Vítejte a těším se na Vás.


Vánoční perníčky

22. listopadu 2011 v 7:38 | Natty |  Cukroví

Když perníčky zavoní…

perníčky patří stejně jako vanilkové rohlíčky ke kouzlu vánočních svátků.
Ani v perníkové chaloupce tomu není jinak, na kalendáři se objeví 1. prosince, chaloupka dostane vánoční kabátek a vůní perníkového koření.
Byly doby, že jsem jako první pekla pracinky, které bylo třeba nechat rozležet.
Dnes už je nedělám, vánoční klasiku vytlačily jiné druhy cukroví.
Další roky jsem jako první začala dělat myslivecké knoflíky, neboť to je cukroví, které mám ráda i já, "starý masožravec". Jsou malé a samý ořech.
Od doby, kdy bydlíme v perníkové chaloupce zavoní jako symbol vánočních svátků perníčky.
Receptů na perníčky je mnoho druhů, ten můj si chráním jako poklad, neboť mi připomíná první pečení mojí nejmladší dcery, která společně s kamarádkou, která recept přinesla, v chaloupce perníčky pekly.
Nádherné zlaté perníčky jako od cukráře, potřené vajíčkem se leskly jako zrcadlo a když jsem ochutnala, hned jsem věděla, že to bude další recept, který zapíši do své "sešítkové kuchařky".

A protože mě Fukčarinka - Maruška poprosila o recept na perníčky
pro svoje kamarádky ve sdružení, tak ho předávám dál pro všechny z vás, kteří máte rádi perníčky, které se rozplývají na jazýčku.

Suroviny: 500 g hladké mouky, 150 g cukru, 6 lžic medu, 50 g tuku, 1/2 lžíce sody, 1/2 lžíce koření do perníku, 2 celá vejce. 1 žloutek na potření.Postup: Rozpustíme tuk a smícháme se všemi surovinami na hladké a voňavé těsto.
Vyválíme placku na 5 mm a vykrajujeme tvary. Potřeme rozšlehaným žloutkem a pečeme na 200° / necháme jen světlé, jinak nám ztvrdnou/ - po vyndání hned potřeme žloutkem, krásně se lesknou.
Pokud chceme barevné, tak do žloutku přidáme kakao nebo potravinářskou barvu.

Zdobení: 1 bílek, 150 g jemně prosátého cukru, možno naředit pár kapkami citrónové šťávy

Perníčky, které si upečeme na stromeček, provlékneme bílou nebo jinou stužkou a na stromečku vypadají nejen krásně, ale nádherně voní po celou dobu , než stromeček odstrojíme. Perníčky, pokud je děti "neslupnou", tak můžeme schovat do krabičky a pověsit další rok.

Pěkný den.


 


Aktuální články

Reklama