Vítejte a těším se na Vás.


Červen 2012

RYBÁŘSKÉ ÚLOVKY 2012

29. června 2012 v 5:55 | Natty |  Rybaření

Jak jsem začala rybařit...

začalo to nevinně - k vánocům jsem dostala od syna Toníka - vášnivého rybáře kompletní rybařské vybavení.
27. června jsem si koupila povolenku jako dárek k 60. narozeninám a tak začal můj "nový život".

U vody sedím s manželem třikrát týdně a prožívám ten nádherný pocit z lovu, krásu přírody a obdivuji ty "němé tváře", které se mi podaří ulovit.

Můj velký den

29. června 2012 v 5:47 | Natty |  Rybaření

Moje premiéra...


po víkendovém "křtu" a středečním "nadělení" mě včera čekal "můj první velký rybářský den". Po neklidné noci z minulých zážitků jsem vstala brzo ráno, udělala vše potřebné a v 8. hodin vyjíždíme na místa, kde budu trávit 3 dny v týdnu svůj čas. Ano, přesně tolikrát se smí během jednoho týdne na rybářský revír.

U rybníka už jsou místa obsazena rybáři, chvíli se rozmýšlíme, ale nakonec jsme se rozhodli pro místo mého víkendového křtu, kde už se rybář chystal k odchodu. Než on zabalil a my se "rozbalili", vyslechla jsem si jeho celý životopis a nakonec věk, kdy ještě chodí chytat. Neuvěřitelných skoro 80 let. Tak to mám před sebou ještě 20 let "zážitků".

Nahodím a sedneme si s manželem na stoličky a pozorujeme krásu okolí, ševelící vlnky, plující kačenky a vnímáme tu vůni vody, rákosí a ranního probuzení do pěkného dne. "Neberou, asi už jsou po snídani", povídám manželovi. Mezitím odešel další rybář tentokrát z místečka mého "středečního zasvěcení" a tak se pomalu stěhujeme. Tady je to krásné, jsme u přítoku, kolem rákosí a taková správná intimita.

Nahodím a netrvalo dlouho a přivítala nás ryba. Nastal boj, krásného kapra vedu ke břehu, manžel nastavuje podběrák, ale...kapr zabral, ubránil se a náš souboj vyhrál. Nahazuji znovu a čekám.

Je 11.30 a já povídám manželovi: "Je tady krásně, zůstaneme do 3. hodin, dojeď do města koupit oběd", já budu zatím chytat. Manžel odjel a já spokojeně pozoruji hladinu, když najednou "rána", skočím k prutu a nastal neskutečný boj. Vedu rybu, nevím ještě jakou, ale jedno vím, že je veliká. A opravdu, už skoro u břehu vidím dlouhé štíhlé tělo, ano, je to amur, krásná ryba, ale bojovná. Dojela ke břehu a pak nastal tanec, voda se čeřila, amur bojoval neuvěřitelnou silou a já měla podběrák daleko a kolem nikdo. Byl to neskutečný boj a opět vyhrál on - byla jsem zpocená od hlavy až k patě a bylo mi do pláče, protože kdybych neměla podběrák daleko od sebe, určitě bych ho ulovila.

Po obědě teprve přišel můj čas. První lín, druhý lín, kapr a teď už se můžete podívat, co všechno jsem "vybojovala" Mrkající


...lín - 38 cm...


...lín - 39 cm...


...kapr - 45 cm...


...kapr - 49 cm...


...je to fešák...


...nádherný lín - 41 cm (toho si beru)...


...lín a já šťastná rybářka...


...lín a my se synem Toníkem...


...mami, to je nejhezčí ryba...


...další lín - 42 cm (také beru)


...poslední lín - 40 cm...


...kapr lysec - 50 cm...

Tak to byl můj opravdový samostatný lov jen s manželem.
Odpoledne se přijel podívat syn, dcera s dětmi a tak jsme u vody nakonec skončili až do půl sedmé. Domů jsem vezla dva největší líny, jednoho jsem dala dceři a jednoho budeme mít dnes k obědu.

Pěkný den.


Můj dárek

28. června 2012 v 6:22 | Natty |  Rybaření

Zlato nebo ...to, co mi udělá mnohem větší radost, než chvilková radost v den mého významného výročí?
Zlatý náhrdelník, který se bude třpytit na krku a kdykoliv kouknu do zrcadla, budu si říkat: "To mám od muže k šedesátinám". Ne, tentokrát si o svém dárku rozhodnu sama - chci si koupit "povolenku" a tak se stanu opravdovou rybářkou.

A tak se stalo, včera, v den "Mezinárodního dne rybářů", na který mě upozornila Hanička - Otavínka jsem v 19. hodin šla uskutečnit svůj sen. V 19.15 už držím v ruce celoroční povolenku a můžu chytat na svůj "posvěcený vercajk" z minulého víkendu.

Šťastná, plná očekávání nasedám do auta a jedeme s manželem pro syna, který mi dá potřebné instrukce a rady, neboť jako zkušený rybář mě má hodně co naučit.

20. hodin - přijíždíme k rybníku Hadina, začínáme rozbalovat. Pozorně poslouchám každé slovo svého syna a pomalu se připravuji na první nahození. 20. 30 hod. - Švih, ale: "Nic moc, to o víkendu jsi nahazovala lepší", pravil syn. No nevadí, stahuji a nahazuji znovu. "To už bylo lepší", povídá Toník a já pokládám spokojeně prut na stojánek s hlásičem.

Usedneme a začneme si vyprávět. Nad hladinou se mrskají ryby, jakoby nakukovaly kdo to přišel. Hladina se tiše vlní a my čekáme. Nic, žádný záběr, pomalu stahuji pruty a doplňuji krmítko a dávám novou návnadu. Nahodím a jdu se kouknout, co mám ještě v batohu.

Najednou se rozezvučí hlásič a prut se nebezpečně rozjel, skočím a seknu. "Je tam" - radostí se mi chvěje srdíčko. "Tak si ho pěkně užij, bude to macek", povídá syn a já už začínám boj s rybou. Po chvíli je u břehu, beru podběrák do ruky - nádherný šupináč.

Položíme na podložku, vyháčkujeme a změříme - krásných 60 cm - míra, kdy si kapra můžu vzít domů. Šupináče dávám do eko-saku a umisťuji do vody. Zapíši, neboť to je povinnost každého rybáře, zapsat druh, čas ulovení, počet, váhu a cm.
Splněno a v tom začalo pršet. Honem sbalit "nádobíčko", naskákat do auta a konec rybaření.

Než odejdu od rybníka, tiše vstoupím na břeh, poděkuji vodě, pozdravím ostatní rybičky a pak spokojená odcházím.


...dárek cennější než náhrdelník...


...krásný šupináč...


...už plave ve vaničce místo Honzíčka...

Tak toto je moje první ulovená ryba, kterou jsem si odnesla do perníkové chaloupky a věřím, že po celou rybářskou sezónu bude mít štěstí a mnoho neopakovatelných zážitků.

Krásný den.Naše Miki

27. června 2012 v 7:00 | Natty |  Deníček

Už to přebolelo...


každá ztráta v našem životě bolí a nejinak je tomu, pokud ztratíme i milované zvířátko.
Dnes už o tom mohu psát, protože ten největší žal už je pryč a na místo našeho milovaného kocourka Zrzečka nastoupilo nové koťátko. Zrzečka mi v noci před dvěma měsíci usmrtilo auto, což je daň chaloupky u silnice a období, kdy se kocourci začínají "ženit".

Před týdnem jsme přijeli z města, otevřeme vrátka a slyším mňoukání. Kouknu na skalku a tam se krčí černobílá kulička a kolem ní pobíhá Roníček. Jejda, kde se tady to malinké koťátko vzalo ? Rychle ho vezmu do ruky a pohladím. Že by mi ho sem dal Olda, který mi slíbil kocourka, až se jim narodí koťátka ?

No nevadí, ač si se do chaloupky dostal záhadnou cestou, dostaneš hned jméno a první mě napadl Mikešek. Miki - je to krátké a právě takového jsme před lety měli. Ale ouha, otočím koťátko a vidím sice "pytlíček", ale v něm dírku - jejda, tak to není Mikešek, ale kočičí holčička. No moc velkou radost jsem neměla, ale když už je jí v mé náruči dobře, tak si nechám naší novou holčičku se jménem Miki.

Dnes je už u nás zabydlená, velká kamarádka s Roníčkem, který jí zahřívá a ona ? Ona je neskutečně šikovná, chytrá, vůbec se nebojí, jakmile otevřu chaloupku, vběhne dovnitř a dožaduje se mlíčka a já jí přidám plátek šunky, který jí sama nakoušu na malé kousíčky.Mrkající

Tak se pojďte podívat na naší novou kočičí holčičku, která má nádherné modré oči.


...Mikinka první den v chaloupce...


...dnes mi ale chutná...


...mám plné bříško...


...také se trochu podrbu...


...Roníček dojíždí zbytek...


...nech mi ještě trochu...

.

...tak se podělíme...

Pěkný den.
Opět na lovu

26. června 2012 v 6:18 | Natty |  Deníček

Další úlovek...


včera navečer jsme byli opět "na lovu", tentokrát ale ne u vody, ale v lese. V batůžku kelímky a vodu a jdeme asi 3 km, kam chodíme na borůvky. V prvním lese jsme nějaké objevili, ale nebyla to žádná sláva. Nasbírali jsme jeden kelímek a pokračovali na "svoje místo".

Paráda, borůvek modro a my hned u cesty nasbírali další kelímek. "Zítra sem pojedeme se zlatíčky", povídám manželovi a spokojeně odcházíme z lesa. Cestou jsme našli i první "babky", které skončí v polévce. Houby zatím nerostou - je sucho.


...nasbírali jsme misku borůvek...


..."babky" do bramboračky...

Dnes ráno jsem si udělala borůvkový koktejl a pustila se do koláče, který dovezu synovi za jeho nádherný dárek, který mi připravil o víkendu a určitě si večer, až dorazí z práce pochutná.


...koláč před pečením...


...hotový pro Toníka...

A protože odpoledne přijedou zlatíčka, udělala jsem ještě na odpolední svačinu poháry, takže Adélka, Lukášek, Renča a Radek, my s dědou si pochutnáme na prvním borůvkovém poháru, do kterého jsem přidala i jahody, které právě zrají na zahrádce. Honzíček ještě pohár nedostane, neboť je malinký a tak si borůvky mlsne přes maminčino mlíčko. Mrkající

Suroviny: Jahody, borůvky, zakysaná smetana, kakao, vanilkový pudink, mléko, cukr, bílý jogurt, červená želatina


...poháry pro zlatíčka...

Postup: Ovoce omyjeme, na dno pohárku nakrájíme jahody, zakysanou smetanu osladíme dle chuti, přidáme kakao a zalijeme jahody. Další vrstva budou borůvky, které zalijeme uvařeným vanilkovým pudinkem. Opět dáme hrstičku borůvek a přidáme oslazený bílý jogurt. Navrch dáme 3 jahody a zalijeme uvařenou červenou želatinou.
Dáme do lednice vychladit a podáváme s lístečkem máty.

Pěkný den.


Můj první úlovek

25. června 2012 v 6:17 | Natty |  Rybaření

Nádherný a neopakovatelný víkend...

mami, tak je čas, abys posvětila" svůj vánoční dárek.
Ano, já dostala od syna pod stromeček kompletní rybářský "vercajk" a když jsem dárek pod stromečkem objevila, málem jsem "padla na zadek". Celou zimu jsem se těšila, až půjdu k vodě a prvně si nahodím.

A právě tento víkend došel "naplnění" a já ulovila svého prvního "macka" na svůj vlastní prut. Měla jsem to se vší parádou, kolem manžel, syn, kamarádi, nádherná příroda a z foteček uvidíte, kdo všechno se na tento "historický okamžik" přišel podívat.Mrkající

23. června 18. hodin


...vítala mě divoká kačenka s mláďaty...


...a už prvně nahazuji, ruce se chvějí, ale podařilo se...


...záběr a už stáčím naviják...


...podběrák do vody a kapříka vytáhnout...


...velmi opatrně vytáhnout háček...


...změřit, nádherných 57 cm...


...taťko, udělej mi fotečku...


...foto a pak zpět do vody...


...večer mi kluci půjčili čelovku, abych lépe viděla ...


...o půlnoci se rozzářil nad rybníkem ohňostroj...


...měla jsem to se vší parádou...


...a pomalu odjíždíme domů...


...v neděli se přišel podívat i čáp...


...letěl blíž, aby viděl "žabičku v akci"...


...i kačenky si tuto událost nenechaly ujít...

Prožila jsem nádhernou sobotu, kdy jsem ulovila svého prvního kapra, poznala nové kamarády, malinko se "prdla", protože i to patří k rybářskému umění. V neděli v devět hodin už jsme zase byli u rybníka a to už jsem chytala jako "starý kozák" a dokonce jsem byla z naší partičky nejúspěšnější .Smějící se Kapříci šli, ale bohužel jen do 45 cm a domů si lze vzít od 50 cm výše a tak jsem v 15. hodin odjížděla sice bez kapříka, ale spokojená a šťastná.


Můj veliký dík patří především mému synovi, který mě ukázal další cestu v životě ke krásnému koníčku, který není jen o "ulovení", ale především o nádherném poznávání přírody, jejího tajemství a kouzla.

O chutnou rybí pochoutku jsem ale nepřišla, neboť den předtím chytil pěkného "macka" manžel a tak nedělní pošušňáníčko nechybělo - byl řízeček a vynikající masíčko na grilu, když přijela odpoledne na návštěvu zlatíčka.

Pěkný nový týden.Z perníkové chaloupky

23. června 2012 v 7:00 | Natty |  Deníček

I doma je krásně...


ten nádherný pohled, když ráno vstanu, podívám se z okna a tam září kytičky, na nich se třpytí kapky rosy, sluníčko je schované za vršky stromů a v korunách stromů vyzpěvují ptáčkové. To je ta pravá krása, to je to kouzlo přírody, které mě každým rokem znovu a znovu udivuje a nabijí neskutečnou energií.

Podívat se do ciziny, poznat kus něčeho nového, prožít několik krásných dnů v cizím prostředí, to jistě obohatí tělo i duši, ale návrat domů, do svého pelíšku, do svého prostředí, mezi svoje blízké, to je ten nejkrásnější pocit, který si neseme v sobě.

Malinko nakoukněte do mojí zahrady, co hladí moji dušičku a moc se těším na dnešní odpoledne, kdy se chystáme na procházku mojí milovanou Vysočinou, na louky plné kopretin, zvonečků, na bublající potůčky a stříbrné hladiny rybníků, na voňavé lesy, kde se začínají modrat borůvky a červeně září lesní jahody a když budu mít trochu štěstí, tak možná i nějaká hlavička prvních houbiček.

To všechno je krása, kterou v cizině nenajdeme, snad také proto, že nám tam malinko chybí ten pocit domova...


...před okny mi kvete nádherní růže...


...je prostě kouzelná...


...hned vedle tato lila růžička...


...a její poupátko...


...mezi okny mám rozkvetlou surfínku...


...pnoucí růže už také vydává svou krásu...


...je kouzelná...


...amforky zdobí "babičkovské" muškáty......i truhlíky na terase jsou nádherně rozkvetlé...

Krásný a pohodový víkend.


Krása tunisské architektury

22. června 2012 v 6:46 | Natty |  Deníček

Malá procházka městem...

obdivuji tu krásu šikovných rukou, neboť každý domek, každý hotel je doslova "vymazlený" a kdyby byl ještě kolem pořádek, tak máte pocit, že jste v pohádkovém světě.

Opravdu je co obdivovat, ať novodobé domečky, hotely nebo historickou část Mahdie, kde nesmí chybět Medina, v jejíž útrobách jsou malé krámečky, kde jsou vítány především turisté a o cenách se smlouvá. My jsme dovnitř nešli, neboť pro mě už Tunis není "novinka" a tak si fotím jen to, co mě zaujme. Překrásný vodotrysk, Medinu, detaily výzdoby domečků, sochy a pod.

Ale dost povídání a pojďte se podívat do "jiného světa" Mrkající


...malý hrad...


...zde mě zaujal detail...


...zlacené kování...


...detail i nad vchodem...


...jdeme dál ulicí plnou palem...


...další krásné stavby...


...symbol rybářského města...


...a jsme v parku...


...nádherné kameny...


...jsme v restauraci...


...moc pěkné ohniště...


...Medina...


...nádherný vodotrysk...

Pěkný den.Z postranních uliček

20. června 2012 v 5:14 | Natty |  Deníček

Hledám vždy to krásné...


miluji moře a sluníčko, ale každou zemi, kterou navštívím chci poznat trochu více, lidi, jejich život, mentalitu, architekturu a nejen to "pozlátko", které je připraveno pro turisty.

A tak žádné "klapky na oči", ale pěkně do ulic za turistickou zónu. Přece tady musí žít také lidé běžný život, chodit do práce, nakupovat, bavit se.

A tak jsme se jednoho dne vydali na "obhlídku".
Vycházíme z hotelu po hlavní turistické zóně a hned první ulička vpravo a my odbočujeme za "poznáním". Dlouhé úzké uličky, kde jsou rozestavěné domky, ale o tom až později.

Dnes mě zajímaly především prodejny, kde lidé nakupují běžné potraviny, oblečení, spotřební zboží. K mému úžasu jsem zde nic podobného jako obchoďáček se suvenýry nenašla, ale malé zastrčené krámečky, které jsou snad v každém domečku, který se buduje.

Na ulici vidíte vedle sebe vystavené pračky, boty, křesla a gauče, televize, kočárky, melouny, ovoce a zeleninu, hned vedle "jakoby masna", která na sebe upozorňuje živou býčí hlavou nebo staženou ovcí, kolem samé kočky a mě je najednou poněkud divně od žaludku. Neuvěřitelné, ale pravdivé a já byla tak v šoku, že jsem ani nevyndala foťáček.


Ušli jsme dalších pár kroků a konečně jsem objevila "pečivo - cukrárnu", vstoupili jsme dovnitř a tam jsem už měla trochu lepší pocit, pečivo a krásné zákusky a dorty, které jsou pro Tunisko typické. Opatrně vyndávám foťák a dělám snímeček s obavou, aby mě někdo "nepokutoval" nebo nežádal o dináry, což je zde zvykem.

Pokračujeme po dlouhé jakoby hlavní silnici, která je lemována dlouhými budovami, které vypadají jako sklady, ale jsou to zřejmě továrny, odkud vychází uspěchaní lidé, stejně jako u nás, s tím rozdílem, že se usmívají a zdraví nás. To bylo úžasné, každý kdo nás potkal, mladý, starý, muž, žena, dítě pozdravil a přidal úsměv !!! - v ten okamžik si člověk uvědomí, jak rozdílní jsou lidé a že v naší civilizované zemi vás nepozdraví kolikrát ani vlastní soused - jak smutné.Zamračený

Stáčíme se do malé uličky a najednou zůstanu s úžasem stát. Ohromná výkladní skříň v ní svatební šaty. Tady už jsem neváhala a foťáček vyndala a tu nádheru si vyfotila. Najednou jsem neviděla ten nepořádek kolem na zemi, ale svět plný princezen a třpytu sluníčka.

Myslím, že mi dáte za pravdu, že je opravdu na co se dívat a tak se společně se mnou "kochejte".


...úžasné...


...dokonalé...


...fantastické...


...moje favoritky (už jsem v prodejně)...


...doplňky pro nevěsty...


...krása...

A jak si muži vybírají ženy k sňatku ?
Před svatebním obřadem si musí každá budoucí nevěsta sednou na stoličku určitého rozměru a vdát se může tehdy, až jí "prdelka" přesahuje přes kraj, pokud má nevěsta malý zadeček, má smůlu a musí počkat, až jí pěkně naroste.Smějící se

A tak všechny vdané ženy, které sice chodí po ulici zahalené, mají pěknou "seděnku" a splňují uvedenou podmínku.

Nakonec je pravda, že i u nás se traduje, že muži si vybírají ženy se štíhlým pasem a kulatým zadečkem, což je záruka dobré plodnosti. A tak se netrapme, pokud máme kulatější seděnku, jsme pro muže přitažlivé a nemusíme mít ani tak krásné šaty, i když se přiznám, že jednou bych si je alespoň zkusila.

Pěkný den.


První narozeniny

19. června 2012 v 5:16 | Natty |  Dárečky

Tyto tři dárečky jsem dnes dostala od Hanky - Otavínky

a opravdu mě mile překvapily a potěšily - Hani, děkuji.
Jak ten čas letí...


Každý z nás, kdo jednou ťukne na "Blog", ví co to dá práce, než si blog utvoří k vlastnímu obrazu a hlavně potěšení sebe a vás, kteří se na blog přijdete podívat.

Blog pro mě znamená takový vlastní deníček, kam zachycuji okamžiky svého života a celé své rodiny, svoje koníčky, poznatky a v neposlední řadě "lumpárničky", při kterých se bavím já a věřím že i Vy.

A tak když už přiletěla ta první "vlaštovička" , že mám blogové narozeniny, tak Vám všem chci moc poděkovat za milou přízeň, za vaše komentáře a za možnost poznávání Vás a Vašich blogů, Vašeho života, neboť za každým blogem je ukrytá tvář jednoho z Vás a já si jen skládám mozaiku člověka, ke kterému ráda chodím.

Rovněž děkuji děvčatům a chlapcům, kteří mi denně v "Návštěvní knize" popřejí hezký den doplněný krásným obrázkem a tím vykouzlí moc hezký vstup do každého nového dne.

Děkuji všem a přeji sluníčkový den.Pro ženy

18. června 2012 v 5:41 | Natty |  Deníček

Hadry, kosti, kůže...


ano, tak říkám obchodům, kde je vše pod jednou střechou. A to bych nebyla žena, abych si také pořádně nepošmejdila. A že je všude spoustu suvenýrů pro turisty, tak to je vidět na každém obrázku.

My jsme navštívili jednu tržnici, kde jsme zakoupili dárečky pro naše děti a zlatíčka a potom jeden velmi pěkný obchodní dům, kde se prodávaly oděvy a suvenýry.

A ceny ? 1 dinár se = 13 Kč a průměrný menší suvenýr se dá koupit za 5 - 8 dinárů, hračky pro děti od 15 dinárů výše, oblečení od 20 dinárů výše, ale viděla jsem i nádherné společenské šaty za 2500 dinárů...


...na tržnici...


...i kostýmek by se dal koupit...


...tepané obrazy, tam jsem chvíli postála...


...další obrázky...


...tady už jsme v obchodním domě se suvenýry a oděvy...


...trochu zlata...Mrkající


...trochu dřeva...


...trochu keramiky...


...opět zlato...


...výběr suvenýrů ve velkém...


...nechybí ani kůže...

Tržnice i obchoďáček byly v turistické zóně, ale mě zajímal také život prostých Afričanů a tak jsme se jeden den vydali do postranních uliček. O tom, co jsem tam viděla přinesu článeček příště.

Pěkný nový týden.


Červen

18. června 2012 v 4:24 | Natty |  Toulky Vysočinou


Za měsíc březen, duben a květen jsme nachodili 319, 5 km.

1. - 12. června

Naše toulky byli na africkém kontinentu, kde jsme trávili překrásnou dovolenou, kterou jsem dostala jako dárek od svých dětí k 60. narozeninám, které mám 16. října. Za nádherný dárek moc děkuji a opravdu jsme si ho užili co nejkrásněji.Mrkající
Ani daleko od Vysočiny jsem nezapomněla na krokoměr a poctivě jsme denně chodili a měřili.Smějící se Denně jsme nachodili minimálně 10 000 kroků a tak máme dalších nejméně 72 km nachozených v AFRICE.


17.června


Nádherná neděle, na teploměru 30°C a my po odpoledním odpočinku u bazénu opět vycházíme společně s Roníčkem na procházku. To byla nádhera. Najednou překrásný pohled do zeleně, lesy, louky a obraz moře a pláže se vytratil do neznáma. Jak je naše zemička krásná, kolik dává rozličných obrazů k nahlédnutí - jsem šťastná, že žiji zde a za mořem a krásami cizích zemí stačí se jen letět podívat.


...krása šípkové růže...


...lesní fiala...


...louka kopretin...


...modř zvonečků...


..."kukačky" už odkvétají...


...první jahoda a hned jsem jí slupla...


...borůvkové překvapení...

Byla to nádherná procházka v nedělní podvečer, viděla jsem co všechno nového rozkvetlo za dobu, co jsme byli na dovolené, ochutnala jsem první jahodu a borůvky a naše další toulky budou opět krásami Vysočiny.

17.6 - 6 km 186 m25. června


Dnes jsme opět vyšli na pravidelnou procházku, tentokrát s cílem, že natrháme borůvky na svačinku do jogurtu.
Ani jsem nebrala foťáček, ale byla to škoda, neboť jsme viděli mraky borůvek a to by určitě za pěknou fotečku stálo. Našlapali sjme přes 9 000 kroků a domů jsem přišla docela unavená a zapoměla si vyfotit krokoměr. Nevadí - borůvky máme a počet si pamatuji.


...první letošní borůvky...


...první letošní houby (babky)...

25.6. 5 km 852 m

Za červen jsme nachodili 84 km.


Krása africké přírody

17. června 2012 v 7:00 | Natty |  Deníček

Květy jsou potěcha pro oko a duši...


miluji květiny, od lučních až po ty pěstěné a tak ani na naší dovolené v Tunisu nemohly chybět fotečky zdejší květeny. Nejvíce jsou zde zastoupeny oleandry a překrásné ibišky, které zdobí ulice, hotely a prakticky každou dekorační mísu. Ibišky dosahují ohromné výšky a jejich květy jsou opravdu překrásné. Silnice lemují palmy a v sadech a všude, kde jen zasáhla lidská ruka jsou olivovníky, které se zde pěstují ve velké míře. Ale dost povídání, pojďte se se mnou podívat na fotečky, které jsem z dovolené pořídila.


...růžový oleandr...


...bílý oleandr...


...fialová záplava květů...


...něžná lila kvítka...


...živý plot z ibišků...


...krása...


...červené ibišky...


...nádhera...


...obrovské kaktusy...


...osázená zahrádka...


...krása kaktusového květu...


... žluté citróny...


...schovaný pomeranč...


...kouzelný květ kaktusu...

Krásnou neděli.


Moře v Mahdii - 2

15. června 2012 v 7:02 | Natty |  Deníček

Ženy a muži u moře...


tak si ležíme pěkně na pláži na lehátku, na sobě minimum plavek a vystavujeme tělo sluníčku. Moře nádherně vyzpěvuje svojí písničku, když mě najednou zaujmou čtyři postavy. Muž a tři ženy. Jedna je ve vysokém stupni těhotenství, dvě další zahaleny v typickém arabském oděvu. Posadí se na veřejné pláži a dvě z žen jdou do moře. Nevěřila jsem vlastním očím, oblečené, zahalené a spokojeně se nadnáší ve vlnách. Rychle jsem sáhla po foťáčku a udělala tajně snímečky a popravdě, byla jsem v šoku. Ženy se vykoupaly, vylezly z moře a společně s mužem a těhotnou ženou odcházely v těch mokrých "hábitech" po pláži domů. Během pobytu už jsem si na podobné "koupaní" zvykla, koupaly se tak mladé, střední i staré ženy a zatímco ženy byly zahaleny, jejich muži se koupaly v plavkách stejně jako my....muž s těhotnou ženou...


...koupání v zahalení...


..."černá žabička"...

Další "divadlo" byla neskutečná dřina pro koníčka, který musel běžet po pláži s těžkým nákladem, zvládal to velmi dobře a nám ho bylo líto. Každý sval na něm hrál, ale byl statečný. Hned po něm měl běžel další, ale ten se vzpouzel, náklad spadl do moře, koníčka "arábek" šlehal a já se musela držet, abych na něj nešla. Nakonec náklad rozdělili a po delší "tahanici" se koníčci rozběhli slanou vodou.


...na koníčkovi hraje každý sval...

Udržování pláže je každodenní činnost, neboť denně moře ukáže svoje krásy a je třeba je odklízet. Když jsem viděla "arábka" hrabat hrabičkami mořské řasy na kupičky a prosívat přes přepravku, byla jsem jak "Alenka v říši divů" a měla jsem chuť mu pomoci. To na větší pláži už byla "mechanizace" a to bych nebyla já, abych si to neprohlédla a nezkusila. A tak mám natočeno, jak si vedu "oslíka" a uklízím pláž. Smějící se
Nechybí ani fotečka, kde je zcela vidět, jaký pokrok je "od hrabiček k mechanizaci" .


...můj "pracovní oslík" na dovolené...

Pěkný den.


Krása moře v Mahdii

14. června 2012 v 7:00 | Natty |  Téma týdne

Kouzelné moře nás uchvátilo...


byli jsme v Tunisu již počtvrté a nikde jsme takové moře neviděli.
Nádherná tyrkysová barva, téměř bělounký písek, řasy v podobě kuliček, moře mušliček a voda jako křišťál. Pláž kolem moře přes 8 km a to bylo něco pro nás, každý den jsme chodili na procházky a užívali si moře i sluníčka. Moře bylo několik dní klidné, vhodné k plavaní, ale převážnou část našeho pobytu bouřilo a byly úžasné vlny, což jsme milovali a spokojeně se pohupovali v mořských vlnách a ještě večer na posteliMrkající


...východ slunce...


...pohled z hotelového pokoje na moře...


...pirátská loď...


...kamenný útes...


...křišťálové moře a já...


...nasednu a pojedu...


...mladý racek...


...hrad z bělounkého písku a mušliček...


...mořská řasa z podobě kuliček...


...mořské mušličky...


...pozdrav od moře...

Pěkný den.


Vyhodnocení soutěže

13. června 2012 v 7:00 | Natty1. Kde jsou Žabičkovi ?

a) v Perníkové chaloupce
b) v lese na borůvkách
c) vyhřívají se u moře

2. V kterém světadíle sedí "na kameni" ?

a) v Evropě
b) v Austrálii
c) v Africe

3. V které destinaci si vyhřívají žabí tělíčka ?

a) v Hammametu
b) v Mahdii
c) na Djerbe

4. Pokolikáté jsou Žabičkovi v Africe ?

a) poprvé
b) potřetí
c) počtvrté

5. Proč létají Žabičkovi do Afriky ?

a) moc se jim tam líbí
b) mají tam černé žabičky
c) protože tam dobře vaří

6. Jak dlouho tam Žabičkovi budou ?

a) 7 dní
b) 10 dní
c) 12 dní

7. Co tam Žabičkovi budou nejčastěji dělat ?

a) jezdit po výletech
b) sedět v baru a popíjet drinky
c) vyvalovat se na sluníčku a plavat "žábu" v moři

8. Jaká je měna v Tunisu ?

a) dolar
b) euro
c) dinár

9. V jakém pásmu leží Tunis ?

a) v subtropickém
b) tropickém
c)v mírném pásmu

10. Kolik má Tunis obyvatel ?

a) 5 miliónů
b) 10 a půl miliónů
c) 15 miliónů

11. Jaké nejčastější náboženství je v Tunisu ?

a) Islám
b) křesťané
c) cháridža

12. Nejčastější zvíře, které se potuluje po Tunisu ?

a) žába
b) velbloud
c) kočka

Bodové hodnocení:


90 bodů
Otavínka

80 bodů
Helenka
Janka
Jarmilka
Margaritka
Milan

70 bodů
Fukčarinka
Lucka
Signora

60 bodů
Hanka
Růženka

40 bodů
Iva

Výherkyní celé soutěže se stala Hanka - Otavínka,

kterou čeká dáreček z překrásné dovolené, všem ostatním moc děkuji za účast a všem nám přeji krásné počasí a nesu trochu sluníčka, kterého jsme měli plnou náruč.

Krásný den.


Poslední červnová hádanková soutěž - 12

12. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:


12. Nejčastější zvíře, které se potuluje po Tunisu ?
a) žába
b) velbloud
c) kočka

Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Konec soutěže,

výsledky budou zveřejněny zítra v 7. hodin.

Příjemnou zábavu.


Červnová hádanková soutěž - 11

11. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:

11. Jaké nejčastější náboženství je v Tunisu ?
a) Islám
b) křesťané
c) cháridža

Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.


Červnová hádanková soutěž - 10

10. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:


10. Kolik má Tunis obyvatel ?
a) 5 miliónů
b) 10 a půl miliónů
c) 15 miliónů

Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.


Červnová hádanková soutěž - 9

9. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:

9. V jakém pásmu leží Tunis ?
a) v subtropickém
b) tropickém
c)v mírném pásmu


Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.
Červnová hádanková soutěž - 8

8. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:

8. Jaká je měna v Tunisu ?
a) dolar
b) euro
c) dinár

Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.


Červnová hádanková soutěž - 7

7. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:

7. Co tam Žabičkovi budou nejčastěji dělat ?
a) jezdit po výletech
b) sedět v baru a popíjet drinky
c) vyvalovat se na sluníčku a plavat "žábu" v moři


Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.


Červnová hádanková soutěž - 6

6. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:


6. Jak dlouho tam Žabičkovi budou ?
a) 7 dní
b) 10 dní
c) 12 dní
Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.


Červnová hádanková soutěž - 5

5. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:

5. Proč létají Žabičkovi do Afriky ?
a) moc se jim tam líbí
b) mají tam černé žabičky
c) protože tam dobře vaří

Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.


Červnová hádanková soutěž - 4

4. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:

4. Pokolikáté jsou Žabičkovi v Africe ?

a) poprvé
b) potřetí
c) počtvrté

Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.


Červnová hádanková soutěž - 3

3. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:


3. V které destinaci si vyhřívají žabí tělíčka ?

a) v Hammametu
b) v Mahdii
c) na Djerbe


Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.


Červnová hádanková soutěž - 2

2. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:


2. V kterém světadíle sedí "na kameni" ?

a) v Evropě
b) v Austrálii
c) v Africe

Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.


Červnová hádanková soutěž - 1

1. června 2012 v 7:00 | Natty

Hádej, hádej hadači...

tento měsíc se jaro pomalu přehoupne do léta
a nás čeká čas zrání, koupání, dovolených, odpočinku a radosti z dlouhých teplých dnů a hvězdných nocí.
Také "Žabičkovi" si užívají těchto darů a na vás bude, odhalit, kde si nyní užívají krásný pozdní jarní čas.

Každý den odpověz na jednu otázku:

1. Kde jsou Žabičkovi ?

a) v Perníkové chaloupce
b) v lese na borůvkách
c) vyhřívají se u moře

Za každou správně odpověď získáš 10 bodů
(všechny body budou zveřejněny 13. června)

Odpovídat můžeš do 24. hodiny.

Soutěž bude obsahovat 12 otázek a výherce tentokrát čeká suvenýr od "Žabičkových",
který přivezou z míst, kde se nyní již nachází.

Každý den ráno v 7. hodin zde bude jedna otázka
a vy už můžete s chutí soutěžit.

Příjemnou zábavu.