Vítejte a těším se na Vás.


Podzim a zdraví

21. září 2011 v 3:55 | Natty |  Zdraví

Září se blíží ke konci a na dveře klepe podzimní čas...

pokud jsme svoje tělo udržovali v dobré kondici v předchozím období, můžeme si vychutnat i podzimní čas ve zdraví a dobré kondici.
Ne však všichni jsme na tom stejně, právě podzimní čas prověří sílu našeho imunitního sytému. Změna počasí, výkyvy teplot, nedostatek vitamínů, nedostatek pohybu, špatná nálada, to vše nahrává bacilům a virům, kteří "vyhledávají" oslabené jedince. Proto je třeba se "vyladit" do pohody a nedat těm "mrškám" šanci.

Podzim potřebuje sladké…
nikoli však čokolády, dortíky apod. sladkosti, ale v podobě sacharidů z obilovin, ovoce a zeleniny. Zeleninu hlavně kořenovou - mrkev, petržel a celer. Dále si dopřejme dýni a červené zelí, červenou řepu a také zeleninové šťávy z těchto druhů. Z ovoce upřednostňujme jablka, hrušky, švestky a zařazujme také marmelády a povidla do svého jídelníčku.

Ráno trochu bylinek…
po probuzení můžeme zařadit bylinkové čaje, které nastartují dobré zažívání, například pampelišku nebo zeměžluč, posílí naše trávení, které v právě v podzimním, ale i jarním období trpí nejčastěji.

Imunitní systém můžeme posílit i přírodními doplňky…
třeba šťávou z rakytníku, která obsahuje hodně vitamínu C, dále zařadíme pitný režim se šípkovým čajem, moji oblíbenou česnečku do hrníčku / 2 stroužky česneku vylisujeme do hrnečku, zalijeme vroucí vodou, přidáme špetku polévkového koření a trochu majoránky/ a popíjíme.

Celkově bychom měli v podzimním čase upravit svůj jídelníček…
měli bychom více zařadit teplých pokrmů, přidat opět polévku, pokud jsme jí během letního období vynechávali, neboť jsme stravu doplňovali více zeleninovými saláty, zařadíme do jídelníčku celozrnné obilniny, rýži a také luštěniny, které doplníme bylinkami a kořením. Také přidáme do jídelníčku ořechy, které dodají dostatek energie a posílí i náš mozek. Obilné kaše s dušeným ovocem, sušené ovoce, skořice a rozinky, jsou také velmi vhodné potraviny podzimního období.

Pokud už nás přepadne nachlazení...
odlehčeme jídelníček a pijme hodně teplého čaje z černého bezu nebo lipového květu, zapotíme se a nemoc rychleji ustoupí. Proti zahlenění můžeme popíjet čaj z mateřídoušky nebo podbělu.

A pokud na nás přijdou "podzimní chmury"...
přidejme dostatek ovoce a zeleniny, zařaďme ryby, ořechy, celozrnné výrobky, kupme si B - komplex, večer uvařme meduňkový čaj, oslaďme medem a zabalme se do teplé deky.

Zapalme si svíčku a v klidu relaxujme.

 


Aktuální články

Reklama