Vítejte a těším se na Vás.


Jedovaté rostliny

22. července 2011 v 4:33 | Natty |  Zdraví

Prázdniny, procházky přírodou, sběr lesních plodů...

to vše patří neodmyslitelně k létu. Sbírání borůvek, malin či brusinek s sebou nese určité riziko především pro malé děti, které mohu při svých toulkách narazit na nejedlé, nebo dokonce jedovaté plody a pak se může krásná procházka proměnit v nebezpečí a pokud nebude dostatečně rychlá pomoc, tak i v neštěstí.

Rulík zlomocnýBorůvku si můžeme zaměnit s nebezpečným rulíkem zlomocným,
který vypadá jako dobře přerostlá borůvka. Rulík zlomocný je celý prudce jedovatý. Roste ve středních polohách na okraji lesa a prosvětlených místech.

Otrava rulíkem zlomocným může mít smrtelné následky.
Projevuje se suchým pocitem v ústech, zrychlením tepu, zčervenáním a oteplením kůže, zvýšením tělesné teploty, rozšířením zorniček. Rulík vyvolává zrakové, čichové a sluchové halucinace. Projevuje se křečemi až bezvědomím. Smrtelná dávka u dítěte může být v závislosti na věku a hmotnosti již 3 až 4 bobule, pro dospělého je 10 až 12 bobulí.

Vraní oko


Druhá nejčastější rostlina, kterou lze zaměnit za borůvku je vraní oko...
Celá rostlina je prudce jedovatá, zvláště její tmavě modré bobule. Otrava se projevuje zvracením, průjmem, bolestmi hlavy a malátností.

První pomoc…
Při otravě je nutný okamžitý výplach žaludku velkým množstvím vody a aktivního uhlí. Vyvoláme zvracení okamžitým podáním vlažné vody. V případě kómatu poskytneme postiženému umělé dýchání a voláme 155.

Borůvka


Při sběru borůvek s dětmi buďme opatrní, ale i my pokud opravdu nemáme jistotu, že "modrá bobulka" není borůvka, tak nesbírejme. Já osobně jsem v lese "narazila" na černé bobule, které vypadaly jako borůvky a "mazala" jsem od místa rychle pryč.


Borůvkový koláč je velká dobrota a bylo by škoda nepochutnat si, protože jsme byli neopatrní. 


Aktuální články

Reklama