Vítejte a těším se na Vás.


Srpen 2013

Sekaná z amura

28. srpna 2013 v 8:33 | Natty |  Ryby

Dietní dobrota...

připravíme si kvalitní návnadu, prut a vyrazíme na lov. Až se vlasec začne nebezpečně hýbat nahoru a dolů, tak sekneme a už jen ucítíme rychlost jízdy pěkného amura. U břehu s námi bude chvíli bojovat, ale nakonec zvítězíme a pak už si budeme jen pochutnávat na výborném bílém masíčku plném kvalitních bílkovin.Mrkající

Suroviny: 1 pěkný čerstvý amur, sůl, pepř, majoránka, šunková klobáska, vejce, strouhánka, olej a máslo.


...sekaná před pečením...


...lehký a zdravý oběd...

Postup: Amura vyfiletujeme, nakrájíme na kostky a 3x umeleme na masovém strojku. Osolíme, opepříme, přidáme hrstičku majoránky, 1 vajíčko a pěkně propracujeme. Lehce zahustíme strouhánkou. Na prkénku si utvoříme plát, středem položíme šunkovou klobásku a zabalíme. Šišku přeneseme na pekáček, posypeme sladkou paprikou a potřeme olejem. Na vrch dáme plátky másla, malinko podlijeme a pečeme 1 hodinu na 200°C.

Příloha: Bramborová kaše z brambor z vlastní zahrádky a rajčatový salát rovněž z vlastních rajčátek. Smějící se

Levný, zdravý a moc dobrý oběd za "hubičku".

A ještě zbude studená sekaná k večeři s domácím chlebem a okurčičkou.Mrkající


Jak na ně

27. srpna 2013 v 6:27 | Natty |  Rybaření

Noční dobrodružství…


konečně začalo pršet, suchá zem hltavě přijímá vláhu a já čekala, až se setmí. "Musíš jít až bude největší tma", radil mi syn, "nejlépe kolem půlnoci". Netrpělivě sleduji v televizi seriál "Cesty domů" a myšlenkami jsem někde úplně jinde.

Je 22. hodin a já to nemůžu vydržet a oblékám tepláky, rolák, na hlavu čelovku a tiše opouštím chaloupku. "Roníčka musíš zavřít do síně", povídám manželovi, protože musím mít absolutní klid, aby ty "mršky" nic nerušilo.

Opatrně našlapuji na posečenou trávu kolem záhonů, kužel světla z čelovky mi svítí na zem, ale nic nevidím. Zklamaně prohlížím zeminu kolem kytiček v záhonu a nic. Jen neskutečné množství těch odporných slimáků. Znechuceně se vydávám za chaloupku směrem k zeleninové zahrádce.

Najednou se něco v trávě mihlo. Posvítím a už vidím jen konec první rousnice, jak rychle mizí v zemi. To snad není možné jakou rychlostí dokáže "mrška" zmizet, aniž bych nějak mohla zareagovat.

Sedám si na bobek a kousek po kousku prohledávám zem a vidím jen opakující se rychlý pohyb a můj marný boj o úlovek. Až najednou zahlédnu pěkně masité tělo rousnice. Rychle natáhnu rukou a chytím to slizké tělíčko, které se neskutečně brání. Tentokrát jsem zvítězila já a do mističky dávám první úlovek.

Opakovaně prohledávám místo a opakuje se stejná situace, neskutečně rychlý pohyb rousnic a mnoho neúspěšných pokusů je chytit. Jakmile uvidí jen paprsek světla, mizí. Už mě bolí záda, ale vytrvám.


...pěkné macandy...

Po hodině boje si nesu do chaloupky úlovek a jdu si spočítat, kolik jsem ulovila těch mrštných potvůrek. Není jich mnoho, celkem 9, ale mám z nich obrovskou radost. Do sklenice dávám trávu, uložím "holky" do nového pelíšku, do víčka manžel udělá dírky a šup s nimi do lednice. Smějící se


..v novém domečku...

Spokojeně, pěkně na spánek provětraná ulehám do pelíšku i já a těším se na další večer, až opět vyrazím na noční lov. A na co ty mršky chytám ? Ano, jako návnadu na ryby, neboť v sobotu jedu na další závod a v neděli s Lukáškem na dětské rybářské závody a taková pěkně macatá rousnice umí divy…Mrkající

Hezký den.


Rybářské závody žen

26. srpna 2013 v 9:17 | Natty |  Rybaření

I ženy pokouší rybářské štěstí...


přihlásila jsem se na rybářské závody žen a přemluvila svojí dceru, aby si šla "zablbnout" se mnou. Den před závody jsem jí dala "výcvik" a rybářskou výbavu si půjčila od synka Lukáška.

Sobotní ráno - naskakujeme do auta, já, manžel, dcera Renča a syn Toník. Cesta ubíhá krásnou Vysočinou a my pozorujeme ranní červánky na obloze. Bude hezky a určitě si užijeme pěkný den.

Kolem 7. hodiny přijíždíme do malé vesničky Dřenice nedaleko města Chrudim. Chvíli koukáme nevěřícně na vodní nádrž, ale co, alespoň bude "sranda". Na místě je již mnoho žen, mužů a dětí.
Nelosuje se, místo si vybíráme a já se rozhoduji pro 6 a 7.

Kdybych tušila, že to bude číslo "osudové", tak jsem si sedla na ještě volnou "dvojku".Mrkající


...pohled na vodní nádrž v Dřenici...


...sedíme namačkané jako kobylky...


...Renča nacvičuje krátký hod...


...poslední rady před závodem...


...a máme nahozeno a už jen čekáme na první záběr...


...Renča má kouče Toníka...


...je šikovná, nahazuje na jedničku...


...šikulka - uměla přehodit klidně tři pruty dopravaMrkající, ale byla fajn...


...i pivo je prima na osvěžení...


...chytají i maminky s dětmi...


...pekelné soustředění plavačkářky...


...tento kouč si dal klidně "šlofíka"...


... "jednička na jedničce"...


...nástup na vyhlášení výsledků...


...dostávám diplom a vybírám si cenu...


...vybrala jsem si kosmetiku, abych se po závodě dala "do gala"...


...i Renča se raduje z ceny...


...rybářský časopis a taška plná dobrot pro pečení...


...radujeme se z pěkného umístění a příjemného "srandamače"...


...bez komentáře...Smějící se

I když ryby moc nešly, prožili jsme všichni společně moc hezký den.
Vítězka chytila 6 kaprů, já se svými 2 kapry se umístila na krásném sedmém místě a Renča na čestném 16. místě. Celkem bylo 30 závodnic a závodníků, protože převážná část soutěžících prut "jen držela".Smějící se

Velký dík patří pořadatelům soutěže, neboť nezapomněli ani na tu poslední závodnici
a i ona byla odměněna cenou, kterou si mohla vybrat. A ceny byly opravdu pro ženy - hodinky, fen, kosmetika, sendvičovač, skleničky, plata vajec, potřeby do kuchyně, šampus a mnoho dalších cen, takže každá si mohla vybrat, co "jejímu srdci" blízké.Mrkající

Pěkný nový týden.


A opět zavařuji

22. srpna 2013 v 9:22 | Natty |  Zahrada

Každý rok je jiný...


vloni touhle dobou jsem měla zavařeno 65 sklenic okurek. Všechny za rok "praskly".
Na jaře jsem se těšila, jak opět budu zavářet a nasela dva záhony semínek. Jakmile ale vylezly první lístečky, ty odporné mrchy slimáci mi je zlikvidovali. Zamračený

Udrželo se při životě jen pár sazeniček, které mi zeť Radek poctivě zaléval, když jsme byli na dovolené. Po dovolené přišla další vlna "požeráků" a tak jsem sháněla semínka, ale byla beznadějně vyprodána a tak jsem udržovala při životě pár sazeniček, které se nyní odměnily prvními okurkami.


...moje "vzácné" sazeničky, o které se vzorně stará manžel...

Nebude jich moc, přestože je prý "okurkový rok", ale mám z nich radost a dnes jsem zavařila první dvě skleničky a doufám, že jich bude alespoň 10, než přijde plíseň.

Recept na moje okurky je zde,
tak pokud je někdo na tom jako já a zavařuje teprve koncem srpna, může vyzkoušet.


...první letošní okurky...

Možná, že někdo si okurky raději koupí, ale co si budeme namlouvat, doma vypěstované a zpracované, přece jen chutnájí nejlépe a když ještě přijde pochvala od konzumentů, je dvojnásobné potěšení. Mrkající

Hezký den.


Můj největší úlovek

19. srpna 2013 v 9:30 | Natty |  Rybaření

Sen a skutečnost...

o víkendu jsem měla plnou chaloupku. V sobotu odpoledne jsme se vydali na rybníček k pradědečkovi, že si tam uděláme malé závody na "plavanou". Já dostala od syna Toníka nový prut, instrukce a s nadějí, že budu ze všech "nejlepší" jsem se těšila, jak těm rybičkám ukážu. Prd - nahodila jsem, záběr a nezasekla. Mezitím dcera Renča už tahala prvního kapříka. Další můj záběr skončil neúspěšně a k souboji se přidal i syn Toník. Když jsme ukončili závod, stav byl 4 : 4 : 0 a Toník, ještě chytil pátého kapříka, když už byl závod ukončen. Celý večer si ze mě dělali legraci a já "trpěla". Zamračený

V neděli ráno jsem vstala a udělala k snídani teplé palačinky s mojí marmeládou a to se všichni olizovali. "Hm, tak jsem asi dobrá jen kuchařka", prohlásila jsem a po snídani kula pikle. Jen udělám oběd, zmizím na Hadinu, můj milovaný rybník a spravím si tam pošramocené "ego".

V jedenáct hodin už byla hotová polévka s domácí nudlí, bramborová kaše a řízky, zeleninový salát a připravené auto k odjezdu. Naskákali jsme do vozu a hurá k rybníku. Jen my, manžel, syn Toník a já. Děti a vnoučátka šli spát, neboť byli unaveni po pouťové zábavě a pak stejně odjížděli k druhé babičce.

Hadina - můj milovaný 12 ha velký rybník. Hladina je samá vlnka a kolem postavené bivaky a my si hledáme místo. To moje oblíbené je obsazeno a tak usedáme o pár metrů dál. A začíná další závod. Mrkající

Opět se propadám a už prohrávám 4 : 0. Kolem 15. hodiny odjeli "lufťáci" a my se přestěhovali na moje "oblíbené" místo. Netrvalo dlouho a stav jsem vyrovnala. Rčení: "Změna místa, ryba jistá" se opět potvrdilo. Navrch jsem přidala 3 další kapříky a už vedla.

Spokojeně ležím na dece, vždyť sluníčko krásně hřálo a vyprávím klukům, jaký jsem měla sen. Že jsem chytila amura 2 m dlouhého, jak jsem ho dolovala z vody. Smáli se mi a já tajně doufala, že chytím nějaký pěkný kus. Nastražila jsem "tajnou návnadu" na amura a pokračovali jsme ve vyprávění. "Kde jsou ty časy, kdy jsem vloni držela v ruce kapra 85 cm", kterého chytil Karlík, Toníkův kamarád. " Ty velké ryby někam zmizely a trofejní rybaření je fuč.

Odmlčím se a najednou se ozve "pípák" a cívka se točí jako blázen. Vyskočím, seknu a prut se ohýbá a já cítím, že ryba bude větší. Nějakou chvíli bojuji s rybou, když se po pár minutách objeví hlava nad hladinou. Kluci vykřikli: "Tak to je kus". A měli pravdu.


Kapra vyháčkuji, změřím a má neuvěřitelných 82 cm a téměř 11 kg.
Můj největší úlovek z kaprů, za rok, co chytám. "Ježíši, já nevzala foťák" a smutně koukám na nádherného kapra. Ale syn to vyřešil, vzal mobil a pár fotek udělal. Nejsou moc kvalitní, ale velikost kapra je vidět a já jsem šťastná, že mám letos zatím ten největší úlovek ...

Pěkný nový týden.


Olej z mateřídoušky 2

15. srpna 2013 v 6:26 | Natty |  Babské rady

Uplynulo 14 dní...


v kalendáři poznámečka - přecedit olej - a tak jsem hned zrána vzala vyvařenou skleničku, položila sítko a přecedila naloženou mateřídoušku v oleji, která se vyhřívala celou dobu na sluníčku. Chaloupkou se rozvinula příjemná vůně a v nové skleničce se zlatí mateřídouškový olej, o jehož "zázračných účincích" jsem psala v tomto článečku.


...hotový mateřídouškový olej...

Hned jsem si poctivě namasírovala chodidla, neboť právě naše "nožky" si nejvíc zaslouží poctivou péči, vždyť nás nosí celý den a také nejvíc trpí. Chodila po masáži jsou krásně růžová a určitě se jim bude pěkně dnes šlapat po celý den. Mrkající

A když už jsem u oleje, že patří do naší kuchyně všichni velmi dobře víme a určitě ho v kuchyni v přiměřené míře používáme. Ale olej je velmi vhodný a za sebe doporučuji i v koupelně. Zkuste si alespoň jednou napustit příjemně teplou vodu, nalít 150 ml oleje - já dávám řepkový - a ponořit se na 15 minut do olejové lázně. Nádherně se uvolní svalečky, prokrví tělo a ven vylezeme jako "miminka". Nádherně hladké a heboučké. Pozor, tělo netřeme silně osuškou, ale lehce osušíme, abychom olej z těla nesetřeli. Kdo si tuto olejovou kúru dopřeje pravidelně jednou týdně, bude mít pokožku jak "hedvábí".

A na závěr si uděláme zeleninový salát, do něho přidáme lžičku olivového oleje, tím jsme pro své tělo udělali maximum a můžeme se radovat z nového pěkného dne.

Sluníčkový den.


Kynuté knedlíky s broskvemi

14. srpna 2013 v 12:41 | Natty |  Domácí pekárna

Sladké pokušení...


broskve dozrávají závratnou rychlostí a tak po jahodových, borůvkových knedlících přicházejí na řadu neméně dobré knedlíky s broskvemi z naší broskvičky. Manžel je má moc rád a tak jsem nasypala ingredience do pekárny a po vykynutí udělala 16 kousků pěkně nadýchaných "blbounů".Mrkající


Nevím, kde kynuťáky název "blbouni"získaly, ale znám ho tak už od dětských let ze školní jídelny. A tak kdo máte knedlíky s ovocem rád, zde je mnohokrát letos ověřený recept a těstíčko udělané v pekárně je luxusní a knedlíky jako "pýchavky".

Suroviny: 270 ml mléka, 1 vejce, 500 g hrubé mouky, 1 lžíce cukru, špetka soli, 1/2 kostičky droždí


...5 minut kynutí a půjdou do vody...


...a už jen mlsáme...

Postup: Suroviny dáme v uvedeném pořadí do pekárny a zapneme program TĚSTO. Po vykynutí těsto přendáme na vál a rozdělíme na 16 stejných kousků. Z každého kousku uděláme placičku, položíme ovoce a zabalíme. Pokládáme na vál podsypaný moukou, aby znovu nakynuly. Nakynuté knedlíky vkládáme do vroucí vody, kterou osolíme a povaříme 5 - 7 minut z obou stran. Hotové vyndáme, hned propícháme špejlí, aby vyšla pára a nesrazily se. Na talíři posypeme dle vlastní chuti tvarohem, kakaem, skořicí a polijeme rozpuštěným máslem.

Pěkný den.Zahrada v srpnu

12. srpna 2013 v 14:39 | Natty |  Zahrada

Pro potěchu oka...


letošní léto je pro kytičky velká zkouška a tak udržet jejich krásu představuje každodenní zalévání a "pohlazení", aby kytičky krásně kvetly a přinášely nám radost.

Voda je vzácný dar a musí se s ní šeřit, neboť bez vody není život a to nejen náš lidský. A tak vítáme každou dešťovou kapku, abychom mohli zalévat alespoň kytičky a ovoce a zeleninu.

A tak se pojďte potěšit pohledem k nám do perníkové chaloupky a přejme si, aby těch dešťových kapek bylo o trochu víc...

Pěkný nový týden.


Moje radost 2

8. srpna 2013 v 17:51 | Natty |  Zahrada

Už dozrávají...


1. května jsem ukázala, jak krásně nám rozkvetla na Vysočině broskvička zde, a nyní nastal čas, kdy překrásné růžové květy vydaly svoje plody. Nádherně červené a žluťoučké broskvičky, které jsou nejen krásné, ale také velice sladké.

Každý den, kdy jsou silné větry je chodím pozorovat se strachem, aby je vítr nesetřásl předčasně. Zatím je vše v pořádku a tak si postupně pochutnáváme na "chlupatých kuličkách".

Že jsou broskve zdravé nemusím nikomu vypisovat, ale malinko pochlubit se letošní úrodou, to teda nemůžu neudělat, neboť je to první velká úroda za dobu, kdy broskvoň vlastníme.

A tak se pokoukejte, že i u nás na Vysočině, kde se pěstují brambory a kukuřice, je možné mít také "sladkou úrodu" v podobě nádherných broskviček.

Můj odhad je asi 200 těchto krásek. Mrkající

Pěkný den.