Vítejte a těším se na Vás.


Prevence

21. května 2012 v 5:21 | Natty |  Zdraví

Co nám řekne "hovínko" ...


"Občas krvácím při stolici", říká Maruška, "Ale to nic není", odpovídá Janička. "To máš hemoroidy, to mám také". Maruška chvíli tápá co to je za nemoc a tak jí Janička ochotně vysvětluje, že to má každá žena po dětech a že si s tím nemá lámat hlavu.

Má Janička pravdu ? ...
Ano, může jí mít ale také nemusí. Není správné v případě, že se občas objeví krev ve stolici mávnou rukou a nechat to "být". Každé opakované krvácení z jakéhokoliv lidského otvoru je třeba konzultovat s lékařem. A tak je to i v případě krvácení při stolici. Je pravda, že jasně červená krev je nejčastěji známkou poškozené sliznice tuhou stolicí nebo vzniklým uzlíkem (hemoroidem), ale i tak je třeba navštívit lékaře a zahájit léčbu.

Pokud ovšem má krev tmavou barvu až černou, hrozí již mnohem závažnější onemocnění a tady není třeba otálet, ale okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zde už se může jednat o jedno z nejvážnějších onemocnění - rakovinu tlustého střeva, jednu z nejčastějších nemocí naší populace. Zde platí, čím dříve navštívíme lékaře, tím máme větší šanci na vyléčení a další plnohodnotný život.

Jak můžeme předcházet tomuto nebezpečnému onemocnění ...
Především správnou životosprávou, dostatek vlákniny v potravě (ovoce, zelenina, celozrnné produkty), nekouřit a nepopíjet ve vyšším množství alkohol, dbát o pravidelnou stolici a
dbát na preventivní prohlídky.


FOB test na skryté okultní krvácení...
Od 50 let má každý člověk nárok bezplatné na vyšetření stolice.
Je vhodné toto využít, neboť tak můžeme včas předejít nádorovému onemocnění střev a konečníku. Dnes už je test mnohem "komfortnější", žádná psaníčka a "mazání hovínka", ani dodržování diety, ale jednoduchý odběr a výsledek je za pár minut. Myslím, že to je pro nás velký přínos a měli bychom si tuto preventivní prohlídku dopřát každé dva roky. Nic nás tím nezatěžuje a vědět, že jsem v pořádku je určitě lepší, než "tápat".

A pokud nám není ještě 50 let a objeví se krvácení ...
Neotálet a navštívit lékaře, neboť nemoc si věk nevybírá, ale zaútočí bohužel i v mladém věku. Takže žádné rady "jedna paní povídala", ale hupky šupky k lékaři a teprve potom můžeme mít jistotu, že jsme pro své zdraví udělali maximum.

Pěkný nový týden.

 


Aktuální články

Reklama