Vítejte a těším se na Vás.


Nebezpečná klíšťata

4. července 2011 v 17:59 | Natty |  Zdraví

Léto nás láká často do přírody...

obdivujeme její krásy, sbíráme lesní plody, chodíme se koupat, ale také na nás číhá nebezpeční v podobě klíšťat a s tím spojené nebezpečné onemocnění.

Nejlepší je prvence...
Z domácích zdrojů můžeme používat pravidelnou konzumaci česneku, v lékárně si zase můžeme koupit B-komplex, s kterým jsou velmi dobré zkušenosti.
Do přírody je vhodné se oblékat do světlého oděvu, kde je lezoucí klíště dobře viditelné. Oděv postříkáme repelentem.

Pokud už najdeme po příchodu domů zakousnuté klíště, což se většinou projeví svěděním, hned ho odstraníme. Při odstraňování zakousnutého klíštěte nejprve ranku i s klíštětem dezinfikujeme kapkou jódu, pak pinzetou chytneme klíště těsně u kůže a vyvikláním vytáhneme. Ranku opět postříkáme dezinfekcí, klíště zabalíme do papíru a vhodíme do WC. V žádném případě nemastíme klíště, aby se udusilo, hrozí vyvrhnutí obsahu do ranky a k nákaze z některých nebezpečných onemocnění.

Klíšťata přenáší...
Boreliózu - projevuje se červenou rankou několik dnů až týdnů po nakažení klíštětem, bolest hlavy, horečka, zvracení, postihuje klouby a šlachy, napadá nervovou soustavu a další orgány.
Klíšťovou encefalitidu - zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. proti tomuto onemocnění se můžeme preventivně očkovat.
Ehrlchiózu - napadá bílé krvinky a snižuje jejich obranyschopnost. projevuje se horečkou.
Babesiózu - je onemocnění ohrožující hlavně osoby se sníženou imunitou a odebranou slezinou. Způsobuje ho prvok, který napadá červené krvinky.
Bartonelózu - způsobují bakterie, které na člověka může přenést klíště nebo blecha především z koček a psů. Proto také nejčastěji postihuje chovatele koček, případně pacienty s oslabenou imunitou. U těch může mít velice závažný průběh.
 


Aktuální články

Reklama