Vítejte a těším se na Vás.


Po letech...

11. srpna 2011 v 4:56 | Natty |  Deníček

Dříve a dnes…

jako malá holka jsem měla nejčastěji k snídani mléko a krajíc chleba. Ten jsem si nadrobila do mléka, slupla a celý den byla venku, kde byly obsypané stromy ovocem. K obědu byla nejčastěji bramboračka, houby nám rostly za chalupou a na zahradě, pamatuji, že pod lípu, která stála před vraty byly krásní hříbečci, pod břízou u studně kozáci, pod olšemi u rybíčka křemenáči a na zahradě, kde byly vysoké modříny žlutí klouzci. Brambory byly na poli, takže o dobrou polévku nebyla nikdy nouze.


Další "domácí dobrotou" byl "štrůdl" , jablíčky byly obsypané stromy od letních až po zimní, takže vitamíny byly po celý rok a nikdy nikdo je "nestudoval".


Však také nebyl čas - přestože jsem se narodila ve městě, celé svoje dětství jsem prožila u babičky, neboť dříve bylo samozřejmostí, že se jezdilo pomáhat rodičům a tak i my děti jsme měly svoje povinnosti, ale také spoustu radosti a krásných chvil.

Myslím, že v dětství se nejvíc formuje dětská povaha, prostředí a příklady, které vidí "přirozenou cestou" v nás zanechávají stopu po celý život.

Dnešní děti mají na stole pečivo, margarín, šunku, salám, sýr, mléko, kakao, marmeládu, cereálie a nevědí, co dříve. Po vydatné snídani sednou do školních lavic nebo o prázdninách k TV nebo PC a pomalu a jistě "kynou" a pohodlní. Přirozený pohyb nahrazují "sportovní aktivitou" s určitým zaměřením /fotbal, hokej, gymnastika, krasobruslení apod./ a vylézt na strom jim dělá problém. Oběd je zase plný kalorií a zrovna tak večeře, mezitím spoustu různých sladkostí a slaných "dobrot" plných tuků a to vše přispívá k nadměrnému ukládání tuku už v dětství, které se později projeví v dospělosti v podobě nemocí spojených s "nadbytkem".

Člověk se zamýšlí, čí dětství bylo lepší ?

Já za sebe mohu říci jediné - moje. Měla jsem všechno co jsem potřebovala, jedla jsem zdravě v souladu s přírodou, pohyb od rána do večera, hrála jsem si ze zvířátky a byla šťastná. V uších mi zněl ptačí zpěv a sluníčko hřálo tváře…

 


Aktuální články

Reklama