Vítejte a těším se na Vás.


Duben 2015

Jahodový koláč

26. dubna 2015 v 6:36 | Natty |  Koláče

Rychlý, lehký a mňam...


tak by se dal nazvat jahodový koláč pro návštěvu nebo nedělní snídani, nebo svačinku ke kávě.

Já ho udělala dětem na včerejší odpoledne, které bylo opravdu krásné.
Po roce jsme vyndali opět pinponkový stůl, zapálili v krbu a užívali se pěkné sobotní odpoledne.
A to lehký koláč plný jahod přijde k chuti. Než se děti rozjely, byl "fuč".Mrkající

Suroviny: 2 vejce, 3 lžíce cukru, 100 ml oleje, 4 lžíce polohrubé mouky, 1 vanilkový pudink, 1/2 prášku do pečiva, špetka soli, 100 l mléka, 1 lžíce kakaa. Krém: 250 g odtučněný tvaroh, 250 ml mléka, 1 vanilkový pudink, 1 vanilkový cukr, cukr dle chuti. 500 g jahod, kokos.Postup: Vejce, cukr a olej vymícháme do pěny. Přidáme mouku, pudink, sůl, kakao, mléko a vymícháme do hladka. Nalijeme do koláčové formy vytřené tukem a vysypané kokosem. Pečeme na 175° asi 15 minut. Necháme vychladit. V mléce uvaříme pudink s jedním vanilkovým cukrem. Necháme vychladit a vyšleháme s tvarohem a cukrem na hladký krém. Natřeme na korpus a poklademe plátky jahod. Lehce posypeme kokosem a dáme na 2 hodinky vychladit, a pak už jen mlsáme.Mrkající

Pěkný den.Jahodový dort

22. dubna 2015 v 6:59 | Natty |  Dorty

Jahodové pohlazení...


čas letí jako voda a moje dcera Renča oslavila v kruhu rodiny 38. narozeniny.
Ke každé oslavě patří dort a tak jsem jí udělala dort plný jahůdek.
Všem moc chutnal a tak nechávám recept na vyzkoušení.Mrkající

Suroviny: 2 mascarpone, 2 šlehačky 33% tuku, 100 g cukru, 1 vanilkový cukr, 1 cukrářské piškoty (dlouhé), rozpustná káva, 500 g jahod.


...dort pro Renču...

Postup: Ušleháme šlehačky s cukrem, přidáme mascarpone a vyšleháme hustý krém. Uvaříme silnou rozpustnou kávu. Do dortové formy skládáme namočené piškoty do kávy, až pokryjeme celé dno. Navršíme polovinu krému, přidáme pokrájené čerstvé jahody. Další vrstvu máčených piškotu a druhou polovinu krému (část krému si necháme na ozdobení) a povrch uhladíme a dáme do chladničky na 5 hodin. Potom sundáme okraj dortové formy, boky potřeme krémem, ozdobíme plátky jahod a dozdobíme povrch dle fantazie.

Dort necháme do druhého dne odležet a pak už jen - dobrou chuť.Mrkající

Pěkný den.


Chia semínka a zdraví

20. dubna 2015 v 4:55 | Natty |  Zdraví

Vyzkoušejte "zázračná" semínka...

Semínka Salvia hispanica jsou drobná, černá nebo bílá semínka s mírně oříškovou příchutí. Semínka chia jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, bílkovin a antioxidantů, nejbohatším zdrojem omega-3 mastných kyselin.

Konzumace může snížit bolest kloubů, pomoci při hubnutí, poskytuje energetickou podporu a ochranu proti závažným onemocněním, jako je cukrovka a srdeční choroby. Semena jsou bezlepková. Zlepšují také funkci mozku, působí antidepresivně, podporují srdce a játra.

K nejdůležitějším znakům působení chia na lidské tělo patří jejich vysoce hydrofilní vlastnosti (vázat na sebe vodu), které lze zaznamenat po několika málo minutách, kdy jsou smíchána s tekutinou. Semínka chia začnou k sobě přitahovat vodu, tím se okolo každého semínka vytvoří jemná gelová vrstva a čím déle jsou semínka v tekutině, tím více se gelová vrstva spojuje, až je vytvořen kompaktní a lehký gel.

Hustotu gelu ovlivňuje množství použité tekutiny. Tyto hydrofilní vlastnosti semínek chia jsou důležité také v případě zvýšeného pocení, ať už během sportu, tance, fyzicky náročné práce či psychického vypětí, kdy dochází ke značnému pocení a tím ke ztrátám tekutin a minerálů. Konzumace semínek chia přispívá k vnitřní hydrataci těla a tím mnohdy i k lepšímu zvládnutí fyzického výkonu.

Chia semínka můžete přidat do jakéhokoliv pokrmu.
Jídlo tím nabude na objemu a tím pádem bude sytější. Chia semínka můžete míchat i do nápojů. Ty jsou pak mnohem hustší a zasytí vás. Stačí přidat jednu či dvě lžičky do pokrmu a váš žaludek se bude cítit mnohem sytější a nebudete mít potřebu tak často jíst.

Chia semínka obsahují minerál bór, který je velmi důležitý pro stavbu kostí, jsou tedy skvělou prevencí před osteoporózou, jak u starších osob, tak u malých dětí. Dále jsou v nich obsaženy elektrolyty jako je draslík, hořčík, sodík a řada dalších. Elektrolyty se z těla dostávají pocením. Semínka chia jsou jejich nenahraditelným zdrojem při zvýšené fyzické aktivitě.

Chia semínka jsou výborným zdrojem vitamínů B, mezi nimi i vitamínu B-17 ( amygdalin ), který má protirakovinné účinky. Kromě vitamínů B obsahují i velké množství kalcia. V přibližně 100 gramech Chia, je 600 miligramů kalcia, porovnáváme-li to s mlékem, tak to obsahuje pouze 120 miligramů. To je 5 x více vápníku než v mléce!

Chia semena obsahují vysoce kvalitní bílkoviny, a to mnohem kvalitnější, než většina potravin rostlinného původu. Díky tomu jsou vhodná pro sportovce, kteří vyvíjejí velkou fyzickou námahu, ale také pro osoby držící dietu a malé děti.

Semínka chia obsahují 21g tuků ve 100g semínek. 62% těchto tuků tvoří rostlinné Omega-3 mastné kyseliny, které patří do skupiny zdravých nenasycených tuků. Semínka chia tedy obsahují důležité a zdravé tuky. Tyto zdravé tuky se tráví pomaleji než cukry a proto, pokud jsou konzumována před fyzickým výkonem a také během něj (například v podobě nápoje),zajišťují tělu stálý příjem zdravé energie, podporu kardiovaskulárnímu systému a stabilizaci hladiny cukru v krvi.

Mají sytící vlastnosti, a to nejen z důvodu obsahu zdravých tuků, ale také vzhledem k vysokému obsahu vlákniny, který je zařazuje mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem. Po jejich konzumaci budete méně často zažívat pocit hladu, protože potraviny s nízkým GI působí harmonicky na inzulin v těle.

Vzhledem k obsahu zdraví prospěšných antioxidantů (vit. C a E) a skořicových kyselin, mají chia semínka významné protizánětlivé účinky a nesporně také pozitivní vliv na zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Chia semínka mají vysoký obsah esenciálních mastných kyselin, které jsou velmi důležité pro koncentraci a další mozkové aktivity.

Pozor: Chia semínka snižují krevní tlak. Pozor si musí dávat lidé s nízkým krevním tlakem, například lidé ve starší věkové skupině. Lidé, kteří mají srdeční problémy nebo užívají léky na ředění krve (např.warfarin, anopirin ), by také neměli konzumovat Chia semínka.

Vůně jara

15. dubna 2015 v 5:19 | Natty |  Duše

Chaloupka v zajetí vůně jara...

sluníčko svítí do oken, ptáčkové vyzpěvují,
chaloupkou line se vůně jara, radost v srdíčku bují.


V kuchyni modrý hyacint, svou krásnou vůni rozdává,
a já si při každém jídle, ke květu přivoním moc ráda.


V pokoji na stolku pyšní se, hyacint bílý,
když sedím v jeho blízkosti, mám pocit křehké víly.


Vůně se line chaloupkou, to rozkvetly narcisky bílé,
vnímám tu vůni překrásnou, není mi dlouhá chvíle.


Růžovou barvou gerberky lákají,
nevoní, ale jsou krásné, kdo na ně pohlédne,
chce skládat básně.Smějící se

Pěkný den.Mučení povoleno

9. dubna 2015 v 7:54 | Natty |  Téma týdne

Cvičit je vhodné v každém věku...


pro někoho "mučení", pro jiného radost. Kde je pravda? Tak nějak uprostřed. Někdo je od narození líný a jakýkoliv pohyb je pro něho "mučení". Jiný to má přesně naopak. Bez pohybu ani ránu. Jen je třeba najít tu správnou cestu, abychom měli z pohybu radost a užitek. A tak i tady platí: "Všeho s mírou".

S jarem se opět vracíme k přirozenému pohybu, více chodíme, pracujeme na zahrádce, věnujeme se koníčkům a i k tomu je třeba své tělo správně nastartovat. Pokud se vrhneme do "pohybologie" bezhlavě, připravíme svému tělu stres a ono nám odpoví nepříjemnou bolestí....zacvič 2x týdně a určitě udržíš nejen hrábě...

A tak si rozložme síly tak, abychom svému prospěli a přitom utužili svaly, rozproudili krevní oběh a jaro přivítali v dobré kondici.Mrkající

Pěkný den.


Vajíčka s kopřivou

7. dubna 2015 v 9:06 | Natty |  Různé

Z vajíček od pomlázky...

stačí oloupat, vydlabat žloutky a chvilku čarovat a na povelikonočním stole je opět dobrá chuťovka ve zdravější verzi. Stačí kousek šunky, zeleniny a nezbytná kopřiva.Mrkající

A ta čokoládová vajíčka, ty už manžel slupne sám bez dalších úprav.Smějící se
Suroviny: Vařená vejce, šunka, sůl, malojka a bílý jogurt, zelenina a kopřivy.


Postup: Vajíčka oloupeme, podélně překrojíme a vyndáme žloutky do připravené mističky. Vidličkou žloutky rozmačkáme, přidáme na drobno nakrájenou šunku, lžíci majolky a 2 lžíce bílého jogurtu. Lehce osolíme a cukrářským sáčkem nastříkáme do bílkových mističek. Dozdobíme okurkou, rajčátkem a lístkem kopřivy.

Dobrá a zdravá svačinka s kouskem pečiva i večeře.Mrkající

Pěkný nový týden.


Velikonoční přání

4. dubna 2015 v 10:05 | Natty |  Dárečky


Krásné velikonoční svátky plné radosti a pohody

přeji všem návštěvníkům mého blogu.


Diplomky za březnovou lumpárničku

1. dubna 2015 v 7:24 | Natty

Děvčata a Miloši gratuluji...


skončila jarní lumpárnička a jaro už klepe na dveře a volá "pojď ven". Hlavičky jsme si už provětrali a nyní nastal čas provětrat svá těla. Mrkající

Děkuji za společné lumpačení a na památku si můžete odnést diplomek.


Pěkný den.