Vítejte a těším se na Vás.


Říjen 2012

Víme že...

29. října 2012 v 6:22 | Natty |  Téma týdne

Když si podá ruku podzim a zima...


Už napadl první sníh, vzal hned krásu podzimu,
nepojedem na saních, i když máme peřinu.

Sluníčko má ještě sílu, sníh se jistě roztaje,
my budeme dále vnímat, zlato stromů z aleje.

Že "něco je špatně", to už asi víme,
ledový muž chce vzít vládu, my se nebojíme.

Tak vítejme nový den, vesele a s úsměvem,
vyběhněme rychle ven, zimy bát se nebudem....u silnice jsou jabloně bez listů, ale s jablíčky...


...krásný remízek...


...lesy v podzimních barvičkách...


...čarovný les...


...zlato na břízce...


...jako v pohádce...


...nádhera podzimních listnáčů...


...když sluníčko pohladí...

Pěkný nový týden.


Náš krásný den

27. října 2012 v 10:19 | Natty |  Deníček

Už je mi půl roku a kousek...


je pátek deset hodin a já jedu k babičce a dědovi na návštěvu. Babička říkala mamince, že se na mě moc těší a já jsem zvědavý, jak si spolu budeme hrát. Naposledy jsem vám svoje fotečky ukázal, když jsem začínal jíst polívčičku nakoukni, od té doby utekly dva měsíce a já už jím nejen zeleninku, ale i masíčko. A jak mi chutná.

Každý den mám v poledne dobrou polívčičku s masíčkem a zeleninou a dokonce papám i masíčko z králíčků, které babička s dědou vypěstovali. To je ale dobrota. Dnes jsem měl polívčičku od babičky, ale byla z kuřecího prsíčka, brambůrku, mrkvičky, pórku a brokolice. Jen jsem se olizoval.

Tak se pokoukejte, jak jsem za ty dva měsíce opět vyrostl a co už všechno umím.


...to jsem už velký kluk...


...co to máš babi...


...aha, foťáček...


...jo ty bys chtěla úsměv....


...stačí takový malý...


...taky si umíš takhle hrát s nožičkami...


...dědo, už děláme sýr...

Pěkný den.


Hubneme s rýží

26. října 2012 v 7:32 | Natty |  Dietní koutek

S podzimem přichází zvýšené ukládání tuku...

začneme se méně hýbat, sem tam si přidáme na talíř a najednou nás škrtí sukně nebo kalhoty v pase. A co teprve vánoční čas, kdy bude všude spousty dobrot a to potom jdou kilečka nahoru "jedna radost".

Pokud nechceme nebo ze zdravotních důvodů nemůžeme přidat pohyb, tak musíme ubrat na talíři a hlavně změnit skladbu jídelníčku. Ubrat přílohy v podobě knedlíků, zaměnit živočišné tuky za rostlinné, ale i ty používat v přiměřené míře.

Jako přílohu si zařaďme co nejčastěji rýži...
která patří k lehce stravitelným obilninám a lze jí kombinovat s ovocem zeleninou, bílým masem, rybami. Výhoda je, že dochází velmi rychle k poklesu hmotnosti, neboť správně složená jídla s rýží obsahují vysoké procento vápníku, málo soli, což vede ke ztrátě hmotnosti.

Pokud chceme nějaké to kilečko zhubnout, kupme si rýži Basmati, jasmínovou, hnědou neboli natural, neboť má více vitamínů, minerálů a hlavně vlákniny a nižší glykemický index, což znamená, že nepodporuje ukládání tuku.

Rýže v našem jídelníčku...
snižuje cholesterol, očisťuje tělo od škodlivin, nastoluje v souvislosti s hubnutím dobrou náladu, čímž nás povede i k větší pohyblivosti.

Ukázkový jídelníček na jeden den...

Sn: bílý polotučný jogurt + jeden kus ovoce + 500 ml čaje Reduktan

Sv: jeden kus ovoce nebo zeleniny, nebo míchaný salát + 200 ml vody s citrónem

O: 60 g rýže /v syrovém stavu/ + 120 g kuřecího nebo krůtího či králičího masa + 100 g zeleniny + 500 ml čaje Reduktan

Od sv:: 1 pomeranč nebo mandarinka /jablko, menší hruška, malý trs hrozna/ + 30 g plátkového sýra do 30 % + 200 ml vody s citrónem

Večeře: 60 g rýže se 150 g zeleniny (v syrové nebo tepelné úpravě) + 500 ml čaje Reduktan

Dvakrát týdně zařaďme do jídelníčku rybí maso v množství 150 g, nejlépe v době oběda. Omezme tuk na minimum a pokrmy silně sypejme čerstvými bylinkami.


O víkendu můžeme vyzkoušet tento jídelníček...
a určitě budeme mile překvapeni, že v pondělí bude plošší bříško, budeme se cítit lépe a na váze bude o kilečko nebo i dvě méně.

Nebude to určitě tuk, ale odvodnění organismu, vyčištění a hlavně start a chuť do dalšího týdne s myšlenkou na zdravější způsob života, zdravé jídlo a pohyb.

Pokud začneme právě nyní, budeme mít cíl a určitě nás nepřepadne "podzimní deprese", neboť se budeme věnovat sobě, svému zdraví a o vánočních svátcích si klidně budeme moci "zahodovat".

Všechno máme ve svých rukou, nespoléhejme na "zázračné čaje", "pilulky", ale na svůj zdravý rozum.

Pěkný víkend.


Barvy a zdraví

25. října 2012 v 5:03 | Natty |  Zdraví

Podzimní barvy...


Barvy ovlivňují naší psychiku, naše pocity a naší náladu, tím i naše zdraví. Už výběrem barev, které preferujeme o sobě říkáme, jací jsme, jaký máme charakter, jaké je naše zdraví a k čemu máme vlohy.

Já miluji červenou, oranžovou, žlutou, hnědou - teplé barvy a těmi se také nejvíce obklopuji. To jsou ty pravé podzimní barvy.

A pokud si chcete přečíst, jak vaše barvy ovlivňují vaše zdraví, tak si ty svoje najděte a porovnejte se svým zdravotním stavem.


Červená zvyšuje svalový tonus, krevní tlak, zrychluje puls a krevní oběh, vylučování adrenalinu a činnost jater. Prohlubuje dýchání. Může způsobit bolení hlavy a není vhodná pro rychle vznětlivé a citově nestabilní lidi.


Oranžová posiluje plíce, slinivku břišní, slezinu a povzbuzuje činnost srdce. Urychluje trávení, zvyšuje chuť, může buď uklidňovat, nebo znepokojovat.


Žlutá barva má největší vliv na dýchací ústrojí, pomáhá při léčbě psychoneuróz, zvyšuje krevní tlak, povzbuzuje puls a zrychluje dýchaní. Má blahodárný vliv na nervový systém.


Zelená má opačné účinky než červená; snižuje krevní tlak, uklidňuje nervový systém a migrény, vytváří osobní rovnováhu, odstraňuje pocit vyhořelosti, nespavost a rozšiřuje kapiláry.


Modrá uklidňuje srdeční puls, snižuje rytmus dýchání, uklidňuje, povzbuzuje k duševní práci, introspekci, soustředění a usměrňuje dovnitř - říká se jí barva klidu a odpočinku.


Bílá je barva je směsí všech tří přírodních barev: žluté, červené a modré. Proto na bílou většinou reagujeme pozitivně. Symbolizuje jas, nevinnost, čistotu, a také nový začátek, zrození. Je výrazem božství, dokonalosti.

Pěkný den.


Žertovný dárek

22. října 2012 v 10:23 | Natty |  Deníček

Už jsem na světě nějakou chvíli...


ale takovouhle hračku "pro dospělé" jsem ještě neviděla. Smějící se
A protože k narozeninové oslavě patří i legrace, tak ani já neušla několika vtipným dárkům. Jeden z nic je tento "mini-pindíček", který se údajně má zvětšit 600 x jak mi sdělila kamarádka a nezapomněla dodat: "Až to bude, tak mě zavolej, já se přijdu podívat" Smějící se
A protože i já jsem pro každou "lumpárnu", tak se o "zážitek" podělím i s vámi.
Je pondělí 10. hodin a Willy je uložen do vody k pokusu Smějící se

Dala jsem mu vodu příjemně teplou, aby nebyly stížnosti, že byl "podchlazen".Smějící se
Nyní dle návodu budeme čekat celé tři dny, zda nám Willy předvede své umění. Potom ho změřím a pokud to nebude 600 %, tak ho budu reklamovat u "dárkyně". Smějící se

Zda-li se někdo pohoršuje, tak ať rychle opustí moje stránečky, neboť bych nerada někomu způsobila újmu "na zdraví"Mrkající, ale pokud jste pro každou lumpárničku jako já, tak se přijďte za tři dny podívat, jak se Wilda snažil. Smějící se

Po třech dnech ...
Dostala jsem dáreček, malinkého pindíčka,
dala jsem ho do skleničky, kde byla teplá vodička.

Tři dny měl ve vodě ležet, zvětšit se o 600 %,
ležel klidně ani muk, je to asi líný kluk.

Denně jsem já chodila, kontrolovat velikost,
pindíček si asi myslel, pro tebe jsem babko dost.

Z toho plyne poučení, nepokoušej zvědavost,
pohlaď radši svého dědu, ten má síly stále dost. Smějící se

Den s úsměvem je den nejkrásnější .


Můj narozeninový víkend

22. října 2012 v 6:29 | Natty |  Deníček

Prožila jsem nejkrásnější oslavu...


je sobota ráno, venku je neskutečná mlha a mokro. Všechno nachystáno na sobotní oslavu mých šedesátin a já oči upínám k obloze a vzývám sluníčko. V deset hodin začínám smažit řízky, když zazvoní telefon. "Mami, to máme krásně, sluníčko svítí, to bude oslavička", v ten moment mám pocit, že si ze mě dělá legraci, vždyť u nás je "mlíko". Nevěřícně naslouchám, ona mě utěšuje a když jí sdělím své obavy, že bude mokro, sezení bude studené, tak mi s úsměvem řekne: "No tak si vezmeme holínky" a můj syn, který už přijel jako první dodal:"Neboj, vezmeme si šortky".

Je dvanáct hodin, sedíme u oběda a najednou vykouklo sluníčko. "No vidíš mami, vždyť ti říkáme, že budeš mít krásné počasí", pravil syn a pochválil moje řízečky z prasátka. Hodně se mi ulevilo a po obědě jsem poslala svoje "chlapce", dodělat slavnostní výzdobu u krbu a zašla do koupelny, upravit se na slavností den. Načinčám si vlasy, namaluji "oko", udělám lehký make up, usměju se na tu "holku v zrcadle" a jdu zkontrolovat kluky.

Pustím muziku a najednou ze mě spadla všechna ta starost, zda mám všechno, zda jsem na nic nezapomněla, neboť všechno od salátu, přes řízky, naložené maso na grilování, klobásy, sekanou, chlebíčky, šest druhů cukroví, ovocný koláč jsem dělala sama, svoje domácí, neboť nejsem zastánce "kupovat". Ještě si zkontroluji i "pitný režim", neboť 22 lidí už něco vypije.Mrkající

V 15. hodin přijede nejmladší dcera Iva a hned se ujme kuchyně a prakticky celou dobu nám dělala obsluhu a "myčku" nádobí, za což jí patří můj veliký dík. A pak už to jelo jedno za druhým, dcera Renča s dětmi, rodiče zetě, kamarádka Jitka s Milošem "od vedle", dcera Naďa s rodinou a naposledy sestra Jituška s manželem Jirkou.


Počasí bylo nádherné, všichni mojí gratulanti byli milí a srdeční, dostala jsem mnoho nádherných kytiček a dárků, ale hlavně, měla jsem kolem sebe lidi, které mám ráda a s kterými jsem prožila nejkrásnější narozeninový den a noc při plápolajícím ohni, veselé písni, spousty legrace a pod kapkami padající rosy.
V neděli už zůstaly v chaloupce jen moje děti a jejich zlatíčka, moje rodinná "čtrnáctka". Prožili jsme další pěkný den, rozbalili všechny dárečky, s dětmi si zahráli společenské hry, rozdali si dárečky ještě k narozeninám "zlatíček" a v odpoledních hodinách se rozloučili.

Myslím, že všichni budeme na mojí "šedesátku" dlouho vzpomínat, neboť to byla jedna z nejkrásnějších oslav, kterou jsme společně prožili.

Pěkný nový týden.Dneska to rozjedem

20. října 2012 v 6:32 | Natty |  VideaPěkný víkend.


Alkohol a my

18. října 2012 v 6:01 | Natty |  Téma týdne


Pěkný den.


Pro žabičku žabička

17. října 2012 v 7:23 | Natty |  DušePěkný den.Přáníčka k 60. narozeninám

16. října 2012 v 7:40 | Natty |  Dárečky

Děvčata a Milánku, děkuji za krásná přáníčka ...
Ať štěstí při každém kroku
doprovází tě napořád,
ať zdraví při každém dalším roku
slouží tobě nastokrát.

Ať zavoní kytička, svítí sluníčko,
ať láska v životě těší tvé srdíčko.
Ať děti rostou a manžel nezlobí,
vždyť narozeniny jsou tvé krásné období.
Neboj se, o rok víc bude též všem,
proto se přiopij a užij si svůj den
Tak Ti přeji v dnešní den
hodně štěstí, lásky jen
a šťastným ať je každý ten,
kdo má tě blízko sebe.
Ať každý blízký rád tě má
a tvou cenu dobře zná.

Vše nejlepší k narozeninám,
vyplnění mnohých přání,
hodně štěstí, milování
a život při sladkém víně
Ti přeje tvá přítelkyně

babča Marcela

Pěkný den.


Zdravotní prohlídka řidičů

15. října 2012 v 6:31 | Natty |  Babské rady

Vlastním řidičský průkaz...


většina z nás si "řidičák" udělala v mládí a pak už si vesele jezdíme jen to fičí.
Jenže roky pomalu ubíhají a najednou je tu ten "magický věk" a už si nemůžeme jezdit jen tak, abychom neabsolvovali lékařskou prohlídku.

A tak si pěkně připravíme tři stovky a vyrazíme k obvodnímu lékaři, který nás celé prohlédne a zhodnotí, zda náš zdravotní stav vyhovuje a můžeme si vesele "frčet" dál.
A tak pokud se nám blíží šedesát let, je nejvyšší čas lékaře navštívit.

Řidiči senioři, kteří nejsou řidiči z povolání, musí absolvovat lékařské prohlídky s dosažením věku 60, 65 a 68 let, pak každé dva roky (v 70, 72, 74, ...) Prohlídka se může uskutečnit nejdříve 6 měsíců před dosažením uvedených věkových limitů a nejpozději v den jejich dovršení, tedy v den narozenin.

Pokud řidič senior nemá prohlídku, hrozí mu pokuta 5 až 10 tisíc Kč a zákaz řízení vozidla na 6 měsíců až 1 rok. Takže pokud už nám klepe "šedesátka" na dveře, nezapomeňme na lékařskou prohlídku a potvrzení si hezky uložme k řidičskému průkazu, abychom se mohli kdykoliv nás policisté zastaví, prokázat, že jsme způsobilí.Mrkající

Pěkný nový týden.Hurá, četla jsem

14. října 2012 v 10:03 | Email - pošta |  My ženy

Gratuluji nám všem , kterým je mezi 20 až 70 lety...


Podle dnešních pravidel a zákazů bychom my, děti narozené v 40.,50., 60., 70., 80. letech, neměli vůbec šanci přežít...

Naše postýlky byly malované barvou, která obsahovala olovo.
Neměli jsme žádné pro děti bezpečné flaštičky na medicínu. Žádné pojistky na dveře a okna, a když jsme jeli na kole/koloběžce, neměli jsme helmy.

Pili jsme obyčejnou vodu z hadice a ne z lahví. Jedli jsme chleba a máslo, pili limonády s cukrem a nebyli jsme obézní, protože jsme pořád lítali někde venku. Z jedné flašky nás obvykle pilo několik, ale všichni jsme to ve zdraví přežili...

Několik hodin jsme se mořili a stavěli káry ze starých nepotřebných věcí, jezdili jsme z kopce, jen abychom pak přišli na to, že jsme zapomněli na brzdu. Teprve po několika přistáních v pangejtu jsme ji demontovali.

Brzy ráno jsme si šli ven hrát a přišli jsme domů, teprve až se venku rozsvítily lampy . Rodiče si užili pěkné nervy, ale mobily neexistovaly, takže nebylo kam volat...

Neměli jsme žádné Playstation, Nintendo eller X-box - vlastně ani televizní hry, žádných 99 televizních kanálů, žádný surround-sound, počítače, chatrooms a internet. Měli jsme kamarády, byli jsme venku a vyhledali jsme si je!!

Spadli jsme ze stromu, řízli se, zlomili si ruku či nohu, vyrazili si zuby, ale nikdo kvůli těm úrazům nebyl žalován. Byly to úrazy a nikdo nenesl vinu - jen my! Prali jsme se, měli jsme modřiny, ale naučili jsme se to překousnout.

Našli jsme si hry s tenisákama, klackama a jedli jsme i trávu (hlavně šťovík). I když nás druzí varovali, nikdy jsme si nevypíchli oko.

Posledních 50 let bylo explozí nových nápadů. My jsme měli volnost i odpovědnost - naučili jsme se chovat a poradit si...

Pokud toto čteš,

patříš k jedněm z těch šťastných. Mrkající

Pohlazení

12. října 2012 v 7:49 VideaPěkný víkend.


Zazpívejme si

11. října 2012 v 7:13 | Natty |  Téma týdne

To je moje potěšení...

travička zelená, to je moje peřina.Mrkající
Tak tohle mě napadlo při TT týdne. Nakonec proč ne, proč si nezazpívat, když to přináší radost. A že travička zelená je "pěkná peřina", to asi známe všichni. A kdo ne, tak je o hodně ochuzen.

To v době, kdy kvetou kopretiny na zelené louce, kolem šumí les, zpívají ptáčci, nad hlavou svítí sluníčko, po ruce leze beruška a vedle je náš milý, to se pak pěkně zpívá. Však také kdo složil tuto písničku, ten musel určitě prožívat stejně krásné chvíle.


3. Travička zelená, to je moje potěšení,
travička zelená, to je moje peřina.
Když rozkvetou kopretiny, políbí mě hned můj milý,
travička zelená, to je moje peřina.

4.. Travička zelená, to je moje potěšení,
travička zelená, to je moje peřina.
Když jí chceme pěknou míti, musíme jí pohrabati,
travička zelená, to je moje peřina.

5. Až uschne travička, zůstane mi jenom milý,
až uschne travička, mlaskne sladká hubička.
Kdo si to chce vyzkoušeti, musí teplou náruč míti,
pak mlaskne slaďoučká, byť je tráva suchoučká.Mrkající

Tak si společně zazpívejme,

neboť před námi je zase další pěkný den
a protože na mě čekají hrábě a spousta spadaného listí,
tak si můžu u toho vesele zpívat.Smějící se


Podzimní čas - 2

10. října 2012 v 7:02 | Natty |  Deníček

I proto miluji podzim...nejen pro nádherné barvy, ale i kouzelné procházky a s nimi spojené sbírání hub. Houbaření je další "moje vášeň" a přitom lze nejen sbírat houbičky, ale pozorovat krásu přírody, její proměnu, dýchat příjemně vlhký vzduch, vyprávět si, plánovat a přitom provozovat ten nejzdravější pohyb - chůzi. A když k tomu přičteme ještě ohýbání pro hříbečky, tak je to vlastně super "podzimní gymnastika".Mrkající


...kouzelné panenky...


...krasaveček v trávě...


...sameťáček v mechu v zajetí kaštánků...


...náš úlovek...


...my dva a náš věrný Roníček...

Pěkný den.

Podzimní čas

9. října 2012 v 7:01 | Natty |  Deníček

Mám ráda podzim...


asi nás, kteří máme rádi podzim mnoho nebude. Většinou se lidé těší na jaro a léto, podzim a zimu nemají v lásce. A já jsem přesně ta, která podzim i zimu miluje. Vlastně když se tak zamyslím, mám ráda všechna roční období. Každé má svoje kouzlo a je jen na nás, kde ho budeme hledat.

Jsem "podzimní dítě", narodila jsem se zrovna když se sbíraly brambory a maminku vezli do porodnice přímo z pole. Proto možná tolik miluji vůni čerstvě zoraného pole, kolem zlatící se břízy, barevné listy javorů, červené šípky na mezičkách a vůni tlejícího listí.

Všechno důležité v mém životě se odehrálo právě na podzim. Narodil se můj tatínek, můj bratr, já a všechna tři moje pražská vnoučátka. V září Andulka, dnes 8. října můj první vnouček Davídek, v listopadu vnučka Elinka. Také jsem se v podzimním čase vdávala a o pár let později ve stejné datum i moje dcera.

V podzimním čase zrají jablíčka, které jsou nejlepší "pilulkou" pro zdraví a protože je jejich čas zralosti, měli bychom denně alespoň jedno "slupnout". Jedno zda si ho s chutí dáme na svačinu nebo jako ranní jablečný koktejl či pro zahřátí večer u televize, což děláme nyní my s manželem, když přijdeme promrzlí z procházky.

Čtyři jablíčka okrájím, nakrájím na menší kousky, přidám hřebíček, lžíci cukru, zaliji vodou a nechám chvilku povařit. Ještě horké rozdělím do mističek a pak už jen mlsáme. Pokud si přineseme domů třeba pár šípků, můžeme do jablíček přidat. Slupky z jablíček zaliju vařící vodou a nechám 10 minut louhovat. I to je výborný čaj pro podzimní večery.

Podzim mám ráda také proto, že je dostatek "pohybologie", neboť je spoustu práce na zahradě, od rýpání, sklízení až po každodenní hrabání a nakonec zazimování. A až napadne sníh a to poslední dobou bývá také na podzim, tak už se můžeme zase těšit, že bude kromě shrnovadla v ruce i prima zábava na běžkách a třeba i stavění sněhuláka.

Ale než opadá listí a napadne sníh, užívejme si nádherné podzimní přírody, neboť právě její barvy jsou pro lidskou duši uklidnění a příjemné naladění na každý nový den.

Pěkný den.


Podzim

8. října 2012 v 7:11 | Natty |  DušePěkný nový týden.


Komentáře = inspirace

7. října 2012 v 6:51 | Natty |  Babské rady

I kdyby kočce na ocas vrzali...


miluji děvčata vaše komentáře, takové ty upřímné a pravdivé. Jsou pro mě vždy inspirací na nový článek a nemusím o něm ani přemýšlet. Původně jsem chtěla reagovat na pěkný komentář od Jarušky na "polštář" kolem pasu, ale když jsem si teď přečetla komentář Olinky, tak to je "téma" jako hrom a možná, že právě my, holky, které už něco o životě víme bychom měly zadávat téma na blog, neboť životní zkušenosti jsou pro ty ...náctileté dobrá škola.

Ale vraťme se k tématu, které nastolila Oli. Lednice, televize a můj milovaný. Mrkající
Rada pro ty z vás, který mají "ledničkového diváka". Nenápadně vyndejte klobásy, párky, paštiky a pivo a na jejich místo zařaďte zeleninu, ovoce, jogurty a vodu. Na otázku, kde je pivo nebo klobása odpovězte: " Neměli" a s úsměvem vyndejte jogurt a sedněte si do křesla vedle něj.

Asi bude zuřit, ale vy s nevinným úsměvem řekněte: "Víš co, půjdeme se projít a cestou můžeme koupit klobásu jinde"... Troufnu si říct, že třetina se za "klobásu zvedne" a ta druhá třetina bude naštvaná a klidně sní i to, co v lednici najde nebo půjde do hospody.

Zbývá ještě třetí třetina a to je výhra do manželství. "Půjdeme dnes na procházku, půjdeme dnes na ryby, půjdeme dnes do kina, půjdeme zítra do divadla, co kdybychom jeli na dovolenou a"... každá odpověď je kladná a to jsou muži, kteří by se měli naklonovat. S těmi je super život, dají se s nimi dělat "vylomeniny" v každém věku.

A pokud takového nevlastníme, tak co dělat pokud ho nechceme vyměnit za jiného ? Používat "chytrou hlavu", chválit za každou maličkost, neboť muži jsou celý život "malé děti", potřebují chválit, hladit a dostávat hračku....

A ta hračka není nic jiného, než my ženy.Mrkající

Pěknou neděli.Pohyb a lenost

5. října 2012 v 6:01 | Natty |  Téma týdne

Podzimní plískanice...


doma je teploučko, v televizi zrovna dávají oblíbený seriál, pěkně jsme si nacpali bříška a venku je počasí, že by ani psa nevyhnal. Co bychom dělali venku, tam může jít jedině blázen. Nějaký pohyb mi může být ukradený, já ho mám za celý den dost.

Jenže malinko zapomínáme, že "ten pohyb", který děláme každodenně je už náš automatický stereotyp, který nám sice rozproudí krev a promaže ztuhlé klouby, ale na to už tělo nijak zvláštně nereaguje. A pokud ten pohyb je od televize k lednici a zpět a to několikrát denně, tak je tak minimální, že se o pohybu nedá ani mluvit.

Výsledek se také velmi brzo dostaví v podobě tukového polštáře. A tak si s chutí "svůj" vypěstovaný polštář uložíme na polštář na pohovce a radujeme se z dobrého jídla a nadáváme, že v televizi je zase "prd".

A tady začíná základ lenosti. Čím víc se nám "vlastní polštář" kolem těla nafukuje, tím víc se nám nic nechce, každý pohyb je pro nás zbytečná přítěž, vždyť při každém kroku navíc se nám špatně dýchá, potíme se a bolí nás klouby. Tak proč si zbytečným pohybem přidělávat zdravotní problémy...

Ale opak je pravdou. To si ale musíme již "vypěstovanou lenost" nejprve uvědomit a pak najít vůli něco s tím dělat. Ta nejjednodušší cesta k nápravě "lenosti" je přesvědčit sám sebe, že když se začnu hýbat nad rámec svého dosavadního pohybu, udělám první, ale velmi důležitý krok.

Začneme pomalu, stačí 30 minut 3x týdně procházkou v přírodě. Až zjistíme, že už se tolik nezadýcháváme, že kolem nás je nádherná příroda, že po každé procházce máme pěkně červené tváře, že nás nějak přestávají bolet klouby a vůbec nějak lépe se cítíme, pak přidáme, až se dostaneme na 30 minut každý den. Procházky se nám určitě začnou líbit a svůj čas, který věnujeme zdraví a spokojenosti si začneme nenápadně prodlužovat.

Současně s tím nám začne mizet "polštář" kolem těla, začneme se víc zajímat o vše kolem sebe, budeme vyhledávat další aktivity, které nám budou přinášet pocit spokojenosti a tím i vylepšení zdravotního stavu. Až se dostaneme až sem, můžeme říci, že jsme překonali "vlastní lenost".

Závěrem lze říci jediné. Lenost je vlastnost, kterou lze překonat vlastním úsilím. Je jedno v jaké oblasti, neboť duševní lenost stejně jako fyzická je jen naše vlastní nedostatečnost a je jen na nás, zda si jí budeme pěstovat nebo se jí budeme obloukem vyhýbat.

Pěkný a pohodový víkend.


Posilujeme imunitu

4. října 2012 v 6:33 | Natty |  Babské rady

Otužování...

tak jsme ochutnali svařené víno, bylinkové čaje, dali do kapsy hygienická kapesníček a nyní se půjdeme otužovat.

Nebojte, nebudu vás nutit lézt pod studenou sprchu, kterou budete střídat s teplou. To je sice jeden způsob otužování, ale já sama ho nepraktikuji, tak ani nedoporučuji. Všechno co tady "babsky radím" jsou jen moje zkušenosti a to, co dělám sama.

Když ráno vylezeme z pelíšku, tělo je určitě pěkně prohřáté a teplota v ložnici je někde kolem 18°C, neboť venku už se teploty blíží k nule. Z teplého pelíšku se nechce a vyndaná nožka zpod peřiny studí. Ale musíme doběhnout na WC a tak překonat první překážku změny teploty.

Co následuje je podle našeho zaměření, skřivánek nebo sovička. Skřivánek už do pelíšku nehupne a začne poletovat po chaloupce nebo bytečku - což jsem já, sovička houpne do pelíšku znovu a vyhřívá se do doby, než se definitivně rozhodně pro vstávání - což je můj manžel.

Ideální je malá krátká rozcvička, žádné krkolomné cviky, abychom se nezvedli s "houserem", ale malé zakroužení končetinami, tělem a hned uvidíme, jak se nám rozproudí krev v těle. Postavíme konvici na bylinkový čaj a přiměřeně se oblékneme a nebo, což dělám já, stiskneme "čudlík" a nastavíme termostat topení na příjemnou teplotu, abychom klidně mohli pobíhat v pyžamu a nebyla nám zima.

Až se nám pěkně rozproudí krevní oběh, oblékneme se dle potřeby, není třeba vlněných svetrů, ale raději vrstvené oblečení, které můžeme v případě tepla odkládat a naopak. Než vyjdeme ven, určitě už nechodíme bez "fusekliček", neboť pravidlo"nohy v teple" má něco do sebe.

Už tím, že vyjdeme na čerstvý vzduch, dochází k otužování organismu a proto bychom vždy měli svoje oblečení uzpůsobit momentálnímu počasí. Naším cílem by mělo být, udržovat stálou teplotu organismu, ať ve vnitřním nebo venkovním prostředí.

Pokud už zvládneme nenastydnout jenom proto, že se nevhodně oblékáme, můžeme svoje tělo postupně připravovat na "cílené otužování" .

Nejlepší je pravidelně zařadit v podzimních měsících saunu, bazén, páru a jak jinak, pravidelné procházky. V bazénu si nejen pěkně posílíme všechny svaly, ale naučíme tělo na příjemnou teplotu, v sauně a páře pěkně prokrvíme celé tělo, rozšíříme své cévy, vyhladíme pokožku.

A pokud cestu domů zvládneme pěkně pěšky,
tak jsme opět pro své zdraví udělali maximum.

Pěkný den.Jak na rýmu

3. října 2012 v 6:33 | Natty |  Babské rady

Teče mi z nosu...


najednou mi začne šimrat v nose a pustí mi z něj "voda" - jejda, co teď, v kapse mi chybí kapesník a mám na sobě zrovna nový kostým, tak utřít si nos do rukávu nemůžu.Smějící se

Pamatuji si jako malá holka, jak jsme věčně chodili s "nudlí" u nosu a velice často si právě do rukávu nos utírali. Kdo se nyní pohoršuje nad tím, co píši, tak to dělá dodnes.

Ale zpět k té "nudli" a kam s ní. Byly doby, že vyjít bez kapesníku byl přímo hřích proti společenským pravidlům a někteří z nás by cestu bez kapesníku v kabelce nebo kapse nepřežili. Já teda patřím k těm, jež ten kapesník mají u sebe vždy, jenže v jiné podobě, než v dobách minulých.

Dříve byla radost vybírat kapesník, já milovala vždy ty kytičkované a dodnes jich mám pár vyžehlených v prádelníku. Už je nepoužívám, jen když jdu na nějakou slavnostnější příležitost - do kina, divadla, ples a pod. - to nesmí v kabelce chybět.

Ale dnes bych se ráda zastavila u kapesníčků a ubrousků, které se vyrábějí z papíru a dala bych jim v hodnocení výrobků velikou jedničku. Vždyť právě v době, kdy nám začíná téct z nosu, je kapesníček nezbytný a kolik jich padne. Výrobcům patří veliký dík, protože právě papírový kapesníček je ideální hygienická pomůcka, která slouží k zachycení těch odporných breberek, které způsobily, že nám není zrovna "akorát".

A tak už jen rada pro nás, když už přijde to období, kdy nám začne téct z nosu, kupujme si papírové kapesníčky, používejme je, ale nezahazujme je na veřejném prostranství. Po použití ho vhoďme do koše a nikoliv kdekoliv na zem. Určitě není nic příjemného na pohled, když v zelené trávě leží zmuchlaný, posmrkaný kapesník.

Buďme k sobě i ostatním ohleduplní
a určitě si uchováme pevné zdraví do vyokého věku.

Pěkný den.Bylinkové čaje

2. října 2012 v 6:26 | Natty |  Babské rady

Nejlepší je prevence...


šňapsíček , grog, svařené víno, to je jistě velmi dobrá kombinace proti nachlazení a je ideální jí zařazovat po dni, kdy jsme venku pěkně prochladli a nechceme skončit s rýmou a kašlem v pelíšku.

Většinou si moc neuvědomujeme, že je lepší předcházet než potom léčit. Proto se s podzimem setkáváme s tolika lidmi, které pšíkají, mají zarudlé oči, teče jim z nosu a jsou celkově schvácení. I zde na blozích lze velmi často číst, že já mám...., já jsem někde chytla..., nic do mě není.

A tak se malinko vrátíme v čase a podíváme se, co jsme si pro ten letošní podzim připravili. Komu nechybí pampeliškový nebo jiný bylinný med, má první plus, komu nechybí nasušené bylinky na čaj, má druhé plus, kdo si pravidelně podle ročního období zařazuje bylinkové čaje z čerstvých bylin, má třetí plus a když si uděláme nějaký ten šňapsíčk z bylin na posílení imunity, tak to už je bonus pro zdraví.

Ale zpět k bylinkám, teď je vhodný čas zařadit bylinkové čaje, nejlepší z domácí "čajovny". Čaje jsou nejlepší připravené jen jako nálev bez dalších dochucovadel, nejlépe s kolečkem citrónu, pokud už musíme mít sladké, tak přidat lžičku medu. A co je hlavní, popíjet v klidu a pohodě, bez stresu a zbytečných starostí.

Proti kašli, rýmě a nachlazení si dopřejeme čaj : z lipového květu, černého bezu a sušených šípků. To samé, pokud už nás viry přemohly. Čaj uvolňuje dýchací cesty, podporuje vykašlávání a zlepšuje dýchání.

Stejné účinky mají čaje míchané ve stejném poměru: 1 díl divizny, mateřídoušky, sedmikrásky, podbělu a lipového květu.

A pokud si chceme opravdu rozpálit organismus, uděláme si čaj zázvorový, o kterém už jsem několikrát psala. Ideálně z čerstvého kořene, 1 cm kousek nastrouháme, zalijeme vařící vodou, přidáme kousek skořice a hřebíček, lžičku medu a kolečko citrónu - to potom začnou hořet tvářičky a všelijaké "breberky" nemají šanci.

Pokud se rozhodneme ten letošní podzim přivítat ve zdraví, je vhodné každý bylinkový čaj popíjet po dobu 14 dnů a potom zařadit další druh.


My od 1. října startujeme s čajem ze sušených bezinek,
tak pokud máte nasušeno, přidejte se.

Pěkný den.Co v říjnu

1. října 2012 v 7:15 | Natty |  Babské rady

A je tady říjen...


stromy se pomalu převlékají do zlata, každá procházka přírodou je pohlazení dušičky. Na sluníčku je ještě příjemné teploučko, ale ve stínu je už cítit syrový podzimní vzduch. A to je to nebezpečí, které na nás číhá, pokud se nedostatečně nebo nadměrně oblékneme. Zpotíme se a ofoukneme a už je tu první nachlazení.

Abychom se ubránili podzimnímu nachlazení, nebudeme vynechávat procházky, ba naopak, zařadíme je denně do svého programu, třeba jen na půl hodinky, ale správně se oblékneme. Stačí na tričko mikina, kterou na sluníčku můžeme uvázat kolem pasu a na stinných místech opět obléknout.

Ale jenom správné oblékání nestačí. Je třeba také změnit jídelníček a pitný režim. Pokud jsme přes léto nezařazovali polévky, je právě nyní ten nejvhodnější čas na dobrou teplou polévku, plnou zdravé podzimní zeleniny. Dodá nám spoustu vitamínů a minerálů, pěkně zahřeje, rozproudí krevní oběh a případné viry nemají šanci zaútočit na náš organismus.

Dalším pomocníkem v boji proti podzimnímu nachlazení je správný pitný režim. Uděláme si denně alespoň 2 - 3 šálky bylinkového čaje, který má stejné účinky jako polévka. Pokud jsme si udělali nějaký bylinkový "šňapsíček", tak jeden panáček na roztažení cév není také na škodu. Mrkající

My s manželem od října pravidelně zařazujeme po každé procházce také medem oslazený grůček, ale, letos nemáme rum koupený a ani kupovat nebudeme, neboť bychom ještě nějakou chvíli rádi koukali na krásy přírody a tak jsme zvolili jiné "pitíčko", určitě udělá stejnou službu a krásně rozproudí krevní oběh, zničí "breberky" a naladí na příjemné chvíle.

Po pěkné procházce si uvaříme "svařáček". Červené víno je zdravé pro srdíčko a tak proč si nedopřát tuto dobrotu. Do kastrůlku nasypeme cukr a necháme zkaramelizovat. Přidáme 1 hřebíček, kousek skořice a nakonec přilijeme červené víno. Nevaříme, zahřejeme jen k bodu varu a nalijeme do skleniček. Doplníme citrónem a pak už jen pohodička.

Tak vám přeji kouzelný měsíc říjen

plný zdraví a pohody.