Vítejte a těším se na Vás.


Vůně kávy

29. října 2011 v 7:09 | Natty |  Deníček

Na stole voní kafíčko…

Sedíme s manželem u snídaně a vzpomínáme. Co jste nejčastěji doma snídali? Manžel odpověděl, že namazaný chléb "něčím" a čaj.
To u nás jsme nikdy čaj nesnídali, odpovídám a malinko se zamyslím…
Pamatuji k snídani hrnek teplého mléka čerstvě nadojeného, když jsme byli u mojí milované babičky. Doma vždy bílou kávu a v neděli kakao.
Na chvíli se přenesu opět k babičce, která pro mě v životě tolik znamenala.
V "misníku", byla taková červená rulička a v ní kostičky cikorky, z které dělávala babička černou kávu k buchtám. Myslím, že jsem jí nikdy neochutnala, ale co jsem "ochutnala" určitě, byl ten barevný obal. Ne že bych ho jedla, ale on krásně barvil a já si kousek utrhla a malovala si s ním pusu. Tehdy jsem si připadala jako "princezna".
Doma jsme snídali kávu z melty. Měla jsem ráda ta rána, když jsme vstali a v kuchyni už voněla vařená káva. Mám v živé paměti, jak stál na plotýnce vařiče hrneček s uvařenou meltou, v druhém svařené mléko a maminka ty dvě "tekutiny" slévala dohromady. Ještě přidala cukr a kafíčko šlo na stůl.
Jenomže na kafíčku byl takový odporný škraloupek, my mu říkali "voťáp" a ten mi moc vadil. Chtěla jsem na mamince, aby "voťáp" scedila, ale maminka říkala, že je to smetana, která mi břicho neprovrtá. Neprovrtala, ale dodnes na "voťáp" vzpomínám s odporem.
Dospěla jsem a připravovala snídaně pro svoje děti. Ani u nás nezvítězil čaj, ale opět mléko, káva a kakao. Jenomže už jsem nepoužívala ani cikorka nebo melta, ale sušenou bílou káva s názvem "Bikáva". Dnes už naše děti připravují snídaně svým dětem nebo sobě.
My s manželem snídáme každodenně bílou kávu, připravenou z rozpustné kávy a mléka se lžičko cukru.
A čaj ? Čaj zařazujeme hned po snídani, nejraději z bylinek, na jaře z čerstvých a nyní z těch, které jsme nasušili.
Už mě nebudí vůně kávy, neboť vstávám mnohem dříve než manžel a snídani připravuji já, takže nám káva voní společně. Ale když se stane, že si někdy "přilehnu podolek", což znamená, že jsem vstala déle než manžel, kávu a snídani připraví on a já ucítím tu známou vůni, vracím se o několik let zpět…do svého dětství.

Pěkný den.

 


Aktuální články

Reklama