Vítejte a těším se na Vás.


Listopad 2012

Jak ušetřit

29. listopadu 2012 v 5:51 | Natty |  Babské rady

Oči navrch hlavy...


tak jsme včera vyrazili na nákup s tím, že koupím Salko, rum, šlehačku, máslo a další potraviny.

První naše cesta vedla do "Penáče". Hledám Salko a najednou "ztuhnu" - ta malá plechovka stojí 40 korun ! No to snad není možné . Zamračený Tolik peněz nedám, když k tomu přičtu ještě 30 Kč za máslo, abych mohla udělat krém, tak to bude pěkně drahé "pošušňáníčko".


Chvíli se rozhlížím a v tom mě zaujme stejně velká plechovička a na ní napsáno: Karamelizované zahuštěné slazené plnotučné mléko. Kouknu na cenu a v akci 29 Kč. Mrkající Prohlížím složení a pak se rozhodnu. Potřebuji přece zkaramelizované mléko, kterého docílím tím, když budu skoro dvě hodiny vařit klasické Salko ve vodě a pak ještě čekat, než vychladne a budu ho moci zašlehat do másla.
Ušetřila jsem 11 Kč, cenu za spotřebu energie a také čas, který můžu věnovat něčemu jinému...

Další v řadě včerejších nákupů je RUM. Náš oblíbený "životabudič", který kupujeme vždy na podzim na grůček, který si děláme po procházce a trochu si nechávám na vánoční cukroví. Letos jsme zvolili místo "grůčku" zázvorový čaj z obav před "oslepnutím", ale...momentálně ho potřebuji a tak mi nezbylo nic jiného, než koupit. Na výběr byly tři druhy od 79 Kč, 99 Kč, 119 Kč - všechny měly kolky, ale marně jsem hledala datum výroby. Nakonec jsem láhev nevzala a u pokladny se ptala prodavačky : "Je ten rum v pořádku ?" "Je, my tady měli kontrolu a já ho piju už měsíc a vidíte, jsem tady" Smějící se Nechci být zlá, ale ona opravdu vypadala, jako když pije a nejen rum.

Nebudu to prodlužovat, zajeli jsme do Billy a i tam byl stejný RUM, ještě do Lidlu a tam neměli žádný a přesto ho potřebuji. Tak při zpáteční cestě jsme se stavili zpět v Penny a koupili rum a teď už se budu "modlit", aby to pro nás nebyl opravdu "konec světa".Mrkající


A na co budu potřebovat výše uvedené ingredience ?
To už vy, šikovná děvčata určitě budete vědět a já se jdu pustit do díla.Mrkající

Pěkný den.


Konec světa

27. listopadu 2012 v 4:37 | Natty |  Babské rady

Prý bude...


nemám obavy, že by letošním rokem skončil náš krásný svět. Spíš mám obavy z lidské nedostačnosti, kterou si svět sami ničíme. Ale že bychom letošní vánoční svátky neprožili v radosti a spokojenosti, toho se tedy neobávám.

Dokonce jsem slyšela, že lidé nakupují vody, trvanlivé potraviny a svíčky a budují "kryty", aby konec světa přežili a ti "vyvolení" pak zachovali lidský rod. Tak si tak říkám, kdybych se dala "nabulíkovat" a udělala totéž a patřila k "vyvoleným", jak bych rozmnožovala lidské pokolení ? Smějící se

Ale protože si myslím, že "mám zdravý rozum", k ničemu podobnému se nechystám, nebuduji žádné zásoby a hlavně beru "konec světa" s nadhledem. Dle zaručené zprávy "Jedna paní povídala" se má na tři dny přerušit veškerý elektrický proud a tím dojde ke katastrofě a zániku lidstva.

Je pravda, že když někdy dojde k přerušení dodávky elektrické energie v obci třeba na půl dne, je to nepříjemné, ale mnohem horší je, když neteče voda. To jsem letošní jara zažila u nás v obci a to je mnohem nepříjemnější.

A tak nebudeme "mlátit prázdnou slámu" a půjdeme si raději užívat hezký nastávající adventní čas, balit dárečky, tvořit vánoční výzdobu, vždyť už budeme tuto neděli zapalovat první svíčku na adventním věnci a začneme pomalu péct cukroví, abychom i ty letošní vánoční svátky prožili ve zdraví a spokojenosti.

A čím začneme ?
Já klasicky jako každý rok. 1. prosince převléknu chaloupku do vánočního oblečku, potom oslavíme svátek naší nejmladší dcery Ivy a pak zadělám na perníčky. První cukroví, které provoní chaloupku a které je nejen hezké, ale i moc dobré. Mám recept na měkké perníčky, které se nemusí rozležet, ale protože zdobení trvá "nějakou chvilku" dělám je jako první a také je dělám z několika dávek. Kdo perníčky dělá, ví že zdobení je krásná práce, ale také časově náročná.

Pokud chcete vyzkoušet moc dobré a hned "jedlé" perníčky, nabízím svůj osvědčený recept a pokud se do perníčků pustíte, určitě budete spokojení.


Tak se zbytečně nestresujme "z konce světa", těšme se na vánoční čas, nejkrásnější období v roce a nezapomeňme také na sebe - pěkně si zacvičme, projděme se podzimní krajinou, zapalme si svíčku a přitulme se do teplé náruče, tam nám bude nejlíp a přežijeme tak i "konec světa".Mrkající

Pěkný den.


Proto...

26. listopadu 2012 v 9:16 | Natty |  Zdraví

Nic se v dnešní době nepřetřásá víc než zdravá strava a pohyb...


napsala Olinka v komentářích a já bych na tato slova ráda zareagovala článečkem.

Proč asi se tato slova přetřásají ?

Neboť patříme mezi ty země, kde je nejvyšší míra obezity, s ní spojené civilizační nemoci a následné náklady na vysokou zdravotní péči.

Pravda je, že nikdo nikoho nenutí, aby žil zdravě, čímž je myšleno - zdravě a přiměřeně se stravovat, dostatečně se hýbat a žít pokud možno s co nejmenší měrou stresu.

Otázka je, co je zdravá strava ?

Když se vrátíme do daleké minulosti, tak naši prapředkové se převážně živili plody, semeny a masem. Tím, co "darovala" příroda. Vše v přirozeném stavu, bez použití chemie. Dnešní člověk na svůj talíř nakládá prakticky vše, co kolem "chemie" šlo a tak najít opravdu zdravou potravinu je asi umění.

Nicméně, i potraviny, které se dotkly nějakým způsobem chemie lze dělit na zdravé a nezdravé, které mají vliv na náš organismus. Jednoznačně do oblasti zdravých potravin patří zelenina a ovoce. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny, v neposlední řadě tolik důležitou vodu a proto bychom jí měli do svého jídelníčku zařazovat alespoň v 5 porcích denně.

Není pravda, že nemají tyto potraviny vliv na naše zdraví a pokud to někdo tvrdí, je vidět, že nemá ve svém jídelníčku zeleninu a ovoce jako prioritu.

Dalším velmi významnou potravinou jsou obiloviny.

Nejčastěji zařazujeme bílý chléb, bílé pečivo, různé koláče, koblihy, knedlíky a zapomínáme, že jsou to potraviny s vysokým energetickým obsahem, který způsobuje v nadměrné konzumaci ukládání tuku v případě, že získanou energii nespálíme.

Kdo pečuje o zdravý životní styl, snaží se zaměňování za celozrnné produkty, přiměřené množství svému typu pohybové aktivity, zařazuje i luštěniny, které dříve patřily mnohem častěji do jídelníčku našich předků.

Maso, uzeniny a další masné výrobky - ryby.

Zde bychom měli mít na mysli, že doby, kdy jsme zabíjeli 200 kg prasata, měli doma 10 kachen, 15 hus, 20 kuřecích brojlerů, sud sádla a největší pochoutkou byly jitrnice je už dávnou minulostí.

Dnes bychom měli preferovat lehké bílé maso s co nejmenším obsahem tuku a pochoutku jako kachničku a pod. zařadit ve zcela výjimečných situacích. Proč ? Pro vysoký obsah živočišného tuku, který se ukládá v našich cévách a způsobuje neprůchodnost krevním řečištěm a následným infarktem anebo mozkovou mrtvici. Živočišné tuky používat s mírou a raději zařadit tuky rostlinné a i ty v co nejmenší míře.

Takto bych mohla pokračovat, ale přejdu k dalšímu bodu - pohyb.

Proč lidé dnes navštěvují fitka, různá další centra za účelem pohybu ? Protože mají přirozeného pohybu nedostatek a tak si kompenzují pohyb různými vymoženostmi které opět nahrávají do kapsy těm, jež podobné, troufnu si říci nesmyslné stroje vymýšlí. Přijde někomu rozumné sedět na lavici a několikrát dokola hýbat pažemi "k sobě a od sebe". Nebylo by lepší jít na procházku, vyšplhat do kopce, nebo na nějakou menší skálu, zaházet si šiškami nebo si zahrát na "schovku" ? Podle mě zcela určitě, dodáme tělu kyslík, nebudeme dýchat již vydýchaný vzduch po "někom" a posílíme všechny svalové skupiny celého těla a jako bonus si odneseme "pohlazení duše".

Závěrem

Je jen na každém z nás, pro jaký způsob se rozhodneme, zda z poučení, kterého se nám nyní dostává si něco vezmeme pro sebe, nebo nad tím mávneme rukou a dále budeme sedět celý den u PC, TV a talíře plného tuku a následně naříkat, že máme vysoký tlak, cukrovku, nemocnou štítnou žlázu, dnu, bolavá záda, kolena atd. Budeme naříkat nad drahotou léků, potravin a přitom neuděláme nic, abychom to změnili ve svůj prospěch.

Ve středním a vyšším věku se ukáže, jak jsme o své zdraví pečovali a kolik budeme vynakládat ze své peněženky. Zda budeme své "vysoké důchody" dávat za léky a poplatky u lékaře nebo si peníze užijeme na koníčky, dovolenou a potraviny, které jsou přínosem pro naše zdraví.

Pěkný nový týden.


Aby záda nebolela

24. listopadu 2012 v 4:49 | Natty |  Zdraví

Prevence proti bolestem zad...

téměř každý má zkušenost s bolestí zad. V podzimním období se bolesti zhoršují následkem chladnějšího počasí, nedostatku pohybu, nějakým tím kilečkem nadváhy a celkovým oslabením organismu z nedostatku sluníčka.

Pokud chceme bolestem předcházet, je třeba posílit svalové skupiny kolem celé páteře a břišní svaly. Vhodným cvičením proti bolestem zad je jóga. Cvičení není náročné, ale velmi účinné.

Tak si najděme koutek na cvičení, vezměme tepláky, tričko a podložku, pusťme videjko a začněme. Pokud cvičení zařadíme alespoň 3x týdně, brzy uvidíme, jak bolesti ustoupí a navíc najdeme ve cvičení zálibu.MrkajícíA pokud přidáme ještě procházku, plavání, lehkou stravu a vhodný pitný režim, můžeme nadcházející předvánoční a vánoční čas prožít ve zdraví a bez bolesti.

Pěkný den.


Naše srdce

22. listopadu 2012 v 7:16 | Natty |  Zdraví

Srdce je...


nejen symbol lásky, ale především náš celoživotní "pracovník", který nemá odpočinek. Musí neustále pracovat, abychom mohli běhat po tomto krásném světě. Je jen na nás, jak mu napomáháme usnadnit práci a užít si co nejdelší život na tomto světě.

Z 80% procent se na našem hodnotném životě podílí zdravý životní styl a 20 % genetická výbava. Ale i tu lze zdravým životním stylem potlačit a nebo naopak podpořit. V mladém věku asi nepřemýšlíme, zda máme srdce v pořádku, jaký mám krevní tlak, výši cholesterolu nebo cukru, ale s přibývajícím věkem už bychom o sobě "něco" měli vědět.

Pokud se chceš dozvědět něco více o svém zdraví a třeba i něco vylepšit, klikni na test.


Blíží se pomalu čas, kdy si přejeme všechno nejlepší, hlavně zdraví, ale občas to bereme jako "naučenou frázi" a přitom právě zdraví je to nejdůležitější, abychom mohli prožívat plnohodnotný život.

Pěkný víkend.Z perníkové chaloupky

19. listopadu 2012 v 15:54 | Natty |  Deníček

Když se setmí...


začínají v perníkové chaloupce "ruční práce". Do chaloupky přibyly tři nové kytičky, anturie od kamarádky k mým narozeninám, a dvě amarylky, které právě začínají kvést.

A protože mám ráda všechno hezké, tak manžel sedl ke svému "koníčku" a upletl mi na přání nové košíčky, aby pěkně barevně ladily ke kytičkám. Dostaly také červené mašličky, neboť červenou barvu mám moc ráda, ale patří i k vánoční výzdobě.


...košíčky na nové kytičky...


...manžel je šikulka...


...už jsou namořené a ozdobené červenou mašličkou...


...holkám to moc sluší...


...nádherný květ...


...kouzelný květ...


...něžný kvítek v rozpuku...

A co dělám já ? Také "ruční práce", ale protože to budou dárečky pod stromeček, tak zatím neukážu. Ale při práci se kochám krásou rozkvetlých kvítečků, kterým to v hotových košíčcích moc sluší.

Pěkný nový týden.


Já Zrzeček

18. listopadu 2012 v 7:13 | Natty |  Deníček

Jsem mladý kocourek...

když jsem se pěkně rozvaloval na gauči v perníkové chaloupce tady, tak jsem četl, že jsem hubený. Tak to teda nejsem, jsem pěkný, mladý kocourek, který se narodil teprve na jaře letošního roku.

Už chytám myšky a u babičky s dědou se mám moc dobře. Každé ráno hupnu na okno a zavolám na babičku a ta mi hned jde otevřít a přichystá mlíčko a také kousek šunčičky, jé, to já mám moc rád.


...dobré ráno...


...mlíčko mi moc chutná...


...teď dostanu šunčičku...


...copak to babička chystá...


...půjdu se schovat...


...tady se mi líbí, ale babička volá "kšc"...


...a tak jdu tedy pryč...


...tak mi babi otevři...


...nojo, Roníček už čeká, však jsem mu nechal...


...to je dobrota...


...a už jsme oba venku...

Teď si budeme s Roníčkem hrát a babička jde chystat snídani.
Bude prý jablečný závin, taky jsem kousek ochutnal, ale šunčička mi chutná víc.Mrkající

Pěkný den.


Předvánoční čas

17. listopadu 2012 v 6:55 | Natty |  Babské rady

Měj se ráda...

tak jsem si přečetla komentáře k minulému článečku a musím napsat pokračování. Myšlenka byla ta, abychom se nestresovaly (my ženy) a snažily se rozložit si síly, abychom si předvánoční a vánoční čas užily co nejlépe. Abychom nesedaly ke svátečnímu stolu "vyšťavené", unavené a s myšlenkou, že už to je konečně za námi.

Nyní máme ještě před sebou 5 týdnů a to je dost času, abychom všechno zvládly hravě a bez zbytečných stresů. Prodejny jsou dobře zásobené, výběr je veliký, takže nemusíme nakupovat "co zbylo". Na dárečky "od srdíčka" je také ještě dost času a ve volných chvilkách můžeme držet v ruce jehlice, háček, jehlu nebo třeba lepidlo apod. Při tvorbě dárečku určitě na obdarovaného myslíme a těšíme se, že mu naše dílko udělá radost. Alespoň já to tak mám.

Další předvánoční činností je různé "šmejdění" po bytě, jako přerovnávání skříní, mytí skla a keramiky, mytí oken, praní záclon apod. jako bychom celý rok neuklízely. Mezi námi děvčaty, ono je to Ježíškovi jedno, zda máme nalejskáno, ten má raději klidnou a milou atmosféru a tam také nechává většinou dárečky. Tím nechci říci, že bychom měly mít kolem sebe nepořádek, ale abychom si i tady síly rozložily a nesnažily se vše udělat za jeden den.

Tak co třeba tento víkend umýt okna a vyprat záclony. Stačí, další víkend to sklo a keremiku. K tomu si užít v klidu dětí, vnoučátek a hlavně vše v pohodě a bez zbytečných vrásek. Za 14 dnů vstoupíme do adventního času, na stůl položíme adventní věneček, vánočně nazdobíme a budeme v klidu péct cukroví. Ve skříni už bude většina dárečků, balící papír si také vybereme včas a na adventní čas už nám zbude jen ta vůně vanilky, ochutnávání cukroví a čas pro odpočinek.

Dopřejme si i hezké chvilky relaxace třeba na procházce nebo v bazénu, či na hodině jógy a než se rozkoukáme, tak se přiblíží ty chvilky radosti a štěstí, až se rozzáří stromeček.

Pěkný víkend.


Dnes cestujeme

15. listopadu 2012 v 5:54 | Natty |  Babské rady

Pomalu se blíží...

než se rozkoukáme, budou tady nejkrásnější svátky v roce. Stromeček, cukroví a to nejdůležitější především pro děti - dárečky. A tak je nejvyšší čas udělat si výlet a pokoukat co hezkého by dětem udělalo radost.

Těm nejmenším určitě hezká hračka, těm větším kniha nebo sportovní doplňky, malým slečnám nějaká kosmetika a dospělým dětem něco hezkého pro radost. To jsou dárky, které můžeme koupit.

Pak jsou ale dárečky od srdíčka a to jsou ty, jež se nekoupí, které pro svoje nejbližší uděláme sami. Já už pomalu jeden takový dáreček dodělávám, ale neukážu, neboť by to nebylo překvapení.

Někdo dává raději peníze, ať si děti koupí co chtějí. Jenže co si budeme namlouvat, hezky zabalený dáreček pod stromečkem je vždy překvapení a určitě potěší víc, než peníze. Je jen na nás, zda dobře známe svoje blízké a umíme pro ně dárek vybrat.

Já, dokud budu "mladá holka", tak budu dárečky pro svoje blízké připravovat a těšit se, až je pod stromečkem rozbalí. Jsou to totiž ty nejhezčí chvilky, když se celá rodina sejde, pod stromečkem je spoustu balíčků a všichni, i ti nejstarší, což jsme my dva s manželem, očekávají co jim Ježíšek nadělí.

A tak si najděme včas chvilku pro nákupy nebo vlastní tvorbu, nenechávejme nic na poslední chvíli, neboť si prodloužíme ten pěkný předvánoční čas o pocit, že už máme dárečky pro všechny přichystané a budeme se moci věnovat vánoční výzdobě, pečení cukroví a užívat si tak kouzlo nadcházejících svátků.

Pěkný den.Úterý s pohybem

13. listopadu 2012 v 5:26 | Natty |  Babské rady

S radostí a lehkostí...


kdo si včera udělal stejně jako já odlehčovací den a nejen "nakukovaL" Mrkající, tak se dnes cítí mladě a svěže. A kdo přidal stejně jaká já pěknou procházku, tak už se určitě těší na dnešní den, neboť má být pěkný a teplý.

A co jiného, než nasadit botky - samochodky a vyrazit do přírody. My včera s manželem našlapali krásných 8,5 km a viděli opět kus nádherné podzimní přírody. To potom člověk přijde domů pěkně unavený a večer spinká jako "nemluvně".

Ráno po odlehčovacím dni se probudíte pěkně hladoví a už se těšíte, co dobrého zase "slupnete". Protože jsme si včera pěkně nastartovali metabolismus, tak dnes je třeba dát tělu kvalitní snídani. U nás to bude jednoduché - chleba s tvarohem, vařené vajíčko, rajčátka a bílá káva. K tomu na dopoledne půl litru zázvorového čaje.

A procházka ? Dnes nebude, neboť dnes jedeme do bazénu a páry, další činnost, kterou máme rádi a už teď, když to píšu, tak se moc těším. Dříve jsme chodili do sauny, ale jakmile jsme objevili "páru", už bychom jí nevyměnili.

To se tělíčko krásně "napaří", zrůžoví a prokrví. Kůže je potom jako samet a z těla odejdou všechny škodliviny. Když to pěkně proložíme plaváním a masážemi vodních trysek, tak je to nádherných 90 minut pro zdraví a pohlazení dušičky.

Tak si své úterý užijte co nejlépe

a nezapomeňte vyběhnout ven, neboť pohyb je zdravý, přinese radost a potěšení. Nebudou bolet klouby, nečeká nás rýma a kašel, ale pěkný podzimní den.


Pondělí s ananasem

12. listopadu 2012 v 6:32 | Natty |  Dietní koutek

Odlehčovací den...


pondělí je ideální den, kdy můžeme odlehčit stravu po víkendovém hodování. A že si každý o víkendu dopřeje víc, to je určitě pravda, neboť podzim přímo vybízí k pečené kachničce nebo husičce se zelím, nechybí určitě i dobrá polévka a nějaký ten koláč na zakousnutí.

A tak jeden den s ovocem na talíři prospěje nám všem a dodá spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny pro zdraví a krásu.Mrkající

snídaně


...celozrnný chléb s tvarohem, kolečko ananasu, vlašský ořech...

svačina


...mrkev, jablíčko a anans...

oběd


...kuřecí prso s ananasem a sýrem...

svačina


...ananasové mléko...

večeře


...ledový salát, rajčátka, ananas, šunka a sýr...

večeře 2


...šťavnaté jablíčko...

Nezapomene ani na pitný režim a vše doplníme 2 - 3 litry bylinkového čaje, vody s citrónem a pro dnešní den vynecháme kávu a alkoholické nápoje.

Po obědě přidáme pěknou procházku a druhý den budeme "holky jako kytky".Mrkající

Pěkný nový týden.


Ananasový koláč

11. listopadu 2012 v 5:39 | Natty |  Koláče

Podzim potřebuje sladké...


v sobotu jsem koupila v Lidlu tenhle pěkný ananas za 25 Kč. Je vynikající a že je velmi přínosný pro naše zdraví pro vysoký obsah vitamínů, minerálů a vlákniny asi všichni víme. Je slaďoučký a střed plodu má jen kolečko o průměru 1,5 cm, což je část, kterou z plodu vyřízneme.


...kus zdraví "za hubičku"...

Suroviny: korpus - 2 vejce, 3 lžíce cukru, 100 ml oleje, 5 lžic polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, špetka soli, 1 lžíce kakaa a 150 ml bílý jogurt.
Nádivka: 250 g odtučněný tvaroh, 250 ml mléko, 1 vanilkový pudink a cukr dle chuti.
Ozdoba: nakrájený ananas a čokoláda


...snídaně pro moje "kluky"...

Postup: Suroviny na korpus smícháme a upečeme. V mléce uvaříme pudink a zašleháme do tvarohu, přidáme cukr dle vlastní chuti. Naneseme na vychladlý korpus. Poklademe plátky čerstvého ananasu a ozdobíme čokoládou, kterou si rozehřejeme a zdobícím sáčkem se "vyřádíme". Dáme vychladit, nejlépe přes noc a v neděli ráno si pochutnáme.


...mlsáníčko pro "žabičku"...

Bílý jogurt s kolečkem ananasu, mandarinkou a vlašskými ořechy,
to zase mlsám já. Mrkající

Pěkný den.Sirup na kašel

9. listopadu 2012 v 6:06 | Natty |  Babské rady

Podzimní plískanice...

změny teplot, nedostatek pohybu, nedostatečné oblékání a setkání s nemocnými v nevětraných místnostech může oslabit naši imunitu a než se nadějeme, je tu rýma a kašel. Z nosu teče a nemůžeme spát, neboť nás to nutí stále kašlat.

Než půjdeme do lékárny, zkusme domácí léčbu s cibulí...
Cibuli a cukr máme určitě všichni doma a tak si můžeme udělat vlastní sirup na kašel, který je velmi účinný. Nejlepší je cibule z vlastní zahrádky, ale pokud jí nemáme, stejnou službu udělá i ta koupená.

Suroviny: 4 - 5 středně velkých cibulí, cukr
Postup: Cibuli oloupeme, nakrájíme na kostičky. Vyvaříme si sklenici a začneme vrstvit suroviny. 2 lžíce cibule, 2 lžičky cukru - to opakujeme do vyčerpání surovin. Potom sklenici dáme do vodní lázně a zahřejeme do příjemné teploty. Cibule pustí šťávu, kterou vždy teplou užíváme v období kašle.

Použití: 1 kávová lžička teplé šťávy každou hodinu.

Sirup zklidní překrvené sliznice, uvolní hleny a zmírní dráždivý kašel.

Sirup si můžeme udělat i jako prevenci a sladit s ním bylinkový čaj, třeba ze sušených bezinek, který je velmi vhodný proti nachlazení.

Pěkný den.


Pohoda

6. listopadu 2012 v 19:08 | Natty |  Deníček...v neděli...


...ve čtvrtek...

Pěkný den.


Na bolest kloubů

6. listopadu 2012 v 12:25 | Natty |  Babské rady

S podzimem se ozývají bolesti...


probudíme se a bolí nás - jednou rameno, jindy koleno, někdy kyčelní kloub nebo třeba bederní, krční nebo i hrudní páteř. Co s tím ? Většinou každý sáhne po "pilulce" a snaží se bolest utlumit. Ale bolesti kloubů bývají většinou už chronického původu z důvodu opotřebování a tak "pilulka" na chvíli bolest utiší, ale neřeší problém.

Jednou z nejčastějších příčinou bolesti je artróza, která se vlivem věku, zátěže, nedostatku pohybu stupňuje a působí značné bolesti. Moje "babská rada" při potížích je osvědčený recept, který mi předala moje babička a který máme vyzkoušený. Nikoho do "samoléčby" nenutím, ale vyzkoušet můžete.


...kůže z prasátka...

Až si koupíte...
třeba bůček nebo sádlo na škvaření, či budete dokonce zabíjet prasátko, už si pěkně uschovejte kůži. Ta bude tím hlavním pomocníkem při bolestech.

Kůži si nařežeme...
na proužky asi 5 cm široké. Večer před spaním dáme kůži povařit asi na 20 minut.. Kůži v příjemné teplotě položíme na bolavý kloub, přes něj igelit a navrch látku a ovážeme obinadlem. Necháme působit celou noc. Ráno kůžičku můžeme nařezat třeba pejskovi nebo kočičce.

Tuto proceduru budeme dělat...
po dobu 3 týdnů a já vám zaručuji, že bolesti ustoupí a pokud ne úplně, tak určitě vám značně uleví od bolesti. Už po prvních 14 dnech budete cítit značnou úlevu.

Tak teď už je jen na vás, zda chcete vyzkoušet a pak písnout, zda i vám "babská rada" pomohla od bolesti.

Pěkný den.Zázvorový čaj

5. listopadu 2012 v 16:50 | Natty |  Zdraví

Přidejte se...


v neděli jsme skončili třítýdenní pitnou kúru se sušenými bezinkami. Dnes jsem koupila pěkný kořen zázvoru, poměrně za přijatelnou cenu a tak startujeme další tři týdny s tímto vynikajícím čajem.

Že je kořen zázvoru velmi zdravý, o tom jsem psala zde, také tam najdete recept, takže nezbývá, než se pustit do pitné kúry. V tomto podzimním čase je přímo ideální k podvečernímu posezení, pěkně prohřeje tělo a spálí všechny "breberky", které tak nebudou mít šanci oslabit naší imunitu.

I když byl dnešní den poměrně teplý, přece jen po procházce a následném "snad už posledním" shrabování listí nám čajík ze zázvoru přišel k chuti.


Tak neváhejte, vyzkoušejte a pojďme společně tři týdny předcházet nemocem z nachlazení. Vždyť je před námi ještě stále krásně barevný podzim a bylo by škoda ho proležet v "pelíšku" s rýmou a kašlem.

Pěkný den.Teplíčko v pelíšku

4. listopadu 2012 v 16:57 | Natty |  Babské rady

Od damašku k flanelu...


když jsem se vdávala, dostala jsem od maminky do výbavy troje bílé damaškové povlečení a od mojí babičky damaškovou látku v bílé barvě s růžovými pruhy. Jako první jsem si hned po svatbě koupila šicí stroj Veritas, který mám dodnes a ušila si ty nádherně proužkované "cíchy". V té době se ještě dávaly pod hlavu dva polštáře, takže ušít povlečení na dvě postele byla už "chvilka" práce. A naučit se dírky, aby to bylo "jako od švadleny", také chvilku trvalo, ale podařilo se.

Po damašku nastoupila doba bavlněných povlečení s bondurou a myslím, že se na výsluní držela dost dlouho. Kolik takových povlečení jsem za těch x let vyměnila a vždy jsem si dávala pozor, aby tam byly moje kytičky, motýlci a dětem různá zvířátka.

Současně s bavlnou se začalo objevovat krepové povlečení a to si myslím, je pro nás ženy "jednička na údržbu". A tak jsem pěkně všechna bavlněné povlečení schovala do skříně a oblékám jen "krep". Ovšem až do sobotního dne.

V sobotu jsme jeli do města nakupovat a já povídám manželovi: "Stavíme se v Domově, potřebuji si koupit nové povlečení". Za výlohou mě uchvátilo bílo - černé povlečení, ale...i když bylo nádherné a kytičky na povlečení byly, přesto jsem si povlečení nevzala. Nějak mi ta černá barva do naší dřevěné ložnice neseděla. Uměla bych si to povlečení představit do ložnice s bílými stěnami a s černou kovovou postelí.

Nechala jsem si teda vyndat povlečení v mých oblíbených barvách a po chvilce váhání vybrala a zaplatila. "Pojď, podíváme se ještě na dětské povlečení", povídám manželovi.

Jdeme kolem stojanu a najednou vidím povlečení, které mě zaujalo. "To je ale flanel, kdoví jaké by pod ním bylo spaní" a manžel povídá: "To by určitě v zimě bylo příjemné". Chvíli váhám a pak jdu za prodavačkou, zda-li by nám povlečení neukázala. Povlečení rozložila, my si s manželem sáhli a mrkli na sebe. "To by bylo asi pěkné poležení". Po dohodě jsme krepové nechali v prodejně, doplatili cenu, neboť bylo přece jen dražší a s očekáváním jeli domů.

Povlečení jsem hned hodila do pračky a šup s ním na sluníčko, vždyť sobota byla nádherná. Po procházce jsem povlečení sundala a vyžehlila a honem převléct "pelíšek". Jak já se těšila, jest-li opravdu poznám změnu oproti krepu. NÁDHERA, teploučké, hladké a připadala jsem si, jako bych na sobě měla po celém těle "mužskou ruku" Smějící se


Tak pokud jste stejně jako já, přešli od damašku, přes bavlnu až ke krepu a dosud nevyzkoušeli flanelové povlečení, tak radím: "Vyzkoušejte, je to neskutečně příjemné a hřejivé."

Pěkný nový týden.


Zdraví ve skle

3. listopadu 2012 v 5:59 | Natty |  Babské rady

Láska prochází žaludkem...


to každá žena asi ví, že dobře nakrmený manžel je spokojený a drží se domácího krbu. Ideálně, když ho k činnosti jako je příprava dobrot zapojíme a při společné práci si vzájemně "vyznáváme lásku". "To bude dobrota, až zelíčko vykysá a uděláme si kachničku se zelím."Mrkající

Když si k tomu ještě představí pěkně orosené pivečko, tak mu ke štěstí nic nechybí. A když se ho ještě jakoby "mimochodem" dotkneme a s nevinným úsměvem slíbíme "modré z nebe", tak si myslím, že i taková činnost, jako je nakládání zelí je "kouzlo lásky".

A tak i my dnes "kouzlili".
Po sváteční návštěvě na hrobech rodičů jsme se pustili do této zdravé činnosti. Koupili jsme přes 15 kg zelí a začali si "hrát". Manžel zelí pěkně zbavil košťálů, potom nakrouhal na novém kruhadle, které jsme dostali od Ježíška a pak už přišla moje práce, osolit, přidat kmín a cibuli. Pěkně promíchat a napěchovat do vyvařených sklenic. Zavíčkovat a spokojeně pokukovat, jak se po dobu tří týdnů bude zelíčko měnit ve výbornou a zdravou mňamku.


...místo Honzíčka krouhanka...


...20 sklenic zdravíčka...

A jest-li si myslíte, že to není "láska", tak to se teda mýlíte. S láskou děláno je také s láskou snědeno a když k tomu bude ještě pěkně "mastná huběnka", potom prima procházka, tak už jistě nikdo nepochybuje, že "láska prochází žaludkem".

Pěkný víkend.


Láska

1. listopadu 2012 v 16:21 | Natty |  Téma týdne

Láska...


Láska je ty a já, láska je pohlazení,
láska jsou naše děti a každé šťastné probuzení.

Láska je mateřská, když narodí se človíček,
láska je manželská, když na konci je dědeček.

Láska je k životu, když umíme ho žít,
láska je bezbřehá, když umíme snít.

Láska je člověk k člověku, když umíme se smát,
láska je dar, který si můžeme dát.

To je to pravé slovo, které tak krásně zní,
buď šťasten se svou láskou,
a jdi životem s ní...

Pěkný den.


Listopad

1. listopadu 2012 v 5:39 | Natty |  Toulky Vysočinou

Od 1. března máme nachozeno 550 km.

3. listopad


Nádherný sobotní den. V chaloupce jsou děti a my se společně vydáváme na procházku. Chtěla bych natrhat "lampiónky" a ty jsou až pod hradem Lipnice. Je to pěkný kus cesty, ale my se na procházku všichni těšíme. Připravili jsme svačinku, pití a vyrážíme.


...Lukášek vezl Honzíčka...


...krása podzimu...


...zlato je stále na stromech...


...nádhera...


...moji tři kluci - děda, Lukášek, Roníček...


...můj další kluk - Honzíček...


...Roníček s kamarádem...


...pod hradem skáčeme panáka...


...západ slunce...

Byla to překrásná procházka, lampiónky jsme domů přinesli a děti po večeři odjížděly domů.

3. 11. - 8 km 410 m


5. listopad

6 464 kroků

Po odpoledním odpočinku jsme si vyšli na "velké kolečko". I když vykukovalo sluníčko, ruce mrzly. Ale než jsme vyšlapali kopeček, už jsme byli pěkně zahřátí.

Dnešní procházka byla cílená, potřebovala jsem nějaké přírodní větvičky a plody do výzdoby podzimních truhlíků. Šípky i hložinky už nebyly, ale bylo překrásně zlaté lupeníčko buků, několik pěkných trav a bílé kuličky "praskáčů" a také větvičky borovice, kterou na zahradě nemám.


Za hodinku jsme byli doma, pěkně červení a já se hned pustila do "truhlíků". Zatímco jsem tvořila, manžel shraboval poslední napadané listí a po další hodince venku jsme s chutí zasedli k hrnečku zázvorového čaje.

5. 11. - 3 km 870 m


9. listopad

12 462 kroků

Dnes bylo nádherné odpoledne, sluníčko svítilo a tak jsem vzali Roníčka a vydali se na podzimní procházku. Cíl byl - Buková studánka. Před chaloupku nás vyprovodil Zrzeček, který si pohrávala s keříčkem před skalkou.


...Zrzeček si hraje...


...kozy u rybníka...


...stezka poznání...


...kuk...


...horolezec...


...podzimní kouzlo...


...Buková studánka...

Už podruhé jsme byli zklamáni, Buková studánka je bez "živé vody" a tak jsme si nemohli dát svůj oblíbený hrneček. Snad až půjdeme příště, už se opětovně napijeme. I přesto byla procházka krásná a domů jsme se vraceli příjemně unaveni.

9.11. - 7 km 472 m14. listopad


Dnes jsme si udělali kratší procházku hned po obědě. Sluníčko svítilo a tak proč si neužít ještě jeho sílu. Foukal ale mrazivý vítr, aby ne, když ráno bylo na teploměru - 4 °C. Přesto jsme došli k rybníkům, k chatě, nové roubence a přes Křižné cesty lesem domů. Protože cesta je celá do kopce až na Křižné cesty, brzy nám mrazík nevadil a už jsme byli jako dvě červená jablíčka.


Jen příroda posmutněla, zlato se změnilo na hnědou barvu, stromy už jsou pomalu bez listí a tak pohled do krajiny už není tolik zářivý. Ale je polovina listopadu a tak už se brzy ohlásí bílý sníh a krajinu pokryje bílá peřina.

14.11. - 5 km 463 m

18. listopad

6 485 kroků

Nádherná slunečná neděle. Společně s dětmi jsme si udělali pěknou procházku podzimní přírodou. Děti se pěkně vyřádily a my se opět pěkně provětrali. Do chaloupky jsme se vraceli všichni spokojeni.

19.11. - 3 km 489 m


22. listopad


Dnes byl opět moc hezký, teplý den a tak jsme si šli užít pěknou podzimní procházku. Cesta vedla přes louky, lesem a bylo opravdu nádherně. Stromy už začaly ztrácet poslední listy, příroda dostala tmavý kabátek, ale tráva je pěkně zelená a místy kvetou sedmikrásky.
Do chaloupky se vracíme spokojeni a těšíme se na "ruční práce".

22. 11. - 5 km 60 m


24. listopad

6 879 kroků

Sobotní odpoledne, krásně svítí sluníčko a tak bereme Honzíčka a Adélku a vydáváme se na procházku. Dnes jdeme opravdu volně, hrajeme si cestou s dětmi a užíváme si posledních paprsků podzimního sluníčka. I když kroků není hodně, ani tempo není naše obvyklé, přesto je nám dobře a domů se vracíme příjemně unaveni.

24.11. - 4 km 73 m


Za listopad jsme nachodili 37 km 837 m.