Vítejte a těším se na Vás.


Růže a zdraví

3. října 2011 v 15:40 | Natty |  Bylinky - recepty

Není ženy, která by nemilovala růže...


že můžeme růži po odkvětu nebo usušení ještě užít jako léčivku, to už není tak známé každému a přesto to je pravda.
Už dávno před námi se růže používala při nemocech z nachlazení, nemocech dutiny ústní, poruchách trávení a na uklidnění. Používat se mohou všechny růže bez ohledu na barvu nebo šlechtění, všechny obsahují látky, které působí blahodárně na náš organismus.
Růžové lístky, ať v podobě čerstvé nebo sušené dezinfikují a zklidňují zanícené sliznice dýchacího ústrojí, posilují srdíčko a uklidňují dušičku.

Čaj z růžových lístků…


Lžičku růžových lístků, čerstvých nebo sušených zalijeme vroucí vodou a 15 minut necháme louhovat. Můžeme přisladit medem, ideálně medem z lístků z růžových lístků. Doplnit můžeme v období nachlazení nebo jiné nemoci spojené s nemocemi dýchacího ústrojí šťávou z citrónu.


Medicína na srdíčko...
Dvě hrstičky růžových květů přelijeme ½ litrem vroucí vody, necháme 1 den louhovat. Potom přecedíme přes plátýnko a přivedeme k varu. Povaříme 5 minut a přidáme stejné množství medu, přelijeme do lahví a uschováme do chladu. Denně na posílení srdíčka i jako prevenci užíváme 4 lžičky sirupu s 200 ml pitné vody.

Růžový med…
500 g lístků z tmavě červených růží zalijeme 500 ml vody, přivedeme k varu a odstavíme. Necháme do druhého dne, přecedíme přes plátýnko a odměříme. Na stejný díl vody přidáme stejný díl cukru, špetku mleté skořice a špetku mletého zázvoru a vaříme do zhoustnutí. Hotový med přelijeme do skleniček a uzavřeme. Užíváme pro posílení srdíčka, při nemocech z nachlazení a jako výbornou pochoutku na chléb s máslem.

Domácí růžový olej na krásu…
Hrstičku růžových lístků pokrájíme na drobné kousky a zalijeme 2 deci olivového oleje. Necháme 24 hodin a potom nalijeme do mixéru a rozmixujeme na hladkou kašičku. Večer před spaním po vyčištění pleti si olejíčkem natřeme obličej, dekolt a hřbety rukou. Ráno budeme mít krásně vláčnou pleť, neboť látky v růžových květech zlepšují krevní oběh naší pleti, podporují její výživu a působí proti stárnutí.


Pěkný den.
 


Aktuální články

Reklama