Vítejte a těším se na Vás.


Bolest zad

22. září 2011 v 5:35 | Natty |  Zdraví

Nejen nachlazení a chřipka …

Na podzim se zhoršují také chronické nemoci a jednou z nečastější je bolest zad.
Až 80% dospělé populace se s touto bolestí setkává.

Bolest zad je odpověď na naší fyzickou a psychickou zátěž...
Více než fyzické zatížení je zatížení psychické - každodenní starosti. Problémy spojené se zaměstnáním, manželský nesoulad, strach ze stárnutí, nemoc - to všechno vyvolává zvýšené napětí svalů a pokud žijeme ve stresu dlouhodobě, objevují se bolestivé potíže. Nejdříve se dostavuje únava, později ztuhnutí šíje a bolesti bederní části zad. Nejvíce tímto trpí lidé se sedavým a stresujícím zaměstnáním, lidé se špatnou fyzikou kondicí, nadváhou a nedostatkem pohybu.

Na druhou stranu bolestmi trpí lidé...
kteří se přetěžují fyzickou prací nebo sportem. Dochází k zablokování páteře a tím bolestem. Dále s postupujícím věkem dochází k degeneraci páteře a dochází ke změnám, osteoporóza, neurologické potíže, nádory a metastázy z nádorů jiných orgánů. Rovněž bolesti souvisí s gynekologickými potížemi, známe bolesti zad při menstruaci. Bolesti zad můžeme pociťovat i při onemocnění srdce v oblasti hrudní páteře. Chronická bolest je často spojena s úzkostí a depresí.

Nepodceňujme bolest…
Nejprve se zamysleme nad životním stylem, zda máme dostatek pohybu nebo naopak dostatek odpočinku, zda se příliš nestresujeme, nemáme nadváhu, nemáme jednostranné zatížení v zaměstnání a pokud je vše v pořádku a přesto trpíme bolestí, tak je čas navštívit lékaře. Bohužel většinou se každá bolest léčí analgetiky bez odhalení příčiny. Nadbytek léků proti bolesti poškozuje zažívací trakt a tak k bolestem zad se přidává další onemocnění. Lékař by měl zajistit taková vyšetření, aby se odhalila příčina bolesti a vyloučilo závažné onemocnění. Podle stanovené diagnózy zahájit léčbu, především klidový režim a vhodnou rehabilitaci.

Rehabilitační cvičení …
je nejúspěšnější léčba při bolestech zad, dále vhodné oblékání, dostatek tepla, velký přínos mají masáže a doplnění vitamínů a minerálů v podobě ovoce a zeleniny.


Jak bolesti předcházet…
vyvarovat se stresu, zařadit dostatek přirozeného pohybu, dostatečně odpočívat, zdravě se stravovat, omezit nebo vypustit sportovní aktivitu, která nadměrně zatěžuje organismus a rozhodnout se, zda budeme bolest léčit pomocí léků nebo změnou zdravého životního stylu.

Jak si pomoci sami…
Pokud nás záda začala bolet, dopřejme si 4 týdny kopřivou kúru, kdy popíjíme 3 x denně šálek čaje, krční, hrudní nebo bederní část "zateplíme", nebojme se dát kolem těla teplou šálu, rovněž teplé ponožky na nohy i když se nám zdá, že je teplo.
Po kopřivové kúře zařaďme na 14 dnů čaj z čerstvého zázvoru, krásně prohřeje organismus a uvolní spasmy, tím ustoupí bolest. A poprosme partnera, aby nás krásně před spaním namasíroval, stačí jemné hlazení teplou rukou kolem páteře a když si na ruce dá olejíček s příjemnou vůní, prospěje masáž našim zádům, ale i kvalitnímu spánku.


 


Aktuální články

Reklama