Vítejte a těším se na Vás.


Srpen 2012

Pro radost dětí

31. srpna 2012 v 6:08 | Natty |  Deníček

V překrásných lesích pod Kunětickou horou...


stojí Perníková chaloupka, kam zavítá nejeden Jeníček a Mařenka, aby naloupali sladký perníček. A tak i my jsme včera zavítali do pohádkového světa, abychom se prošli krásnou pohádkovou expozicí plnou nádherně zdobených perníčků a prošli s dětmi pohádkové království.


...trochu historie hned u vchodu...


...Adélka s mamkou "osedlaly" divočáka v pohádkovém lese...


...Perníková chaloupka...


...už nás vítá Slunečnice a zve na návštěvu...


...v první místnosti je nádherná expozice perníčků,
uprostřed Perníková chaloupka...


...ukázka lidské tvořivosti...


...Perníčkov...

Po prohlídce a pohádkovém vyprávění od Slunečnice vstupujeme do pohádkového světa,
kde nás vítá plno pohádkových postaviček.


....vodník u rybníčku...


...skřítkové u pařezu...


...300 let mrtvá princezna ...


...Liška Bystrouška a žabka Kuňkalka...

V další místnosti nás čeká staročeská kuchyně, kde se pečou perníčky a také strašidelná skříň,
kde mají "zlobivé koště" na neposlušné děti.


...opravdu tam bylo...

A už jsme v perníkovém království, kde jsou vystaveny perníčky
a můžeme si prohlédnout a zakoupit něco z tohoto krásného umění.


...nádherné srdíčko...


...malovaná vajíčka...

Následovaly poslední dvě místnosti, které určitě nepotřebují velký komentář.


...nebíčko s nebeskou postelí...


...čertovské peklo, kam si může každý zapsat své hříchy...

Nadšeni opouštíme Perníkovou chaloupku a vydáváme se na nedalekou prohlídku Kunětického hradu. Cestu lemuje velká obora, kde jsou různá zvířata a děti mají určitě co obdivovat.


...kozí krasavec...


...líbil se i Honzíčkovi...


...procházel se i pštros...


...hrad Kunětická Hora...


...perníkové suvenýry z výletu...

Prožili jsme překrásný den v pohádkovém světě,
a pokud máte děti nebo vnoučátka a chcete jim udělat radost, zajeďte s nimi do Perníkové chaloupky, kde se všichni přenesete do pohádkového světa, vzpomínek na mládí a určitě mnoho neopakovatelných zážitků, kterými obohatíte svoje děti, vnoučátka, ale i sebe.

Pěkný poslední srpnový den.Kam až dojdeme ?

30. srpna 2012 v 7:14 | Natty |  Téma týdne

Rybařím a přesto jsem žena...


doba minulá, kdy žena seděla doma, starala se o svůj zevnějšek, měla kolem služky a nevěděla do čeho "píchnout", maximálně vyšívala, pořádala čajové dýchánky, o kterých bych já dnes řekla, že si dámy potřebovaly "zdrbnout", je už dávno za námi.

Nastala doba, kdy žena musí stále rodit děti, ve většině případů nemá služku, vychovatelku, ale sama převážnou část dne pečuje o celou rodinu a ještě chodí do zaměstnání. Když se nad tím zamyslíme, je až neuvěřitelné, co všechno my ženy dokážeme.

A přesto velká část z nás, které žijeme v této době si najde čas, který může věnovat svým koníčkům, svému potěšení. Je jedno, zda je to jízda na kole, turistika, aerobik, ruční práce, horolezectví, plavání, umělecká činnost nebo třeba rybaření. Každý dle svého založení, svého temperamentu a svých fyzických schopností.

Já třeba objevila další koníček, rybaření, který mě naplňuje a přesto jsem stále žena. Žena, která denně vaří, uklízí, pečuje o zahradu, věnuje se vnoučátkům a ještě mnoha dalším aktivitám během ročního období.

Možná, že za zamyšlení by stálo "kam jdeme" my ženy s vývojem doby.
Odložily jsme sukně, zkrátily vlasy, holíme se, řídíme auta, školy, firmy, vstupujeme do politiky....Ta horší stránka je, že kouříme, pijeme alkohol, mluvíme vulgárně a tím ztrácíme "své ženství".

A tak "jdeme dál",
životem kupředu, a nikdo z nás neví, zda v budoucnu nebudou na světě jen "ženy", které dokáží skoro všechno jako muži. Jen jediné ne, dodat mužské buňky k zachování budoucího pokolení.Mrkající
(Což je moc dobře, neboť není nad teplou mužskou náruč a něžné objetí).

Pěkný den.


Moje úlovky

29. srpna 2012 v 6:00 | Natty |  Rybaření

Chytám pro radost a potěšení...


v minulém článečku jste nakoukli do galerie úlovků, ale všechny ty rybičky jsem sice chytila, ale nesnědla.Mrkající
Každou rybičku, kterou chytím nejprve ošetřím, potom změřím, vyfotím, pošeptám jí několik "tajných slovíček" a pustím zpět do vody. Domů si mohu odnést jen jednu ušlechtilou rybu a to ještě v předepsané velikosti. Např. kapříka ve velikosti 50 - 65 cm. Máme sice rybí masíčko rádi, ale rybařina je především sport a krásný relax u vody.

Také způsob lovu se hodně změnil od dob, kdy jsem jako malé děvčátko lovila ryby na prut se splávkem a na háčku se žížalou. Ještě tímto způsobem začínal můj syn a postupem času jak dospíval a "propadl" rybářskému umění, vylepšovalo se rybářské náčiní a i nástrahy.

Dnes už je rybařina "umění" a kdo chce opravdu poznat trochu více z "rybářského světa," musí studovat život ryb, jejich prostředí, jejich zvyklosti, jejich chutě, způsob života pod vodou a stejně nemá nikdy výsledek jistý. A to je právě na "rybařině" to krásné, to tajemství, očekávání a i přes veškeré studie je odměna v podobě rybičky - dar přírody.

Já jsem ve vánočním dárku dostala v rybářské výbavičce dvě vidličky s "policajtem" a když jsem byla prvně pozvána "na zkušenou" a viděla, jak všichni ostatní rybáři okolo mě "pípají" a já bych měla sedět u vidliček s očima upřenýma na sice krásně barevnou "kuličku", poprosila jsem syna, zda by mi nepůjčil svoje hlásiče, které má navíc. Ta radost, když jsem je prvně postavila a ještě větší radost, když se prvně ozval ten nádherný zvuk záběru. Mrkající

A výhoda ? Nemusíte mít upřené oči na "policajta", můžete si klidně číst, užívat sluníčka, kochat se krásou přírody a nebo pozorovat jak vám pomalu rostou vnoučátka, když přijedou za babičkou a dědou k "vodě". Když "holka" zabere, ozve se už velmi dobře známý zvuk a vy můžete jít "bojovat".


...Honzíček s Lukáškem včera na rybách...

I včerejší odpoledne jsme prožili u vody a i když včera moc "holky" nebraly, bylo to krásné odpoledne. Přijela dcera s dětmi, její kamarádka s dětmi a tak bylo u vody veselo. Děti se pěkně vyřádily, my holky si pěkně "zdrbly" a všem nám bylo společně hezky.

A dnes ? Ne, dnes na ryby nepůjdu, půjdeme se podívat do lesa, zda přece jen po dešti nevyrazily nějaké houbičky. Vždyť ještě 4 měsíce a budeme dělat "kubu" a ta teda bez sušených hub opravdu nejde.
A vánoční svátky bez "kuby" by nebyly Vánoce.


Pěkný den.

Nejkrásnější odpočinek

28. srpna 2012 v 6:39 | Natty |  Rybaření

Ticho, klid, šum vody a ...


Každý z nás potřebuje odpočívat a každý z nás to má jinak. Já až dosud měla pocit, že nejkrásnější odpočinek je pro mě procházka lesem, klid, ticho, vůně, daleko od lidského hemžení. To jsem však ještě netušila, že naprosto stejný pocit můžu prožívat u vody, jen s tím rozdílem, že nechodím, ale pohybuji se "jen kolem prutů". Ovšem nádherný pocit spokojenosti, uvolnění a odpoutání se od všedních starostí je naprosto stejný.

Pohled na hladinu, vlnící se vlnky, sem tam plující kačenky, vyskakující kapříci a jiné rybí kamarádky, koupající se sluníčko ve vodní hladině, nádherná zeleň v kontrastu modré barvy je oáza na duši. Pro ty, kdož to nezažili to jsou jen slova, ale ten kdo prožil několik krásných okamžiků u vody, ví o čem mluvím.

Včerejší odpoledne patřilo opět mojí "relaxaci" a po dopoledním hlídání vnoučátek jsem zase zasedla k vodě a pocítila ten pocit štěstí, spokojenosti a uvolnění. A co k tomu ještě přispělo ? Ty rybí holky šly jedna radost, než jsem stačila vytáhnout jeden prut, už se hlásil druhý a já prožila ten správný rybářský adrenalin.

Ale...najednou mi přestal fungovat jeden hlásič a tak volám synovi, co dělat a ten neváhal, dojel koupit baterie a přijel za mnou, aby mi pomohl. A ještě naučil manžela nové návazce na chytání "mimo háček" a hned jsme to také vyzkoušeli. Vysvětlil nám, proč je lepší chytat s nástrahou mimo háček a pak začal ten správný "tanec". Jeden prut, druhý, třetí, všichni jsme měli o zábavu postaráno, kapři, cejni, lín a dokonce můj milovaný amur, na kterého jsem líčila kolik dní.


Prožili jsme nádherné odpoledne a se zapadajícím sluníčkem se vraceli spokojeně domů.
A až nebudu rybařit ? Pak opět budeme chodit na procházky krásnou přírodou naší milované Vysočiny.

Pěkný den.Především máma

26. srpna 2012 v 6:32 | Natty |  Téma týdne

Nejlepší učitelka - máma...


Září, jediný měsíc v roce, kdy my ženy, kterým se dostalo toho daru a můžou se nazývat slovíčkem "máma", vedeme poprvé své děti do školy. Slavnostní okamžik pro každou rodinu, na který určitě nelze nikdy v životě zapomenout.

Ani já nikdy nezapomenu na první den, když jsem poprvé vedla svoje dvě děti do školy. Svátečně ustrojené, plné očekávání a zároveň strachu, co bude, co nás čeká.

Přišli jsme do tělocvičny, kde už bylo spoustu maminek s dětmi, v popředí ředitel a několik učitelek. Slavnostní přivítání a pak přišel ten okamžik, kterého jsem se nejvíc obávala. Učitelky se představily a postupně začaly vyvolávat děti, které patřily do jejich třídy.

Stála jsem se strachem, aby moje děti dostaly tu nejhodnější a ne tu nejhorší, jak byla označena jedna ze tří učitelek maminkami, které předávaly svoje zkušenosti.

První učitelka už si svoje děti odváděla a přišla druhá a postupně vyvolávala jména, v duchu jsem se modlila, aby jsem uslyšela jména svých dvou prvňáčků. Nedočkala jsem se a jejich jména zazněla u paní učitelky, kterou "nikdo nechtěl". Co jsem tehdy prožívala, to zklamání, ten strach a přitom jsem si tolik přála, aby moje děti měly tu nejlepší, tu nejhodnější učitelku ...

A měly, paní učitelka Jandejsková byla nejlepší učitelka jakou moje děti mohly dostat. Pravda, byla přísná, neprotěžovala děti prominentních rodičů, měla na všechny děti stejný metr, ale byla především MÁMA. Laskavá, důsledná a spravedlivá.


...1. C - 1980...

Nikdy na tuto malou drobnou učitelku, která měla v obličeji přísný výraz a přitom srdce "ze zlata" nezapomenu, neboť dala mým dětem nejen základy vzdělání, ale také kus svého mateřského srdce ...

Všem budoucím prvňáčkům bych přála takovou paní učitelku,
na kterou budou s láskou vzpomínat oni, ale i jejich rodiče.


Pěkný den.Konec prázdnin

25. srpna 2012 v 6:03 | Natty |  Deníček

Babí léto...


je sobotní ráno, sedím u otevřeného okna a venku ševelí deštík. Nádherný svěží vzduch po tropických vedrech vítáme určitě všichni. Nejvíc však příroda, která nasává každou kapičku deště, aby rostlinky měly vláhu ke svému životu.

Miluji kapky deště a pokud nefouká silný vítr, ráda se v něm procházím. Vlhký vzduch nás krásně okysličí, pěkně zčervenají tváře a přivodí hezké myšlenky. Ta dnešní patří letošním prázdninám, jejich prožití a tomu, co bude následovat.

Prázdniny jsem měla letos opravdu moc hezké, nejen že bylo krásné počasí, ale prožila jsem je opravdu intenzivně a budu na ně moc ráda vzpomínat. První část patřila dozvukům na krásnou dovolenou, další část našim vnoučátkům, téměř třetina mému novému koníčku - rybaření a v neposlední řadě další mojí lásce, kytičkám, zahradě, bylinkám a zpracování ovoce a zeleniny. Nesmím zapomenout ani na vás, s kterými jsem si zalumpačila při obou prázdninových soutěžích, které jsme prožili společně.

Ale všechno jednou končí a tak i prázdniny se blíží ke svému konci. Děti si ještě užívají poslední zbytky prázdninových radovánek, ale rodiče jsou už "ve finiši". Kdo má školáky, určitě ví, že vybavení do školy není žádná "legrace" . A když jde do školy prvňáček, to je teprve "výbava".

A tak i my letos máme prvňáčka, našeho Lukáška, který se do školy moc těší. Však mi ve čtvrtek ukazoval tašku, penál, desky, pytlík na boty, na svačinu a já jen koukala, kolik krásných obrázků na každé ukazované věci je. On pyšně všechno ukládal zpět do tašky a povídal, jak půjdou nakupovat další potřeby.

Malinko jsem si zavzpomínala na svoje první školní dny, na červenou koženou tašku, modré kostkované šatičky a růžovou mašli ve vlasech. A později na svoje děti, které už měly také barevné tašky, penály a plnicí pero, které dělalo "kaňky" vyměnily za pero "Tornádo", tenkrát za 16 korun.

Ani já nebudu stranou až Lukášek půjde prvně do školy, uvidím jeho očekávání, jeho zvědavost a možná, že i malinko stiskne ruku svojí mamince, i když je kluk šikovný a statečný. A já budu určitě tisknout v koutku slzičku a budu pyšná, že už i náš benjamínek půjde prvně do školy. A než si prožije první dvě hodiny ve škole, která ho bude provázet po celé dětství, budu si hrát s Honzíčkem a čekat, až se Lukášek vrátí a bude vyprávět svoje první dojmy.

Krásné poslední prázdninové dny všem dětem,
maminkám, babičkám a samozřejmě i mužům a dědečkům a zkusme zavzpomínat na ty krásné chvíle prázdnin a i prvních školních krůčků.

Pěkný den.
Diplomky za srpnovou soutěž

25. srpna 2012 v 6:00 | Natty

Terezko, Otavínko, Jarmilko, Lucko, Hanko, Jaruško, Margaritko, Tony, Janko, Signoro, Emo a Fukčarinko gratuluji...


za snahu a píli na vás čeká diplomek a přeji vám krásný zbytek srpnových dnů.

Pěkný víkend.


Poslední srpnová tajenka - 24

24. srpna 2012 v 5:16 | Natty


Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

CH - B 4

Úkol je jednoduchý:

1. Napiš celé poslední slovo srpnové tajenky - 40 bodů
2. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první.

Celkové hodnocení:

155 bodů
Terezka

150 bodů
Otavínka

145 bodů
Jarmilka
Lucka

140 bodů
Hanka
Jaruška
Margaritka
Tony

110 bodů
Janka

105 bodů
Signora

65 bodů
Ema

50 bodů
Fukčarinka

Soutěž je ukončena.

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Stříbro na talíři

23. srpna 2012 v 5:03 | Natty |  Rybaření

Klepeťák, lopaťák...

tak říkám rybičce, která když zabere, tak lítá vlasec nahoru a dolů a já otrávěně povídám: "Zase ten klepeťák", vytáhnu a změřím a hodím zpět do vody.

O jakou rybu jde ?
O cejna, stříbrnou rybičku, která má černé ploutvičky a je neskutečně mrštná. Kdo si chce přečíst více, najde povídání zde.

Neměla jsem tuto rybičku ve "velké lásce" až do pondělního dne.
Sedíme s manželem na rybách a vedle rybář. My tahali kapry a on neustále "klepeťáky", nikdy je nehodil zpět, ale ukládal do rákosí. Nebyla bych ženská, abych nebyla zvědavá, co s těmi cejny dělá. Poslala jsem manžela na výzvědy. Manžel přišel poučen, že cejn je vynikající na másle a kmínu, že má velmi dobré maso a další cenné rady. Pozorně jsem manžela poslouchala a povídám: "Tak teď ti vytáhnu jednoho klepeťáka a vyzkoušíme ho k večeři".


...cejn - klepeťák, lopaťák ...

Jak jsem slíbila, tak jsem splnila. Záběr a už zase lítá vlasec nahoru a dolů a já vím, že tam ten stříbrný "hajzlík" visí. Dokončili jsme rybačku a jeli domů. Nedočkavě jsem čekala, až manžel rybičku vykuchá a já jí dám pěkně na máslíčko.


...cejn na másle a kmíně...

Co vám budu povídat. Vynikající a teď už vím, že nebudu "otráveně" brát prut do ruky s tím, že tam zase je.

A ještě se musím pochlubit se včerejším úlovkem.
Poledne, pojedeme domů, povídám manželovi, ale ještě si počkám na polední "záběr", to už mám s rybičkami domluvené a pravidelně ve dvanáct hodin "ťuknou". Ani dnes tomu nebylo jinak. Ťuk a už sviští vlasec z navijáku. Přibrzdím a táhnu. Ale, ale, povídám, to bude nějaká divná rybička, má takový zvláštní odpor a přitahuji k břehu. Malinko nadzvednu a vykoukne na mě podivná hlava. Snad nemám jesetera, celá se chvěji a už natahuji podběrák.


...můj první candát - 49 cm...

Je to je štika, povídá manžel. Nevěřícně koukám na ty malé zoubky v tlamičce, ale nezdá se mi, že by to byla štika, ta nemá přece proužky. To je okoun, ten má přece na zádech pyžámko. Rybičku jsme změřili, měla krásných 49 cm, prohlédli její zoubky a šup s ní zpět do vody. Teprve doma jsme na netu zjistili, že to nebyla ani štika, ani okoun, ale krásný candát.

Tak už mám na svém rybářském kontě : Kapra, lína, amura, cejna, plotici a candáta.
Jsem spokojená a teď už se budu těšit na další rybářské úlovky.

Pěkný den.Srpnová hádanka - 23

23. srpna 2012 v 4:43 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

Í - A 3

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

110 bodů
Terezka

105 bodů
Otavínka

100 bodů
Lucka
Signora

95 bodů
Hanka
Jarmilka
Jaruška
Margaritka
Tony

65 bodů
Ema - dovolená
Janka

45 bodů
Fukčarinka

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Srpnová hádanka - 22

22. srpna 2012 v 5:57 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

N - C 4

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

100 bodů
Otavínka
Terezka

95 bodů
Lucka
Signora

90 bodů
Hanka
Jarmilka
Jaruška
Margaritka
Tony

65 bodů
Ema - dovolená

60 bodů
Janka

40 bodů
Fukčarinka


Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Rajčatová šťáva

21. srpna 2012 v 6:06 | Natty |  Zelenina


Pro zdraví a krásu...

zahrady nyní září krásně červenou barvou zrajících rajčat a tak není nic lepšího pro naše zdraví, než denně si dopřát tuto velmi zdravou dobrotu. Stačí jen natáhnout ruku a máme dobré "mlsáníčko".

Rajčata obsahují vysoké procento draslíku, který působí na vylučování vody a moči z těla. Dále hodně zinku, který je důležitý pro tvorbu hormonů a vazivové tkáně. Obsahují velké množství vlákniny, která je nezbytná pro naše zažívání.

Jejich velmi nízká kalorická hodnota je velmi cenná při hubnoucím procesu. Rajčátka by měli jíst hlavně diabetici, lidé s nemocným srdcem, ledvinami a lidé trpící zácpou.

Na naší krásu jezme rajčata co nejčastěji, omlazují a krásně vypínají pokožku. Také si můžeme udělat rajčatovou masku, stačí rajčátka nakrájet na plátky, přiložit na obličej a dekolt a po 20 minutách budeme mít pokožku jako "miminko".

Ideální je každé ráno začít sklenicí rajčatové šťávy, stačí 1 - 2 rajčátka, 150 ml vody a rozmixovat. Kdo chce, může přidat trochu soli a pepře, ale já osobně preferuji šťávu v přírodním stavu. Pokud chceme nějaké to kilečko shodit, udělejme si tuto šťávu před každým jídlem, dodáme tělu spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny, nebudeme mít velkou chuť k jídlu a navíc nás nebude trápit zácpa.Tak buďme se sklenicí rajčatové šťávy zdravé a krásné.

Pěkný den.

Srpnová hádanka - 21

21. srpna 2012 v 5:19 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

T - B 2

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

95 bodů
Otavínka
Terezka

90 bodů
Lucka
Signora

85 bodů
Hanka
Jarmilka
Jaruška
Margaritka
Tony

65 bodů
Ema - dovolená

55 bodů
Janka

35 bodů
Fukčarinka

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Srpnová hádanka - 20

20. srpna 2012 v 5:21 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

E - D 3

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

90 bodů
Otavínka
Terezka

85 bodů
Jaruška
Lucka
Signora

80 bodů
Hanka
Jarmilka
Margaritka
Tony

65 bodů
Ema - dovolená

50 bodů
Janka

30 bodů
Fukčarinka

20 bodů
Anička a David - dovolená

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Test na neděli

19. srpna 2012 v 10:55 Zdraví

Každý člověk stárne jinak...

biologický věk ne vždy odpovídá datu narození. Záleží na tom, jak žijete, zda podléháte stresu, zda dodržujete zásady správného stravovaní a jestli se věnujete nějakým pohybovým aktivitám.

Udělejte si speciální test a jeho výsledek vám prozradí,
jak staří jste reálně právě vy.

1. Jaký máte krevní tlak?

a) Vůbec nevím - 1 bod
b) Normální (pod 140 / 90 mmHg) - 2 body
c) Vysoký (nad 140 / 90 mmHg) - 0 bodů
d) Nízký (pod 100 / 65 mmHg) - 3 body

2. Jak se stravujete?

a) Mám rád klasickou českou stravu - 1 bod
b) Jím zdravě, ovoce a zelenina jsou denně součástí mého jídelníčku - 3 body
c) Docela zdravě, ale někdy také zhřeším - 2 body
d) Často jím jídlo z polotovarů a pochoutky z fast foodu - 0 bodů

3. Jak často sportujete (plavete, jezdíte na kole, běháte, cvičíte ve fitku, chodíte na dlouhé procházky)?

a) Asi jednou týdně - 3 body
b) Skoro vůbec - 1 bod
c) Jednou za dva týdny - 2 body
d) Aspoň 2x týdně - 4 body

4. Jak moc holdujete alkoholu?

a) Týdně si dám několik skleniček vína nebo piva - 1 bod
b) Alkohol piju jen příležitostně při oslavách - 3 body
c) Každý večer si dám sklenku vína nebo piva - 2 body
d) Denně si dám i víc skleniček, nevyhýbám se ani tvrdému alkoholu - 0 bodů

5. Dokážete během dne odpočívat?

a) I když jsem přes den dost vytížen, na odpočinek si najdu čas - 2 body
b) Na odpočinek nemám vůbec čas - 0 bodů
c) Práce i soukromí mě stále udržují ve skvělé formě, bez jednoho nebo druhého mi je těžko - 1 bod
d) I při velkém zápřahu zůstávám klidný, pracuji s prvky jógy, zhluboka dýchám a dokážu se uvolnit - 4 body


6. Jak fit je vaše hlava

a) Svůj mozek meustále zaměstnávám - 3 body
b) Často zapomínám jména a termíny - 1 bod
c) Jsem duševně velmi čilý, hodně čtu, luštím, učím se nové věci - 4 body
d) Moje povolání moc dušení práce nevyžaduje - 2 body

7. Využíváte počítač a internet?

a) S technikou nejsem moc kamarád -1 bod
b) Ano! Bez internetu si už život nedovedu představit - 3 body
c) Internet přenechávám mladším 0 bodů
d) V počítačích se nevyznám - 2 body

8. Spíte dobře?

a) Nemohu si stěžovat, ale mohlo by to být lepší - 2 body
b) Většinou spím víc než 7 hodin a cítím se ráno čilý - 4 body
c) Beru si běžně prášek na spaní - 0 bodů
d) Špatně usínám, často se budím, spím tak 5 - 6 hodin, ráno jsem unaven - 1 bod

9. Jste šťastní?

a) Většinou ano, ale i špatné časy k životu patří - 2 body
b) Lepší už to být nemůže - 4 body
c) Nedám si jen tak pokazit náladu - 3 body
d) Mohlo by to být i lepší - 1 bod

10. Jak vnímáte svůj věk?

a) Jsem prý atraktivní, ale osobně o tom pochybuji - 1 bod
b) Cítím se mladě a svěže - 4 body
c) Mám se rád takový, jaký jsem - 3 body
d) Nejradši bych vrátil čas o dvacet let zpět - 0 bodů

11. Ve vaší rodině…

a) jsou tam nějaké běžné nemoci - 3 body
b) najdou se tam 1 - 2 případy nemocného srdce, cukrovky a rakoviny - 1 bod
c) Všichni jsou zdrávi - 4 body
d) Mnoho příbuzných mělo infarkt, mrtvici, rakovinu nebo cukrovku - 0 bodů


12. Kouříte?

a) Občas - 1 bod
b) ne, nikdy jsem nekouřil - 5 bodů
c) Přestal jsem - 2 body
d) Ano - 0 bodů

Vyhodnocení:

0 - 16 bodů
Vaše tělo je biologicky starší, než kolik vám je let. Málo pohybu, hodně stresu a špatná strava vás dělá zbytečně starším, než jste. Takto si posuňte své biohodiny zpět: Jestli kouříte - přestaňte! Vyhýbejte se hamburgerům, pizze a hranolkům, přidejte si do jídelníčku zeleninové saláty a ovoce. Vitamíny a minerály z nich působí jako omlazující kúra. Také sport vás udělá mladším. Pro začátek se procházejte, pak přejděte na nordic walking. Trénujte také mozek. Učte se jazyky, luštěte křížovky a sudoku.

17 až 24 bodů
Váš biologický věk odpovídá vašemu datu narození. Vaše vyhodnocení ukazuje, že víte, co vám dělá dobře. Ale využijte i další omlazovací možnosti, například si víckrát denně dopřejte ovoce a zeleninu, místo červeného masa jezte ryby. Více sportujte. Hodně pohybu posiluje srdce, krevní oběh, svaly i kosti. Vyhněte se zbytečnému stresu. Díky sportu se vám podaří najít duševní rovnováhu.

25 až 34 bodů

Jste o trochu mladší, než ukazuje datum vašeho narození. Gratulujeme, jste na správné cestě. Zodpovědně se stravujete, vyhýbáte se obloukem kalorickým bombám, máte dostatek pohybu. Ale s pomocí malých triků můžete své biohodiny ještě posunout. Jezte například červené hroznové víno, obsahuje dostatek resveratrolu, který aktivuje anti-aging gen - protivráskový gen. Třikrát týdně choďte na 30 - 40 minut na čerstvý vzduch. A spěte aspoň 7 hodin.

35 a více bodů

Jste o mnoho mladší, než napovídá údaj ve vaší občance. I nadále konzumujte hromady ovoce a zeleniny. Sport vás udržuje nejen v dobré kondici, ale i opticky vás činí hezčími. Lepší prokrvení organismu a zesílení svalů totiž dělá pleť hladší a pevnější. Stárnutí souvisí i s duševním tréninkem. Proto si i nadále namáhejte mozek a nenechte ho zakrnět.
zdroj: Blesk

Pěknou neděli.Srpnová tajenka - 19

19. srpna 2012 v 6:00 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

L - A 4

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

85 bodů
Otavínka
Terezka

80 bodů
Jaruška
Lucka
Signora

75 bodů
Hanka
Jarmilka
Margaritka
Tony

65 bodů
Ema

50 bodů
Janka - dovolená

25 bodů
Fukčarinka

20 bodů
Anička a David - dovolená

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Srpnová tajenka - 18

18. srpna 2012 v 4:19 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

Ch - D 3

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

80 bodů
Otavínka
Terezka

75 bodů
Jaruška
Lucka
Signora

70 bodů
Hanka
Jarmilka
Margaritka
Tony

60 bodů
Ema

50 bodů
Janka - dovolená

25 bodů
Fukčarinka

20 bodů
Anička a David - dovolená

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Čokoláda za první místo

17. srpna 2012 v 6:29 | Natty |  Rybaření

Opět závodíme...


sluníčko už vykukuje a já dělám těsto na ryby. Není to jako na knedlíky, ale těsto voňavé, aby přilákalo ryby a ty potom "huply" na háček. V tom přijde sms od nemladší dcery, že už je na cestě a moc se těší, jak budeme rybařit. Usmívám se "pod vousy", protože i já se moc těším a když nás bude rybařit víc, bude i větší zábava.

Je osm hodin ráno a přijíždíme k rybníku. Ale ouha, někdo mi sedí na mém oblíbeném místě. Co teď ? Zkusíme si sednout "do čela" a uvidíme, ryby jsou přece všude. Objeli jsme rybník a vyložili. Manžel odjel za synem a já si začala připravovat "nádobíčko".

Postupně jsem nahodila všechny tři pruty a pozorovala třpytící se hladinu. Jedním očkem jsem pokukovala na dva rybáře, kteří mi seděli "na místě" a tajně přivolávala rybičky ke mně. Pruty dostaly startovní jména - děda, babička, Iva, na papírek jsem udělala tabulku a závod začal. Mrkající

Než přijeli manžel s Ivou, už měli oba zapsané úlovky. Jen na můj prut nešla "rybička". Nevadí, však můj čas přijde. A přišel. V okamžiku, kdy volala druhá dcera, že přijede s dětmi také k vodě, přišel záběr a kapr 52 cm. Zapsala jsem body a těšila se jak na další ryby, tak na všechny děti.

A jsme všichni pohromadě a už je veselo. Ryby braly "jako vzteklý", aby ne, vždyť dostaly moje "tajné těsto" a to je lákalo a tak zvědavě ochutnávaly a my měli prima zábavu.

A kdo nakonec vyhrál čokoládu ?
Celou dobu vedla Iva, která také ulovila největšího kapra, 62 cm, ale těsně před koncem závodu přišel kapr 49 cm manželovi a vítězem se stal on. Předání cen bude příště, až zase Iva přijede ukázat malé štěňátko Anni a uděláme společnou rodinou oslavu.


...můj úlovek pro Lukáška - kapr 59 cm...


...Iva se svým nejdelším úlovkem - kapr 62 cm...


...teto, to je macek, zhodnotil Lukášek...


...nejmladší rybář - Honzíček...

Prožili jsme krásný den u vody a já se zase budu těšit, až se všichni společně sejdeme
a jedno zda "na rybách" nebo v perníkové chaloupce.

Pěkný víkend.


Srpnová tajenka - 17

17. srpna 2012 v 6:00 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

Ý - C 2

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

75 bodů
Otavínka
Terezka

70 bodů
Lucka
Signora

65 bodů
Hanka
Jarmilka
Jaruška
Margaritka
Tony

60 bodů
Ema

50 bodů
Janka - dovolená

25 bodů
Fukčarinka

20 bodů
Anička a David - dovolená
Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Srpnová tajenka - 16

16. srpna 2012 v 4:50 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

N - A 2

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

70 bodů
Otavínka
Terezka

65 bodů
Lucka

60 bodů
Hanka
Jarmilka
Jaruška
Margaritka
Signora

55 bodů
Ema
Tony

50 bodů
Janka - dovolená

25 bodů
Fukčarinka

20 bodů
Anička a David - dovolená

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Srpnová tajenka - 15

15. srpna 2012 v 6:02 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

S - D 4

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

65 bodů
Terezka

60 bodů
Lucka
Otavínka

55 bodů
Hanka
Jaruška
Margaritka
Signora
Tony

50 bodů
Ema
Jarmilka

45 bodů
Janka - dovolená

25 bodů
Fukčarinka

20 bodů
Anička a David - dovolená


Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Já Zrzeček

14. srpna 2012 v 6:39 | Natty |  Deníček

Mňaaaauuu...

To co vám budu vyprávět není pohádka, ale skutečnost, kterou jsem si prožil. Žil jsem v domečku u páníčků, kteří se se mnou mazlili, chodil jsem čurat do krabičky s kuličkami, dávali si mě do postýlky, hladili mě a spinkal jsem na vyšívaném polštářku s kočičkou. Aby ne, maminka moje byla až z Azerbajdžánu a můj tatínek je čistokrevný "vesnický buran".

Jednoho dne pro mě přijela jedna paní, naložila mě do auta a pěkně cestou hladila. No co, tak alespoň pojedu na výlet. Přijela se mnou do chaloupky plné kytiček a podala mě jiné paní a povídala, dejte ho někam, ať neuteče. Ta nová paní mě pohladila a šla mi dát mlíčko, Fuj, to já nepiji, já jsem zvyklý jíst granulky a ne nějaké bílé mléko. A tak jsem spustil. Mňauuuuuu, mňauuuu...

Když už mi vyschlo v krčku, slyšel jsem paní, jak říkala: "Co jsi to přivezla za řvouna, vždyť nic nechce jíst, nic pít a jen stále řve" a tak jsem spustil znovu a vytrvale, aby věděli, že se mi tady vůbec nelíbí a že chci domů ke své mamince a hodné paničce.

Jenže ať jsem řval sebevíc, ničeho jsem se nedomohl. Jakmile moje nová panička otevřela dveře, vlítnul jsem dovnitř a hned drápky trhal koberec, sedačku a to se teda panička rozzlobila: "Ty jeden lumpe, tak tohle mi teda dělat nebudeš" a bafla mě za kožíšek šup se mnou na něco pichlavého a voňavého. Nojo, bylo to seno, takové teploučké leženíčko a tak jsem celý uřvaný a smutný ulehl, stočil se do klubíčka a usnul.

Probudil mě hlas paničky a já zase spustil tu svojí písničku - mňauuuu, mňauuuuu. Panička vylezla po žebříku za mnou a zase mi nesla mlíčko, ale já teda trucuju, já nechci, já jsem zvyklý na polštářek a granulky a nebudu a nebudu. A tak to šlo několik dní, já stále křičel a nejedl, až se panička rozzlobila a řekla, že půjdu tam, odkud jsem přišel, že žádného rozmazleného kocoura do chaloupky nechce, že chce kocourka na chytání myší a ne válení v posteli.

Nojo, ale když ono je to v chaloupce takové hezké, mají tam pejska Roníčka, s kterým jsem se už skamarádil, pak také spoustu králíčků, jezdí sem děti a ty já mám moc rád a tak jsem ještě jednou pořádně zamňoukal a šel vypít mlíčko. Hm, nikdy jsem ho neměl, ale bylo takové dobré, skoro jako od maminky. A v tom se na mě panička usmála, pohladila mě a povídá: "No vidíš Zrzečku, že si tady zvykneš" a nahradíš naší Mikinku, která se záhadným způsobem ztratila.

A tak jsem si teda zvykl, už se mi v chaloupce líbí, dostal jsem i svoje milované granulky, denně mám mlíčko, také mi panička dává masíčko a rybičku a mě už je tady dobře. Spím na seně, kamarádím se s Roníčkem a nejraději mám, když jsou kolem mě děti nebo pán a panička, to je zářím a už nedělám jen to svoje "mňauuuuuuuuuuuu"..........náš nový Zrzeček...

Pěkný sluníčkový den.
Srpnová tajenka - 14

14. srpna 2012 v 6:00 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

Á - C 3

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

60 bodů
Terezka

55 bodů
Lucka
Otavínka

50 bodů
Hanka
Jaruška
Margaritka
Signora
Tony

45 bodů
Ema
Janka - dovolená
Jarmilka

20 bodů
Anička a David - dovolená
Fukčarinka

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Kuřecí roláda s amurem

13. srpna 2012 v 4:35 | Natty |  Maso

Lehké a dietní papáníčko...


Kuře je cenově dostupné, amura si chytíme Mrkající, nebo zakoupíme, či použijeme jinou rybičku. Já mám tu výhodu, že si jí sama ulovím a tak můžu kouzlit.

K nedělnímu obědu jsem připravila roládu z vykoštěného kuřátka a vyfiletovaného amura. Kdo chce vyzkoušet nebo jen tak "juknout", recept i fotečka je tu.

Suroviny: 1.5 kg kuře, 600 g filet z amura, plnotučná hořčice, sůl, pepř, vajíčko, velká hrst pažitky, sladká paprika, grilovací koření a lístečky másla.


Postup: Kuře vykostíme obvyklým způsobem a lehce plát naklepeme. Osolíme a potřeme 3 lžícemi hořčice. Amura umeleme, do směsi přidáme 1 vejce, sůl, pepř a velkou hrst zelené pažitky. Směs natřeme na kuřecí plát a svineme. Zachytíme párátky, posypeme sladkou paprikou, grilovacím kořením a poklademe plátky másla. Lehce podlijeme a pečeme asi hodinku. Nakrájíme na plátky a podáváme jak teplé, tak studené doplněné zeleninou.

A kde budu trávit dnešní den ?
Správně, u vody s prutem budu líčit na Amura a užívat si hezkého dne. Mrkající

Pěkný nový týden.


Srpnová tajenka - 13

13. srpna 2012 v 4:35 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

R - B 2

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

Bodové hodnocení:

55 bodů
Terezka

50 bodů
Otavínka

45 bodů
Hanka
Janka - dovolená
Jaruška
Lucka
Margaritka
Signora
Tony

40 bodů
Ema
Jarmilka

20 bodů
Anička a David - dovolená

15 bodů
Fukčarinka

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Česnek

12. srpna 2012 v 6:13 | Natty |  Zahrada

Hokus, pokus...


na záhonku mi zbyl malý kousek a tak povídám manželovi: "Já tam lupnu česnek". A jak jsem řekla, tak jsem udělala. Já vím, že se stroužky do země dávají na podzim, že se mají mořit, ale...

Zvědavost je zvědavost a jedna hlavička čínského česneku se mi pěkně rozsypala v dlani a já tam ty stroužky do země "šoupla". Dlouho se nic nedělo a pak najednou ze země vyrašily první zelené klíčky. Chodila jsem je pozorovat a těšila se, že třeba něco vyroste a nebude plesnivé.

Přišel čas sklizně cibule, ta už visí ve svazečcích a česnek zatím má stále stojatou nať a ne "zlomený krček", což je znamení, že už může ze země. Ale už jsem se dočkala a tak s očekáváním tahám můj "pokus". A světe div se, ony tam jsou malinké paličky a několik větších stroužků.


Mám z nich radost, neboť česnek je nyní za 30 Kč a jak tak koukám na tu mojí "úrodu", tak jsem za 10 Kč pořídila několik pěkných a čerstvých "králů zdraví".


Také jsem sklidila první ošatku rajčátek, takže s letošní úrodou mojí zahrádky jsem moc spokojená.

Pěknou neděli.Srpnová tajenka - 12

12. srpna 2012 v 6:00 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

K - A 1

Bodové hodnocení:

50 bodů
Terezka

45 bodů
Janka - dovolená
Jaruška
Margaritka
Otavínka

40 bodů
Ema
Hanka
Lucka
Signora
Tony

35 bodů
Jarmilka

20 bodů
Anička a David - dovolená

5 bodů
Fukčarinka

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Už jím polívčičku

11. srpna 2012 v 5:52 | Natty |  Deníček


Zelenina na talíři...


všichni víme, že zelenina je zdravá a že patří na náš talíř každý den. Ale...ruku na srdce, kdo z nás se tohoto pravidla drží. A přitom základ už je v kojeneckém věku. Od ukončeného čtvrtého měsíce se dětem dává první zeleninka, většinou v polední dávce. Začíná se brambůrkem, mrkvičkou, postupně se přidává další zelenina a tak učíme děti zdravě jíst. Kéž by tento "rituál" zůstal na celý život.

A tak i náš Honzíček už papá zeleninku. A jak mu šmakuje, však je to na něm vidět, že mu chutná. Hned napoprvé slupnul všechnu polívčičku a ještě se zlobil, že nedostal více. Brambůrek ze zahrádky, mrkvičku ze zahrádky, brokolici a fazolky a dnes si přijel pro červenou řepu. Mám už pěkné bulvičky a tak jsem zvědavá, jak bude Honzíčkovi chutnat.


...Honzíček po probuzení...


...babi, to je legrace...


...ranní rozcvička...


...Honzíčkovi na polívčičku...

Honzíček si odvezl červenou řepu domů a dnes bude mít další zeleninku v polévce. Doufám, že mu bude stejně chutnat jako všechna zeleninka dosud. Po neděli ho čeká další přídavek, libové masíčko a jsem přesvědčena, že mu bude chutnat stejně jako zeleninka, neboť už od porodnice je to "velký jedlík" . Mrkající

Pěkný víkend.


Srpnová tajenka - 11

11. srpna 2012 v 5:51 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

C - B 2

Bodové hodnocení:


45 bodů
Janka
Otavínka
Terezka

40 bodů
Ema
Jaruška
Lucka
Margaritka
Signora

35 bodů
Jarmilka
Tony

30 bodů
Hanka

20 bodů
Anička a David
Ježurka

5 bodů
Fukčarinka

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Dary

10. srpna 2012 v 5:48 | Natty |  Deníček

Odměna je sladká...


zatímco jsme 3 dny seděli u vody, na zahradě dozrály další maliny, měsíční jahody a okurky. Oběhala jsem keříčky a vše poctivě otrhala, abychom si pochutnali. Však jsme si oba zasloužili odměnu, neboť po dopolední procházce lesem, kde bylo "houby", jsme celé odpoledne pracovali na zahradě.

Manžel ostříhal všechny živé ploty a že jich máme kolem chaloupky pěkný kousek. Před okny 12 m, za chaloupkou 18 m a v zeleninové zahradě 8 m. Plot stříháme 2 - 3 krát ročně, ale i tak to dá chvíli práce. Já zatím vzala sekačku a posekala největší část zahrady. Skončili jsme skoro stejně, já mezitím ještě udělala svačinku z jahůdek a připravila večeři, upekla koláč. Manžel dosekl skalky, nakrmil králíky a zalil záhony. V sedm hodin jsme sedli k večeři, kuřecímu stehýnku s houbami, které jsme našli.

A houby ? "Houby" Smějící se
V lese je sucho a po houbách ani památky, myslím, že letos už se nedočkáme a houbičky budou vzácné. Celý úlovek je mistička lišek, což je prima, neboť dnes budou na smetaně, mňam. A pak tři podhříbky a dva kováři. To vloni, to byl jiný "lov".


...mistička lišek, budou na smetaně...


...3 podhříbci a 2 kováři, skončili na kuřátku...


...mistička voňavých jahůdek...


...odpolední svačinka s jogurtem a vločkami...


...mistička malin...


...koláč s tvarohem a malinami - dnešní snídaně...


...ošatka okurek...

Okurky už jsem nezvládla, ale hned jak dopíši, tak jdu na ně Mrkající, neboť na dnešní dopoledne mám naplánovaný výlet na borůvky a tak až posnídáme malinový koláč, vyrážíme.

A pokud nebudou ? Nevadí, hezky se projdeme, provětráme Roníčka a budeme se těšit na odpoledne, kdy přijedou zlatíčka.

Pěkný den.


Srpnová tajenka - 10

10. srpna 2012 v 5:48 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

Úkol je jednoduchý:


Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

E - C 2

Bodové hodnocení:


40 bodů
Terezka

35 bodů
Ema
Janka
Jaruška
Lucka
Margaritka
Otavínka
Signora
Tony

30 bodů
Jarmilka

25 bodů
Hanka

20 bodů
Anička a David
Ježurka

5 bodů
Fukčarinka

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Asi jsem

9. srpna 2012 v 6:16 | Natty |  Rybaření

Závislák Smějící se...


Ráno se probudím a už nemyslím na nic jiného než jak půjdu na ryby. Ještěže mám povoleny jen 3 dny v týdnu, jinak bych asi u vody proseděla celý zbytek života.Mrkající

Nevím co mě nutká, ale je to tak. Jenže já těch "závislostí" mám hodně. Když rostou houby, jdu stále po houbách, když začne jaro, jdu stále po "svých", když je zima a čas na běžky, stále běžkuji, stejné je to s aerobikem a dalšími aktivitami. Tak nevím, jest-li je to závislost nebo nějaký vnitřní neklid, který mě žene za určitou činností.

Na druhou stranu jsem však ráda, že moje "závislosti" jsou zdravé a neškodí ani mě, ani mému okolí. Ale umím se nyní vžít do "závislostí", které jsou pro člověka cestou "do pekla". Alkohol, cigarety, drogy, hazardní hry. Fungují stejně, jenom jejich obsah je jiný. Mrkající

A co vy, také máte nějakou "závislost", nebo umíte držet "opratě svých koníčků" pěkně v ruce ?

Já myslím, že toto vše vychází z povahy. Lidé klidní, vyrovnaní jdou životem v klidu a pohodě, lidé temperamentní potřebují v životě stále něco nového, objevovat a tím naplňovat svůj život. Já patřím k té skupině temperamentních lidí a také do skupiny perfekcionistů, ať dělám cokoliv, vše se snažím co nejlépe.

A co myslíte, kde jsem byla v pondělí, úterý a ve středu ?
Ano, na rybách, v pondělí a úterý kromě manžela také s nejmladší dcerou, kterou to "chytlo" stejně jako mě a její radost z prvního úlovku byla veliká.


...Ivy první úlovek - cejn 31 cm...


...Ivy "Pepa" - kapřík 54 cm...


...kapr 69 cm - můj včerejší úlovek...

A kam půjdu dnes, když už nemůžu chytat ? Ano, jdu do lesa na houby "opět lovit" Smějící se

Pěkný den.


Srpnová tajenka - 9

9. srpna 2012 v 5:49 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

N - D 4

Bodové hodnocení:

35 bodů
Terezka

30 bodů
Ema
Jarmilka
Jaruška
Margaritka
Signora
Tony

25 bodů
Janka
Lucka
Otavínka

20 bodů
Anička a David
Hanka
Ježurka

5 bodů
Fukčarinka

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Srpnová tajenka - 8

8. srpna 2012 v 3:06 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

O - A 3

Bodové hodnocení:


30 bodů
Signora
Terezka

25 bodů
Ema
Jarmilka
Jaruška
Margaritka
Tony

20 bodů
Anička a David
Janka
Lucka
Otavínka
Tony

15 bodů
Hanka
Ježurka

5 bodů
Fukčarinka


Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.


Srpnová tajenka - 7

7. srpna 2012 v 5:17 | Natty

Hádej, hádej kdepak je...


V srpnu si odpočineme od vědomostí a zkusíme vyluštit tajenku na srpen.

Úkol je jednoduchý:

Pod jedním čtverečkem je vždy ukryto jedno písmenko tajenky.
1. Napiš písmeno a číslo, kde si myslíš, že je písmenko ukryto.
Pokud se trefíš, získáš 5 bodů.

2. Pokus se uhodnout, jaké písmenko to bude ? 5 bodů

Vzor odpovědi: K - C4

3. Pro ověření správnosti napíši komentář jako první
(Písmenko + označení čtverečku)

K - B 1

Bodové hodnocení:

30 bodů
Signora

25 bodů
Jarmilka
Margaritka
Terezka

20 bodů
Anička a David
Ema
Janka
Jaruška
Lucka
Otavínka
Tony

10 bodů
Hanka
Ježurka

5 bodů
Fukčarinka
Kitty

Odpovědi posílejte do 24. hodin.

Každý den v 6. hodin zde bude připravena tabulka s novým písmenkem
a vy už se můžete pustit do "lumpačení".

Po vyluštění tajenky na všechny soutěžící čeká hezký diplomek.

Příjemnou zábavu.