Vítejte a těším se na Vás.


Červenec 2015

Juka vláknitá

27. července 2015 v 20:06 | Natty |  Zahrada

Moje nová kráska...


na jaře letošního roku jsem poprosila o odkopek jednu paní, které překrásně kvetou juky před domem, kde bydlí moje dcera. Paní byla velmi ochotná a tak jsem si s radostí nesla domů jednu odnož. Místo jsem pro ni vybrala na nové zbudované skalce jako "solitéru" a těšila se, že jednou vykvete.

Jaké bylo moje překvapení, že nejen se pěkně uchytila, ale dokonce se objevil první stvol obsypaný poupaty. Nevěřila jsem vlastním očím, ale opravdu ještě letos juka vykvetla do krásy a já jsem moc ráda, že do mého "království" přibyla další kráska.


... kráska v bílém...


...detail květů...

Paní, která mi odkopek darovala mi po mém sdělení, že mi juka vykvetla řekla, abych si přišla ještě pro druhý, že má ještě jiné kvítečky. Tak až bude po odkvětu, určitě dárek přijmu a budu se těšit, že mi vykvete stejně, jako tato "krasavice".

Pěkný nový týden.


Borůvkový dort

20. července 2015 v 5:50 | Natty |  Dorty

Pro manžela k 68. narozeninám...


Nejen maliny, ale i zahradní borůvky jsou obsypané krásnými modrými plody a tak narozeninový dort pro manžela byl opět plný "zdravíčka".

Dort se rozplýval na jazyku a pro ty z vás, kdo rád udělá něco sladkého a přitom lehkého a zdravého nechávám recept.

Suroviny: 1 balíček cukrářských piškotů. rozpustná káva, 3 odtučněné tvarohy, 2 vanilkové pudinky, 1/2 litru mléka, práškový cukr, čirá dortová želatina a miska borůvek.


Postup: Uvaříme si silnou rozpustnou kávu. Dlouhé piškoty namáčíme do kávy a skládáme na dno dortové formy. Na piškoty dáme polovinu krému, který vyšleháme ze 3 tvarohů, uvařeného pudinku a 10 lžic cukru. Posypeme borůvkami. Dáme druhou vrstvu namočených piškotů a druhou polovinu krému, který uhladíme do hladka. Trochu si necháme na dozdobení. Celý povrch posypeme borůvkami a zalijeme čirou želatinou, kterou uděláme dle návodu na sáčku. Po ztuhnutí dozdobíme krémem a borůvkami včetně malých omytých lístečků z keříčku. Necháme alespoň 12 hodin rozležet v chladu a pak už jen zapálit svíčky a mlsat.Mrkající

Pěkný nový týden.


Malinový sirup

15. července 2015 v 8:20 | Natty |  Ovoce

Letos máme úžasnou úrodu...

maliny nejen na narozeninový dort, ale i na mlsání a také na vynikající malinový sirup.
Je krásně červený a úžasně voňavý. Dříve jsme chodili na maliny do lesa, ale dnes už máme "pohodlí doma" a věřte, že je šťávička stejně dobrá jako z malin lesních.Mrkající

Suroviny: 1 kg malin, pár lístečků na vůni, 1/2 litru studené vody, 6 - 8 g kyseliny citrónové, 1,6 kg cukru.


...připravené maliny...


...hotový sirup...

Postup: Otrhané maliny zvážíme, omyjeme a vložíme do nerezového hrnce. Rozmačkáme, přidáme požadované množství studené vody, kyselinu citrónovou a necháme v chladnu 24 hodin odpočinout. Pak přes husté plátýnko odměříme, můžeme vymačkat i zbylou drť a přidáme cukr. Zahřejeme než se rozpustí cukr - nevaříme!!! a ještě teplé nalijeme do skleněných lahví a zazátkujeme. Uchováme v chladu a ředíme kvalitní pitnou vodou, minerálkou nebo sladíme čaj.

Pěkný den.


Malinový dort

13. července 2015 v 9:02 | Natty |  Dorty

Pro Ivušku sladké pošušňáníčko...

Maliny krásně dozrávají, stejně jako naše nejmladší dcera Iva.
Víkendová oslava se velmi vydařila, i když nás byla jen polovina rodiny, neboť druhá část je na dovolené.
Další víkend bude patřit oslavě manželovi, který se přesně na Markétu dožívá o 40 let více, než naše nejmladší dcera.
I pro něho přichystám dort a určitě bude z ovoce, které dozrává na naší zahradě.Mrkající

Tak kdo by rád vyzkoušel lehký letní dortík s malinami, tak je tady recept.

Suroviny: Korpus: 2 vejce, 4 lžíce oleje, 3 lžíce cukru, 4 lžíce polohrubé mouky, 1 vanilkový pudink, 1/2 prášku do pečiva, špetka soli, kakao a trochu mléka. Náplň: 2 odtučněné tvarohy, 1/4 litru mléka, 1 vanilkový pudink, 8 lžic cukru, 1 vanilkový cukr. Maliny, dortové želé.


...dort pro Ivušku...

Postup: Vejce s olejem a cukrem vymícháme do hladka. Přidáme mouku, pudink, prášek do pečiva, 2 lžíce kakaa, špetku soli a vše dobře promícháme. Zředíme trochou mléka, nalijeme do dortové formy vytřené tukem a vysypané moukou. Upečeme na 175°C a dáme vychladit. V mléce rozšleháme pudink a vanilkový cukr a uvaříme hustou kaši, necháme vychladit. Tvarohy prošleháme s cukrem, přidáme pudinkovou kaši a našleháme hladký krém. Krémem natřeme korpus, trochu si necháme na ozdobu. Celý povrch poklademe malinami a zalijeme dortovým želé, které si připravíme dle návodu na sáčku. Po zatuhnutí ozdobíme zbylým krémem a čerstvými malinami.


...už je mi 28 let...


...a mě o 40 více...


...tak sfoukneme a slupneme...

Pěkný den.


Mateřídouškový sirup

9. července 2015 v 4:54 | Natty |  Bylinky - recepty

Léto budiž pochváleno...


babi, ty nemusíš ani vařit, povídal Lukášek. Máš tu jahody, maliny, rybíz, angrešt, hrách, kedlubny a to mám moc rád.Mrkající
A já dodala, že ještě brambory a králíky, okurky a rajčata a spoustu další zeleniny. Ale...

Ty měsíce hojnosti netrvají věčně a tak je třeba myslet i na zbytek roku, kdy zahrada spí.
A tak dnes přišel na řadu mateřídouškový sirup.


... první skleničky rybízové marmelády...
Recept na marmeládu najdete zde.

Dnes ale nechávám recept na výborný mateřídouškový sirup a tak kdo máte možnost, natrhejte si krásné mladé kvítečky mateřídoušky a začněte čarovat.Mrkající


...mateřídouška z naší mezičky...

Suroviny: 2 velké hrsti mateřídoušky, 2 citróny, 2 litry vody, 1 kg cukru, 2 lžičky kyseliny citrónové.


... voňavý červený sirup...

Postup: Mateřídoušku omyjeme, zalijeme 2 litry vlažné vody, přidáme 2 citróny a necháme 24 hodin louhovat. Přivedeme k varu a necháme 5 minut povařit. Přecedíme přes plátýnko, přidáme 1 kg cukru, 2 lžičky kyseliny citrónové a necháme rozpustit. Nevaříme!!! Nalijeme do skleněných lahví a zazátkujeme. Ředíme s vodou nebo minerálkou.

Je vynikající a mohu jen doporučit. Mrkající
Působí na zažívání, uvolňuje křeče, působí proti průjmům a uvolňuje "prdíky".

Pěkný den.Meduňkový sirup

1. července 2015 v 19:46 | Natty |  Bylinky - recepty

Pro zdravý spánek...


odpočatá po dovolené, která byla nádherná, už zase běhám kolem Perníkové chaloupky a "čaruji".
Vloni jsem si zasadila citrónovou meduňku a letos už sklízím nádherně voňavé lístečky, z kterých je výborný čaj na spaní a také meduňkový sirup, který v těchto horkých dnech přijde určitě k chuti.

Příprava sirupu je velmi jednoduchá a namíchaný s ledovou vodou nebo sifonem máme lahodný nápoj pro letní dny.
Tak rychle na zahrádku, nůžky a pusťte se do přípravy.Mrkající

Suroviny: 200 g meduňky (listy i stonky), 2 l vody, 2 citróny, 1 kg cukru, 2 lžičky kyseliny citrónové


...moje citrónová meduňka...


...hotový sirup...

Postup: Ostříháme keříček, omyjeme a dáme do misky. Převaříme 2 litry vody a bylinky zalijeme. Přidáme dva citróny zbavených pecek nakrájených na kolečka a necháme 48 hodin louhovat. Potom přecedíme přes plátýnko, vymačkáme a přidáme cukr a kyselinu citrónovou. Necháme zahřát, než se cukr rozpustí a naléváme do skleněných lahví dobře vymytých.

Sirup je velmi lahodný a sklenice smíchaná s vodou před spaním nám navodí krásné a sladké sny.

Pěkný den.