Vítejte a těším se na Vás.


Nepříjemný opar

17. ledna 2012 v 7:05 | Natty |  Zdraví

Když se objeví opar...


cítíme "šimrání" na rtech, rty zčervenají a už se klube nepříjemně bolící opar. Je způsoben virem Herpes Simplex, který se projevuje výsevem puchýřků naplněných tekutinou kolem rtů, někdy nosu nebo brady.

Jak ho můžeme získat...
nejčastěji se dostává do našeho těla v dětství, kde je ukrytý a po psychickém nebo fyzickém stresu dochází k jeho aktivitě. Přibližně 20 % lidí trpí pravidelným výskytem oparu dvakrát i třikrát do roka. Opary trpí jak ženy, tak muži v jakémkoliv věku. Běžně se vyskytuje v době oslabené imunity, nachlazení, chřipka, únava, chladné počasí, nadměrné slunění. menstruace, hormonální nerovnováha, zvýšená teplota a stres.

Jakmile nás začne šimrat ret...
je nutné zahájit léčbu, která trvá 7 - 12 dní.
Většina volně dostupných léků, mastí na opary, má největší účinek pouze v počátečním stádiu nemoci. Mezi oblíbené přípravky patří zejména Herpesin, který obsahuje antivirotikum - acyklovir.
Pokud se již vytvořily puchýřky, snažíme se je vysušovat pomocí antiseptického roztoku nebo pastou s antiseptikem. Oblíbené je používání přírodního oleje z čajovníku - tea tree. Dbáme zejména na to, aby se nám do postiženého místa nedostala bakteriální infekce. Infikuje-li se ložisko bakteriemi, puchýřky se zkalí a pokryjí se žlutavou, mokvajícím vrstvou a okolí zarudne.
Na opary pomáhají krémy a gely s virostatiky a nově se objevily také náplasti s léčivými látkami, které urychlují hojení, mají i krycí efekt, takže brání šíření infekce na další osoby. V náplastech je výtažek z hlívy ústřičné, červených řas a zinek. Jejich výhodou je i to, že se samovolně rozpouštějí, takže odpadá bolestivé strhávání.

Vliv stravování...
I strava má svůj vliv na vzniku tohoto onemocnění.
Omezit nebo vyhýbat bychom se měli těmto potravinám:
Ořechům, čokoládě, želatině, těstovinám, obilninám, růžičkové kapustě.

Zařadit bychom měli...
mléko, mléčné výrobky, sojové boby, maso, hlívu ústřičnou, mořské řasy a ryby, pivovarské kvasnice, česnek, cibuli, ovoce a zeleninu, zelený čaj, třezalku a ženšen

Prevence...
Jako prevenci je vhodné užívat vitamín B 12. Při samotném výskytu oparu je dobré přísun tohoto vitamínu ještě zvýšit. Tělo bychom měli také dostatečně zásobovat vitamínem C a zinkem. Posilují imunitní systém a působí antivirově. Vhodné je také užívat vitamín E, který urychluje léčbu.

Pěkný den.

 


Aktuální články

Reklama