Vítejte a těším se na Vás.


Okurky

4. srpna 2012 v 6:11 | Natty |  Zahrada

Zahrada je radost...


ano, kdo má zahrádku, zahradu, tak má určitě radost a potěšení a také po celý rok práci a starost, neboť pokud chce mít zahradu pěknou, upravenou a také aby dávala užitek, tak je to od nevidím do nevidím. Smějící se Ale ta radost za tu "pohybologii" na zahradě rozhodně stojí.

My nemáme zahrádku, ale velkou zahradu, kterou máme rozdělenou na 3 sektory. Okrasnou, kde pěstuji kytičky, máme posezení u krbu, dále "válecí", kde je bazén a válíme se když je hezky Mrkající a nakonec užitkovou, kde pěstuji zeleninu a ovoce. Celou plochu pravidelně jednou týdně sečeme, což trvá 3 hodiny, takže pohybu máme až, až.

Dnes nakoukneme do zeleninové části, kde v současné době nejvíce pečujeme o okurky, které jsem opět po dlouhé době zasela. Kdo si sám pěstuje ze semínek, ví, kolik to je práce, ale té radosti, která se dostaví, když vylezou první dva lupínky, později první kvítek a nakonec první okurčička, to víme jen my, co jsme ta semínka vložili do země.

A tak já právě nyní prožívám tu "radost", kdy jsem byla odměněna za péči o "semínko" a sklízím okurčičky a postupně je strkám do skleniček. A protože je nyní krásné počasí, tak snad moje radost bude trvat ještě dlouho a k prvním pěti skleničkám přibudou další.


..."holky" tam pěkně visí...


...manžel keříčky vyvazuje, abych se nemusela ohýbat...


...máme i hadovky, aby byla okurka k obědu...


...prvních 5 skleniček...

A jak je zavařuji ?
Dělám si vlastní nálev, neboť opět jsem "proti chemii" a tak pokud chcete vyzkoušet, zde je návod:

3/4 l vody, 1/4 octa, 30 g soli, 90 g cukru, 1 bobkový list, 2 kuličky nového koření, 2 kuličky celého pepře, 1 hřebíček, lžička hořčičného semínka - svaříme. K okurkám přidáme podle zvyklostí kolečka mrkve, cibule, kousek křenu a kopr.

A pokud máte svůj osvědčený a moc dobrý nálev,
můžete mi tady nechat svůj recept a já ho moc ráda vyzkouším.


Pěkný víkend.


 


Komentáře

1 Daniela Daniela | Web | 4. srpna 2012 v 9:37 | Reagovat

Je to tak, ako píšeš, od nevidím do nevidím, alebo nekonečný príbeh :-) Ja záhradku nemám, ale v pamäti mám záhradu mojich rodičov z detstva. Velikánsku. Takže sa práca ušla aj nám, deťom. Uhorky som nikdy so svojím nálevom nezavárala, kupovala som tie hotové. Ale ako som už inde písala, do ničoho iného som nikdy žiadnu chémiu nedávala - ani do kompótov, ani do džemov. Posledné roky zaváram už len sporadicky, tento rok to asi nebude vôbec nič. No pestovanie zo semienok baví aj mňa, realizujem sa na malej ploche lodžie a na novom kvetinovom záhone pri dome. Želám ti pekný víkend, kedy si okrem práce v tej tretej časti, nájdeš čas aj na leňošenie v tej druhej časti záhrady :-)

2 Oli Oli | Web | 4. srpna 2012 v 10:04 | Reagovat

Ahoj Natty, posílám ti víkendové pozdraveníčko. Okurková sezóna je teď nejspíš všude. Já ji mám taky a dočista mi mluvíš z duše. Jak si člověk zasadí semínka a od prvopočátků se o rostlinky stará, má potom z úrody dvojnásobnou radost. My je s mamkou nevyvazujeme, plazí se nám po zemi a zatím nám ohýbání nedělá potíže. A taky nakládám postupně, jak dorůstají. Zatím mám 14 sklenic, ale u dvou z nich mi včera nechytla víčka. V obchodě jsem viděla nakládačky za 17,-. To se snad ani nevyplatí kupovat a  investovat do nálevu a práce.

3 helena helena | Web | 4. srpna 2012 v 10:04 | Reagovat

Nattynko vím o čem je řeč,my k tomu všemu ještě pracujeme,chalupa velká a tak to skládáme,jak se dá.Zkrátka,když je hezky,zůstane stát něco doma a když prší,tak se to dohání.Ale o tom to všechno je.Chvilku tady a chvilku tam. :-)
Dnes večer chci od Tebe vyzkoušet pomazánku z červené řepy. :-)

4 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | 4. srpna 2012 v 10:53 | Reagovat

Vaše zahrádka Natty má opravdu výtečné zahradníky. Je dobře, že si dovedete najít čas i na posezení. Okurčičky jsou krásné a přeji bohatou úrodu. Synova zahrada je vzdálená 15km a tak si ji užíváme sporadicky. Je to spíše taková oddychová, je nám tam dobře. :-)

5 signoraa signoraa | Web | 4. srpna 2012 v 23:26 | Reagovat

Vidím, jak jsi pilná.:-) Naše zahrada je nevelká, větší část pozemku zabírá dům. Je z větší části okrasná. Bývaly doby, kdy jsem pěstovala i okurky, ale většinou mi je sklidili slimáci ještě než stačily rozkvést. Takže už je jen kupuji a zavařuji podle receptu maminky mé bývalé kolegyně, která byla rodem z jihu Moravy. Už je takhle dělám více než 35 let. Minulý rok jsem se při zavařování opařila a puchýře na rukou byly znát ještě po třech týdnech. Jsou vidět i na svatebních fotografiích syna, kterého jsem vedla k oltáři. :-D Loni jsem zavařila hodně velké množství, takže letos si dávám zavařovací okurkovou pauzu. Jinak zavařuji drobné ovoce, spíš bych měla upřesnit, že vařím marmelády. Nadúroda rybízu je zpracovaná a ted' zrají ve velkém ostružiny. Z keře sklízíme každý rok kolem 30 kg ostružin. Ty mě teprve čekají. Naštěstí si občas něco sklidí dcera a i snacha si prý natrhá.
A můj recept na okurky je tady: www.signoraa.blog.cz/1107/znojemske-okurky

6 Natty Natty | 5. srpna 2012 v 5:29 | Reagovat

[1]::Danielka, určitě si najdeme čas na bazén i krb, vždyť v těchto velkých vedrech je nejideálnější ležet u vody a večer smlsnout něco voňavého z grilu. ;-)
Zahrada je krásná a pracná, ale děláme všechno s mužem a zatím jsme oba zdrávi, tak je to pro nás koníček a zábava. A to musím tedy dodat, že ještě 2 - 3 krát sušíme seno na druhé zahradě o rozměru 2450 m2, takže té "pohybologie" máme dostatek a přesto ještě děláme turistiku, chodíme na houby, na ryby, já na aerobik, zumbu, takže pohybem si udržujeme zdraví. :D

[2]:: Oli, u nás okurky asi byly dřív, neboť když jsme přijeli z Tunisu, tak tady byla kamarádka a divila se, že mám teprve druhé lístky a ona už sklízí :DA vidíš, ona už má zavařeno a já teprve zavařuji a nic se neděje ;-)A kupované okurky ? Určitě je cena dobrá, ale doma udělané cokoliv dává pocit radosti a spokojenosti a tu nelze žádnými penězi vyčíslit ;-)

[3]:: Helenko, moc ti rozumím, nejde být jednou "prdelkou" na dvou posvíceních a tak pokud chceme život mít hezký, musíme upřednostnit co je důležitější a také si rozdělit den na práci, odpočinek a zábavu. A červená řepa ? Ta bude určitě v některém dalším článečku, protože ta už má také moc pěkné bulvičky a čerstvě utržená ze záhonku nastrouhaná společně s mrkvičkou, no ta nemá chybu a pomazánka, mňam :D

[4]:: Maruško, zahrada nebo zahrádka nesmí být "otročina", musí být pro radost a potěšení a jak píšeš, i pro odpočinek. Proto já nemám zbytečných rostlin a pravidelně udržujeme, to je pak radost z práce a potěšení pro oko. :D

[5]:: Alenko, já pěstovala okurky když jsme ještě neměli perníkovou chaloupky, byla to kamenná chaloupka manželových prarodičů, jezdili jsme sem se švagrovou celé rodiny, pěstovali kde co, od okurek, přes jahody, mrkev, hrách, pastyňák, celer, majoránku, česnek a další plodiny až po mák. K tomu slepice, kuřátka, kachny, prasátka a to do doby, než jsme chaloupku dostali my - pak nastala 10 let dřina a my si za tu dobu chaloupku přestavěli k obrazu svému a nyní už si tady spokojeně žijeme a pěstujeme jen to, na co stačí síly a korunky, to, abychom z toho měli radost a potěšení. ;-)
Na receptík jsem koukla, vidím, že je hodně podobný a já moc děkuji za odkaz. :-)

Děvčata, mějte moc hezkou neděli. :-)

7 Amelie Amelie | Web | 5. srpna 2012 v 15:08 | Reagovat

Jůů, okurky jsem zavařovala naposledy s babičkou. Máš pěkné fotky a krásné výpěstky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama