Vítejte a těším se na Vás.


Prevence hypertenze

20. června 2011 v 21:23 | Natty |  Zdraví
Vysoký krevní tlak je tichý zabiják…

postihuje 20 % dospělé populace a patří mezi nejčastější civilizační choroby dnešního světa. Je pro nás nebezpečný tím, že nemá žádné akutní příznaky. Můžeme tímto onemocněním trpět mnoho let, aniž bychom o tom věděli.
Neznalost tohoto onemocnění vede ke vzniku mnoha komplikací v podobě onemocnění srdce a cév.
Normální hodnota TK je 120/80. Pokud však máme cévy zúženy, nemůže krev správně protékat, tak se krevní tlak zvyšuje. Hypertenze neboli vysoký krev tlak, je hodnota 140/90 a vyšší.
Příčiny hypertenze
Primární - rizikové faktory: kouření, alkohol, drogy, některé léky, konzumace tučných a přesolených jídel, stres, nedostatek pohybu, obezita, dědičné predispozice.
Sekundární - hypertenze je zapříčiněna konkrétním onemocněním, např. nemoci srdce, ledvin, štítné žlázy, cukrovkou, ateriosklerózou, depresemi.
Nejasné příznaky hypertenze - bolesti hlavy, bolesti na hrudníku, nespavost, únava.
Pokud máme zvýšený krevní tlak, může se dostavit bušení srdce, nadměrné pocení, dušnost, závratě, poruchy vědomí a mozkové příhody.
Léčba hypertenze
1. Redukce hmotnosti, omezení kouření a konzumace alkoholu, kávy, omezení soli.
Zvýšení pohybové aktivity /chůze, běh, plavání, cyklistika, aerobik/
2. Pokud se stav po změně životního stylu nemění, dostane pacient léky, které TK snižují.
Prevence hypertenze
Jedinou účinnou prevencí v boji proti vysokému tlaku je zdravý životní styl.
Je nutné vyvarovat se škodlivinám, se kterými se naše tělo dostává denně do styku. Snažte se omezit pití kávy, alkoholu, kouření, konzumaci tučných a přesolených jídel. Pravidelně sportujte a aktivně odpočívejte - i odpočinek je pro zdravý organismus potřebný. Důležité je také naučit se efektivně a hlavně v klidu řešit problémy a vyhýbat se stresovým situacím. Užitečné mohou být i různé, ať už přírodní či průmyslově vyráběné doplňky. V boji s hypertenzí pomáhají např. léčivky Aloe vera či kustovnice čínská. Hypertenze je nebezpečné onemocnění, které může vést k nenávratnému poškození mnohých vnitřních orgánů v našem těle. Mezi nejčastější komplikace patří mozkové příhody, selhání ledvin a samozřejmě infarkt myokardu, který může být smrtelný. Vysokému krevnímu tlaku je proto nutné včas a efektivně předcházet, a pokud se již objeví, je potřebné jej neodkladně léčit.

Ve středním a vyšším věku se určitě vyplatí koupit si měřič tlaku a pravidelně si TK změřit.

tlakomer.jpg

Měříme v klidové poloze, ruku výš než srdce, nemluvíme a před vlastním měřením 5 minut neprovádíme žádnou fyzickou aktivitu.
 


Aktuální články

Reklama