Vítejte a těším se na Vás.


Květen 2013

Žabiččino tajemství

29. května 2013 v 6:24 | Natty

V tajence je ukryto ...Pojďte lumpačit a dozvíte se více. Mrkající

Úkol je jednoduchý:

1. Každý den zapiš jednu číslici a druhý den se pod ní objeví písmenko tajenky.
2. Až budeš znát správnou odpověď, zapiš jí do komentářů a staneš se vítězem.Mrkající
3. Odměna bude hezký diplomek.

Konečné výsledky:

1. místo
Hanka

2. místo
Danielka
Fukčarinka
Janka
Jaruška
Mi-ladka
Svobina

3. místo
Jarmilka
JM

Děvčata, všem gratuluji, jste šikulky... Mrkající
Pěkný nový týden.


Tajenka na tento týden

27. května 2013 v 19:29 | Natty

Venku prší a tak si hrajme...Pod každým číslem je schované jedno písmenko tajenky.
Ze všech písmenek je složena celá tajenka.


Úkol a hodnocení:

1. Zapiš denně jen jedno číslo do komentářů.
2. Vyhrává ten, kdo první odhalí správné znění tajenky a vložil alespoň 2 čísla.
3. Odměna - hezký diplomek.

A máme vítězku...Smějící se

Pěkný den.


Hádanka na víkend

24. května 2013 v 6:00 | Natty

Už pět měsíců peču domácí chléb...Od vánoc, kdy jsem dostala pekárnu peču vlastní domácí chléb.
Tento je právě vytažen z trouby a je v pořadí ...???

A to už je hádanka pro vás na tento víkend.Mrkající

1. Kolik bochníků chleba jsem upekla za 5 měsíců ? - 50 ks
2. Kolik mouky jsem na chléb spotřebovala ? - 25 kg
3. Kolik padlo na chléb kostiček kvasnic ? - 25 kostičekHezký den.


Hádanka na tento týden

20. května 2013 v 6:43 | Natty

Sluníčko svítí a žabička si hraje...Na tento týden jsem pro vás připravila hádanku a máte šanci získat pěkný diplomek,
pokud správně odpovíte na tyto otázky.

1. Co je na talíři ? - Rybí návnada
2. K čemu to slouží ? - K nalákání ryby
3. Kdo si na tom pochutná ? - Ryby
4. Jak se to servíruje ? - Pomocí prakuPěkný den.


Na poslední chvíli

17. května 2013 v 6:01 | Natty |  Bylinky - recepty

Bylinky v kuchyni...


pomalu odkvétají pampelišky a tak kdo ještě nestihl udělat pampeliškový med, má nejvyšší čas.Já už mám jednu dávku hotovou a včera jsem ještě za sluníčka natrhala další košíček pampelišek, dnes udělám med a pomalu přejdu na med ze smrkových výhonků, jeden z nejlepších na prevenci proti nachlazení a kašel.Rovněž nám zbývá poslední víkend, kdy si můžeme dopřát "královnu bylin" kopřivu. Její užívání končí 20. května, poté už je plná dusíku a není vhodná k užívání. Další pitnou kúru s kopřivou si můžeme zopakovat v pozdním létě, po posečení kopřiv, kdy znovu obrazí mladé výhonky.

Pokud jste zařadili do svého bylinkového jídelníčku sedmikrásku, kopřivu, břízu, pampelišku a šťovík, jistě máte chuť na další bylinky, které nám příroda zdarma nabízí. Můžeme si nasbírat jitrocel na sirup a sušení, dále květy hluchavky na med a sušení a pokud máme chuť na dobrý čaj, tak si natrhejme mladé lístky černého bezu a dopřejme si 3x denně 8 lístků zalitých vroucí vodou. Také čaj z květů hluchavky je zdravý a pokud někoho trápí žaludek, ať si připraví čaj z kontryhelu.

Využívat bylinky je nyní velmi vhodné, než nastanou první senoseče a bylinky budou usušené pro naše zvířecí mazlíčky. Tak nejprve sobě do huběnky a potom našim chlupatým miláčkům.Mrkající

Pěkný víkend.


Vyprávění od vody

16. května 2013 v 5:50 | Natty |  Rybaření

První a druhá...

Pomalu se smrákalo a najednou takové zvláštní ťuknutí do prutu, sekám a netrpělivě očekávám, zda to nebude můj milovaný amur, ale tohle nevypadá. Prut se ohýbá a nastává velmi těžká "tahanice", kdo z koho. Po několika minutách se objeví hlava, až jsem se lekla. Manžel podebere a na břeh jsme vytáhli zatím mojí největší "kapřici", 77 cm vážící alespoň 10 kg.

Nevěřícně jsme nad rybou stáli, než nám došlo, co to je za kus. Sáhnu pro foťák a chci si udělat fotečku. Ouha, já jsem zapomněla kartu v počítači. Zklamaně hledím na "paní rybu" a chvíli uvažuji, zda mám poslat manžela domů (7km) pro kartu a zatím přechovat rybu v saku. Ale to pravidla nepovolují a tak jsem jí ještě chvíli obdivovala, pohladila a vrátila zpět vodě. Půjdu zítra, třeba se vrátí, povídám manželovi a pomalu se začínáme balit.


Kapr - 74 cm

Je středa, tentokrát jedeme dopoledne a těším se, že se třeba moje "macina"vrátí a budu mít pěknou fotečku na památku. 20 minut po nahození opět ťuknutí a už se prut nebezpečně ohýbá. Chvíli vzájemně zápasíme a pak už je venku další pěkná "macina", ale má jen 74 cm. I tak je to pěkný kousek, který stojí za "zvěčnění", ale ta úterní byla přece jen o kousek větší.Mrkající


Amur - 57 cm

Stejně jako vloni, neustále líčím na amura "Onura" a tak i ten přišel, bohužel neměl povolenou míru 60 cm a tak jen fotečka a šup zpět do vody. Třeba mi příště pošle "tatínka" a ten bude větší. Mrkající

Chytila jsem ještě asi 12 kaprů, nebrala jsem si žádného, i když měli povolenou míru, ale odnesla jsem si krásného zlatého lína, kterého dnes udělám k obědu. Mńam, to bude pochoutka...

Sluníčkový den.Pozor na sluníčko

15. května 2013 v 5:28 | Natty |  Babské rady

Krásně hřeje, ale...


Sluníčko, na které jsme tolik toužebně čekali je tady a můžeme si ho užívat do sytosti, ale...pozor na spáleniny. Stačí jen delší procházka a můžeme se domů vrátit červení "jako raci".

Pokud víme, že...
budeme mezi desátou až šestnáctou hodinou na přímém slunci, je nutné použít opalovací prostředek s vysokým UV faktorem. Ideálně v jarním období 30 a více.

Rozhodně není vhodné...
se po zimě vysvléci a lehnout si na sluníčko na hodinu. Opalování je zdravé, ale jako všechno v životě s mírou. Nejlepší opalování je postupné, kdy si podle svého fototypu zvolíme délku prvního slunění, např. 5 minut z každé strany. Postupně přidáváme a dbáme na péči o pokožku.

Sluníčko nám dodává vitamín D...
který je důležitý pro naše tělo, především kosti, ale pokud ho budeme nadužívat, můžeme se dočkat nepříjemných spálenin, které můžou vést až k rakovině kůže. Takže mazat a mazat a zbytečně se nevystavovat polednímu sluníčku, které je nejsilnější.

Když přes všechna opatření...
přijdeme domů z procházky nebo výletu, či práci venku červení a kůže se nepříjemně napíná ? Pokusíme se ji zchladit vlažnou vodou a následně natřít krémem po opalování, nebo jiným např. Panthenolem apod. Určitě zvýšíme příjem tekutin.

Pokud je kůže "jen červená"...
máme spáleninu 1. stupně a ta, pokud dále nebudeme tělo vystavovat slunci, sama za pár dnů zhnědne. Pokud ovšem naskákají vodou podlité puchýře, jedná se o horší stav, popáleninu 2. stupně a zde musíme být již velmi opatrní. V žádném případě puchýře nepropichujeme, mohlo by dojít k nebezpečné infekci. I zde platí chladit, pít a natírat vhodným prostředkem.

Zcela jednoduchá babská rada je...
postižená místa natírat bílým jogurtem, ve zvýšené míře dodávat tekutiny a tělo chránit před sluníčkem do doby, než dojde ke zklidnění. I poté je třeba věnovat péči o pokožku, denně natírat tělo vhodným tělovým krémem, neboť jejím opalováním dochází k předčasnému stárnutí kůže, tvorbě vrásek a celkovému vysušování pokožky.


Pozor na mateřská znaménka...
před jarním a letním sluněním je velmi vhodné prohlédnout všechna mateřská znaménka. Zda se nezvětšily, neztmavly nebo nezměnily své okraje. Rovněž nový i sebemenší útvar na kůži je třeba raději nechat prohlédnout odborníkem, neboť melanom je nezhoubnější kožní nádor.

Klobouk, čepici, šáteček...
neměli bychom zapomínat ani na ochranu hlavy, neboť úžeh nebo úpal je nepříjemný a můžeme si následky přehřátím organismu znepříjemnit pěkné jarní nebo později letní dny.

Oči, sluneční brýle...
nesmíme zapomenou ani na oči, neboť i ony si zaslouží ochranu v podobě kvalitních slunečních brýlí. Brýle nás ochrání před paprsky, ale i před zbytečnými vráskami, které se prohlubují, pokud mhouříme oči, krčíme čelo a pod.

Tak si užívejme jarního sluníčka

a určitě dalšího hezkého dne.Můj první závod

13. května 2013 v 5:00 | Natty |  Rybaření

Je sobota 11. května...


v pátek ráno padne moje rozhodnutí. Zvedám telefon a volám Toníkovi, že teda na ty rybářské závody s Jirkou pojedu. Toník slíbí, že moje rozhodnutí vyřídí a já celá natěšená vyndávám rybářský "vercajk". Předělávám návazce, leštím pruty a po hodině práce mám vše připraveno na sobotní závody CUP Hadina 2013.

V pátek odpoledne se zatáhne a spustí slejvák. Prší a fouká vítr, teplota jde dolů a já zklamaně stojím u okna. Mám po radosti. Všechno připraveno, chtěla jsem napéct povidlové hřebínky, usmažit řízky a zatím netrpělivě pozoruji jak "čas plyne" a moje radost se pomalu vytrácí. Nepojedeme, říkám už ve večerních hodinách manželovi a nic nechystám. Zdraví je mi milejší a nebudu 24 hodin riskovat, že nastydnu a nakonec nepoletíme na dovolenou, kterou už máme vybranou a zaplacenou.

V sobotu ráno v půl druhé se vzbudím a jdu zjistit, jak je venku. Nádherný teplý vzduch a vlhko, už neprší. Vlezu rychle do teplé postele a za chvíli opět usnu. Půl páté, opět jdu na "číhanou" a moje rozhodnutí je okamžité. Rychle se obléknu, dojdu nakrmit králíky a Zrzečka s Roníčkem, nasypu "krmení" pro ryby a volám na manžela, ať "sleze" z bidýlka, že jedeme na ryby. 5.45 - odjíždíme směr Hadina.

Hladina rybníka se leskne jako zrcadlo a na místě už je velké množství "nažhavených" závodníků a my nesměle pokukujeme co se bude dít. Po 20 minutách přijíždí Toník s Karlíkem, Jirka, můj závodní partner a už je malinko veseleji. V davu 130 závodníků a velkém počtu organizátorů závodu se potkáváme s dalšími kamarády, zdravíme se a najednou si připadáme jako jedna velká rodina.

Od šesté hodiny do sedmé je losování pořadí, podle kterého budeme losovat čísla stanoviště. Sáhám do sáčku s čísly a vytahuji 44. Znamená to, že půjdeme losovat jako čtyřicátí čtvrtí. Fronta a už to "frčí". Jsem na řadě a vytahuji č. 15. Jsme o dvě místa vedle syna Toníka s Karlíkem vpravo a o jedno místo s Pepou vlevo. Další kamarád sedí na "mém místě" kam chodím chytat a kde je mělčina a tam bude určitě úspěšný. Naše místa nejsou moc oblíbená, navíc je před námi velký sráz, k vodě špatný přístup a všude rákosí a všechno komplikuje mokro po dešti, který trval celý pátek. Nicméně, já jsem spokojená a těším se na první nahození.

Je sobota 9. hodin, zazní výstřel a závod dvojic je odstartován. Klid hladiny roztříští rány nahazovaných návnad a já si tiše představuji, jak se asi ty "moje milované holky" lekly a rozutekly po celém rybníku. Mezitím manžel dojel zpět do perníkové chaloupky, přivezl srp, teplé oblečení a zatímco my čekali na první záběr, vysekal nám cestičku k prutům, abychom nemuseli "jezdit po prdelce" dolů jako po sjezdovce.

Moje první rybička přišla v okamžiku, kdy jsem seděla u prutu a obědvala broskvový jogurt. Odložila jsem ho a v klidu zasekla. Po chvíli vykoukl "macek" 41 cm. Musela jsem se smát, takový děťátko, ale dobrých 41 bodů. Bodovaly se ryby kapr a amur, co cm, to bod. Po obědě se zatáhlo a začalo nepříjemně pršet. Sedím u prutů pod deštníkem a s napětím pozoruji, kdy přijde další záběr. Kolem třetí přišel druhý záběr, ale na Jirkův prut a tak skočím, sekám a po chvíli máme pěkného kapra 57 cm. A "čas plyne dál" a stále prší. Záběry žádné, mokro v botách, oblékám další kalhoty, bundu, ponožky a přesto jsem šťastná. Máme dva kapry, vedle nás vpravo i vlevo nic. V 18. hodin další záběr a opět táhnu kapří "mimnko", tentokrát 44 cm a opět se usmívám. Za 20 minut další záběr, tentokrát je rybička velká, táhnu ke břehu a těsně u břehu se vypíná mizí zpět v Hadině. Malinko zklamání, ale určitě ještě přijde. Nečekala jsem dlouho a opravdu, tentokrát krásný kapr 59 cm. Byla jsem spokojená, přestalo i pršet a před námi stále "naděje".

"Čas plynul stále rychleji…" a začalo se stmívat. V noci "jdou ryby jedna radost" sdělovali zkušení rybáři. Jak já se těšila, až se setmí, až nahodím, až zazáří červená barva na hlásiči a přibudou další kapříci. Každou hodinu jsem poctivě přendala návnadu, nahodila a čekala. Do půlnoci ani "ťuk". Kamarád Jirka pochrupoval, manžel také a já stále čekala. A čekala jsem celou noc a věřte nebo ne, ani popotažení, ani "ťuk". Byla jsem zklamaná, ale i to patří k rybařině.

V neděli ráno mi přišlo kolem 7. hodiny poslední "kapří miminko", celých 39 cm a já věděla, že to je poslední pozdrav od mojí milované Hadiny a s tímto výsledkem končí můj první závod.

Nevyhrála jsem, ale získala spoustu zkušeností, viděla, jak "páni rybáři" vnadí, jak krmí, jak nahazují a jaké také mají i nemají úlovky. Ti, kteří byli v sobotu bez ryby, nachytali v neděli, ti, kteří byli na "dobrém místě" kam chodím rybařit já, měli úlovky přes 30 kusů. Výsledky v tuto chvíli nevím, jen vím, že první místa, na která si "brousili zuby" místní rybáři jim "vyfoukli" chlapci ze Strakonic, vím, že do 20. místa jsme nebyli, ale vím, neboť jsem celý život sportovec, že nejdůležitější je chovat se slušně a s pokoru přijmout výsledek takový, jaký jsem si "vybojovala".

Po skončení závodu mi složil poklonu můj vlastní syn Toník, můj učitel, můj sponzor a sám velký rybář. Nachytala jsem víc než on a on to ocenil a to je moje největší výhra a jemu patří veliké poděkování, že mě přivedl k tak krásnému koníčku, na který máme v důchodu s manželem čas. A ty příští závody už budeme chytat spolu s manželem jako nový team, neboť tak jako patříme v životě k sobě, tak tomu je a bude i v rybářském "umění".

Pěkný nový týden.Domácí hamburger

9. května 2013 v 9:02 | Natty |  Domácí pekárna

Dobrá a zdravá snídaně...


stačí málo, pekárna, vypěstovat salát, ulovit rybičku a šikovné ruce.Mrkající

Hamburger
Suroviny: 250 ml mléka, 2 lžíce oleje, 475 g hladké mouky, lžička soli, lžička cukru, 3/4 kostičky droždí. Sezam na posypání, vajíčko na potření.


Postup: Všechny suroviny vložíme dle návodu do pekárny a zapneme program TĚSTO. Po zaznění signálu těsto přendáme na podložku a uděláme 10 kuliček, které lehce na plechu s pečícím papírem zmáčkneme. Potřeme žloutkem a posypeme sezamovým semínkem. Pečeme v předehřáté troubě na 180°C asi 15 - 20 minut.


Salát si vypěstujeme na zahrádce a už si jen pochutnáváme.

Rybí placičky s kopřivami
Suroviny: Kapr nebo jiná rybička, česnek, sůl, pepř, vajíčko, trochu strouhánky, velká hrst nasekaných kopřiv a hladká mouka na obalení. Olej na smažení.


Postup: Rybí maso dvakrát umeleme na masovém strojku. Přidáme vajíčko, kopřivy, osolíme a opepříme. Přidáme asi 2 lžíce strouhánky. Utvoříme placičky, obalíme v hladké mouce a osmažíme dozlatova.

Dobrá snídaně nebo večeře


Vychladlé hamburgry rozkrojíme, pokapeme ostrým kečupem nebo plnotučnou hořčicí, položíme list salátu a rybí placičku. Přiklopíme a uvaříme si dobrou bílou kávu nebo čaj a už si jen pochutnáváme. Mrkající

Sluníčkový den.


Než se rozkoukáš, tak

8. května 2013 v 5:25 | Natty |  Téma týdne

...se změní celý tvůj obraz...

jednoho dne si stoupneš před zrcadlo a místo mladé a krásné štíhlé holky se na tebe usmívá kulatá "bába" s vějířky vrásek kolem očí, pokud je celý dosavadní život provázen úsměvem na tváři. Nebo také "bába" se dvěma rýhami mezi očima a svislými koutky, když svůj život prožívá ve stresu a stálé nespokojenosti.

Čas plyne příliš rychle, než abychom si těchto změn všimli a pak jednou ten den přijde. Stojíme před "kouzelným zrcadlem" a z našeho obrazu vychází nevyřčená otázka - co s tím ? S věkem, s tím nemůžeme dělat nic, ten plyne všem stejně rychle jako voda v potůčku a my si můžeme jen přát, aby ten "potůček života" byl co nejdelší a bublal si svou písničku v pravidelném rytmu.

Co ale s "vráskami života" ? Těm můžeme pomoci především péčí o svou duši, vyladit jí do pohody, naučit se usmívat, brát život s nadhledem a radovat se, že můžeme po tomto krásném světě běhat, tančit, zpívat, prožívat štěstí, ale i neštěstí, milovat a být pro někoho jedinečným.

A pak zbývá poslední podhled do zrcadla a zamyslet se, zda musím být "kulatá" nebo ještě "kulatější" a tím vědomě poškozovat svoje zdraví, neboť každá nadměrná "kulatost" je základ mnoha nemocí, které se ve středním a vyšším věku vyskytují. Není třeba je jmenovat, neboť každý člověk zná svůj zdravotní stav a ví, co ho sužuje a teď už je jen na něm, zda se pokusí změnit životní styl, vylepšit si kvalitu života a uvědomí si, že nikdy není pozdě začít.

A tak kdo chce, aby "čas, který plyne stále rychleji" malinko zpomalil, změň svůj životní styl. Začni tím, že upravíš jídelníček, omezíš bílé pečivo, sladkosti, uzeniny, alkohol, nebudeš kouřit. Naopak přidáš dostatek zeleniny a ovoce, doporučená denní dávka je 500 g, zařadíš dostatek kvalitních bílkovin, jogurty, mléčné výrobky v polotučné podobě, libové maso, ryby, luštěniny a celozrnné výrobky. Přidáš dostatečný pitný režim, nejlépe čistou vodu v množství 2,5 - 3 litry denně.

A co ještě pro "zpomalení času" je nutné? Správně, pohyb, právě nyní, kdy začalo nádherné jaro je pro pohyb ideální čas. Práce na zahrádce, delší pravidelné procházky, to je ten správný pohyb, kterým vyladíme svoje tělo, ale i duši do pohody a odměna bude, spokojenost, "úprk" přebytečných kilogramů a celkové vylepšení zdraví.

A aby ten další pohled do "zrcadla života" byl co nejlepší, nezapomeň odpočívat, žádná práce nemá nožičky a neuteče. Stejně jako pravidelný jídelníček je nutný čas na odpočinek a relaxaci, spánek.

V neposlední řadě "radost ze života". Nauč se radovat z maličkostí a nehledej zbytečné chyby, které se v životě nikomu nevyhnou. Jdi cestou co nejrovněji a když přijde nějaká překážka, zdolej jí a raduj se, že to dokážeš.

Nechme čas plynout svým tempem

a prožívejme ty krásné chvíle života, dokud máme tu možnost...


Jaro

6. května 2013 v 15:30 | Autorka videa: Aninka "Krobana" |  Videa


Pěkné jarní dny.


Zdraví z břízy

3. května 2013 v 6:00 | Natty |  Babské rady

Přidáme listy břízy...Právě nyní je nejvhodnější čas zařadit pitnou kúru z březových lístků. Jejich léčebná síla je nyní nejúčinnější a tak si dopřejme trochu zdraví z přírody.


Budeme myslet i na zimní čas...
březové listy je nejlepší sbírat právě v jarním období, kdy mají nejvyšší léčivé účinky. Listy břízy sušíme v tenké vrstvě a skladujeme v látkových sáčcích. Sušená bříza nádherně voní a čaj i ze sušených lístků je výborný.

Čaj ze sušených listů břízy...
1 polévkovou lžíci sušených listů přelijeme vařící vodou (250 ml) a necháme 10 minut přikryté louhovat. Můžeme přisladit lžičkou medu.

Čaj z břízy, ať z čerstvých nebo sušených lístků má detoxikační účinky, čistí naše ledviny, působí proti bolestem kloubů, revmatismu a artróze. Rovněž velmi dobře působí při kožních nemocech, takže pokud někoho trápí akné, měl by si březovou kúru vyzkoušet.

Březovou kúru je vhodné kombinovat s kúrou kopřivovou, detoxikační účinek se zesílí a obě kúry současně zajistí našemu organismu důkladné pročištění.

Trápí vás bolest kloubů...
Pak si natrhejte velkou hrst březových lupínku, udělejte z obyčejného obinadla "kapsičku", přiložte na bolavý kloub, přes kapsičku s lístečky igelitový sáček a celé obvažte pružným obinadlem. Tento zábal je vhodný nejlépe na noc a opakovat do vymizení bolesti. K tomu popíjejte čaj z kopřivy a břízy v poměru 1:1.

Pro krásné vlasy...
Hrst březových lístečků přelijte 1/2 litrem vařící vody, nechte louhovat 15 minut, přidejte šťávu z jednoho citrónu a výluhem nejprve lehce promasírujte pokožku vlasů a umyté vlasy přelijte zbytkem výluhu. Posílíte tak vlasovou část a vlasy se budou krásně lesknout.

Hezký víkend.Moje radost

1. května 2013 v 8:55 | Natty |  Zahrada

Je první máj...


venku je 10°C a já beru foťáček, abych vyfotila tu "mojí krásku" v plném květu. Už dva týdny jí chodím obhlížet a každým dnem se raduji. Máme jí čtvrtým rokem, první rok měla pár kvítků a žádnou broskvičku. Druhým rokem měla o trochu více květů, dokonce jsme měli 19 zelených broskviček a v plné zralosti ochutnali 4 nádherné šťavnaté broskve. Třetím rokem (vloni) vykvetla, ale mráz jí spálil všechny květy a tak nebyla ani jedna broskvička.

A letos ... jsem unešená, broskvoň je obalená tisíce květy a já každé ráno stojím u okna a pozoruji, jak se barví do krásy. Včeličky už si našly tyto nádherné kvítečka růžové barvy a já se kochám nejen krásou, ale těším se, že letos ochutnáme ty zdravé, sladké plody a bude jich třeba ... no nebudu předbíhat, zatím se budu radovat jen z krásy květů.


...moje potěšení...


...tisíce květů...


...něžné, růžové a neuvěřitelné...

A kde bude první májový polibek ? Letos právě pod touto rozkvetlou broskví a po obědě ještě pod rozkvetlou třešní v podhradí Lipnice, kam každý rok chodíme na procházku pod jednu ohromnou třešeň, jejíž plody chutnají stejně sladce.Mrkající

Tak i vy si najděte ten "svůj rozkvetlý strom" a vychutnejte si první prvomájový polibek.

Pěkný nový měsíc.Květen

1. května 2013 v 6:11 | Natty |  Toulky Vysočinou


Zatím máme nachozeno jen 31, 5 km za březen...

Letošní jaro se trochu opozdilo, a tak naše každodenní procházky byly kratší a část měsíce dubna jsme již prožili na rybách a tam se kroky neměří, tam jde spíš o trpělivost a fyzickou sílu, která je také pro tělo důležitá. Květen bude na turistické procházky bohatší a věřím, že naplánovaných 100 km si určitě splníme.

4. května


Nádherné sobotní odpoledne. Dnes jsme si naplánovali delší trasu k novému památníku J. Haška, který byl odhalen v nedávné době v podhradí Lipnice. Cesta byla úžasná, jaro je v plné kráse a já měla kromě pěkného zážitku i hodně inspirace k focení. Kytičky, celkový pohled, památník a také vnouček Honzíček, který přijel k památníku s maminkou a Adélkou. Společně jsme si prohlédli unikátní výtvor sochaře a ještě si udělali kouzelnou procházku podlipnickou přírodou.

.
..zlaté blatouchy...


...zářivé pampelišky...


...něžná kvítečka v trávě...


...pohled do jarní krajiny...


...naše prvomájová třešeň...


...v zajetí květů...


...nádherné květy třešně...


...nový památník J. Haška...


...druhé oko spisovatele...


...Honzíček papá...


...pohled na hrad Lipnici...

Po pěkném odpoledni jsme dorazili do perníkové chaloupky, ještě si chvíli pohráli s dětmi, dali svačinku a navečer se rozloučili. Bylo to opravdu překrásné květnové odpoledne.

4.5. - 9 km 670 m


9. květnaKrásný, skoro letní den. Na teploměru 29°C a my celé dopoledne jen tak v plavkách trávíme na zahradě. Skalky, záhony, stromy, králíci a všechno to zlatí sluníčko. Co víc si přát ?

Po obědě odpočíváme s hrnečkem voňavé kávy. Je půl druhé, vezmeme si šortky, tričko, vodítko a vyrážíme na procházku. Se zalíbením se podívám na nádherně rozkvetlé skalky před chaloupkou a pak pokračujeme na velkou louku, kde září letos nezvykle mnoho pampelišek. Sluníček jara. Med už mám udělaný a tak se jen kocháme tou jarní krásou.


...skalky jsou obalené zlatem...


...rododendron v něžné bílé barvě...


...i mechy jsou kouzelné...


...tak to je ta nádherná pastva pro oči...


...v zajetí bukového lesa...


...koberce kvetoucích jetelíčků...
...krása psí fialky...


...pohled k chaloupce...


Když jsme dorazili k rybníku, tak se zatáhlo a spustil liják. Než jsme došli k chaloupce, byli jsme mokrý jako myši, ale nevadí, májový deštík je na krásu a tak určitě budeme nejen spokojení, ale i krásní.Mrkající

9.5. - 6 km 740 m

25. května


Sobotní odpoledne, po dešti vykouklo sluníčko a tak jsme se vydali na procházku. Cíl byl dnes jasný - na hřbitov k rodičům a kytičku rozkvétajících pivoněk. Letos nejprve rozkvetla růžová, červená je teprve v poupatech a rovněž bílá a červená mají jen malá poupátka. Po celou cestu nám svítilo sluníčko a když jsme se vraceli domů, právě obcí projížděla velká kolona aut Škoda, bylo jich snad 200 všech různých modelů a já neměla foťták. Nevadí, alespoň jsem udělala fotečky pivoněk a kvetoucí konvalinky, neboť právě začalo pršet.


...růžová kráska...


...její sestra...


...bílé konvalinky...


...růžový rododendron...


...červená - klasika...

Chvilka odpočinku u bylinkového čajíčku a za chvíli přijedou zlatíčka a to bude v chaloupce veselo. Zítra pokud nebude velký déšť, půjdeme určitě dohánět jarní kilometry.

25.5. - 5 km 930 mDiplomky

1. května 2013 v 6:08 | Natty

Skončila dubnová lumpárnička...

přivolali jsme společně jaro, které je už v plné kráse a nyní je zde odměna za Vaší snahu, píli a vytrvalost. Všem moc děkuji za účast v soutěži a blahopřeji k velice pěkným výsledkům.

Hodnocení soutěže:

1. místo
130 - 100 bodů

2. místo
95 - 70 bodů

3. místo
65 bodů - 5 bodů


Blahopřeji Vám a přeji kouzelný měsíc květen.