Vítejte a těším se na Vás.


Hluchavkový čaj

5. května 2012 v 6:37 | Natty |  Bylinkové čaje

Bílá a nenápadná bylinka...


tak to je hluchavka, kterou právě nyní vidíme kvést na zahrádkách, rumištích, v křovinách, na mezích, ve škarpách a pod. Nejlepší je však, pokud má svoje místečko na vlastní zahrádce a pak si jí můžeme dopřát v podobě chutného čaje, nebo medu, či si jí nasušit na zimní období.

Většina z nás si pamatuje období...
kdy jsme tuto bylinku sbírali jako školní sběr a to bylo nějakého "piplání", než se nasbíralo povinných 50 g. Naposledy jsme ve velkém sbírali květ hluchavky, když dcera nastupovala na zdravotnickou školu a měla mít při nástupu 200 g sušené hluchavky. To jsme tehdy trhali celá rodina. Mrkající

Dnes už je to jiné...
hluchavku sbírám pro vlastní potřebu, dělám z ní výborný med a také čajík, který je velmi lahodný a třeba po večerní procházce je to dobrý uklidňující nápoj.


Hluchavkový čaj se podává...
na zmírnění kašle, při onemocnění horních cest dýchacích, při zánětu močových cest a ledvin, při chudokrevnosti, i jako mírně uklidňující prostředek. Výluh se využívá jako kloktadlo. Je součástí čajů na zmírnění žaludečních křečí a poruch trávení, přidává se do uklidňujících čajových směsí, ze sušených květů se připravuje rosol.


Hrstičku hluchavkových květů zalijeme vařící vodou, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Přecedíme a můžeme volně popíjet. Kdo trpí nespavostí, je to výborný čajík před spaním, uklidňuje a přináší krásné sny.
Kdo je jen zvědavý a touží po "zázraku přírody", tak si může také denně dopřát hrneček této dobroty. Mrkající

Pěknou sobotu.


 


Aktuální články

Reklama