Vítejte a těším se na Vás.


Pastelky a dětský svět

10. října 2011 v 15:32 | Natty |  Téma týdne

Dětský svět je plný barev a tajemství...

A právě pastelky jsou jednou z nejkrásnějších hraček, která se dětem dostává velmi brzo do rukou. Rozvíjí dětskou motoriku, vnímání a poznávání barev a v neposlední řadě dětskou fantazii.
Již děti kolem roku dokáží vzít pastelku a "čmárat" na papír. Nejprve jsou to kostrbaté čáry, později oblé tvary a jednoho dne se na obrázku objeví máma a táta.
Dnešní děti mají velikou možnost využívat právě hru barev, mají překrásné naučné knížky, do kterých můžou malovat a právě pomocí barevných pastelek vyjádřit, že sluníčko je žluté, jablíčko červené, tráva zelená a obloha modrá. Díky tomu, jsou dnešní děti duševně mnohem vyspělejší a také náročnější.
Co dnešní děti všechno vědí a umí, to jeden někdy žasne. Moc ráda vzpomínám na doby, kdy pro ně základní barvy byly poznáním, které už dnes vnímají jako samozřejmost.
Přesto, když přijedou vnoučátka k nám, tak první co děti vezmou jsou pastelky, voskovky a papír. Všechny rády malují a po každé návštěvě nám zůstávají hezké obrázky, které mám na nástěnce nad psacím stolem.
Také je velmi oblíbená hra, "čáp ztratil čepičku a ta měla barvičku". A opět se nenásilnou hrou děti učí poznávat barevnou krásu kolem sebe.


...srdíčko od Adélky a Lukáška...


...medvídek od Aničky...


...zvířátka od Elinky...

Je štěstí, když děti mají možnost poznávat barevnou krásu kolem sebe a pastelkou vyjádřit to, co cítí. Ne všechny děti mají tuto možnost a tak bychom měli dbát na to, aby si děti svůj zrak chránily, neproseděly hodiny u TV a PC, aby nosily čisté brýle, pokud už je musí nosit, chránily si zrak před úrazem, neboť i když máme ještě další smysly, zrak je velmi cenný a díky němu se můžeme přenést i do světa, kam se nikdy třeba během života nedostaneme.

 


Aktuální články

Reklama