Vítejte a těším se na Vás.


Elixír zdraví

12. března 2012 v 6:55 | Natty |  Zdraví

Ovoce a zelenina v našem jídelníčku…


Každá porce ovoce a zeleniny, kterou přidáme do jídelníčku, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob o 4 %.
Ovoce a zelenina jsou velkým přínosem pro naše zdraví a proto bychom měli tyto dva druhy zařazovat do svého jídelníčku :
Pravidelně každý den, nejlépe v každé porci.


Karotenoidy se většinou nacházejí...
v oranžové a žluté zelenině a ovoci, a stejně tak i v tmavé listové zelenině.
Úspěšně bojují proti volným radikálům, protože před nimi chrání tukové a krevní buňky a také další tělesné tekutiny. Nejsnáze je najdeme, když se podíváte na barvu ovoce nebo zeleniny.
Nacházejí se v broskvích, kiwi, mangu, papáje a vodním melounu, dále pak v brokolici, karotce, dýních, špenátu, kukuřici, rajčatech a červených paprikách.

Flavonoidy se nacházejí...
ve většině druhů ovoce a zeleniny a mají také velmi široké spektrum účinnosti.
V těle bojují s různými infekcemi, volnými radikály, blokují enzymy, které zvyšují krevní tlak, a zároveň posilují cévy a brání zanášení krevních buněk. Většinou se nacházejí v ovoci a zelenině bohaté na vitamín C, v jablkách, borůvkách, jahodách, třešních, citronech, pomerančích, grapefruitech, hroznovém vínu, brokolici, hruškách a švestkách.

Kyselina ellagová hraje důležitou roli...
v boji s cholesterolem, protože snižuje hladinu špatného cholesterolu a zároveň zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu. Funguje i jako antioxidant a pomáhá v boji proti určitým druhům rakoviny. Kyselina ellagová se nachází v borůvkách, ostružinách, malinách, jahodách, rybízu, kiwi a modrém hroznovém vínu.

Sloučeniny ze zeleniny z rodu Allium...

Tyto druhy fytochemikálií jsou obzvlášť důležité při ochraně našeho imunitního a kardiovaskulárního systému. Sloučeniny jsou získávány z rostliny, když jsou naříznuty nebo mačkány. Nejčastěji se nacházejí v česneku a cibuli.

Dát si denně dva kusy ovoce, dvě porce zeleniny,

na svačinku chroupat třeba mrkvičku, to zvládneme určitě každý,
vždyť být zdravý, znamená být spokojený.
 


Aktuální články

Reklama