Vítejte a těším se na Vás.


Změna životního stylu

15. března 2012 v 6:55 | Natty |  Dietní koutek

Obezita - nadváha - hubnutí…

Před námi je jaro...
a za chvíli začneme odkládat bundy, kabáty a bude vidět každý špíček, který se na nás v zimním období usadil. Ale on se neusadil "sám od sebe", nejčastěji jsme více jedli, než naše tělo potřebovalo, méně se hýbali a večer mlsali u televize. Pokud nás začala škrtit v pase sukně nebo kalhoty, tak to je lehká pomoc, stačí přidat pohyb na jarním vzduchu a za měsíc až dva jsou "špíčky" dole. Pokud jsme ale pohybově omezeni ze zdravotních důvodů a nemůžeme "nadbytky" spálit pohybem, pak si chtě, nechtě budeme muset sáhnout "do talíře".

V dnešní době je potravin nadbytek...
a tak lidé jídlo nemají již dávno jako "nutnou lidskou potřebu", ale jako kulinářské hody. Pestrost stravy zaměňují za různé druhy salámů, párků, smetanových jogurtů, různorodého bílého pečiva od koblihů přes koláče a buchty, také nechybí čokoláda, sušenky, různé sladkosti a navíc ve velkém množství. Vše se zapijí sladkými vodami a pivem. A když ještě každý kousek cesty, který musíme udělat mimo domov jedem autem, pak se nelze divit, že jsme druzí na světě v nemoci zvané "obezita".

Pestrá strava znamená…
Zastoupení všech živin v našem každodenním jídelníčku. To znamená bílkoviny, sacharidy, tuky, minerály, vitamíny a vláknina. Dostatečný pitný režim. To vše ještě ve správném poměru.

Pravidelnost …
Jíst 5 - 6 x denně menší porce ve správném složení, nevynechávat žádné jídlo, dostatečně pít a zaměřit se na správné složení jídelníčku s dostatkem zeleniny a ovoce. Jídelníček si sestavovat dle svých chutí a nehledat "zaručené jídelníčky na zhubnutí" - nefungují, pokud nejsou sestaveny odborníkem přímo "na míru". A hlavně, nešidit se - pokud jíme méně, než naše tělo potřebuje, budeme podvyživení a přesto s nadváhou.

Jídelní režim podle "skřivana nebo sovy"…
Každý z nás jsme jinak nastaven. Skřivánci vstávají velmi brzo, celý den jsou aktivní a večer jdou velmi brzo spát. Naopak sovičky jsou nejaktivnější večer a v noci a ráno si rády přispí.
Takže i jídelníček musí být postaven na hodiny našeho biorytmu.

Pravidlo, že jíme naposledy v 18. hodin a přitom jdeme spát o půlnoci je nesmysl. Naše poslední jídlo by mělo být 3 hodiny před ulehnutím ke spánku, mělo by být lehké, aby nezatěžovalo organismus a naše tělo mohlo ve spánku regenerovat.
Takže pokud jde skřivánek spát např. v 21. hodin, jeho poslední jídlo by mělo být v 18. hodin.Naopak sovička, která jde do postele ve 2. hodiny ráno, klidně si může dát poslední jídlo ve 23. hodin předcházejícího dne.

Spánkový režim…
Stejně důležitý je čas na spánek, měli bychom dle svého typu spát 6 - 8 hodin , aby tělo mělo dostatek času na odpočinek a práci, kterou musí naše orgány vykonávat během spánku. Pokud máme problém se spaním, je třeba hledat příčinu a snažit se jí odstranit. Prášky na spaní není řešení - časem přestanou zabírat a budeme si zbytečně ničit játra a další orgány. Pokud nemůžeme spát, je nejlepší se unavit vhodnou aktivitou, nejlépe večerní procházkou a před ní si dopřát lehkou večeři. Při procházce se nám "vyčistí" hlava od všedních starostí, okysličí tělo a spánek se určitě dostaví. Nezapomeneme si před spaním důkladně vyvětrat a spát při nižší teplotě.

Hubnutí…
Pokud se rozhodneme hubnout, zkusme zapojit "vlastní mozek", nejprve odhalit vlastní chyby, ty eliminovat, potom zařadit potraviny, které do zdravého jídelníčku patří, přidejme pohyb, úsměv na tvář a i když se nám podaří zhubnout třeba jen 2 kila za měsíc, považujme to za úspěch a nevzdávejme se. 2 kg za měsíc je 24 kg za rok a to už je velký úspěch.

A co je nejdůležitější ?

Nikoliv jen zhubnout, ale postupně změnit životní styl a už se nevracet do "starých kolejí".

 


Aktuální články

Reklama