Vítejte a těším se na Vás.


Dva důležité předměty

30. prosince 2011 v 9:10 | Natty |  My ženy

Český jazyk a matematika…

v první třídě dva nejdůležitější předměty, které se musí prvňáček naučit. Dobře česky psát a číst. Dobře počítat.
Možná si také pamatujete na své školní začátky, kdy jsme slabikovali první písmenka, máma mele maso, auto jede, máma myje Mílu … kolik let už od té doby uplynulo a nám tato vzpomínka zůstává navěky v hlavě.
Rovněž první sčítání a "honění" prstů pod lavicí, jazykem doprovázené úsilí při psaní prvních kulatých písmenek a číslic. Na konci roku našeho úsilí stála na vysvědčení jedna velká jednička, kterou jsme si pyšně nesli domů.

Dnes po mnoha letech na ta krásná školní léta ráda vzpomínám a také na svoje milované učitele a předměty. Každý z nás měl "ty svoje" oblíbené. Já jsem milovala vždy český jazyk, strašně ráda jsem četla, což mi zůstalo dodnes, ráda jsem recitovala básně a milovala diktáty a větné rozbory. Pravda je, že větný rozbor už většina z nás, pokud nejsme učitelé nepotřebujeme, ale pravopis, vyjmenovaná slova, sloh a umění číst, to nám zůstalo do vínku na celý život.
A právě sloh a pravopis o nás může prozradit hodně. V dnešní době se "krasopis", jak jsme říkali ve školní době psaní už moc "nenosí". Většinou všechno píšeme na klávesnici PC a tak pomalu naše ruka s prsty a její motorika zaniká. I písmo může o člověku hodně vypovědět.

Horší však je, že s přísunem informací na internetu se nesnažíme o vlastní "díla", ale vyhledat, opsat a tím si urychlit vše, co potřebujeme bez práce a vlastní snahy. V matematice se běžně používá kalkulačka a digitální pokladny a tak dnešní mládež už neumí spočítat ani to základní jako součet 57 + 19 bez nějakého "pomocníka". Všechno si za pomoci technických vynálezů usnadňujeme a tím se ochuzujeme o vlastní prožitek z dobře vykonané práce.

V hlavě máme právě mozek proto, abychom ho co nejvíce používali a nemuseli se "dopovat" podpůrnými potravními doplňky, které mají náš mozek posilovat.


Nejlepší cestou je procvičování vlastní paměti, tvořivost, nápady

a jejich realizace bez "cizí pomoci".
Tak nejlépe prospějeme svému duševnímu zdraví.

 


Aktuální články

Reklama