Vítejte a těším se na Vás.


Den a noc

20. září 2011 v 7:12 | Natty |  Zdraví

Pravidelnost nebo stereotyp…


všechno v našem životě by mělo mít nějaký řád. Pokud se nám podaří život uspořádat do určitých pravidel, bude se nám žít i v této uspěchané a stresy nabité době mnohem lépe.


Spánek je pro nás druhá nejdůležitější doba z celého dne, neboť spánek nás nastartuje na další den. Ve spánku dojde k uklidnění, obnově nových buněk, všechny orgány jsou odpočaté a připraveny ke startu. Je jedno, kolik hodin spíme, někomu stačí 4 hodinky a je svěží, jiný potřebuje 8 a více, aby se cítil dobře. Důležitější je pravidelnost, s jakou svému tělu spánek dopřáváme. Vůbec nejdůležitější je hodina, kdy chodíme spát. Nejhorší co můžeme svému organismu dělat, je nepravidelnost, jednou v devět večer, jindy o půlnoci a tím svoje tělo vystresujeme a spánkový režim je poškozen. Dochází k nespavosti, bolestem hlavy, oslabení imunity a dalším nepříjemných stavům. Dost často to mají lidé, kteří pracují na směny. Tito lidé nejčastěji dohání spánek v době víkendu nebo volna. Tito lidé, kteří trpí nepravidelností spánku a potažmo všech dalších životních situací mají celkově oslabenou imunitu a jsou náchylnější k různým nemocem.


Po spánku přichází další velmi důležitá pravidelnost a to je vyměšování. Odpočaté tělo se chce hned po probuzení zbavit všech škodlivin, které tělo už nepotřebuje a tak pravidelná ranní stolice a močení je také ukazatel dobrého zdraví. Kdo má problém se stolicí, měl by už večer před spánkem "naordinovat" svému mozku, že ráno je třeba zbavit se nepotřebného a pomoci mu tím nejen psychicky, ale třeba i mističkou švestkového kompotu. Pokud to uděláme několikrát za sebou, stoprocentně se výsledek dostaví. Navíc to má své kladné výhody i po stránce hygieny, neboť po ranní sprše víme, že už nás nemůže "potřeba" přepadnou např. v hustém provozu na dálnici. Takže stejně jako hodina spánku, dá se naplánovat i hodina vyměšování.


Úplně nejdůležitější pravidelnost z celého dne je ranní snídaně. Kdo se naučí ráno snídat a odcházet do zaměstnání nebo jiné činnosti s bříškem dobře nasyceným, ten dělá svému tělu tu nejlepší službu a dodává start na celý den. Opět, stejně jako nepravidelnost ve spánkovém režimu, tak i nepravidelnost v jídle se podepisuje nepříznivě na našem zdravotním stavu. Vůbec nejhorší je celý den nejíst a potom se večer, po příchodu domů "naládovat" a ještě ponocovat u TV. Takže se naučme jíst pravidelně 3 - 5 krát denně a zrovna tak i dodržovat pitný režim. Vše se nám vrátí v podobě dobrého zdraví a také dobré nálady.


Pokud žijeme v partnerském vztahu, i pravidelnost v sexuální oblasti je velmi důležitá a prospívá nejen našemu zdraví, ale i vzájemné spokojenosti a upevnění svazku.


Pohyb a zase pohyb, tak to je pravidlo, které bychom měli zařadit do svého pravidelného denního režimu a stejně jako se pěkně ráno nasnídáme, tak bychom si měli udělat čas na pravidelnou procházku nebo jinou sportovní aktivitu. Pohyb na zdravém vzduchu nám nejen okysličí celý organismus, ale i "vyčistí" hlavu od všedních starostí a naplní dušičku štěstím a spokojeností. A věřte, že v této velice stresové době, kdy je nedostatek peněz, pracovních míst, vysoká nemocnost, nejistota ve všech oblastech našeho života, je potřeba dušičku moc a moc hladit, abychom nemuseli navštěvovat ve zvýšené míře odborníky na psychické poruchy.


A tím se dostávám k poslední pravidelnosti, kterou bychom neměli zanedbávat a to jsou preventivní prohlídky u lékaře, na které máme nárok a které jsou velkým přínosem pro naše zdraví. Podle věku si dopřejme tento "luxus", na který jsme si celý život platili a věřte, že vždy je lepší mít jistotu, že jsme zdraví, než strach z nemoci, která nás může kdykoli postihnout.
A tak dnes jedu k zubaři na prevenci, neboť raději dvakrát za rok otevřu ústa a nechám se prohlédnout, než bych si nechala zuby vrtat, trhat a nebo nasadit zuby třetí…

Pravidelnost je tím nejlepším režimem našeho života,

přináší určitou jistotu a pocit spokojenosti.


 


Aktuální články

Reklama