Vítejte a těším se na Vás.


Září

3. září 2012 v 5:35 | Natty |  Toulky Vysočinou

100 podzimních kilometrů...


kouzelné prázdniny skončily, děti jdou opět do školy a my zahajujeme podzimní turistiku. Jarní kilometry máme splněné, nachodili jsme 403,5 km. Ani o prázdninách jsme nezaháleli, chodili jsme na borůvky, houby, s dětmi na procházky a výlety. Ale to je jen bonus, neboť to nenosím na ruce krokoměr a chůze je spíš volná - vycházková.

Ta pravá turistika začíná, když si nasadíme pevné boty, na záda batůžek s vodou, občas hůlky na chůzi, do ruky vodítko na Roníčka a na ruku krokoměr. Naplánujeme si trasu, kudy půjdeme a pěkně svižným krokem vyrazíme.

Co nám tyto procházky dávají ?
Krásně okysličené tělo, červené tvářičky, posílení kostí a svalů, příjemné vjemy z měnící se přírody a celkové "pohlazení dušičky". Vždyť právě chůze je přirozený pohyb a proto se budeme snažit chodit dokud nám to naše "nohy dovolí".

1. září


Dnes odpoledne jsme se vydali na trasu pod hrad Lipnici. Cesta vedla kukuřičným polem, dále přes Pohodárnu ke Třem dubům, odtud pod hrad a nakonec jsme se stáčeli kolem rybníka Kamenná trouba směrem domů. Cestu lemovaly velké lány kukuřice, která nyní zdobí Vysočinu místo tradičních brambor. Osetá pole byla již sklizena a místo panáků zde jsou vidět balíky slámy. Utichl ptačí zpěv, břízy se pomalu halí do zlata a je vidět, že už se blíží podzimní čas.


...cestu lemují lány kukuřice...


...trnek je letos poskrovnu...


...ani šípek se moc neurodil...


...místo panáků ze snopů balíky slámy...


...nádherný lán mladých kopřiv...


...kouzelný rybník Kamenná trouba...

Procházka byla moc pěkná, domů jsme se vraceli příjemně unaveni
a to potom čaj z mladých kopřiv a k tomu jablečný závin jsou přímo "pochoutka".

1.9. - 8 km 577 m

2. září


Nedělní procházku jsme si naplánovali k Bukové studánce napít se opět "živé vody". Cesta je téměř celá lesem a nedělní počasí bylo moc hezké, občas vykouklo sluníčko a tak les byl příjemné "pohlazení". Cestu zdobily keře tmavých bobulek černého bezu, pozdravily nás kozičky "u Květky" a pak už jen dýcháme čistý lesní vzduch.
Při cestě seděly houbičky a my si spokojeně vykračovali lesní cestou.


...zralé babulky bezinek...


...zvědavé "holky"...


...k Bukové studánce...


...odpočívadlo pro děti...


...cesta lesem...


...holubinka zelená...


...bílé pýchavky...


...červená muchomůrka...


A jsme u Bukové studánky a tam nás čekalo velké zklamaní. Studánka byla bez vody.
Zklamaně jsme odcházeli okruhem domů.


...ani kapka "živé vody"...


...poslední fotečka nedělního pěkného dne...

Po několika krocích došlo k nepříjemné události, kterou popisuji v předešlém článečku.
Manžela a Roníčka napadl pes a celé kouzlo nedělní procházky se rozplynulo ...

2.9. - 6 km 75 m

20. září


Dlouhých 18 dnů jsme nebyli nikde na procházce, pro bolest, kterou měl manžel po kousnutí psem. Dnes jsme ale opět vzali Roníčka, na ruku krokoměr a košíčky na houby, kdyby jsme náhodou cestou našli to lesní "nadělení". Les nádherně voněl a naše kroky vedly celou cestu nádhernými lesy naší kouzelné Vysočiny. Šli jsme poměrně svižně, jen občas jsme se zastavili, abychom sebrali houby, které jsou převážně na cestách v trávě.
Byla to krásná dopolední procházka a my příjemně unaveni s košíčkem různorodých hub jsme přišli přesně v poledne do perníkové chaloupky.


20.9. - 8 km 257 m


22. září


Odpoledne přestalo pršet a tak jsme se vydali na procházku. Nebyly to sice kroky svižné, neboť jsme šli společně se zlatíčky, ale procházka to byla poměrně dlouhá a my si jí moc hezky užili. Šli jsme na "velký okruh", kdy cesta z poloviny vede lesem, což je ta nejkrásnější procházka, kterou máme rádi. Děti se vyřádily a my také.


...nový rozcestník...


...červené panenky...

Zítra nás čeká zápas ve fotbale, kdy hraje Lukášek, tak se máme opět na co těšit.

22.9. - 5 km 344 m


24. září


Krásné pondělní odpoledne, sluníčko svítilo a tak jdeme na procházku do lesa. Nechybí ani košíček, ale moc si od toho neslibujeme. Lesy jsou krásné, ale houbiček je poskrovnu. A tak je pro nás hlavní procházka, čistý vzduch a těch pár houbiček je jen bonus.


24.9. - 6 km 438 m

28. září


Nádherný slunečný den. Na odpoledne jsme dostali na hlídání našeho nejmladšího vnoučka Honzíčka a tak jsme se vydali na procházku lesem. Příroda už jeví velké známky podzimu, stromy se balí do zlatých barev, pole jsou zorána a na mezích se červenají šípky. Nádhera.
V ruce nechybí ani košíček na houby a všichni si spokojeně užíváme krásného odpoledne.


...podzimní krása...


...Honzíček je spokojený...


...javory se vybarvují...


...11 hříbečků a pár ostatních...

28.9. - 5 km 613

29. září


Dnes opět nádherný podzimní den a tak odpoledne vyrážíme na procházku. Za cíl jsme si zvolili lesní travnaté pěšiny s nadějí, že najdeme nějaké hříbečky a jiné houby. Nemýlili jsme se, sem tam nějaký hříbeček, podhříbek, klouzek, hřib kovář, dokonce jeden kozák a bedla. Procházka byla nádherná, všude už se barví stromy a keře, na zemi leží spadané kaštany, vzduchem je cítit lehce tlející spadané listí a příjemně hladí podzimní sluníčko. Příroda se pomalu připravuje na zimní čas.


...odpolední úlovek...

29.9. - 7 km 392 m

30. září


Je poslední den v září, sluníčko krásně hřeje a přímo láká k pěkné procházce přírodou. A tak opět vodítko do ruky, košíček na houby a už plánujeme cíl naší cesty. Dnes se mi nechce nikam daleko a tak cíl je jasný. Obejdeme remízky, pokoukáme pod duby a břízky a užijeme si co nejvíce sluníčka. A udělali jsme dobře, našli jsme nádherné hříbky, kozáky a dokonce jednoho velkého křemenáče. Plné tričko bedel a to bude moc dobrá mňamka k večeři. Na kmíně jsou jako telecí maso.

...nedělní nadělení...

Poslední zářijová procházka byla kouzelná a už se těšíme na říjen, kdy příroda je opravdová pastva pro oči.

30.9. - 5 km 269 m

Za měsíc září jsme nachodili 46,5 km.


 


Aktuální články

Reklama