Vítejte a těším se na Vás.


Zdravě a chytře

5. října 2011 v 12:30 | Natty |  Zdraví

Jablko na celý den…


musím zhubnout a tak hledám cestu jak to udělat co nejrychleji.
Omezím jídlo na minimum a vůbec si přitom neuvědomuji, že svoje vlastní tělo trestám za to, co si samo nezavinilo. Zcela jistě toto omezení nemůže nikomu dlouho vydržet, neboť naše tělo je velmi "chytré" a brzy za "náš trest" v podobě nedostatku přijde zpětná vazba. V lepším případě to nebude úbytek váhy, ale ukládání tuku do podkoží z každého sousta, neboť tělo potřebuje energii pro zachování svých životních funkcí, ale mnohem horší trest přijde v podobě poškození zdraví.
Co ale s tím, když z každého časopisu, informací na netu apod. na nás číhají "zázračné diety", které slibují rychlé a pohodlné zhubnutí ?

Tak třeba jablečná, melounová, jahodová, banánová apod. dieta…
možná namítnete, že ovoce je zdravé a budete mít pravdu, ale ovoce bychom měli konzumovat jako lehkou svačinku pro doplnění vitamínů, minerálů a vlákniny. Nikoliv jako celodenní jídelníček, kdy si "naordinujeme" např. 5 jablíček na den a jinak už nedám do úst nic jiného, než litry vody. Jeden den na pročištění to bude naše tělo tolerovat, sice se lekne a sedne na "svoje zásoby", ale stres přežije, pokud ale v podobném stravování budeme pokračovat déle, místo abychom svému tělu prospěli, začneme mu ubližovat. A to se týká všech podobných diet založených na jednom druhu potraviny ať už je to ovoce, zelenina, maso, obiloviny a mléčné výrobky.

Dalším negativní stránka je velice malý příjem kalorické hodnoty…
čímž zase svoje tělo stresujeme. 4 000 kJ je nejnižší hodnota denního příjmu, abychom neohrozili své zdraví, ale zase to není tak jednoduché. Pokud má člověk 5 kg nadváhu, tak mu uvedené množství bude postačovat, ale co když máme nadváhu 10, 20 , 30 a více ? Může nám tato hodnota stačit ? Správně, nemůže, neboť čím větší hmotnost, tím větší příjem energie pro klidový metabolismu, který musíme svému tělu zachovat a nikdy pod tuto hranici neklesat. Pokud má žena např. 90 kg při výšce 160 cm, tedy 30 kg nadváhy, tak si nemůže nastavit jídelníček na 5 000 kJ, neboť nedodá tělu potřebnou energii a tělo bude všechno ukládat na "horší časy" a žena místo aby hubla, bude přibírat. Pokud ale svůj jídelníček nastaví na 6 500 kJ ve správném složení, tak bude hubnout a když přidá postupně lehký pohyb, tak oněch 30 kg může "odložit" za 12 měsíců a přitom si zachovat zdraví, dobrou náladu a hlavně se naučit, kde dělala chyby, které vedly k nadváze a do budoucna se jich vyvarovat.

Tak hlavy vzhůru, hubněme "chytře"…
dopřejme si zdravou a vyváženou stravu, neničme si zdraví nesmyslnými dietami, zařaďme do svého jídelníčku pravidelnost, dostatek zeleniny, ovoce, bílkovin, rozumné množství sacharidů a tuků, správný pitný režim, pohyb a hlavně dobrou náladu.
Odměnou bude zlepšení zdravotného stavu a dlouhý plnohodnotný život a to už za trochu přemýšlení určitě stojí.

 


Aktuální články

Reklama