Vítejte a těším se na Vás.


Srpen 2014

Zářijová lumpárnička 1

31. srpna 2014 v 6:21 | Natty

Jdeme na houby...


Vezmi košíček a naskládej do něho houby, které ti "rostou" před očima. Mrkající
Než je však uložíš do košíčku, správně je pojmenuj a urči zda jsou jedlé.

Za správně určený druh získáš - 5 bodů
Za určení "jedlosti" - 5 bodů
Odpovídat můžete až do pátku (5. září).
Odměna pro všechny v podobě diplomku.

Pěkný houbařský výlet.


Labutě pro Adélku

28. srpna 2014 v 8:42 | Natty |  Cukroví

Labutě z odpalovaného těsta...


23. srpna měla narozeniny naše vnučka Adélka. Protože jsem se nemohla oslavy zúčastnit ze zdravotních důvodů, dodatečně jsme jeli za vnučkou popřát zdraví, štěstí a lásku a k dárečku i něco sladkého.
Oblíbené věnečky, ale tentokrát jsem zkusila udělat i dvě labutě a myslím, že se docela povedly.Mrkající


Recept na věnečky je zde.

A jak na labutě? Uděláme si potřebný počet "2" a tělíčko s křidélky uděláme z upečených věnečků.
Věneček rozkrojíme, naplníme krémem, zapíchneme "2" jako krček a dále rozpůlený vršek upečeného věnečku.
Z kakaa nebo čokolády uděláme očka a pocukrujeme.

Pěkný den.

Negativní zkušenost

23. srpna 2014 v 5:47 | Natty |  Deníček

Kam to spějeme…


ráno jsem se probudila a cítila silnou bolest v zádech. Vysoko, někde nad pasem a na obou stranách. Asi jsem nastydla na rybách, hned jsem si určila diagnózu a vzala si ketonal, který si občas s manželem zobneme, když nás něco zabolí.

Jenže ouha, bolest nepřestala a ještě se stupňovala. Tak to nebudou "záda", ale asi něco vážnějšího. Že by ledviny, jsem ve znamení Vah a to je vodní znamení, které se vyznačuje nemocemi ledvin. Nikdy jsem je nemocné neměla, ani netrpím na žádné nemoci močových cest, ale co "kdyby".

A tak jsem po třech letech opět navštívila praktického lékaře. Místo "našeho" tam byl takový mladíček, kterému voněl ještě "diplom" v kapse. Když jsem vstoupila, podával mi ruku, což je poněkud nezvyklé v našich podmínkách, ale je to asi jeho způsob pozdravu.

Zeptal se na moje "trápení" prohmatal mě břicho, nechal ohnout záda a zasedl k PC. Dlouho zapisoval, pak mi vypsal žádanku na RTG, ultrazvuk a nechal nabrat krev. Napsal lék na bolest a poslal domů s tím, že další den se mám stavit pro výsledky. Až potud docela standartní postup praktického lékaře.

Druhý den po ultrazvuku jsem opět šla k lékaři. Stejný postup, ledová ruka, žádný vstřícný pohled, jen posaďte se. "Výsledky máte všechny v pořádku, akorát máte vyšší sedimentaci", prohlásil. "Ještě necháme udělat jedno vyšetření". Zavolal na hematologii a domluvil dodatečné testy. Já sedím a čekám, co bude dál. Nic se neděje a tak se ptám, jak postupovat v léčbě. "Vezměte si co jsem vám napsal a napíši vám rehabilitaci". Rehabilitaci? V akutním stavu? Děkuji, nechci, cvičím doma sama a myslím, že potřebuji něco jiného než cvičení.

"A co je to za lék co jste mi napsal?", ten neznám a zatím jsem ho nebrala. "To není žádný zázrak" odtušil a dál se věnoval PC jako bych tam už nebyla. To snad není možné, pomyslela jsem si, tak já mám kruté bolesti a dostanu lék, který není "žádný zázrak" a ke všemu plně hrazený mnou, což jsem později zjistila v lékárně.

Chvíli stojím a pak se ve mně probouzí "bojovnice". "Pane doktore, pokud jsou to teda "záda", tak mi prosím píchněte injekci diclofenaku, který mi vždy zabírá". Chvíli bylo ticho a pak řekl, ať přijdu v pondělí, že mě injekci dá. A to budu asi do pondělka trpět bolestí, když je teprve pátek, pomyslela jsem si. "Pane doktore, můžete mi napsat injekce a dcera je zdravotní sestra a napíchá mi je, nechci trpět další tři dny". "Napíšu", ale budete muset zaplatit 81 korun". "To si ráda zaplatím" a převzala recept.

"A dáte mi prosím ještě stříkačky a jehly", a to jsem si asi dovolila už moc! Doslova - "Co si myslíte, že jsme tady nějaká charita, to si kupte v lékárně". Nevěřila jsem vlastním uším, jak to se mnou lékař mluví a tak jsem se také ozvala. "Pokud jsem si doma píchala, vždy mi sestřička k injekcím dala potřebné", "To bylo, ale teď to je takhle", povýšeně na mě ten mladíček vyjekl. Zvedl zadek ze židle a řekl sestřičce: "Dejte jí 10 stříkaček a jehel a ať sem dá dvacku". Stála jsem jako "zmražená". Sestřička mi dala do sáčku potřebné, já položila na stůl "dvacku" a jako ve snu šla ke dveřím. Sestřička mě pohladila po zádech a tiše řekla: "Paní S, kdybyste měla málo, ťukněte na mě a já vám to dám", usmála se a já zavřela za sebou dveře ordinace.

Když jsem četla vaše negativní zkušenosti s lékaři, měla jsem pochybnosti, ale teprve zkušenost na "vlastní kůži" mi otevřela oči a musím se ptát sama sebe - je toto vůbec možné? Kam spěje naše společnost? Co bude za další roky, až budu opravdu "stará" a nemohoucí a nebudu se moci bránit?

A tak stojím před rozhodnutím, zda požádat o přeložení ke svému minulému lékaři nebo tohoto při příští návštěvě "usměrnit", aby si uvědomil, že on je tu pro nás nemocné a jednou z jeho povinností mimo "léčit", je i slušné a vstřícné chování k pacientovi.

Pohodový víkend.


Diplomky za srpnovou hádanku 2

23. srpna 2014 v 4:52 | Natty

Děvčata gratuluji...


tentokrát to měla lehké děvčata, která doma pěstují králíky a správně uhodla, že to je zadní packa od králíka. Mrkající
Mimochodem, psala jsem v komentářích u předposlední hádanky, že bude svíčková z králíka, tak pro pozorné čtenářky byla odpověď snadná.
Pěkný víkend.


Hádanka na tento týden

18. srpna 2014 v 6:08 | Natty

Co je to ???


I na tento týden na Vás čeká malá hádanka za pěkný diplomek. Mrkající


1. Co je to - 5 bodů
2. Z čeho je to - 5 bodů

Odpovídat můžete do soboty (23.8.).

Příjemnou zábavu.


Diplomky za srpnovou hádanku

16. srpna 2014 v 7:39 | Natty

Děvčata a Fukčarinku gratuluji...


Jarmilka je absolutní vítězka, pírko je z "paní Bažantové" a vám všem ostatním děkuji za účast a snahu.
I to se cení a proto je pro Vás také diplomek s "bažanticí".Mrkající

Pohodový víkend.


Lilek s babkami

12. srpna 2014 v 12:31 | Natty |  Houby

Dnešní nadělení...


hned ráno v sedm hodin bereme košíček a těšíme se, že po včerejším vydatném dešti najdeme nějakou tu houbičku, neboť letos se Vysočina zatím neměla čím chlubit.Zamračený

Sotva jsme přišli na kraj lesa, začal žeň. Neskutečné množství čerstvých "babek" a my už jen sbírali a sbírali. Tolikrát "ohnutý hřbítek" jsem neměla za poslední dobu ani náhodou.Smějící se Ovšem radost veliká a v deset hodin už jsme doma a neseme plný košíček a ještě v triku, které jsem v lese sundala.


...plný košíček babek a ještě v triku...


...babky připravení ke zpracování...

Protože jsem si vyndala k obědu lilek a kuřecí prso a chtěla udělat lehký oběd, musela jsem ihned udělat změnu a "zakomponovat" houbičky do oběda. Tak je zde další recept na vynikající plněný lilek, který jsme s manželem právě slupli.Mrkající

Suroviny: 1 lilek, 1 kuřecí prsa, talířek "babek", lžíce oleje, 1 cibule, 1 vejce, sůl, pepř, grilovací koření, 2 stroužky česneku, 4 plátky sýra


...suroviny na naplnění...


...hotový oběd...

Postup: Lilek rozpůlíme, vydlabeme dužninu a pokrájíme na kostky. Rovněž kuřecí prsa a houby. Na oleji zpěníme cibuli, ostatní suroviny, ochutíme a nakonec přidáme vejce. Chvíli podusíme a naplníme lodičky lilku. Podlijeme trochou vody a lžící oleje a dáme dusit na 45 minut. 5 minut před dokončením poklademe sýrem.

Příloha: Rýže a zelenina

A nyní jdeme zpracovat "nadílku" na sušení a to bude pěkná odpolední "piplačka". Smějící se
Ale mám velkou radost, protože vím, že na vánočním stole nebude chybět tradiční "KUBA", který by bez sušených houbiček rozhodně na stole nebyl.

Konečně začnou růst i na Vysočině a věřím, že brzy ukážu košík hříbečků.Mrkající

Pěkný den.


Hádanka na srpen

9. srpna 2014 v 6:25 | Natty

"Babi, že nevíš z čeho to pírko je"...

"ale vím", odpověděla jsem Lukáškovi. "To je pírko z ........." Smějící se
"To teda není", pravil Lukášek.
"Dobře, vezmi pírko domů a zeptáme se taťky", je přece myslivec a ten to bude vědět".
A tak jsme vzali pírko domů a šli se zeptat.

A co vy???


poznáte komu pírko vypadlo???
Odpovídat můžete až do příští soboty (16.8.).
Kdo správně určí komu pírko vypadlo, dostane pěkný diplomek na památku.

Hodně štěstí.


Chaloupka utichla

2. srpna 2014 v 5:45 | Natty |  Deníček

Všechno jednou končí...


děvčata odjela a v chaloupce zavládlo ticho. Čeká je nyní dovolená s rodiči, cesta do Chorvatska k moři a soustředění v akrobatické gymnastice. Prázdniny nabité mnoha novými zážitky a věřím, že i mnoho krásných zážitků.

U nás si Anička s Elinkou užily jak vaření, pečení, tak i spoustu stolních her, nejvíce je však zaujala Canasta, kterou jsem je naučila a společně s dědou jsme hráli všichni čtyři ve dvojicích.

Nechyběla ani rybařina, další oblíbená činnost nejen moje, ale i děvčat a musím říci, že jsou opravdu šikovné. Anička se asi narodila s prutem v peřince a ryby chytá jako "starý rybář".Mrkající Děvčata si také vyzkoušela noční lov, bivakování a vše, co k tomu patří. Statečně jim "sekundoval" Lukášek od druhé dcery a ve společnosti děvčat se cítil velice dobře.

Také nesmím zapomenout na hudební nadání Elinky, které jsem půjčila tahací harmoniku po dědovi a už si jí odvezla do Prahy. Je talent a během pár dnů zvládla několik písniček a tak je třeba, aby se talent rozvíjel. Dala jsem jí za úkol, aby se naučila spoustu nových písniček a až bude mít děda za 3 roky sedmdesátiny, tak mu pěkně zahraje.Mrkající


...Elinka, Anička, Honzík a Lukášek...

Dnes od rána peru, smejčím a připravuji se na další "várku". Mrkající
Do chaloupky tentokrát přijedou Adélka, Lukášek a Honzík a to bude opět veselo. Zapršelo, určitě porostou konečně houby a tak si užijeme nejen procházky, ale určitě i tu nějakou houbičku a následně třeba bramboračku.

Tak vám všem přeji pěkný víkend a pokud půjdete také houbařit, tak hodně úlovků.Smějící se

Pěkný víkend.