Vítejte a těším se na Vás.


Zdraví a droga

18. ledna 2012 v 7:05 | Natty |  Zdraví

Nikotin v cigaretě je silná droga...

která může být návyková stejně jako heroin a která mění činnost lidského mozku. Nikotin je rostlinný alkaloid, kvůli kterému lidé hlavně kouří. Poměrně rychle vzniká na nikotin závislost.

Žena a cigareta...Vrásky
Kouření zhoršuje prokrvení kůže. To vede k jejímu zvrásnění a jakémusi zdrsnění, dehydrataci. Paprskovité vrásnění kolem úst je pro kuřačku typické.

Šedý zákal
S každou vykouřenou cigaretou se zvyšuje riziko očního onemocnění, které může vést až ke slepotě. I bývalé kuřačky mají 50 % riziko vzniku onemocnění.

Rakovina dutiny ústní
Kouření je hlavní příčinou rakoviny jazyka a dutiny ústní. Znesnadňuje slinám, aby odstraňovaly z úst bakterie.
Vedlejším nepříjemným příznakem je zažloutlé zabarvení zubů, zápach z úst, vyšší riziko onemocnění dásní a také vyšší kazivost zubů.

Poškození kůže
Vlivem dehtu dochází ke žlutému zabarvení prstů a nehtů, což každou kuřačku hned odhalí.

Rakovina hrtanu
Čtyři pětiny případů rakoviny hrtanu způsobuje právě kouření. Tím, jak se kouř dostává do krku, se začínají na sliznici kumulovat rakovinotvorné látky.

Lupénka
Kuřáci mají dvakrát vyšší riziko vzniku lupénky než nekuřáci. Lupénka je nepříjemná červená nebo stříbrná vyrážka, která se může objevit kdekoliv na těle - nejčastěji v ohbí kloubů.

Srdeční onemocnění
Kouření je významnou příčinou srdečního infarktu. Do jedné minuty od prvního potáhnutí z cigarety začíná srdce bít rychleji. Stáhnou se krevní cévy, čímž dojde ke zvýšení krevního tlaku a zesílení činnosti srdce, čímž se srdce zbytečně zatěžuje za současného nedostatku kyslíku - srdce se dusí.

Onemocnění plic
Jako kuřačka máte až dvacetkrát vyšší riziko úmrtí na rakovinu plic. Ještě dlouho předtím však dojde ke snížení kapacity plic. Může se objevit astma a pokud ani pak nepřestanete, rozedma plic, což znamená trvalé abnormální rozšíření dýchacích cest, charakteristický úbytek plicní tkáně.

Žaludeční vředy
Kuřačky jsou náchylnější k žaludečním vředům. Ty se nehojí tak rychle jako u nekuřaček a je vyšší pravděpodobnost jejich opětovného výskytu. Rovněž kouření může zvyšovat riziko chronického onemocnění střev.

Zapáchající dech
Nepříjemný dech, nepříjemné pocity při líbání pro druhou osobu - vznikající odpor nekuřačky ke kuřákovi.

To vše platí i pro muže kuřáky, bohužel i pro všechny nekuřáky,
kteří se pohybují v blízkosti kuřáků.

Proto je třeba zamyslet se,
zda vykouřená cigareta "pro potěšení" stojí za tolik zdravotních rizik a vědomé ničení vlastního zdraví.

 


Aktuální články

Reklama