nás nezklamal a tam už manžel byl do půl těla a úlovek jsme nesli i v jeho mikině.Mrkající


...první letošní úlovek...


...lesní krasavec...


...červení kluci...

V tuhle chvíli jsou houby již nakrájené a rozložené k sušení, jen pár hlaviček jsme si nechali na "první řízečky" , které budou k dnešnímu obědu.S vyplazeným jazykem

Pěkný den.