Vítejte a těším se na Vás.


Nadýmání

26. července 2011 v 5:42 | Natty |  Zdraví

Lepší jeden "prd" než deset doktorů…

říkávala babička a měla pravdu. Kdo si zažil, co je nadýmání a nemožnost pustit "prd, šumiducha, pjunkalíka, řachmana, bachmana" a podobné legrační názvy,
kolik bolesti a kroucení to člověka stojí, tak ví, že pravda je jediná: "Kdo s…e a prdí, tak zdraví si tvrdí."

Ano, správné zažívání a s ním spojené vyměšování je velmi důležité pro náš život.
Bohužel až 80 % žen trpí poruchou vyměšování, zvýšenou plynatostí a následky s ní související.

Plynatost střev /meteorizmus/, lidově nazýváno "větry" má mnoho příčin.
Tou nejčastější je nesprávná kombinace jídel, nebo konzumace jídel, která plynatost způsobují. Jsou to luštěniny, zelí, některé sýry, vejce a u velké části lidí mléko a mléčné výrobky.
Nesprávné zažívání s plynatostí se projevuje jako zácpa, průjem, bolesti břicha, nechutenství, nucení na zvracení a zvracení. Dale pálení žáhy, bolesti na hrudi, celková únava, slabost. Rovněž různé příměsi ve stolici můžou být varovným znamením.
Zvýšená plynatost může značit další choroby spojené se zažíváním: nemoci jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva, žlučníku a žlučových cest a slinivky břišní.

Jak "prdíky" vznikají…
V celém trávicím traktu je přítomný více než jeden litr plynu, z čehož denně 75% odchází přirozenou cestou. "Prdět" je tedy naprosto přirozené a normální. V žádném případě nejde o jev chorobný, pokud nemáme další potíže.
Samotný "prd" se přenáší ke konečníku a stejným způsobem jako stolice odchází z těla ven.
Tělo pozná, zda musíme jít do ústraní a nebo odejít na WC a vykonat potřebu. Zvuky spojené s "prděním" jsou způsobené chvěním řitního otvoru, zvuk je ovlivněn propustností řitního svalu, rychlostí plynu, vlhkostí a tělesným tukem. Ve většině případů "prdy" zapáchají, neboť jsou způsobeny molekulární vahou mastných kyselin, sirovodíkem a sirnými sloučeninami.

My a "prd"…
Pokud trpíme zvýšenou plynatostí, může to být problém. Na jedné straně cítíme nepříjemné pocity v břiše, navíc se stydíme a dokonce se můžeme stranit i společnosti, neboť se nechceme se cítit trapně v případě "nehody". Přitom i jedna z příčin zvýšené plynatosti může být stres, ze strachu můžeme polykat více vzduchu a tím svůj strach "dokonat". V takovém případě je vhodné užívat antidepresiva k uklidnění a psychickému uvolnění.

Jak na ně…
Především upravíme životosprávu, vyvarujeme se jídel, která nás obtěžují, přidáme dostatek tekutin a pohybu, do jídelníčku zařadíme probiotické výrobky a hlavně, pokud se stane nehoda, tak to přejdeme s úsměvem, neboť stále platí: Když nejde o život - tak …."

 


Aktuální články

Reklama