Vítejte a těším se na Vás.


Prosinec 2012

PF 2013

31. prosince 2012 v 6:40 | Natty |  Dárečky

Přeji nám všem...

aby rok 2013 byl rokem šťastným a všechny překážky, které nás čekají,
jsme přeskočili hravě a ve zdraví.

Děkuji Vám za Vaše návštěvy a milé komentáře,
za nádherné obrázky a milá slovíčka v návštěvní knize.

Dnes si upečme nějakého okřídlence, aby ten letošní rok v klidu odletěl
a zítra si uvařme pořádný "kastrol" čočky, aby se nás držely korunky po celý rok 2013.

Šťastný rok 2013.


Domácí večka

30. prosince 2012 v 13:35 | Natty |  Domácí pekárna

Na silvestrovský stůl určitě patří...


což takhle jednou vyzkoušet vlastní večku a pochutnat si na domácí dobrůtce ?
Je to rychlé a levnější a navíc uděláme radost sobě i svým blízkým.

Suroviny: 310 ml vlažného mléka, 2 lžíce rozpuštěného másla nebo oleje,
1 lžička cukru, 1 lžička soli, 350 g hladké mouky, 150 g polohrubé mouky, 1/2 kostičky droždí, vejce na potření.


Postup: Do pekárny dáme suroviny dle uvedeného pořadí a zapneme program TĚSTO. Mezitím můžeme klidně odpočívat s knihou nebo u TV nebo si připravovat pomazánku na chlebíčky. Mrkající

Po zaznění signálu přendáme těsto na vál a vyválíme dvě večky. Potřeme vejcem a zapneme troubu na 200°C a po nahřátí večky upečeme.

Krájíme na plátky dle potřeby a zdobíme oblíbenými pomazánkami, uzeninou, sýry, zeleninou a podobně.

10. ledna

Dnes jsem upekla další večku, stejný recept, ale místo 350 g hladké mouky jsem dala
200 g žitné chlebové mouky a 100 g hladké mouky. Povrch posypala sezamem.


Jsou výborné a příště přidám kmín a slunečnicová semínka.

Pěkný den.Horoskop 2013

28. prosince 2012 v 6:51 | Natty |  Horoskopy


Kozoroh

Hned zkraje roku se nenechte ukolébat sladkými úsměvy, protože vedle vás začne růst konkurence, a vy budete muset pořádně zabojovat, abyste nepřišly o své postavení. Na pasivitu zapomeňte až do léta, protože když něco prošvihnete, náprava už nebude možná. I když to přímo odporuje vaší povaze, v dalších měsících často přehodíte problémy na lidi okolo sebe, a potom se budete divit, že nemáte svůj život pod kontrolou. Zpočátku vám bude vyhovovat, že přátelé nebo příbuzní za vás řeší nepříjemnosti života, ale postupně vám přerostou přes hlavu. Když se začnou vměšovat i do vašeho soukromí, nastane velký třesk. Přerušíte s nimi styky ze dne na den. Naštěstí jste ale chytré a svým způsobem mazané znamení, takže díky vrozené moudrosti si to v žádném případě nerozhodíte s lidmi, které potřebujete ve své kariéře.

Peníze: Vaše finanční situace bude natolik stabilní, že se rozhodnete investovat. Vše bude mít spojitost s půdou, takže si například koupíte zahradu, chatu. Zaměříte se prostě na věci trvalé hodnoty. V létě není vyloučeno, že se rozhodnete koupit auto nebo začnete zvelebovat nemovitost. Spoléhat se ale budete pouze na peníze, které skutečně máte, takže v žádném případě si v tomto roce dluhy nenaděláte.

Zdraví: V žádném případě se na jaře nesnažte hubnout, natož držet půst, hladovět. Oslabily byste si imunitu, a virózy by vás trápily až do počátku léta! Snažte se pravidelně inhalovat, aby vaše dýchací cesty byly průchodné, obranyschopnost posilujte česnekem, ve zvýšené míře jezte naklíčené obiloviny. Během letní dovolené budete mít tolik energie, že skoncujete s nějakým zlozvykem, a čas, který díky tomu získáte, věnujte pravidelnému cvičení tchaj-či.

Láska: Nezadaným se vyplatí vyčkávat do druhé poloviny roku. Za podpory Jupitera v Raku totiž dostanete příležitost založit rodinu! Zadané v tomto roce budou daleko častěji než v jiných letech vyrážet do společnosti, ale se svou drahou polovičkou za zády. Prostě máte před sebou vcelku idylický rok, ve kterém mileneckým vztahům odzvoní, protože partnerství zpečetíte závazným slibem.

Vodnář

Počátek roku bude mírně chaotický, nebudete totiž vědět, kam směřovat aktivity. Rozjezd tedy bude pomalý, ale následně pojedete v zaměstnání na plný plyn až do prosince. Intuice vám totiž napoví, že máte jedinečnou šanci udělat ve své kariéře skok nahoru a stabilizovat si společenské postavení. Je jasné, že se to neobejde bez občasné srážky s kolegy. První nastane v květnu, ale přidají se vám k tomu i problémy na domácí půdě, takže nudit se určitě nebudete. Druhé, méně příjemné období, na vás čeká během podzimu. Pokud podnikáte, zbavíte se okolo sebe všech arogantních a nespolehlivých lidí. Vaše ambice totiž budou mít neustále vzestupnou tendenci, a vám bude jasné, že takoví lidé by vás pouze brzdili.

Peníze: Finance jsou jedinou oblastí, kde dlouhodoběji nemáte jistotu, jak bude zítra, stejné to bude i v letošním roce. Můžete vydělat přímo astronomické částky, které se ale rozplynou jako pára nad hrncem kvůli nepromyšleným nákupům. Škodit samy sobě můžete i nepozorností. Podfukáři by vás mohli sedřít z kůže, tak než něco podepíšete, dokument si pořádně přečtěte!

Zdraví: V první polovině roku si občas jděte zaběhat, pobyt na čerstvém vzduchu vám vždy vrátí do žil energii. Komplikace mohou nastat v září. Ženské problémy nepodceňujte, a jděte k lékaři. Dokonce nelze vyloučit, že se v podzimních měsících stanete obětí epidemie, která se začne šířit přímo na vašem pracovišti. Nepodlehněte pocitu, že když chutná všem, váš žaludek to taky snese. Vyhýbejte se hlavně majolce, vaječným potravinám, uzeninám.

Láska: Když začnete mít v první polovině roku pocit, že ve vašem vztahu chybí vášeň, emocionální náboj, bez rozpaků navrhnete rozchod. Dopadnout to může zajímavě, protože nelze vyloučit, že následně navážete dva milenecké vztahy, a vybrat si toho pravého bude problém. S rozhodnutím ale moc neotálejte, protože nelze vyloučit početí potomka.

Ryby

Prvním lednem si vplujete do roku, ve kterém se skutečně budete cítit jako ryba ve vodě. Za všech okolností budete pánem situace vy. Probudí se naplno váš tvůrčí potenciál, a když k tomu přidáte svou vrozenou fantazii, profesní úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat. Své nápady totiž dokážete realizovat a v tom vám žádné znamení nedokáže konkurovat! Trošku to ale přesto bude skřípat. Spoustu věcí budete provádět tajně, možná občas i intrikovat. Abyste se dopátraly informací, budete jako detektiv pátrat i tam, kam byste neměly strkat ani nos. Tak se nedivte, když se k vám okolí začne chovat mírně odměřeně. Pro ně budete záhadné, nepochopitelné a neuchopitelné ženštiny, ale má to jednu výhodu. Nikdo si na vás nedovolí ani zvýšit hlas!

Peníze: Máte-li dluhy, snažte se je splatit v první polovině roku. V žádném případě neriskujte, nenechte se zlákat na výdělek, který nebude úplně čistý. Ruka zákona by vás přes ruku pleskla nečekaně, zamotaly byste se do bludiště paragrafů, ze kterého vás vyvede jen velmi zkušený právník.

Zdraví: Jakmile vám začne zvonit či šumět v uších, nepřemýšlejte, kdo na vás asi myslí, ale razantně zvyšte příjem tekutin. Tím vám dají najevo svou nespokojenost ledviny! V takovém případě si dopřejte i psychickou relaxaci, udělejte si něčím radost, protože to může poukazovat na potlačovaný stres, nedostatek pohybu venku, trávení až příliš velkého času mezi čtyřmi stěnami. Vám bude stačit kratší rozhovor na ulici, a okamžitě se dostanete do formy!

Láska: Ideální období pro seznámení budou mít nezadané od 26 .2. do 22. 3. Další příležitost vám Venuše vytvoří v červnu. Zadané budou svou pozornost zejména v první polovině roku rozptylovat mnoha směry, což může mít za následek menší odcizení. Od července se ale ke své drahé polovičce přimknete, a do konce roku mu budete věnovat tolik pozornosti, že si občas odskočí za kamarády. Trošku mu svou péčí polezete na nervy, ale na straně druhé se bude rád vracet do vámi pečlivě uklizeného bytu a láskyplné náruče.

Beran

Svými odvážnými skutky budete v tomto roce udivovat okolí. Nebude vám chybět kreativita, ale ani drzost. Snadno se budete seznamovat s novými lidmi. Podaří se vám i harmonizovat vztahy s příbuznými. Nejste-li spokojené se současným bydlením, příležitost udělat změnu dostanete po 26. 6. V druhé polovině roku pro vás bude nejdůležitější spokojenost v rodině, takže nelze vyloučit stěhování do většího, prostornějšího bytu či nemovitosti. Jediným problémem, a vlastně i rizikem, bude vaše nerespektování autorit. Proto se nedá vyloučit, že se v průběhu roku několikrát dostanete do křížku s nadřízenými, úřady, státními orgány.

Peníze: V žádném případě si v tomto roce nepůjčujte peníze! Problémy se splácením by vás mohly připravit i o rodinný majetek! Možná ale zjistíte, že dluhy má díky neuváženým investicím váš partner, a to pořádně může zatočit s rodinným rozpočtem. V případě řešení dědictví čekejte průtahy. Nejlepší výdělky na vás čekají v dubnu a v květnu.

Zdraví: Nepodceňujte v tomto roce pravidelné prohlídky u svého gynekologa a zubaře! V letních měsících buďte velmi opatrné, kontrolujte pečlivě potraviny. Problémy by vám mohlo způsobit nekvalitní jídlo, pití, alergickou reakci může vyvolat i závadná voda při koupání. Poslední čtyři měsíce raději volte dietnější jídelníček, citlivá budete mít játra.

Láska: Svobodným stoupne sebevědomí, takže se nedá vyloučit osudová láska. Ideální dny pro seznamování a navázání vztahu na vás čekají od 27. 6. do 22. 7. Romantické a sexem nabité období prožijí zadané od poloviny srpna až do 7. 10. V uvedených dnech sice díky bouřlivým emocím, se kterými si nebudete vědět rady, můžete občas podlehnout žárlivosti, ale na straně druhé i sexuální posedlosti.

Býk

Zapomenout budete muset v roce 2013 na lenost. Oprášit šedou kůru mozkovou a občas i cestovat vás přiměje nějaký kurz, školení, dálkové studium. Pořádně si budete muset ale dávat pozor na lidi, kteří se pokusí manipulativně, a hlavně jakoby za oponou, tedy tajně, zasahovat do vašeho soukromí, ovlivňovat nenápadně vaše myšlení. Od konce června až do konce roku budou mít hlavní slovo ve vašem životě příbuzní. To svým způsobem bude prospěšné, ale na straně druhé občas i úmorné a finančně nákladné. Když totiž zrovna nebude společně něco podnikat, navzájem si budete telefonovat

Peníze: V první polovině roku budou mít vaše výdělky vzestupnou tendenci. Chybou bude, když podlehnete pocitu, že to tak bude navždy a co vyděláte, utratíte. Optimismu nepodlehněte, uložte si něco na horší časy. Mít finanční rezervu se vám bude hodit již na konci léta a počátkem podzimu. Nelze vyloučit náhlý kolaps vašeho auta nebo neodkladné úpravy bytu.

Zdraví: Snažte se čelit přejídání, a hlavně neponocujte! Když tímto způsobem budete své tělo doslova mučit, v posledních čtyřech měsících se začnete potýkat s velkou únavou, migrénami, a když podceníte prvotní náznak zdravotních problémů, vykoledujete si chronické onemocnění, například svalové křeče! Prospěje vám pravidelné cvičení jógy a dvakrát do měsíce návštěva kyslíkových lázní.

Láska: Máte před sebou v oblasti vztahů jeden z nejdůležitějších roků ve svém životě. K manželství potažmo partnerství budete přistupovat velmi kriticky a přísně, ale spravedlivě. Když do vašeho vztahu nezabloudí nevěra, partnerství se utuží, a to i v sexuální oblasti. Nezadané mají nejlepší období na seznámení od 22. 7. do poloviny srpna.

Blíženci

Až do června se můžete spoléhat na štěstí. Na co sáhnete, to pod vašimi dotyky rozkvete! Ostatní znamení vám budou koukat pouze na záda, získáte ohromný náskok. Navíc vás Saturn přinutí organizovat si čas, zodpovědněji začnete přistupovat k denním povinnostem i své práci. Když si dopředu zjistíte všechny informace a vsadíte na realitu, nikoli na iluze, v srpnu se vám podaří udělat v kariéře skok dopředu, možná i za cenu změny zaměstnání a profesního směřování. Velkou roli v tomto roce sehrají ve vašem životě přátelé. Díky jejich progresivnímu myšlení se začnete na svou budoucnost dívat jinýma očima a nebudete se bát ani riskovat. Na jejich rady se ale nespoléhejte na přelomu května a června, druhým kritickým obdobím bude přelom října a listopadu.

Peníze: V druhé polovině roku nad vaším sektorem peněz bude bdít sám Jupiter, což vám přinese zvýšení příjmů, svým způsobem blahobyt. Spoléhejte se ale pouze na peníze, které samy vyděláte. Vše co se týká peněz z cizích zdrojů, tedy půjčky, výnosy investic či pronájmů, ale i pojištění, sociální dávky a příjmy vašeho partnera, budou nejisté a občas vás to bude stát hodně sebeovládání, aby vám neruply nervy.

Zdraví: Velkým nebezpečím jsou pro vás v tomto roce alkohol, příliš kořeněná jídla. Zejména na přelomu léta a podzimu si samy nařiďte dietu. Po celý rok pečujte o své plodicí orgány, protože budete daleko náchylnější k zánětům.

Láska: Když to začne ve vašem vztahu skřípat, okamžitě odjeďte na dovolenou. Jakmile budete s intimním protějškem trávit 24 hodin denně, zapomenete na nevěru i hádky, okamžitě vyhlásíte příměří! Romantiky si užijete do sytosti od druhé poloviny srpna až do 19. září, pohodový bude i říjen. Naopak v prosinci se vaše partnerství může otřásat v základech.

Rak

Neusněte v tomto roce na vavřínech. Díky dalšímu studiu a kurzům se z vás totiž může stát vyhlášený specialista v určitém oboru! Nic se ale nebude odvíjet rychle. Tak si uvědomte, že se z nikoho nestane mistr v oboru za jednu noc, a buďte trpělivé! Neptun si pluje ve vašem sektoru vzdělávání a ciziny pomalými tempy, občas se i zastaví a medituje, tak se chovejte jako on. Ke konci roku vás může pořádně vytočit nespolehlivost nadřízených nebo někoho z kolegů do té míry, že se rozhodnete udělat ze dne na den náhlou změnu, a všechny načerpané vědomosti z předchozích měsíců se vám budou hodit při hledání jiného profesního uplatnění!

Peníze: Pokud vám někdo dluží peníze, a je jedno, zda se jedná o instituci nebo konkrétní osobu, v tomto roce se k vám peníze vrátí, dluh vám bude splacen do poslední koruny. V prosinci si občas zariskujte, nelze totiž vyloučit finanční výhru!

Zdraví: Když v prvních měsících podceníte nachlazení a vsadíte na samoléčbu, léto vám pokazí stále se vracející záněty, a na to pozor, protože následně byste mohly mít problémy se srdcem! Potrápit vás může i zrak, tak si hned v lednu kupte rozjasňovací brýle, ušetříte si tím i stresy při noční jízdě autem. Velmi často totiž budete mít pocit, že vše vidíte rozmazaně.

Láska: Hormony se vám budou bouřit vlastně celý rok. Zadané oproti jiným rokům budou daleko častěji vyhledávat blízkost své drahé polovičky, a není vyloučeno početí potomka. Nezadané se možná své náklonnosti k jednomu muži zaleknou, tak se nesnažte urychlit běh událostí, protože následně by se vaší vášně mohl zaleknout potencionální partner!

Lev

Okolo své rodiny v tomto roce vytvoříte symbolický kruh, a za jeho hranice pustíte pouze optimisticky naladěné lidi. Dokážete se totiž vcítit do pocitů svých blízkých, a jakmile se někdo pokusí narušit vaše nebo jejich soukromí, hned zjednáte pořádek. Stejně bravurně se snažte popasovat i s drby, kterými si jeden zamindrákovaný človíček bude kompenzovat pocity méněcennosti. Někomu totiž začne vadit, že dokážete zúročit své vůdčí ambice, a tak na vás začne útočit, aby vyvolal konflikt. Jenže to by vás mohlo přivést i do křížku s paragrafy. Po své cti si nenechte šlapat, ale nenechte se vyprovokovat, protože vaší nejúčinnější zbraní budou úsměv a přehlížení závistivých lidí.

Peníze: Ačkoli se vaše příjmy zvýší, co vyděláte, utratíte. Možná budete muset investovat do zdraví seniorů anebo se zvýší náklady na studium vašich potomků. Tyto výdaje ale budete brát jako samozřejmost. Když v létě nepodlehnete tlaku přátel a nepodpoříte je půjčkou nebo ručením na hypotéku, neproděláte!

Zdraví: Pracovat až do roztrhání těla vám bude připadat naprosto normální, a tak vůbec nemusíte zaznamenat, že se z vás stává workoholik. Až naprosté vyčerpání vás přinutí zastavit, ale to už můžete mít rozhozený celý organizmus. Takže si hned na začátku roku předplaťte krytý bazén, saunu. Pravidelná relaxace vás ochrání od nervového i fyzického vyčerpání.

Láska: Občas vám v tomto roce na adresu intimního protějšku ujede ostřejší slovíčko. Situaci víc nedramatizujte, a okamžitě se omluvte. Když budete vůči partnerovi nespravedlivé, svou chybu nepřiznáte, vás vztah nemine krize! Ale ta vám vlastně prospěje. Partnera si začnete víc vážit, vašim krédem se stane tolerance.

Panna

Ačkoli děláte chyby jenom výjimečně, počátkem roku narazíte na nedořešený problém z minulosti. To vám ale svým způsobem prospěje. Uvědomíte si, že i vy můžete občas šlápnout vedle, a tak si v následných měsících každou akci či důležitý krok promyslíte do detailu. Vaše pečlivost se stane odrazovým můstkem v postupu v kariéře. Vy totiž budete mít vždy jasný plán, dokážete rychle reagovat, ostatní budou pouze řečnit. Dokonce v létě místo dovolené začnete pracovně cestovat, což vám poradí někdo z přátel. Do svých aktivit mnohé z vás zapojíte i někoho z rodiny, a je možné, že spolu v posledních dvou měsících roku založíte firmu.

Peníze: Určitě znáte přísloví, že peníze dělají další peníze. Tak zapomeňte na spořivost, a kupte si spolehlivý a moderní dopravní prostředek, nové auto. Tato investice vám totiž vydělá další peníze!

Zdraví: Nehádejte se hlavně v první polovině roku s kolegy. Přivodilo by vám to nechuť k jídlu, špatné spaní. V letních měsících se občas projděte bosé v trávě. Kontakt se zemí vás dobije pozitivní energií. V chladných měsících budete náchylné k zánětům krku, průdušek, tak vám prospěje pravidelně kloktat propolisovou tinkturu.

Láska: Nezadané dostanou skvělou příležitost navázat vztah. Jeho budoucnost je ale nejistá. Když totiž odezní první vlna zamilovanosti, budete se muset kontrolovat, abyste se nevrátily do zaběhlých kolejí a partnera nezačaly drtit pedantstvím, žabomyší kritikou. Období líbánek by vystřídaly hádky, a když se včas nevzpamatujete, konec roku budete trávit samy.

Váhy

Na svůj život se počátkem roku budete díky skvělé intuici dívat očima druhých, což může být velmi matoucí. Do svého života si totiž začnete projektovat cizí problémy, místo abyste řešily svoje vlastní. Občas díky tomu pocítíte úzkost, pronásledovat vás začne pocit, že nic, co děláte, nedává smysl. Z tohoto omylu se proberete na jaře. Vyjedete ze zajetých, nikam nevedoucích kolejí a začnete se chovat sebevědoměji. Od června všechnu energii věnujete své kariéře, a profesní úspěchy na sebe nedají dlouho čekat. V druhé polovině roku zažijete ohromný profesní boom, v kariérovém žebříčku začnete stoupat nahoru, a když přijde prosinec, v duchu si budete říkat, že si vlastně nemáte na co stěžovat, že jste prožily skvělých dvanáct měsíců. Vedle sebe totiž budete mít svou lásku a obklopené budete pozitivně naladěnými lidmi.

Peníze: Se svými příjmy nebudete spokojené. Trápit vás bude subjektivní pocit, že nemáte dostatek financí, ale na straně druhé to bude mít pozitivní dopad. Přestanete zbytečně utrácet, a naspoříte si docela slušnou sumičku. Díky se tomu se vás ani nedotkne povšechná finanční krize, ani jeden měsíc se nedostanete do minusu.


Zdraví: Pocitům únavy se nevyhnete, ale bylo by chybou povzbuzovat tělo kávou, doplňky alternativní medicíny. Následovala by nespavost, což byste začaly řešit sedativy, což by ale vaše normální fungování ještě zhoršilo. Pro vás bude důležitý kontakt s vodou, plavání a relaxační masáže chodidel.

Láska: Může to být nevěra, která vám otevře oči, a vy si uvědomíte, že doma máte nejlepšího chlapa pod sluncem, anebo opačně, že žijete s neschopným mužským. Mnohé z vás prostě nemine vážná partnerská krize. Kdo bude tím vyvoleným, se rozhodne vy samy, svobodně, nikým zvenčí se nenecháte ovlivnit. Jedno je jisté, konec roku slavit samy nebudete, což se týká i nezadaných.

Štír

Váš tvůrčí potenciál bude v pohotovosti! Díky tomu dojde v první polovině roku k významnému posunu ve vaší kariéře. Budete mít totiž schopnost předvídat, a když začnete poslouchat svou intuici, začne se vám dařit ve všech oblastech vašeho života. Pro rodinu i přátele se stanete jakýmsi radarem, rádcem, na kterého se začnou obracet v případě krize, a vaše rady budou naprosto přesné, účinné. Na podzim si vyřídíte účty s lidmi, kteří vám v minulosti nějakým způsobem ublížili. Nebude to vaše pomsta, ale v duchu si řeknete, že dluhy se mají splácet, a zaútočíte. Současně se vrhnete na nějaké studium nebo se přihlásíte do kurzu, což bude velké překvapení pro rodinu, protože se mimo jiného zdokonalíte i ve vaření.

Peníze: Neměly byste sahat na úspory. Když se rozhodnete pro nějaké investice, nesnažte se zlehčovat náklady, zkreslovat budoucí výnosy, protože když si vezmete úvěr, velmi brzo nastane zásek, a problémy se splácením by mohly mít i právní dohru!

Zdraví: Když budete v pohodě, vaše tělesná schránka bude fungovat jako dokonale sestrojené hodinky. Jakmile vás ale něco emočně rozhodí, okamžitě se to projeví zvýšeným krevním tlakem, nespavostí, nechutenstvím. Zejména na jaře si zvyšujte imunitu, protože z banálního nachlazení vás náhle skolí horečka, doprovodným jevem mohou být nepříjemné opary. V létě neexperimentujte s jídlem! Alergická reakce by se mohla projevit podrážděním pokožky, ale i problémy s dýcháním.

Láska: Máte-li s partnerem společného koníčka, prožijete svým způsobem idylický rok. V opačném případě ve vašem vztahu bude probíhat studená válka, protože partner se svých zálib nebude chtít vzdát, a když ani jeden neustoupíte, odcizení může skončit i rozchodem, rozvodem.

Střelec

Žádný problém pro vás v tomto roce nebude tak velký, abyste ho nebyly schopné vyřešit. Myšlenky, vize a plány se vám bude dařit realizovat ve svém životě lehce, snadno, bez větší námahy. Vůbec se nedá vyloučit, že se stanete členkou nějakého ekologického hnutí, protože zdraví rodiny a její prosperita pro vás bude vlastně to nejdůležitější, zejména v druhé polovině roku. Nestanou se z vás rebelky, pouze nebudete mlčet, když se ve vaší blízkosti bude odehrávat něco, co by mohlo poškodit zdraví vaše nebo vašich nejbližších. To se týká i potravin. Začnete navštěvovat dokonce i různé semináře, účastníte se možná i setkání aktivistů, abyste se o problematice životního prostředí dozvěděly co nejvíc.

Peníze: Pamatujte si, že v tomto roce bude platit jeden extrém. Vše, co se bude na první pohled zdát perspektivní a ziskové, ale informátoři se budou snažit vyvléknout z popisu podrobností, se nakonec ukáže jako ztrátové. Do žádných pofidérních podniků nevstupujte, bez smlouvy či zálohy nedělejte žádnou činnost, jinak proděláte!

Zdraví: To je jediná oblast, kde nebudete mít úplně jasno. Častou ospalost totiž okamžitě přičtete přepracovanosti, ale to by se vám mohlo vymstít, protože v tomto roce nemoc může působit skrytě, takže i časté virózy řešte s lékařem. Pokud jste se narodily v noci, trápit vás mohou noční můry, studený pot. Ani toto nepodceňujte, a doktorovi se svěřte. Pracujete-li často s počítačem, mžitky a bolest hlavy vás upozorní, že je nejvyšší čas zajít do oční ordinace.

Láska: Obrat nastane v životě nezadaných a bude to připodobitelné k románům z červené knihovny. Láska vás díky Uranu v sektoru mileneckých vztahů může zasáhnout náhle, stejně nečekaně můžete i otěhotnět, což se týká i zadaných! Dokonce nelze vyloučit, že se vzdáte své svobody a příchod roku 2014 budete slavit jako vdané ženy!
zdroj: internet

Vánoční přání

21. prosince 2012 v 6:30 | Natty |  Dárečky

Zdraví, lásku a spokojenost...
Přeji Ti zdraví,
to nejcennější dáreček,
ať hvězdička zazáří ve středu,
těch nejčervenějších jablíček.


Přeji Ti lásku,
tu hned v druhém balíčku,
ať pod stromečkem dostaneš,
od všech sladkou hubičku.


Přeji Ti spokojenost,
víc není třeba přát,
když budeš mít zdraví a lásku,
nad vším v životě vyhráváš...


Šťastné a veselé vánoční svátky.


Nejhorší dárek 2012

20. prosince 2012 v 5:42 | Natty |  Téma týdne


Téma týdne je "Zavři oči a otevři mysl. Co vidíš?".

Rozzářené oči ...

dnes 20. prosince vidím rozzářené oči našich poslanců, senátorů, členů vlády a prezidenta.

Aby ne, vždyť si 4 dny před vánočnímu svátky nadělili krásný dárek "do obálky", jsou přece už dospělí a to jsou "peníze" nejvhodnějším dárečkem.

Vždyť mají malé platy, k nim malé náhrady a mají také děti a ty přece nemůžou o vánočních svátcích a následně po celý nový rok 2013 strádat.

A tak jejich předvánoční dárek obsahuje JEN 4 - 6 tisíc, který si přičtou ke svému "nízkému" platu nejen na vánoční svátky, ale jako "malé přilepšení" na další nastávající rok.

A co my ?
Co dostaneme my ?
My nemáme děti ? My neplatíme nájem ? My nehradíme náklady na bydlení ? My nejezdíme do práce ? My se nestravujeme ? My nestudujeme ? My neplatíme u lékaře ? My nemáme nárok na dovolenou ? My se netěšíme na vánoční svátky, abychom mohli udělat radost svým dětem ?

Zde už raději oči otvírám a dívám se skutečnosti do tváře.

A co vidím nyní ?
Nespravedlnost, vykořisťování, bezmoc, smutek většiny lidí nad chováním těch, jež nám vládnou a hluboký lidský propad naší společnosti.
Vánoční stromeček

19. prosince 2012 v 7:43 | Natty |  Deníček


Stromeček je to pravé vánoční kouzlo...

Smrček, borovička nebo jedlička, všechny stromečky jsou krásné a když se ještě hezky nazdobí, určitě vytvoří tu nejhezčí vánoční atmosféru.

Já byla z domova zvyklá vždy na borovičku, jiný stromeček jsme doma neměli. Když jsem se vdala, první vánoce u rodičů manžela jsem prvně prožila pod "smrčkem" . I naše první vánoce ve vlastním bytečku už se synáčkem Toníčkem byly pod smrčkem a ještě mnoho dalších následujících.

Na jednom mysliveckém plese jsme se spřátelili s lesákem a tak po mnoho dalších let jsme opět měli na vánoce borovičku. Čas plynul a my se stěhovali do perníkové chaloupky.

Náš první vánoční stromeček v chaloupce byla opět borovička, která nám vyrostla ze semínka na zahradě. Další vánoce už byl smrček a další šlechtěná kavkazská borovice, dále jedlička a musím říci, že všechny stromečky byly hezké a hlavně, bylo pod nimi hezky.

A letos ? Letos stejně jako vloni budeme mít vlastní smrček, který nám roste na zahradě společně s dalšími, které jsme před několika lety zasadili.

Stromeček půjdeme uříznout v neděli ráno, aby byl pěkně čerstvý a nádherně voněl. Tu vůni nejvíc miluji, neboť dosud chaloupka voní cukrovím, ale až se přidá vůně stromečku, tak to bude to pravé vánoční kouzlo.

Stromeček budeme zdobit v neděli odpoledne, aby na Štědrý den byl připraven pro Ježíška a on měl pod stromečkem dost místa.Mrkající

A co dáváme na stromeček ? Moderní je zdobit stromečky do jedné barvy, i já to vyzkoušela, ale...pěkně barevný stromeček je přece jen nejhezčí. Na stromečku nechybí perníčky, které také doladí vůni stromečku. Když ráno "slezu z bidýlka", vždy mě přivítá vůně jehličí a perníku, což doslova miluji.

Také jsem se letos dozvěděla od zahradnice v TV, že dávat vodu do stojanu nemá pro stromek žádný význam. Pokud ho chceme uchovat svěží a čerstvý, aby nám předčasně neopadal, je třeba aby byl uříznutý co nejdéle.

A co vy ? Jaký stromeček máte rádi nebo raději zdobíte umělý ?
Ať tak či tak, důležité je, aby bylo pod stromečkem moc hezky a všichni si vánoční svátky užili ve zdraví a lásce.

Pěkné poslední předvánoční dny.Penzijní připojištění

18. prosince 2012 v 6:34 | Natty |  Babské rady

V roce 2013...


Také máte penzijní připojištění a chcete dobře investovat "tu stovku"
z valorizace důchodu ?

penzijní připojištění

Nezapomeňte si zvednout spoření z 200 Kč na 300 Kč, aby jste získali 90 Kč státní příspěvek. Pokud to neučiníte, budete bez státního příspěvku.Zamračený

Na dovolenou na Bahamách to nebude,
ale korunka ke korunce a získáme za 5 let 23 400, z toho 5 400 státní příspěvěk.Smějící se

Kdo může uvolnit ze svého důchodu 1 000 Kč, za pět let si přilepší o 73 800 Kč a z toho 13 800 státní příspěvek (možná) a to už je na 2 - 3 pěkné dovolené pro dva.Mrkající

Pěkný den.Nákup za 100 Kč

17. prosince 2012 v 7:29 | Natty

Pojďme se "rozšoupnout"...
Co si koupíš za tuto bankovku ?

Pěkný nový týden.


50 000 návštěvník

16. prosince 2012 v 9:25 | Natty

Pro návštěvníka mého blogu......Odměna pro návštěvníka mého blogu...Smějící se


Majitel IP adresy: 95 - 173 - 217 - 201. jen.cz se stal 50 000 návštěvníkem mého blogu.
Pokud se ozve na Svonatty@seznam.cz - čeká ho překvapení.Mrkající

Všem ostatním návštěvníků mého blogu děkuji za návštěvy a přeji

Pěknou neděli.


Medové trubičky - Nepečení tučňáčci

16. prosince 2012 v 8:23 | Natty |  Cukroví

Naposledy s medem...


Suroviny: 250 g hladké mouky, 90 g moučkového cukru, 50 g tuku (Lira) 1 žloutek, 2 lžíce pampeliškového medu, 4 lžíce mléka. 1/2 kávové lžičky sody
Krém: kakaový - ořechový (150 g másla, 50 g mletých ořechů, 1 lžíce kakaa, 50 g cukru moučka, 1 lžíce rumu)
Dozdobení: Čokoláda na vaření + kousek másla


Postup: Rozpustíme tuk a smícháme se všemi surovinami dohromady. Vyválíme placku na 2 mm a vykrajujeme kolečka o průměru 5 cm. Kolečka natočíme na trubičky a spojem dáme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme na 180°C asi 10 minut. Ještě horké sundáme z plechových trubiček.

Hotové trubičky naplníme krémem a dáme do lednice ztuhnout. Čokoládu s kouskem másla rozpustíme v mikrovlnce a konce trubiček namáčíme. Po ztuhnutí uložíme do chladu.


Pro radost dětí...

Suroviny: 160 g piškotů, 100 g másla, 100 g cukru, 2 lžíce kakaa, 2 lžíce mléka
Náplň: datle, kousek másla
Ozdoba: čokoláda, mandle


Postup: Piškoty umeleme, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme těsto. Kousky těsta namačkáme do formičky na vosí hnízda, uděláme důlek a do něj dáme náplň. Datle umeleme a smícháme s malým kouskem másla. Přitiskneme na kulatý piškot. Hlavičku a polovinu tělíčka namočíme v čokoládě a přilepíme půlky mandlí jako křidélka a s kousku uděláme zobáček. Bílkovou polevou uděláme očička a tučňáčky dáme do lednice a budeme se těšit, až přijedou zlatíčka.

Pěkný den.


Medovníčky

15. prosince 2012 v 14:10 | Natty |  Cukroví

Medovník nebo mini - medovníčky...


kdo ještě nezkusil velký medovník, může vyzkoušet mini - medovníčky, jsou také výborné a určitě udělají radost stejně jako velký medovník.

Suroviny: 90 g tuku (Lira), 90 g práškového cukru, 1 vejce, 3 lžíce medu (já dala pampeliškový), 2 lžíce jogurtu, 1 lžička kakaa, 220 g hladké mouky, 1 kávové lžičky sody.

Krém: 100 g másla, 50 g cukru, 50 g mletých oříšků, 1 lžíce rumu.

Poleva: Čokoláda na vaření, trochu tuku, bílková poleva.


Postup: Všechny suroviny dáme do misky, tuk rozpustíme a nalijeme do sypké směsi. Vypracujeme těsto. Vyválíme na 2 -3 mm a vykrájíme kolečka. Položíme na plech s papírem a pečeme 4 - 5 minut na 180°C.

Naplníme ořechovým krémem a polijeme čokoládou.
Bílkovou polevou uděláme spirálku a párátkem uděláme kytičku.

Pěkný den.Kokosky

14. prosince 2012 v 6:19 | Natty |  Cukroví

Rychlé a dobré...


Suroviny: 2 větší nebo 3 menší celá vejce, 150 g moučkového cukru, 200 g strouhaného kokosu, linecká kolečka nebo dětské piškoty, marmeláda na slepení a čokoláda.


Postup: Do mísy rozklepneme celá vajíčka, přidáme cukr a kokos a smícháme v těsto. Do plechové formičky na bábovičky namačkáme a vyklepneme na plech s pečícím papírem. Můžeme dávat blízko sebe, nenabudou.

Dáme péct na 150°C na střední mřížku trouby a po 15 minutách dáme do nejvyšší polohy, aby kokosky pěkně zrůžověly i shora. Z lineckého těsta upečeme kolečka obvyklým způsobem. Upečená kolečka potřeme dobrou marmeládou a slepíme s kokoskou. Kokosku s kolečkem namočíme do čokolády a necháme ztuhnout.

Množství: 30 - 40 ks podle velikosti formičky

Hotové kokosky uschováme do krabičky, pokud je neslupneme dřív,
než je uložíme.Mrkající

Pěkný víkend.


Důchod v roce 2013

13. prosince 2012 v 7:34 | Natty |  Babské rady

Spočítej si...


valorizace důchodu v roce 2013 nás sice neohromí, ale každá korunka je dobrá. Sice to považuji za "výsměch" nám, kteří se nemůžeme nijak bránit, zatímco "ti nahoře" mají řízek za pár korun a my, za stejnou cenu jen "brambory".

Brzy budou volby a tak budeme moci dát svůj hlas těm, jež snad pro nás "důchodce a občany se zdravotním postižením a dětem", alespoň něco udělají. Zatím si můžeme spočítat, že od roku 2013 si přilepšíme do rozpočtu 100 - 200 Kč dle výše dosavadního důchodu.


Základní výměra se zvýší o 60 Kč z 2 270 Kč na 2 330 Kč
Procentní výměra o 0, 9 %

Příklad výpočtu: důchod 10 000 Kč

1. 10 000 Kč - 2 270 Kč = 7 730 Kč

2. 7 730 Kč x 1, 009 = 7 779 Kč

3. 7 779 Kč + 2330 Kč = 10 129 Kč

4. 10 129 - 10 000 = 129 Kč


Tak si užijme každý té své vysoké částky co nám bude od ledna vyplácena a těšme se, že za rok to bude alespoň 1 000 Kč Smějící se, zatímco "ti nahoře" budou dál ležet v lavicích, pokud tam vůbec budou, hádat se a vzájemně se urážet, ale hlavně myslet na to, aby sami měli dostatek.

A tak my je pojďme naštvat alespoň tím, že budeme i se svou "stokorunkou" spokojeni, jezme střídmě, zdravě, hýbejme se a buďme co nejvíce zdrávi, abychom ten "malý důchod" užili co nejdéle...MrkajícíPěkný den.Tuk a vánoční cukroví

12. prosince 2012 v 7:57 | Natty |  Babské rady

Vánoční cukroví je oblíbené pohoštění...


na vánočním stole a to doma upečené je určitě nejchutnější. Však také víme, co jsme do něho daly, my ženy, protože asi málokterý muž cukroví peče.

Od másla k rostlinným tukům...

I já před lety používala v kuchyni jen máslo a sádlo. Postupem doby, kdy se začaly objevovat rostlinné tuky i já přešla od másla k rostlinným tukům, od sádla k oleji. Chvíli určitě trvalo, než jsem došla k poznání, že je cukroví nebo řízek stejně dobrý ne-li lepší než s použitím živočišných tuků.

Vánoční cukroví má asi prim s tukem zvaným Hera, i já jsem ho nějaký čas do cukroví používala, ale asi víc než deset let používám rostlinný tuk Lira. Jsem s ním velice spokojená a cukroví je nejen dobré, ale lehoučké.Ovšem tuk používám jen do těsta, které projde tepelnou úpravou. Do krémů nebo cukroví nepečeného používám pravé máslo, neboť jeho chuť je nezaměnitelná. Ovšem všechny krémy odlehčuji buď pudinkovou nebo moučnou kaší, či tvarohem. Sníží se tak "tučnost" krémů a je i jemnější.

S Lirou mám ty nejlepší zkušenosti a používám jí do cukroví, bábovky, koláčů, vánočky, mazanců, buchet...zkrátka všude, kde je předepsaný tuk. Nezanedbatelná je i cena, neboť stojí do 10 Kč a ještě vloni stála necelých 6 Kč.

A co máslo ?


Najděte si "to svoje" máslo a dozvíte více.

K vánočnímu cukroví, vánočkám a dalšímu pečení bezesporu tuk i cukr patří a i když bychom měli tyto dvě suroviny omezit v běžném jídelníčku, na vánočním stole si trochu můžeme zahřešit a užít si těch "zakázaných" dobrot a pokusit se "nezdravé potraviny", které jsou tak dobréMrkající spálit pohybem, ideálně pěknou procházkou.

Tak s chutí do pečení, ať je cítit vůně vanilky, rohlíčky ať se rozplývají na jazyku u kafíčka a všude vládne pěkný předvánoční čas. Sněhu je dostatek a tak taková "pohybologie" s prohrnovadlem je také přirozený pohyb. Mrkající

Pěkný den.Perníčky pro zlatíčka

9. prosince 2012 v 21:48 | Natty |  Cukroví

Letos o jedno zlatíčko víc...


u letošního stromečku bude o jedno vnoučátko víc a tak i pro něj musí být perníkové překvapení. Děti si oblíbily želvičky a hned jak je pod stromečkemm objeví, pustí se do nich.

A tak neděle patřila "hraní" a dětem jsem udělala nejen želvičky, ale i berušky a dnes ještě ježečky, aby je čekalo ještě jiné překvapení.

Pokud chcete také udělat dětem radost, vyzkoušejte. Stačí vykrojit tělíčko, krunýřky udělat na formičku od ořechů, nožičky, hlavičku jen kuličku a přitisknout a želvička nebo beruška je hotová.

Pod krunýřek před slepením můžete schovat malinké překvapení a děti to mají jako "štěstí za korunu", které určitě většina z nás zná z dětství.


...želvičky před pečením...


...želvičky v plné kráse...


...perníkové berušky...


...ježečci s jablíčkem...


...dárečky pěkně pohromadě...


...žabička pro Margaritku ....


...a takhle vypadá dnes naše chaloupka...

I malinké dárečky od srdíčka určitě udělají pod stromečkem radost.
A "perníkománie" končí a budu dělat ???

Pěkný nový týden.


Zdobení perníčků

7. prosince 2012 v 16:41 | Natty |  Babské rady

Udělat polevu je "umění"...


někdy teče, jindy je hustá nebo z perníčků opadává. Jak tedy na pěknou polevu, aby zdobení byla radost.

1. Nejprve si odvážíme 150 g cukru moučka. Potom poprosíme manžela, aby cukr dvakrát pěkně přes nejjemnější sítko prosál.Mrkající

2. 1 bílek šleháme jen do pěny a poté přisypeme najednou všechen přesátý cukr. Pustíme šlehač a šleháme tak dlouho, dokud nám hmota nedrží jen na metlách - nesmí padat. A poleva je hotová.

3. Naplníme do sáčku a už zdobíme. Nikdy nepokládáme na perníček, ale linku pěkně vedeme nad perníčkem asi půl centimetru.

4. Pokud chceme barevnou polevu, oddělíme si do kelímku základní a přidáme potravinářské barvivo

5. Pokud chceme dělat plochu, přidáme několik kapek citrónu, tím polevu naředíme a štětečkem lehce rozetřeme.Pokud perníčky chceme mít pěkně lesklé,
tak je po upečení potřeme rozšlehaným žloutkem s vodou.


...hotovo a můžu odpočívat...

Nikdy nezdobíme perníčky čerstvě upečené, neboť by nám poleva opadávala.
Ideálně za 3 - 4 dny po upečení.


Tak s chutí do zdobení

a ať ty vaše perníčky jsou nejen moc dobré, ale i krásné.

Když vypne elektřina

7. prosince 2012 v 6:31 | Natty |  Babské rady

Rohlíčky byly v troubě...


včerejší ráno osm hodin a najednou cvak, vypne v celé chaloupce elektřina. V troubě mám první plech vanilkových rohlíčků a vedle připravený druhý. Co teď ?

"Včera hlásili, že nepůjde proud od rána do šestnácti hodin, ale naší část nehlásili", sdělil mi manžel. "No tak to je pěkné nadělení." Kouknu do trouby a vím, že rohlíčky dojdou už jen zbytkovým teplem. Já si toho tolik naplánovala a nyní neudělám nic.Zamračený

Rychle zapnu "mozek" jak si co nejrychleji ukrátit čas, než opět zapnou el. proud. Manželovi napíši nákup a pošlu ho do města a já ? No co se dá dělat, jen tak sedět se mi nechce, i když mám rozečtenou pěknou knihu od narozenin.

"Já si udělám těsta dopředu", což nikdy nedělám a k tomu elektřinu nepotřebuji.


Rohlíčky už mám hotové, tak si udělám těsto na křehké rohlíčky, kokosové ořechy, linecké a nakonec na moje milované myslivecké knoflíky.


Hotovo, kouknu na hodiny a už je poledne. Uteklo to jako voda a já dávám těsto za okno, neboť ani lednice nejde.

Bříško se ozývá, ale oběd není a tak volám manželovi, ať koupí u "šikmooček" gyros s hranolkami, ať si také jednou dáme něco méně zdravého.Mrkající

Než se manžel vrátil, tak jsem vyndala "účetnictví" a udělala inventuru. Ke skartovačce připravila nepotřebné dokumenty a spokojeně uložila vše potřebné. A teď přišla chvíle na tu pěknou knihu. Jen jsem dosedla, byl tu manžel a už jsme si "cpali pupíky". "Kafíčko nebude" ...

Probrali jsme "RVHP" a pak si sedli ke čtení. 14 hodin - ťuk a zahučela lednice. "Hurá" a jdeme si hned udělat kávičku a zázvorový čaj.

A já rychle sáhnu za okno, vyndám připravená těsta a pustím se do mých milovaných "mysliveckých".


Samý ořech, minimum cukru a 2 - 3 kousku denně ke kafíčku,
to je to pravé "ořechové".

A dnes jdu pokračovat a doufám, že už žádné "nemilé ťuknutí" na mě nečeká.

Pěkný víkend.Dětství a vánoční stromeček

6. prosince 2012 v 6:31 | Natty |  Deníček

Chodili jsme Ježíškovi naproti...


tak krásně popsaala svojí vzpomínku na dětství Margaritka - Hanka v komentáři předchozího článečku a tím mě vrátila o mnoho let zpět, do mého dětství. Já si vůbec nepamatuji, jak a kdy se náš stromeček objevil na stolku, kdo ho ozdobil a kdy tam Ježíšek položil dárečky.

Byly jsme čtyři děti, chlapec a tři děvčata. Na Štědrý den jsem od rána vždy měla takový zvláštní pocit napětí. Den začínal lehkou snídaní, k obědu tradiční černý kuba, abychom viděli zlaté prasátko a pak v podvečer s námi šel tatínek na procházku, zatímco maminka připravovala štědrovečerní večeři.

Když jsme se vrátili z procházky, všude už bylo šero, taková zvláštní vůně a v koupelně hořela lázeňská kamna, v kterých se nahřívala voda ke koupeli. Jeden po druhém jsme se vykoupali, nakonec rodiče a všichni jsme se ustrojili do svátečního oblečení.

Nastrojení, načesaní jsme čekali, až se ozve zvoneček a tatínek otevře prosklené dveře obýváku. Pak přišel ten kouzelný okamžik, rozzářený stromeček, pod ním dárečky, uprostřed krásně nazdobený stůl a v našich srdíčkách touha, radost a očekávání.

Na stromečku byly třpytivé ozdoby, čokoládové figurky a ještě pravé svíčky ve skřipcových svícnech. Vůně večeře, vanilky a hořících svíček je neopakovatelné kouzlo domova, které nikdy z mého života nezmizí.

Večeře byla tradiční, rybí polévka, bramborový salát, smažený kapr, ořechový závin, cukroví a ovoce. Rodiče měli ještě červený punč, který popíjeli, když už my se radovali z vánočních dárečků.

Dárečky byly skromné v porovnání s dnešní dobou, většinou kniha, někdy hra, něco na sebe, když byl čas koupit brusle, lyže nebo sáně, tak i ty se objevily pod stromečkem. Přesto jsme prožívali vánoční svátky šťastně. Když jsem odrostla a iluze, že stromeček přinesl Ježíšek zmizela, strojila jsem stromeček já až do doby, než jsem se vdala.

Stejně krásné vánoce jsem dělala svým dětem a dělám dodnes. Stromeček strojím já, před večeří vyvětrám a pustím Ježíška, aby položil pod stromeček dárečky.Mrkající Po slavnostní večeři, která je stejná jako moje z dětství zazvoním a pak teprve jdeme ke stromečku, zazpíváme koledy, hodíme pantoflí, rozkrojíme jablíčka, prohlédneme barborky a pak se radujeme z dárečků, které Ježíšek přinesl.

A na druhý svátek vánoční se sjede celá rodina i s vnoučátky a to je potom v perníkové chaloupce to nejhezčí vánoční kouzlo...

Pěkný den.Adventní čas

5. prosince 2012 v 6:37 | Natty |  Babské rady

Opět nastal...


v neděli se rozzářila první svíčka na adventním věnečku. Pohladilo nás kouzlo blížících se vánočních svátku. Máme nazdobeno, začínáme péct cukroví, myslíme na své blízké a dárečky pro ně, těšíme se na rozzářená očka dětí při mikulášské nadílce, nezapomínáme ani na ty, jež už nejsou mezi námi.

Přichází čas rozjímání. Plamen svíčky házející stín na stěny v nás vyvolává tajemno a vzpomínky. Vzpomínky na čas minulý, kdy jsme i my měli jako děti rozzářené oči pod vánočním stromečkem, na dárečky, které byly mnohem skromnější než dnes, na kouzlo domova, v kterém jsme vyrůstali a prožívali krásné chvíle.

Všechno bylo skromnější, ale přesto se to nádherné kouzlo nevytratilo a každý z nás má určitě ty nejkrásnější vzpomínky. Já jsem velice ráda v předvánočním čase chodila do kostela, seděla v lavici a jen tak se dívala na oltář a vnímala tu zvláštní vůni, která byla úplně jiná než během roku.

Navečer se vždy rozezněly zvony a lidé chodili na mši svatou a já občas stála v davu a naslouchala nejen modlitbu, ale i krásně znějící písně. Právě z dětství si nesu několik modliteb, které jsem se v kostele naučila. O vánočních svátcích jsem chodila pravidelně na "půlnoční" už i s manželem ovšem jen do doby, než se začaly do kostela vrhat davy mladých a zmizela ta nádherná atmosféra...

K adventnímu času patří také postní období. Určitě stojí za zamyšlení, odlehčit trochu jídelníček, abychom si ty vánoční svátky užili v hojnosti a bez obav, že budeme zase o několik kileček těžší. Není třeba vrhat se bezhlavě do přísného půstu, ale odlehčit stravu.
V předvánočním čase omezit sladkosti, kterých je asi v době pečení hojnost, omezit tučná masa, uzeniny, tučné sýry, tučné mléčné výrobky, jogurty, šlehačky, pečivo plné tuku jako koblihy a pod.

Zařadit více zeleninových polévek plných bylinek, ideální je bramborová, špenátová, pórková, fazolová, hrachová, z červené řepy, brokolicová, zelná a jejich kombinace. K polévce tmavý chléb nebo pečivo, přidat větší množství ovoce, které nám pomůže pročisti zažívací trakt a nezapomenout ani na správný pitný režim 2 - 3 litry tekutin, především teplých neslazených čajů, bylinkových, ovocných, kdy můžeme přidat lžičku medu a pár kapek citrónu. Omezit kávu a alkoholické nápoje.

K tomu všemu si najděme čas na pravidelnou procházku
a třeba pěkný předvánoční koncert.

U nás se traduje : "Všechno Ježíšek vidí" a platí to jak pro děti, tak pro dospělé. A tak si ten předvánoční čas užijme co nejlépe, aby "Ježíšek" viděl jen to hezké a pod stromečkem nás čekalo mnoho hezkého - dárečky, spokojenost a vzájemná láska.

Pěkný den.


První sníh

4. prosince 2012 v 9:20 | Naty |  Zahrada

Letos první...


odtáhnu "firhaňky" a venku je bílo. To si Martin letos koně osedlal o něco později, na Barborku, ale je to hezký pohled, když na záhonech leží bílá peřinka a rostlinky nesužuje jen velký mráz.


...pohled do zahrady...


...pohled na skalky...


...detail sněhu...


...pohled k brance a na levou skalku...


...první stopy...


...Zrzeček s Roníčkem ochutnávají sníh...


...je to nějaké studené...


...studené, ale krásné...

Sníh patří ke kouzlu adventního času a i když asi nevydrží dlouho, přesto je to dnes milé přivítání a až půjdeme na "Barborky" do vázičky, určitě si ten první sníh hezky užijeme.

Pěkný den.


Medovník - 2

3. prosince 2012 v 6:04 | Natty |  Babské rady

Moje zkušenost...


medovník zmizel jako "pára nad hrncem" Mrkající a sklidila jsem velkou pochvalu.
Vzhledem k tomu, že moje děvčata už několikrát jedla medovník jinde, mohla porovnávat a můj prý je nejlepší . Děkuji holky moje.Smějící se

A děkuji i vám děvčata, která jste mi dala pochvalu a možná třeba hledáte odvahu vyzkoušet. Protože i já měla "premiéru", byla jsem zvědavá na chuť. Moje hodnocení : Velmi dobrý, ale na můj vkus velmi sladký. Příště krém neudělám z karamelizovaného mléka, ale odlehčený máslový krém s ořechy. Mrkající

Protože jsem při "studiu" na netu našla několik způsobů, jak udělat pěknou placku a všechny mi přišly zbytečně náročné, použila jsem "selský rozum". A tak se s vámi děvčata, která jste ještě medovník nedělala a chcete vyzkoušet, podělím o mojí zkušenost, která mi přijde nejjednodušší.

Udělat těsto, to je myslím hračka. Rozdělit ho na 5 dílů také.
Ale nyní jak na placku. Mrkající


...na vál si položíme pečící papír a přímo na něm placku vyválíme...


...kraje pokličky namočíme v mouce a položíme na placku a vykrojíme...


...odložíme okraje a máme pěknou placku...

Nejlepší je nastříhat si 5 papíru dopředu, na všechny si vyválet a vykrájet placky a postupně přendat na plech. Pečení je už hračka a výsledek určitě stojí za vyzkoušení.

Protože jsem "holka zvědavá" Mrkající na víkend udělám medovník znovu, tentokrát s ořechovým krémeme a pak se podělím o "zážitek". A rum ? V pořádku a tak se můžu pustit s chutí do pečení cukroví a vánoček bez obav o svůj zrak.

Pěkný nový týden.Medovník

1. prosince 2012 v 7:09 | Natty |  Dorty

Pro Ivu k svátku...


"Už se těším na perníčky" , napsala mi dcera.
A protože perníčky začnu dělat až po oslavě, tak jsem se rozhodla, že udělám medovník, kde kromě perníkového koření, karamelového krému a rumu jsou všechny suroviny jako v perníčcích...Smějící se

Rum jsem si na radu Marcelky - babči ověřila a tak tu dnešní oslavu nemůže nic pokazit. Medovník jsem udělala již ve čtvrtek a musím říci, že to byla moc pěkná práce a nejen že mě to bavilo, ale myslím, že se i povedlo.

Recept jsem našla na internetu a ruce jsem dodala svoje. A tak pro ty z vás, které jste také ještě "medovník" nedělali, zde nechávám popis a postup. Určitě to ocení moje dcery i vnučky.

Suroviny: 180 g másla, 180 g práškového cukru, 1 vejce, 6 lžic medu (já dala pampeliškový), 4 lžíce smetany, 1 lžička kakaa, 450 g hladké mouky, 1 1/2 kávové lžičky sody.
Krém: 250 g másla, 1 plechovka karamelizovaného mléka, hrst vlašských ořechů
Sirup: 150 ml vody, 50 ml rumu, 2 lžíce cukru krupice


Postup: Nakrájíme máslo, přidáme cukr, vejce, med, smetanu a kakao.
Šleháme asi 5 minut ve vodní lázni. Do misky navážíme hladkou mouku a přidáme jedlou sodu. Postupně přimícháme vyšlehanou hmotu, až se nám vytvoří pěkně hladké těsto.

Těsto si zvážíme a rozdělíme na 5 stejných dílů. Asi 195 g. Nastříháme si 5 papírů na pečení na velikost plechu a na jednotlivé papíry rozválíme těsto na placku. Tvar jsem udělala pokličkou namočenou v mouce a kolečka byla jedno jako druhé Mrkající.

Vyhřejem troubu na 180° a každé kolečko pečeme asi 4 - 5 minut.
Vychladlá kolečka potřeme sirupem a vrstvou krému až do vyčerpání surovin.
Povrch i strany potřeme krémem a posypeme umletými odkrojky od koleček, které také upečeme. Medovník je hotový a dáme do lednice proležet.

Tak pokud si chcete také upéct předvánoční dobrotu, tak vám přeji ať se podaří a pěkně si pochutnáte. A nezapomeňte v neděli zapálit první adventní svíčku.

Pěkný víkend.


Prosinec

1. prosince 2012 v 2:00 | Natty |  Toulky Vysočinou

Od 1. března jsme nachodili 587,5 km...

Skončila krásná turistická sezóna a před námi je prosinec, měsíc, kdy už lze očekávat sníh a pohyb na běžkách. Určitě budeme i nadále chodit, ale už to budou kratší procházky přírodou a pokud bude sníh - tak běh na lyžích.

Tím zavíráme rok 2012

a budeme se těšit na březen 2013, kdy opět nasadíme botky - samochodky a budeme si užívat radost z pohybu a krásu naší Vysočiny.