Vítejte a těším se na Vás.


Maliny pro zdraví a krásu

12. července 2011 v 5:55 | Natty |  Zdraví

Maliny jsou dalším letním ovocem...

které si právě nyní můžeme dopřávat plnými doušky. Sladké, červené plody najdeme ve volné přírodě, ale i na našich zahrádkách.


Maliny obsahují 13 % jednoduchých cukrů, minerální látky : vápník, hořčík, fosfor, železo a draslík. Velké množství vitamínu C, vitamín A, P, karoten, kyselinu jablečnou, vinnou, citrónovou, mravenčí a další.

Léčebné účinky - nejlepší jsou červené až nafialovělé plody.
Maliny jsou žlučopudné a močopudné, takže jsou vhodné při revmatismu, ledvinových a jaterních chorobách. Dále jsou přírodním prostředkem při očních potížích, proti šerosleposti.
Příznivě působí při anémii, pomáhají při nachlazení, snižují vysoký krevní tlak, mírní obtíže ledvin a močového měchýře, pomáhají při silné menstruaci, při krvácení z nosu a dásní, ovlivňují pružnost kůže, dodávají vlasům lesk, odbourávají cholesterol, snižují horečku a podporují imunitu.

Sběr listu maliníku.
Sbíráme od června do září, rychle sušíme - listy musí mít pěknou zelenou barvu a uchováváme v nádobě bez přístupu světla.

Maliny na našem stole.
Nejlepší a nejzdravější jsou čerstvě natrhané, kombinovat je můžeme s jogurtem, šlehačkou, pudinkem nebo rozmixovat jako chutný koktejl.
Z malin je chutný a zdravý džem, marmeláda, sirup, víno a pálenka. Maliny můžeme také zamrazit na zimu.
...maliny s bílým jogurtem...
...malinový koktejl s medem...

Malinový čaj
Sušené listy maliníku přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. ochutíme medem a citrónem - výborný jako prevence nachlazení.

Malinová maska pro hladkou a vláčnou pleť
6 malin rozmačkáme se dvěma lžícemi smetany a naneseme na pleť a dekolt, necháme 15 minut působit. Opláchneme a ošetříme denním krémem.

Maliny obsahují velmi malé množství kJ a proto je můžeme zařadit do jídelníčku pro redukci hmotnosti.


 


Aktuální články

Reklama