Vítejte a těším se na Vás.


Hup do sklenice

2. září 2011 v 10:48 | Natty |  Deníček

Tak jsem zavařila švestičky......dvě mršky pustily, bude švestkový nákyp...

máme je jako kompot moc rádi. Spojené je mám se školní jídelnou, když byly "šunkofleky", a k nim vždy švestkový kompot.
Od doby, kdy jsem do školy chodila uplynulo hodně let a i já, jako mladá maminka jsem ovoce pro svoje děti zavařovala. Když byly děti malé, dělala jsem přes 300 kompotů všech druhů ovoce. Děti nejvíce milovaly ty míchané, vzala jsem velkou mísu a nalila třešně, angrešt, švestky, hrušky, jablíčka a rozdělila mezi svoje čtyři děti. Dodnes na ty doby rády vzpomínají.
Jenže tenkrát zavařování byla věda. Sklenice, takzvané patentní, kdy se mezi sklenici a víčko dávala gumička a přes celou sklenici dvě pérka, aby kompot dobře držel. Dokonce mě maminka naučila, že žlábek na sklenici musí být pečlivě vytřen, aby kompot nepustil. Postupem času se na trhu objevila víčka s gumičkou, pamatuji jak jsme na ně stáli frontu, velká za 1,10 Kč a menší za 70 haléřů a sehnat zavařovací hlavu, kterou se víčka přitlačila na sklenici bylo také "umění". Mám jí dodnes, duralovou a byly také plastové. Ta moje vydrží určitě mnoho dalších let a kdoví, zda jednou nebude ještě užitečná.
Dnes je zavařování hračka, sklenice na závit a závitové víčko. Stačí naplnit ovocem, zeleninou nebo houbami, přilít nálev zavíčkovat a je hotovo. Už dávno jsem opustila teorii, že vše musí být dokonale vysušeno a vyvařeno, dnes už vím, že sterilizace je nejlepší prevence před choroboplodnými zárodky.
I přesto s láskou vzpomínám na svojí maminku, která mě učila pečlivosti. Myslím, že dříve děvčata byla do manželství mnohem lépe připravena, než dnešní generace, kdy se dá "všechno koupit".
Ale i mnozí starší lidé dávají přednost "koupi", nedávno před obchodním domem prodávala paní borůvky, 60 Kč za půl kg, postarší pán tam stál a borůvky si kupoval se slovy: "Než bych se pro ně ohýbal, raději si je koupím", poté sedl do auta a odjel. Je pravda, že na borůvkách dnes už není lidi moc vidět.
Hodně se toho za dobu, co jsem na světě změnilo, možná k lepšímu, možná k horšímu, to už je na úvaze každého z nás…
 


Aktuální články

Reklama