Vítejte a těším se na Vás.


Proto...

26. listopadu 2012 v 9:16 | Natty |  Zdraví

Nic se v dnešní době nepřetřásá víc než zdravá strava a pohyb...


napsala Olinka v komentářích a já bych na tato slova ráda zareagovala článečkem.

Proč asi se tato slova přetřásají ?

Neboť patříme mezi ty země, kde je nejvyšší míra obezity, s ní spojené civilizační nemoci a následné náklady na vysokou zdravotní péči.

Pravda je, že nikdo nikoho nenutí, aby žil zdravě, čímž je myšleno - zdravě a přiměřeně se stravovat, dostatečně se hýbat a žít pokud možno s co nejmenší měrou stresu.

Otázka je, co je zdravá strava ?

Když se vrátíme do daleké minulosti, tak naši prapředkové se převážně živili plody, semeny a masem. Tím, co "darovala" příroda. Vše v přirozeném stavu, bez použití chemie. Dnešní člověk na svůj talíř nakládá prakticky vše, co kolem "chemie" šlo a tak najít opravdu zdravou potravinu je asi umění.

Nicméně, i potraviny, které se dotkly nějakým způsobem chemie lze dělit na zdravé a nezdravé, které mají vliv na náš organismus. Jednoznačně do oblasti zdravých potravin patří zelenina a ovoce. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny, v neposlední řadě tolik důležitou vodu a proto bychom jí měli do svého jídelníčku zařazovat alespoň v 5 porcích denně.

Není pravda, že nemají tyto potraviny vliv na naše zdraví a pokud to někdo tvrdí, je vidět, že nemá ve svém jídelníčku zeleninu a ovoce jako prioritu.

Dalším velmi významnou potravinou jsou obiloviny.

Nejčastěji zařazujeme bílý chléb, bílé pečivo, různé koláče, koblihy, knedlíky a zapomínáme, že jsou to potraviny s vysokým energetickým obsahem, který způsobuje v nadměrné konzumaci ukládání tuku v případě, že získanou energii nespálíme.

Kdo pečuje o zdravý životní styl, snaží se zaměňování za celozrnné produkty, přiměřené množství svému typu pohybové aktivity, zařazuje i luštěniny, které dříve patřily mnohem častěji do jídelníčku našich předků.

Maso, uzeniny a další masné výrobky - ryby.

Zde bychom měli mít na mysli, že doby, kdy jsme zabíjeli 200 kg prasata, měli doma 10 kachen, 15 hus, 20 kuřecích brojlerů, sud sádla a největší pochoutkou byly jitrnice je už dávnou minulostí.

Dnes bychom měli preferovat lehké bílé maso s co nejmenším obsahem tuku a pochoutku jako kachničku a pod. zařadit ve zcela výjimečných situacích. Proč ? Pro vysoký obsah živočišného tuku, který se ukládá v našich cévách a způsobuje neprůchodnost krevním řečištěm a následným infarktem anebo mozkovou mrtvici. Živočišné tuky používat s mírou a raději zařadit tuky rostlinné a i ty v co nejmenší míře.

Takto bych mohla pokračovat, ale přejdu k dalšímu bodu - pohyb.

Proč lidé dnes navštěvují fitka, různá další centra za účelem pohybu ? Protože mají přirozeného pohybu nedostatek a tak si kompenzují pohyb různými vymoženostmi které opět nahrávají do kapsy těm, jež podobné, troufnu si říci nesmyslné stroje vymýšlí. Přijde někomu rozumné sedět na lavici a několikrát dokola hýbat pažemi "k sobě a od sebe". Nebylo by lepší jít na procházku, vyšplhat do kopce, nebo na nějakou menší skálu, zaházet si šiškami nebo si zahrát na "schovku" ? Podle mě zcela určitě, dodáme tělu kyslík, nebudeme dýchat již vydýchaný vzduch po "někom" a posílíme všechny svalové skupiny celého těla a jako bonus si odneseme "pohlazení duše".

Závěrem

Je jen na každém z nás, pro jaký způsob se rozhodneme, zda z poučení, kterého se nám nyní dostává si něco vezmeme pro sebe, nebo nad tím mávneme rukou a dále budeme sedět celý den u PC, TV a talíře plného tuku a následně naříkat, že máme vysoký tlak, cukrovku, nemocnou štítnou žlázu, dnu, bolavá záda, kolena atd. Budeme naříkat nad drahotou léků, potravin a přitom neuděláme nic, abychom to změnili ve svůj prospěch.

Ve středním a vyšším věku se ukáže, jak jsme o své zdraví pečovali a kolik budeme vynakládat ze své peněženky. Zda budeme své "vysoké důchody" dávat za léky a poplatky u lékaře nebo si peníze užijeme na koníčky, dovolenou a potraviny, které jsou přínosem pro naše zdraví.

Pěkný nový týden.

 


Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 26. listopadu 2012 v 14:24 | Reagovat

Jak se o své tělo staráš, tak se budeš mít ve stáří. Jenže dnes už pomalu nevíme, co je zdravé a co není. Na každém šprochu asi pravdy trochu. Tak a vyber si. No nic, pohyb jistě nikdy neuškodí a přemýšlet o tom, co jím, také asi není na závadu. :-)

2 Milan Milan | E-mail | Web | 26. listopadu 2012 v 18:23 | Reagovat

Milá Naděnko! Nemám bohužel tolik zážitků, abych jimi mohl častěji zásobovat svůj blog, ale zrovna jeden článek vyjde ve čtvrtek. Budu v nemocnici 160 dnů, tak si to pár slov zaslouží! Nechci moc předbíhat, ale pravděpodobně to bude jeden z mých posledních článků, protože se blíží konec světa. Do té doby vám přeji hodně zdravíčka a dobrou náladu v chaloupce! Milan

3 Helena Helena | Web | 26. listopadu 2012 v 18:46 | Reagovat

Moc hezky napsané Nattynko. :-) Každý si musí udělat inventuru v sobě.

4 Margarita Margarita | Web | 26. listopadu 2012 v 22:18 | Reagovat

Já žiji nezdravě, sice jím vlastně zdravě, ale nepravidelně, žiji zdravě, protože mám spousty pohybu, ale pak přijde víkend a když už není nic na zahrádce, žiji nezdravě, lehnu a ani se nehnu. No a teď si to budu muset nějak od příštího týdne uspořádat, abych nežila jen nezdravě, budu prohánět mé psí holky, no po pravdě spíš ony mne, tahat za sebou po cestě. Mám štěstí má napadnou sníh, takže mi nehrozí silniční lišej. Myslím, že člověk by měl vše řešit s rozumem, ono také někdy člověk může dělat co chce, ale pokud nemoc zdědí, nic nenadělá, jen ji může mírnit. A kdyby člověk nikdy neřešil, co by z toho života měl, my budeme řešit v sobotu v hasičárně, aby jsme měli na co vzpomínat. :-D Krásnou dobrou noc Žabičko. :-D

5 Kitty Kitty | E-mail | Web | 26. listopadu 2012 v 22:52 | Reagovat

[2]: Jéžiš, tos mě vyděsil. "pravděpodobně se blíží konec...", až sem se orosila. Lekla jsem se, že vzdáváš svůj život. To se mi ulevilo! Jedeš dál a napíšeš na blog, co je novýho. Máš teď "kus života těžkého", ale je to jen kus. Další kusy už budou lepčí, věřím tomu. Tak se lázni a piš... :-)

6 Natty Natty | Web | 27. listopadu 2012 v 5:04 | Reagovat

[1]:::Jedno české rčení říká: "Na svět si dostal určitou hromádku jídla a je na tobě, jak si ho rozdělíš a tím nastavíš délku svého života" :-D A pokud přidáme pohyb a "zdravý rozum", můžeme si života užít moc hezky ;-)  :D

[2]::: Milánku, neboj se konce světa, ještě napíšeš hodně článečků, sníš hodně řízečků a uslyšíš nejen cinkat vánoční zvoneček na stromečku, ale i přivítáš Nový rok. A na jaře se budeš těšit ze sluníčka a všeho krásného a možná i nové lásky. To je naděje a s tou je třeba pohlížet na svět. ;-)  :-D
Na článek se moc těším a ve čtvrtek jsem u Tebe jako na koni. ;-)  :D

[3]::: Helenko, ano, odpovědět si můžeme jen sami sobě. Rady a návody můžeme vyslechnout a jen na nás, jak je zařadíme do svého života. ;-)  :-D

[4]::: Haničko, lidí, kteří by dělali všechno na 100% je moc málo a ještě není zaručeno zdraví. Správně píšeš, že nejlepší je "zlatá střední cesta" a používat rozum. Nebyli bychom lidé, ale stroje, kdybychom byli naprogramování. Proto máme v hlavě "mozek", abychom ho používali a zvolili si cestu životem tak, aby byl hezký a spokojený. ;-) Moc si hezky užij hasičkou zábavu, i u nás je "hasičská schůze" a naše Iva (hasička) už zde má také pozvánku - tak si holky pěkně užijete a pozor na cestu domů :D  ;-)

Přeji vám pěkný den a udělejte si něčím radost, třeba pěknou procházkou :D

7 Hanka Hanka | E-mail | Web | 29. listopadu 2012 v 22:44 | Reagovat

Skvělý článek, Natty, kéž bych si z něj dokázala vzít ponaučení! Jsem na sebe strašný lajdák, chválabohu bydlím s mamkou, vaříme spolu, jinak bych se snad ani normálně nenajedla. ???  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama