Vítejte a těším se na Vás.


Červenec 2014

Chleba trochu jinak

28. července 2014 v 8:08 | Natty |  Deníček

Když holky tvoří...


byl nedělní večer. Návštěvníci se z Perníkové chaloupky rozjeli k domovům a zůstala jen Anička s Elinkou.
Nedělní koláče byly snědeny a tak nezbývalo, než hodit do pekárny suroviny a upéct čerstvý chleba na pondělní snídani.

Těsto je vykynuté a tak ho přendávám na vál, abych udělala šišku.
"Babi, udělej nějaký tvar", řekla Anička. "Třeba srdíčko". A tak se stalo, těsto jsme rozválely, nakrájely, zatočily, udělaly copánky, nůžkami nastříhaly bodlinky a nakonec nožičky a očička z nového koření.

A nový tvar chleba je na světě.Smějící se


...čerstvě upečený chléb...


...Elinka s Aničkou a jejich chlebík...


...chleba na úterý...


...a teď otrháme lístečky...

Kdo by se s chutí nezakousl do čerstvě udělaného chleba ve tvaru???
To už nechám na vaší fantazii.Mrkající

Pěkný nový týden.


Pro Aničku

26. července 2014 v 13:33 | Natty |  Koláče

Malinový...


dnes mají svátek všechny Anny, Aničky, Andulky, Ančičky a jedna z nich je i moje vnučka Anička.

Každou chvíli přijede s Elinkou na týden k nám do Perníkové chaloupky a tak jsem jí připravila koláč plný malin a mandarinek. Už se na děvčata moc těšíme a určitě si zase společně užijeme pěkný týden, jako ten předminulý, neboť v děvčatech jsou všechny moje vlohy - rybaření, muzikálnost, pohybologie a také chuť stále si hrát.Mrkající


...pro Aničku k svátku...

Všem Aničkám přeji všechno nejlepší,

hlavně hodně zdraví, lásky a spokojenosti.MrkajícíKytička pro babičku

25. července 2014 v 7:07 | Natty |  DárečkyPěkný letní den.


Roníček z Perníkové chaloupky

23. července 2014 v 7:08 | Natty |  Deníček


Pěkné letní dny.


Holky na rybách

21. července 2014 v 4:56 | Natty |  Deníček

Babi, udělej nám ty dobré amuří kuličky...


...udělám, ale musíte si ho chytit.Mrkající A tak jsme se vydali k rybníku. Chvilku jsem děvčata zaučovala, neboť od loňských prázdnin nechytaly, ale netrvalo dlouho a už jsem se mohla pěkně vyvalovat na dece a s obdivem sledovat jaké mám šikovné "holky".

První úlovky na sebe nedaly dlouho čekat a tak se na udici houpal kapr, cejn, lín a dokonce i ten tolik toužebně očekávaný amur, z kterého jsem dětem udělala ony "milované kuličky". Všechny děti je doslova zbožňují a také se po nich olizují až za ušima.Mrkající

Teď jsem koukala do receptů a zjistila jsem, že je tam nemám a tak až chytíme dalšího amura, určitě to napravím. Však děvčata za týden opět přijedou a protože jsou do rybiček "blázínci" po mně, určitě dalšího chytíme.


...Elinka s kaprem...


...Iva chytila lysce...


...Anička nádherného lína...


...Elinka s Aničkou jsou zdatné rybářky...


...Anička ulovila amura na "kuličky", měl krásných 61 cm...


...svačinka u babičky...

Užili jsme si s dědou krásný týden, omládli s dětmi a budeme se těšit, až zase přijedou, abychom mohli společně lumpačit na rybách, u vody, u ohně, pod sítí s míčem, s pálkou při stolním tenisu, v lese snad na houbách, při poslechu hudebního nadání Elinky a v neposlední řadě dlouhé letní večery při stolních hrách.Mrkající

Moc toho nenaspíme, ale společné zážitky s dětmi jsou kouzlo pro nás - prarodiče a všem doporučuji jako ideální lék na duši i tělo.Smějící se

Pěkný nový týden.


Borůvkové pošušňáníčko

10. července 2014 v 4:37 | Natty |  Deníček

Letos první...


neděle, 6. července, sváteční den. Hned po obědě odjíždíme na hřbitov položit kytičku a zapálit svíčku rodičům. Nad hřbitovem se vypíná hrad Lipnice a tam směřuje naše nedělní cesta. Pod širým nebem pod hradem se mělo konat kázání a my se těšili, že si sváteční odpoledne pěkně užijeme.

Bylo horko, dusno a tak jsme si u Haškova pomníku dali zmrzlinový kornout a čekali na zahájení. Kázání začalo docela pěkně, mladí lidé hráli pěkné písně s láskou k Bohu a pak přišlo mluvené slovo. Bohužel musím říci, že nesplnilo naše očekávání a po několika málo minutách "kázání" opouštíme.

Přesto jsme si nenechali zkazit sváteční odpoledne a našli si jinou "zábavu", která potěšila naše srdéčka. Dojeli jsme do chaloupky, vzali Roníčka, který měl nesmírnou radost, že půjde s páníčky na procházku a vydali se na borůvky. První místo jsme museli okamžitě opustit, neboť tam byli tak velcí mravenci, že jsme byli "obaleni" během prvních pár minut.

Na druhé našem místečku borůvky byly, ale málo a malé. Přesto jsme natrhali 1 litr a spokojeni odcházeli domů. "Kázání" jsme si udělali vzájemně Smějící sepři odměně za "úspěšný lov", svačinku v podobě bílého jogurtu a pracně nasbíraných borůvek.


...první litr borůvek...


...nedělní svačinka za odměnu...


...pondělní snídaně...

A dopoledne přijela vnoučátka a k obědu byly borůvkové knedlíky, které zmizely, že jsem je ani nestačila vyfotit.
V chaloupce zůstali Adélka s Lukáškem a tři dny jsme se společně užívali a tak přibyla ještě jedna cesta na borůvky. Vždyť bude mít děda narozeniny a já slíbila, že mu udělám borůvkové tiramisu.


...středeční odpolední svačinka...

Ve středu navečer děti odjely a ještě na cestu sluply borůvkové koláče. které si s mojí pomocí udělaly.

Dnes je čtvrtek, děti už se doma připravují na odjezd k moři a v chaloupce je nezvyklé ticho. Ale nebude dlouho, už sobotu přijedou děti z Prahy a to bude opět veselo. A nejen vnoučátka, ale i syn Toník a dcera Iva, neboť se budou slavit narozeniny manžela a já dnes budu dělat borůvkový dort - tiramisu, aby se do soboty pěkně rozležel a všichni jsme si "zamodrali" huběnky.Mrkající Fotku určitě přidám a moc už se těším, že nás bude zase plná chaloupka.


...borůvkový dort pro manžela...Je pátek ráno, dozdobila jsem dort pro manžela a už se budu jen těšit na sobotu,
kdy se všichni sejdeme a budeme si užívat veselí.

Pěkný den.Krása lilie

6. července 2014 v 5:39 | Natty |  Deníček

Dvě za cenu jedné...


někdy se opravdu vyplatí počkat a dopřát si to, po čem srdíčko touží s menším zpožděním. Byli jsme nakupovat v Lidlu a tam měli nádherná poupata lilií za 120 Kč. Moc se mi líbily a představovala jsem si, jak budou hezké v záhonu a cibulky mi zůstanou už na "věky". Ale přece jen 120 Kč nejsou malé peníze a je toho tolik potřeba koupit důležitějšího než kytička a tak se smutným pohledem odjíždíme.

Po pár dnech jedeme nakupovat znovu a ejhle, cena je poloviční. S radostí zapomenu na nákup potravin a hned sáhnu po lilii. Původně jsem jí chtěla dát rodičům na hrob, ale dcera mi darovala jednu voděnku a tak jsem lilii koupila sobě pro radost. Hned jsem jí zasadila do záhonu, neboť už jednu tam mám, krásně žíhanou a tahle bude určitě také krásně zdobit a přinášet potěšení.

Po dalších dvou dnech jsme jeli opět na nákup a byly tam ještě dvě poslední a tak jsem neodolala a koupila si druhou. Tu jsem si nechala doma a zdobí botník v síňce a přináší mi radost hned při pohledu do chaloupky. Až odkvete, půjde také do záhonu a já se budu těšit, že příští rok vykvetou "holky" obě.


...první sedí v záhonu...


...detail květu...


...druhá zdobí chaloupku...

Malinko mě to nutí k zamyšlení, proč nás zákazníky obchody tolik "škubou" a nadsazují ceny? Odpověď znají jen oni a na nás je, abychom nakupovali s rozmyslem a někdy si opravdu počkali.Mrkající

Pěkný den.


Hledejme cestu k sobě

1. července 2014 v 6:10 | Natty |  Téma týdne

Vliv...


po přečtení zadaného tématu mě okamžitě napadlo jediné: "Špatný vliv na dítě". Dítě je nepopsaná kniha a vše, co kolem sebe vidí, vnímá, to se mu obtiskuje do mozku a s genetickými předpoklady se začne vyvíjet. Proto naše chování má vliv na budoucí osobnost dítěte a později se ukáže, zda byl kladný nebo záporný.

Vezmu příklad nejčastěji skloňovaného špatného vlivu - alkoholismus a kouření. Pokud dítě vyrůstá v prostředí, kde jeden nebo oba rodiče holdují těmto drogám, je velká pravděpodobnost, že i ono dítě bude v budoucnu kuřák a konzument alkoholu. I když je pravda, že se může stát pravý opak, dítě v důsledku neutěšené výchovy a vzorů rodičů získá podvědomě odpor k oběma drogám a nikdy se nesníží k jejich užívání. Ale to jsou opravdu vzácné výjimky a většinou špatný rodinný příklad dává základ šíření výše uvedeného nešvaru.

To byl alkohol a kouření. Dnešní moderní doba ale nese mnohem horší návyky jako drogy, gemblerství, prostituci, s tím spojené krádeže, ublížení na zdraví a dokonce vraždy. Vše toto má špatný vliv nejen na osobnost člověka, který některou z těchto "neřestí" trpí, ale má i špatný vliv na celé okolí, v kterém se rizikový jedinec pohybuje. Dalo by se říci, že to je začarovaný kruh z kterého není úniku.

Lze odsoudit člověka, že propadne některé "neřesti", když se narodil v problémovém prostředí? Nebo se narodil do prostředí sice dobře situovaného, ale bez citu a lásky? I tam je špatný vliv na jedince dán okolím a příklady, v kterém se pohybuje. A je pravda, že máme vždy blíže ke špatnému, než dobrému.

Nesmím zapomenout ani na zcela "nevinnou" zábavu, kdy děti od malinka sedí u TV, později u PC a následně se dostávají do některé kategorie, kterou jsem popsala výše. Všechno je dobou, říkají ti dříve narození, ale já bych si dovolila malinko nesouhlasit. Všechno je dáno tím, že se vzájemně vzdalujeme, doma máme každý svůj pokoj, u stolu se vzájemně scházíme velmi málo. Rodiče jsou časově vytížení a nemají čas a nakonec i sílu se svým dětem věnovat natolik, aby je nalákaly "vymoženosti doby".

A tak jak vychovávat svoje děti, sebe a potažmo celou lidskou společnost? Naučme se zastavit, podívat se kolem sebe, pozorovat krásu přírody ne na "kolech automobilu", ale pěkně pěšky. Veďme sebe, potažmo naše děti, vnoučata ke sportu, rekreačnímu, který přináší radost a potěšení. Mějte své koníčky, které nás naplňují, ať už je to pohybová činnost, nebo třeba šachy, vyšívání a další ruční práce, čtěme hodně knihy místo častého sledování televize, scházejme se s přáteli, utužujme přátelské vztahy a hledejme třeba malý, ale vždy kolektiv. Ideálním kolektivem, kde si lidé rozumí je rodina. Skupinka lidi, co mají k sobě blízko a vytváří nejmenší lidskou jednotku, kde se vzájemně ovlivňujeme a předáváme své znalosti a zkušenosti těm nejmenším v rodinném kruhu.

Dobré příklady mají dobrý vliv na naše děti, vnoučata a potažmo všechny kolem nás. Je jen na nás, zda svým chováním ovlivníme ty kolem nás a vychováme slušné a spokojené další pokolení.

Pěkný den.