21. května 2014 v 7:28 | Natty
|
Další přírůstky na chaloupce...
Letos jsem si prvně koupila bylinky a těším se, jak se jim bude v Perníkové chaloupce líbit. Dosud jsem "kouzlila" jen z bylinkami, které mám na zahrádce, ale nastal čas, abych vyzkoušela také něco nového.
A jaké bylinky jsem koupila?
...meduňka...
Mezi nejvýraznější účinné látky meduňky patří silice (citral, citronelal, linalol). Obsahuje také třísloviny, hořčiny, slizovité látky, kyselinu kávovou, flavonoidy, enzymy a další látky. Hojivý a uklidňující účinek má meduňka na nervy (uvolňuje pocity strachu a mírné úzkosti, působí na stavy nervové vyčerpanosti, nespavosti a lehké depresivní nálady), ale i na žaludek (na žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové působení a zabraňuje nadýmání). V malých dávkách uklidňuje trávicí trakt, zvyšuje sekreci žluči, zabraňuje tvorbě plynů, zpomaluje tep a snižuje krevní tlak. Nově se uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opary). Používá se také jako koření.
...máta jahodová...
Máta patří mezi nejčastěji používané drogy v lékařství i lidovém léčitelství. Má příznivé účinky na nervovou soustavu, neboť silice potlačuje citlivost nervových zakončení a mírní bolesti, podporuje vylučování žluče, trávení, zabraňuje nadýmání, uvolňuje křeče a má i osvěžující a protizánětlivé účinky. Třísloviny jí dodávají i protiprůjmový účinek. Při žaludečních potížích zaviněných nesprávnou dietou, při nechutenství, střevních kolikách, nadýmání a žlučníkových potížích se doporučuje zápar připravený ze dvou čajových lžiček (asi 4,5 g) řezané drogy a 1 litru vody. Vypije se neslazený ve třech dávkách během dne. Proti nadýmání se osvědčila směs máty s plody anýzu, fenyklu a kmínu ve stejném poměru. Polévková lžíce směsi se nechá přejít varem v 1 l vody a odvar se pije v malých dávkách během dne. Odvar se používá též jako kloktadlo, k inhalacím při zánětech hrtanu a průdušek, zevně ke koupelím při revmatismu a kožních vyrážkách.
...tymián...
Působí proti průjmům, nadýmání. zánětu zažívacího traktu. Mírní kašel, obecně působí protizánětlivě. Je účinný proti bakteriím, plísním, střevním parazitům. Výborný je při léčbě nachlazení, kašle, bolesti v krku, infekcích v ústech. Užívat se dá při inhalování, jako ústní voda i kloktadlo. Pomáhá i při zánětech močových cest a měchýře, výborně odvodňuje. Zvyšuje odolnost organismu a čerstvou nať můžeme použít jako dezinfekci při štípnutí hmyzem.
...petrželka kudrnka...
Petrželka je velice močopudná, je vhodná při onemocnění ledvin, vysokém tlaku, při zánětech prostaty, artritidě, revmatismu, celulitidě. Má příznivé účinky pro játra a žlučník. Velmi vhodná pro onemocnění srdce a nemoci krevního oběhu. Na talíři by měla být denně, ale nepřehánět její množství, maximálně 1 polévková lžíce denně nejlépe v čerstvém stavu.
...maliník stáleplodící...
K bylinkám jsem přikoupila stáleplodídí maliník a tak jsem zvědavá, zda budou maliny až do listopadu. Mám stáleplodící jahody a ty opravdu mlsáme až do prvních mrazíků.
Ale dost povídání, včera nám zeť Radek posekl zahradu a tak následující dny budou patřit "pohybologii" s hráběmi a že máme pěkný kousek.
Pěkný den.
Tak to budu držet palce, aby se bylinkám u tebe dařilo a sklízela jsi bohatou úrodičku. Nedávno jsem si koupila meduňkový čaj s pomerančem a ani nevím čím mě zlákal, teď aspoň díky tobě vím, co můžu od něj čekat.
A palce držím i kvůli posečené zahradě. Má být hezky teplo, ale později budou hrozit bouřky. Tak ať vám to pěkně schne! 