Vítejte a těším se na Vás.


Potraviny pro dlouhý život

25. července 2011 v 8:35 | Natty |  Zdraví

Na zahrádce dozrává ovoce a zelenina...

pokud si chceme prodloužit život, prožít ho v plné svěžesti a zdraví, zařaďme do svého jídelníčku co nejvíce těchto potravin.

Česnek


Má nesporné lékařsky potvrzené účinky antibakteriální, odvodňuje
organismus, snižuje vysoký tlak. Jediným minusem po jeho konzumaci je nepříliš voňavý dech.

Cibule


Bohatá na vodu a minerály, málo kalorická - to jsou její hlavní devizy. Nejste-li schopni ji pozřít syrovou, prostě ji tepelně upravte. Vadí-li vám její zápach a slzy při krájení, zmrazte ji. Nutriční hodnoty zůstanou nezměněny, zápach a slzy zmizí.

Pórek


Bílou část využijeme v kuchyni a zelený stonek často vyhazujeme. A to je chyba. Právě zelená část obsahuje významné množství vlákniny, vitaminů a antioxidantů.

Citrusové plody


Pomeranč, grep, citrón, mandarinka…Všechny tyto plody jsou přímo nabité antioxidanty, které chrání před kardiovaskulárními nemocemi a rakovinou zažívacího traktu. Jsou bohaté na vitamin A a C. Užíváte-li léky na zvýšený krevní tlak, zvyšte konzumaci citrusů po konzultaci se svým lékařem.

Kiwi


Málo kalorické, ale bohaté na vitaminy C, B9, E a minerály, např. draslík, který je mj. také přirozeným diuretikem, takže pomáhá odstraňovat z těla škodlivé zplodiny metabolismu.

Meruňky


Opět ovoce, které vyniká vysokým obsahem vlákniny, vitaminu A a C a antioxidantů. Doporučuje se uchovávat je v ledničce a před konzumací nechat odležet při pokojové teplotě, aby vynikla jejich chuť.

Červený rybíz


Málo kalorická potravina potěší vysokým obsahem vitaminu C. Své nutriční vlastnosti si uchovává i zmražený nebo jako marmeláda.

Ostružiny


Mají vysoký obsah železa a vápníku. Ostružiny natrhané v lese se doporučuje před konzumací důkladně umýt, mohou být nositeli parazitů.

Jablka


Pokud jde o nutriční hodnoty, tj. vitaminy a minerály, mezi jednotlivými odrůdami nejsou žádné rozdíly. Lišit se může kalorická hodnota, a to podle obsahu cukru. Jablka jezte zásadně se slupkou - právě tam jsou totiž vitaminy a minerály ukryty.

Houby


Málo kalorické a nutričně vydatné díky minerálům, jako je třeba měď a selenium, a vitaminům skupiny B a D.

Tak si užívejme darů přírody,

abychom mohli přívítat každý nový den ve zdraví a spokojenosti.


 


Aktuální články

Reklama