Vítejte a těším se na Vás.


Květen 2015

Štěstí na louce

26. května 2015 v 5:27 | Natty |  Deníček

Na jednom místě...krásné pondělní odpoledne. Přijela dcera s Adélkou a Honzíkem a společně jsme se vydali na procházku. 5 minut cesty za chaloupku a jsme v nádherné přírodě Vysočiny.

Rozhodli jsme se pro procházku rozsáhlou loukou, kde jsou vyjeté koleje a děti se mohou pěkně "vyřádit". Také Roníček byl štěstím bez sebe, že je na procházce a tak spokojenost byla všestranná.

Povídám si s dcerou a najednou můj pohled zbystřil. Čtyřlístek, sehnu se a opravdu. Tak to budu mít letos štěstí, povídám dceři a ohnu se pro něj. Ale co to vidím, není tam jeden, ale další a další a dokonce pětilístek. Radostí ani nedýchám a trhám celou kytičku těchto vzácných symbolů štěstí.


...kytička štěstí...


A co říká legenda?
Když byla Eva vyhnána z ráje, přinesla si s sebou na Zem právě čtyřlístek pro štěstí. Čtyřlístek nám přinese štěstí jenom v tom případě, že jsme jím byli obdarováni, nebo jsme na něj zcela náhodou narazili, bez záměrného hledání.

Jeho čtyři listy symbolizují čtyři živly: oheň, voda, země, vzduch. Má přinášet štěstí, ale také lásku, finance, je ochranou před zlem, nepříjemnostmi. Jedná se pouze o motiv štěstí, nikoliv prostředek k jeho dosažení.

Traduje se, že když chce svobodná dívka vidět svého budoucího muže, má si čtyřlístek dát pod polštář a ve snu ženicha spatří. Ve středověku se umísťoval za dveře, na dveře, okna, postel, a to pro ochranu domova, štěstí a zdraví.

A pětilístek? Tak to už je celý pytel štěstí, a protože bych ho sama neusnesla, přišla jsem se s vámi podělit.
Tak ať i vám přinese tolik štěstí, kolik unesete.Mrkající

Pěkný nový týden.


Dědičnost nejen u lidí

18. května 2015 v 11:03 | Natty |  Téma týdne

Strakáčci po mámě…


...samička Anetka...

Na jaře jsme si koupili krásnou strakatou samičku. Byla to taková "rukavice", ale bujná. Neustále skákala do výšky jako na trampolíně. Nechali jsme jí ještě měsíc na "výkrm" a samice se krásně zakulatila.


...samec Ferda...

Pak přišel čas a náš Ferda dostal čestný úkol, aby společně s Anetkou (takové jsme jí dali jméno po majitelce) počali králičí dětičky. Byli jsme zvědaví, kolik jich bude Anetka mít a zda se projeví genetika po mámě nebo tátovi.

27. dubna se narodila králičí miminka. Prohlédla jsem hnízdo a napočítala 7 malých dětiček. Nejvíce mě zajímalo, zda tam budou také strakáčci po mámě a jsou. 4 nádherní strakatí králíčci, 2 černí a jeden polňáček. Kupodivu po tatínkovi není ani jeden. Takže v případě Anetky se genetika po otci příliš neprojevila.


...strakáčci po mámě...


...také černoušci...


...strakáček...


...polňáček...

Ovšem 2 dubna, ve stejný den, kdy má narozeniny náš nejmladší vnouček Honzík, se narodily dětičky samici Zdeničce, kterou jsme dostali od bratra mého muže (Zdeňka). Ta je krásně černá a Ferdík je zlatý a tam se pěkně o genetické vlohy podělili. 5 zlatoušků po tátovi a 4 černoušci po mámě.


...samička Zdenička...


...zlatouškové po tátovi...


...černoušci po mámě...


...Lukáškova Pankačka (morčice)...

Tak jako u lidí, tak i v živočišné říši se dědí generace po generaci určité znaky a věřím, že i vlastnosti. Někteří králíčci se nechají hladit, jiní jsou plašší a my si hlavně přejeme, aby stejně jako my lidé, byli hlavně zdraví.

A to také přeji vám všem, kteří nakukujete, neboť na světě není nic cennějšího, než zdravíčko.

Pěkný nový týden.


Mravenečci do boje

13. května 2015 v 9:09 | Natty |  Téma týdne

Venku všechno krásně kvete...

ptáci zpívají veselou písničku, přesto si připadám jako malý mraveneček s pochroumanou nožičkou, který se vydává do boje.

Tak začíná životní pohádka jednoho z nás, kteří žijí v dnešní konzumní společnosti. Přes dvacet let jsem budoval společně s ostatními mravenečky jedno mraveniště, kde jsme se vzájemně tolerovali, vycházeli si vstříc a snažili se udělat něco pro společné žití a produkty své práce přispívat k blahu všech.

Až jednoho dne přišel velký pán a naše mraveniště koupil. Na místa dosavadních vedoucích mravenečků dosadil úplně cizí, kteří o chodu našeho života neměli ani ponětí. Ale velice dobře našli cestu k našim penězům a začali je ve zvýšené míře užívat. Nejprve reprezentativní obědy, drahá auta, byty za naše společné peníze a pohledávky mraveniště dostávaly trhliny. Neplatily se faktury a tak došlo na mravenečky, kteří svojí prací mravenčí firmu budovali.

Nejprve se mravenečkům vzaly peníze za vykonanou práci a v dalším kroku se mravenečci začali z mraveniště vyhánět. Nikoho nezajímalo, co s nimi bude, jak se budou živit, jak se postarají o sebe a své rodiny. Hlavně že mravenčí mocipáni měli stotisícové platy, které si sami dali, a když jim chybělo, vzali si z mravenčí pokladny.

Já zatím sedím v tom "bolavém" mraveništi a smutně koukám, jak se lety budované mraveniště rozpadá, a čekám, jak to celé dopadne a kdy přijde řada i na mě. Zatím mi byly vzaty peníze bez udání důvodu.

Napsal jsem vrchnímu mravenci, který mi dosud ani neodpověděl, čímž mi jasně říká: "Ale mě to nezajímá". Jak jinak si vysvětlit, že nezájem o blaho svých podřízených mravenečků, kteří se z posledních sil snaží zachránit mraveniště, které je před spadnutím?

Nejjednodušší by bylo opustit "rozpadající se mraveniště", ale není přece možné, aby si několik jedinců bez boje přivlastnilo to, co nikdy nebudovali. A tak budu bojovat až do posledních sil bez použití věty: "Osud našeho mraveniště mě nezajímá".

Pěkný den.


Dobijím baterky na rybách

9. května 2015 v 6:33 | Natty |  Téma týdne


Život se musí žít…

Možná trochu otřepaná fráze, ale pravdivá. Rozdíl je v tom, co si pod slovem "žít" představujeme. Já osobně radost z každého dne. Pravda, nebylo to vždy. Dokud jsem byla mladá, měla jsem "barevné" představy. Mnoho z nich jsem si během dosud prožitého života splnila. Vdala se, měla děti, vychovala je, postavila do života a vybudovala chaloupku, v které nyní s manželem spokojeně žijeme.

Někdo si může říci, to je běžná věc. Ale to není tak docela pravda. Člověk není na baterky, aby se nabil a fungoval. Člověk proto, aby byl spokojen musí také něco udělat, nejen se nechat nést proudem s tím, že ono to nějak dopadne.

Během života se nám všem bez rozdílu mění priority a to se nám ve dvaceti zdálo důležité, nad tím se dnes jen pousmějeme. A je to správné, neboť právě čtení v knize života nás dovede k poznání a zmoudření.

Dnes už umím říci, co je a co není pro mě důležité. Na svém blogu mluvím především o zdraví a spokojenosti. Dvě nerozlučné věci, které jdou společně ruku v ruce. V mládí jsem o zdraví nepřemýšlela, brala ho jako samozřejmost. Spokojenost, tak tu jsem si přála vždy. Každý mi jistě dá za pravdu, že být spokojená, rovná se být i šťastná.

Žádný z nás však "není na baterky", aby měl vše dokonalé a uměl jet "na plný plyn". To by pak nebyl člověk, ale robot, který se zastaví a skončí, až mu dojde energie. Nám lidem občas také ta energie dojde a musí zastavit a hledat cestu, jak by ty "svoje baterky" dobil. Někdo se rád nají, jiný proběhne, další sedne k TV nebo PC, jiný jde třeba jako já na ryby a tak by se dalo jmenovat spoustu dalších činností, které se vymykají stereotypu.

Důležité je, abychom uměli "tu svojí sílu" najít, dobít "baterky" a svůj život prožili v radosti a spokojenosti.

Pěkný víkend.


Detoxikační čaj

6. května 2015 v 8:54 | Natty |  Bylinky - recepty

Jaro je čas péče o zdraví...


kopřiva, pampeliška a nyní přichází čas na zelenkavé lístečky břízy.
I ona patří k jedněm z jarních detoxikačních rostlin, které můžeme využít pro své zdraví.

Nejjednodušší je natrhat pár lístečků a připravit si čaj...
3x denně si dopřát šálek neslazeného čaje a můžeme si říci, že jsme pro sebe a udělali maximum. Pokud si chceme sílu listu uchovat i na pozdější dobu, můžeme si listy usušit a mít tak zásobu na pozdější čas. Ovšem nejlepší je právě čerstvá a na jaře.

O dalších příznivých účincích na náš organismus si můžete přečíst v mém článečku zde.


...čerstvě natrhané kopřivy, pampališky a listy břízy...

Detoxikační čaj...

Suroviny: 5 - 7 lístečků kopřivy, 5 - 7 lístečků pampelišky, 5 - 7 lístečků břízy, 1/4 - 1/2 litru vařící vody


...přikryjeme a necháme 15 minut louhovat...

Postup: Lístečky omyjeme a vložíme do hrnečku. Zalijeme vroucí vodou a přikryjeme. Necháme louhovat 15 - 20 minut. Přecedíme a popíjíme 3 - 5 x denně bez cukru. Detoxikační kúru si dopřejeme alespoň 1 týden.

Detoxikace organismu je pro tělo po zimě velmi důležitá...
Přes zimu se v těle nahromadily škodlivé látky, chyběl pohyb, tělo odpočívalo a ukládalo. Jaro je probuzení do nového života a my, stejně jako všechno v přírodě potřebujeme "správný růst a květ". Proto je dobré zaměřit se na dary přírody, opustit "chemii" z prodejen a vydat se do přírody.

My, kdo máme svoje zahrádky, máme cestu za zdravím jednodušší, neboť vyběhneme ven a máme vše při ruce. Ale i pro ty z vás, kdo tuto možnost nemá, můžete hledat v přírodě mimo ruch lidského hemžení a navíc si k tomu dopřejete pohyb, který je také velmi důležitý. Každodenní procházka "za bylinkou", prospěje nejen vlastní detoxikaci, ale i "duši", neboť není nic krásnějšího, než pohled do probouzející se přírody plné krásných a jasných barev.

Pěkný den.


Poděkování

1. května 2015 v 12:52 | Natty |  Baba-club

Včera jsem získala...


tento letecký průkaz, a protože platnost je na následujících 100 let,
tak mám oprávnění zúčastnit se každoročního sletu až do roku 2115.


Děkuji Jance za zaslání oprávnění, kterého si nesmírně vážím a můžu slavnostně slíbit,
že se i do budoucna budu řídit předepsanými pravidly.Mrkající

Krásné májové dny.