Vítejte a těším se na Vás.


Svoboda je štěstí

20. července 2011 v 7:14 | Natty |  Deníček

Včera jsme si udělali se zlatíčky výlet...

Zlatíčka nás pozvala do ZOO v Jihlavě. Nejprve jsme "prošmejdili" obchody, potom si zašli v cityparku na oběd a po obědě se vydali do ZOO.
Už u vstupu jsem zůstala překvapeně stát. Jak moc se ZOO změnila od doby, kdy jsme tu byli naposledy. Také to bylo v létě, ale v roce 1993. kdy jsme zde byli s naší nejmladší dcerou, které v té době bylo 6 let.
Tenkrát byla zahrada malá, plná zeleně, zvířátka převážně ve volné přírodě a bylo tam moc hezky. Dnes už od vchodu spoustu atrakci pro děti, začínalo to pirátskou lodí, potom následovali malí koníčci a já se těšila, jak budu pořizovat snímečky.
...Líbila se mi ze slámy postavené zvířátka...ale pak jsem došli k oddělení dravců a já zůstala smutně stát. Seděli tam s řetězy na noze a měli smutek v očích - najednou jsem si představila, jak by bylo asi nám lidem, kdyby se někdo v přírodě choval takto k nám a schovala jsem foťák.

Nechtěla jsem dětem kazit radost a celou ZOO s nimi prošla, ale té zvláštní lítosti jsem se po celou dobu nezbavila. Nevím, jest-li je to věkem, ale najednou jsem si v tom lidském hemžení a pohledem na ta bezbranná a odevzdaná zvířata uvědomila, co vlastně znamená slovo svoboda. Ano, svoboda je volnost a život takový, jaký je nám dán do vínku bez cizí nadvlády.

Navečer jsme přijeli unavení domů, děti byly šťastné a brzy usnuly.
Já jsem šťastná také, že jsem opět ve své perníkové chaloupce, můžu brzy zrána poslouchat zpěv ptáčků, dívat se na lezoucího broučka, kapičku rosy na růži a udělat radost Roníčkovi, který už netrpělivě vrtí ocáskem, abychom mohli společně na procházku krásnou přírodou a vnímat tu vzájemnou volnost a svobodu.


 


Aktuální články

Reklama