Vítejte a těším se na Vás.


Následky tropických teplot

14. července 2011 v 6:53 | Natty |  Zdraví

Včerejší den byl velmi nároční pro náš organismu...

tropické teploty, na které není naše tělo zvyklé,
můžou způsobit až život ohrožující stav.

Úpal
Úpal je akutní stav mnohdy natolik závažný, že vyžaduje bezodkladnou první pomoc. Tento stav vzniká následkem pobytu v horkém, silně nevětraném prostředí, kdy tímto dochází k celkovému přehřátí organismu.

Úžeh
Úžeh je stav, vznikající přímým působením slunečních paprsků na nepokrytou hlavu, a tím dochází k přehřátí mozkových obalů a jejich překrvení.

Příznaky úpalu a úžehu
Červené zbarvení kůže v důsledku zvýšeného prokrvení, vysoká horečka /až 40°C/, malátnost, únava, porucha vědomí až bezvědomí, zrychlené dýchání, zrychlený puls, pocení, porucha zraku a zvracení.

První pomoc
Co nejrychleji postiženého odvedeme do chladné místnosti, dáme studené zábaly a nebo sprchu, pokud není ztráta vědomí, podáme minerálku, při horečce dáme 1 tabletu Paralenu u dětí čípek Panadol Baby do zadečku. Pokud nedochází ke zlepšení do dvou hodin, voláme lékařskou pohotovost.
Je-li postižený v bezvědomí, pak je nezbytné uložit ho do stabilizované polohy. Došlo-li u postiženého k zástavě dechu provádíme umělé dýchání, došlo-li k zástavě srdeční činnosti okamžitě provádíme resuscitaci. V takovýchto závažných případech vždy trvale sledujeme životní funkce a přivoláme neprodleně Záchrannou službu a do jejího příjezdu poskytujeme první pomoc.


 


Aktuální články

Reklama