Vítejte a těším se na Vás.


Pozdrav je slušnost

26. září 2011 v 11:41 | Natty |  Deníček

Pozdrav Pán Bůh, aneb bába pitomá…

krásné nedělní odpoledne, sedáme na kola a vyjíždíme na hřbitov za rodiči s kytičkou žlutých cinií. Cesta nebyla moc příjemná, neboť byl velký provoz, v nedaleké obci byla pouť a tak auto míjelo auto. Po dvou kilometrech jsme odbočili na vedlejší silnici, která vede ke hřbitovu.
Cesta je do kopce a tak jsem slezla, neboť cestu lemují břízky a tak jsem zvědavě nakukovala, zda tam nebude čekat kozák nebo křemenáč. A opravdu, za chvíli už se ukázala hnědá hlavička a pod další břízou další a další.
Nepříjemný pocit z hlavní silnice se rozplynul a my si s manželem vykračovali krásnou podzimní krajinou.
Břízky skončily a cesta se přehoupla do rovinky a tak jsem nasedla na kolo a jedu, aniž jsem si uvědomila, že jsem na levé straně. Kouknu a proti jedou cyklisté, rychle jsem odbočila na svojí stranu. Když jsme se míjeli, usmála se a kývla na pozdrav a pokračovala ve svém směru.
Najednou slyším nějaký křik za mými zády a slyším manžela, jak cosi volá. Zastavím a manžel povídá: "Tak si bába pitomá", povídala ta druhá té první na kole. "Tak jsem zavolal něco o slušnosti", pozdravit neumí, ale nadávat, to by jim šlo.
Místo hezkého nedělního "pozdravu" jsem si vykoledovala označení "bába pitomá" od ženy, zcela určitě starší než jsem já.
Doby, kdy lidé v neděli chodili svátečně oblečeni a zdravili se smeknutím klobouku a božím pozdravem je už minulost, která se těžko vrátí. A tak si pomalu musíme zvykat, že se potkáváme, nezdravíme a jakmile je nějaká příležitost, tak si nadáváme … je to smutné, ale je to tak.
A proto je na nás, "bábách pitomých", abychom alespoň svoje děti a vnoučata učily, že pozdrav je základní slušnost člověka a když se přidá ještě úsměv a několik milých slov, tak se jim půjde životem snadněji a veseleji a nad hlupáky se budou umět povznést…


Pěkný den.

 


Aktuální články

Reklama