Vítejte a těším se na Vás.


Gladioly

27. dubna 2012 v 5:53 | Natty |  Zahrada

Už je čas...


koupila jsem si letos 120 cibulek gladiolu a protože dnes je moc pěkný jarní den, jdu se pustit do výsadby.
Mám tyto květiny moc ráda a těším se na jejich barevnou krásu.


Rozdělím je do tří míst, po 20 ks vysadím do skalek před perníkovou chaloupku a 80 ks do středového záhonu. Včera jsme připravili půdu s kompostem, aby vykvetly opět krásné květy jako vloni.

V zemi mám už i jiřiny, které jsem si koupila letos nové a dala je po růžích, které mi skoro všechny letos zmrzly, přestože byly přikryté - škoda, měla jsem z nich vloni velkou radost a nyní se už chodím dívat jen do fotogalerie.Hlízy mečíků vysazujte v březnu či dubnu na dobře zkypřený záhon (vyhnojený kompostem) na slunném stanovišti. Sázet můžete do řádků vzdálených asi dvacet pět centimetrů, mezi jednotlivými rostlinami počítejte dvanáct až patnáct centimetrů.
Hloubka výsadby je minimálně deset centimetrů, u větších hlíz o něco více - gladioly jsou vysoké rostliny a při mělkém vysázení se vyvracejí, proto dodržujte předepsanou hloubku. Nemáte li závětrné místo, počítejte s tím, že vysokým rostlinám musíte poskytnout oporu proti větru.
Můžete také udělat hlubší brázdu, již vysypete říčním pískem jako drenáží proti vlhkosti, nakladete hlízy a zasypete. Po výsadbě zalijte záhon a zálivku nešiďte do doby, než začnou rostliny rašit. Pak stačí zálivka jednou týdně (pochopitelně podle počasí).
Gladioly vykvétají po sedmdesáti až sto dnech, záleží na tom, jak máte ranou odrůdu. Řezané květy mají velkou spotřebu vodu, nedávejte je proto do úzkých váz. Chcete-li prodloužit jejich životnost, zkracujte trochu každé čtyři dny květní stonky.

Pěkný den.


 


Aktuální články

Reklama