Vítejte a těším se na Vás.


Jaterní steatóza

9. března 2012 v 6:55 | Natty |  Zdraví

Játra máte jako dobře živená husa ...


Tak s takovým sdělením odchází pacient od lékaře, aniž by mu vysvětlil, co to vlastně znamená a nebo co s tím dělat. "Tvrdá" játra mají přece jen alkoholici, pomyslí si pacient a jde bez obav domů. Ale ona to není pravda. Druhou nejpočetnější skupinou jsou lidé, kteří jsou obézní, lidé trpící metabolickými nemocemi a proto by se toto onemocnění nemělo brát na lehkou váhu.

Ztukovatělá játra může mít mnoho dalších příčin...
můžeme prodělat otravu houbami, nebo být ve styku s různými chemikáliemi.
Ale velmi častou příčinou je to "pouhé" přejídání a s ním spojená obezita. Velmi často tímto onemocněním trpí kromě alkoholiků lidé s cukrovkou 2. typu.

Co se děje v játrech...
Játra jsou naší "laboratoří". Vznikají zde mnohé bílkoviny, uvolňují se žlučové kyseliny, které napomáhají štěpení potravy. Ale dochází zde i k ukládání tuku a pokud jíme často tučná jídla, začnou se jaterní buňky tukem "zvětšovat", což vede ke zvětšení jater.
Pokud budeme popíjet alkohol, může se jaterní steatóza změnit na jaterní fibrózu a později až na jaterní cirhózu. Ta se však u obézních málokdy vyvine. Zvětšená játra přináší značné obtíže při pohybu, játra jsou velmi křehká a mají zvýšenou náchylnost ke krvácení. Podílí se na vzniku cukrovky 2. typu - neboť je předobrazem inzulínové rezistence.

Jaterní testy...
Odběrem krve se dá zjistit zvýšená hodnota (ALT, AST, GMT) , dále odhalí nemoc ultrazvukové vyšetření a 100 % jaterní biopsie. Ta se však běžně neprovádí.

Nejlepším lékem je především odstranění příčiny...
Omezení množství alkoholu nebo redukce hmotnosti.
Léky na podporu jaterní činnosti lze skutečně brát spíše jako podpůrné prostředky, které v žádném případě neléčí prvotní příčinu ztukovatění jater a mnohdy jsou doslova vyhozenými penězi.

Nepijme nadměrně alkohol, nepřejídejme se a hýbejme se,

tak máme naději, že nás podobné onemocnění nečeká.

 


Aktuální články

Reklama