Vítejte a těším se na Vás.


Dětská obezita

20. června 2011 v 21:23 | Natty |  My ženy

České děti zachvátila epidemie obezity

České děti zachvátila epidemie obezity. "Problém je tak závažný, že letos byl poprvé vyhlášen Den boje proti dětské obezitě, kde prostřednictvím osvětových akcí upozorňujeme na rizika a prevenci obezity dětí," uvedl primář Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu, který je zároveň přednostou dětské ambulantní kliniky v pražské FN Motol.
obezita.jpg

Obezita u dětí je stále větším problémem.
Z výsledků studie uvedené společnosti vyplynulo, že loni nadváhou trpělo 7,4 procenta dětí a obezitou 7,5 půl procenta školáků ve věku sedm až 10 let. To je o téměř dvě procenta víc než v roce 2007. Ve věkové kategorii 10 až 14 let trpí nadváhou 6,2 procenta a obezitou 6 procent dětí.
"Dětská obezita přechází do obezity dospělých a výrazným způsobem ovlivňuje lidské zdraví," soudí Tláskal. Je přímo úměrná s nezdravým životním stylem. Už v dětství si tak děti "zadělávají" na choroby, které je v dospělosti postihnou, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a další.
Že české děti nejen nezdravě jedí, ale víc kouří a pijí alkohol, doložila doktorka Jarmila Rážová z Hygienické stanice hlavního města Prahy. Uvedla, že mezi roky 2006 až 2010 stoupl počet denních kuřáků ve věku 15 let z 16,3 na 17,9 procenta. Z alkoholických nápojů mají děti nejčastěji zkušenosti s pivem. V uvedeném období vzrostl počet patnáctiletých, kteří uvedli, že byli opakovaně opilí. U chlapců byl nárůst ze 37 na 46 procent, děvčat z 30 na 40 procent. Marihuanu užívá téměř 22 procent patnáctiletých.
"Tyto výsledky by nás měly burcovat více se starat o zdravý životní styl dětí. Ten začíná v rodině a musí pokračovat i ve škole a společnosti," primář Tláskal.

Václav Pergl, Právo

deti-2.jpg

"Babí, já mám chuť na něco sladkého", povídá Lukášek "Ano, mám tady banán nebo pomeranč, chceš?" "Ne, babi, já bych chtěl něco sladkého, třeba bonbón nebo čokoládu".
"Aha, tak to Lukášku nemám, já sladkosti nekupuji, ale ovoce je také sladké a najdeš tam vitamínky". Lukášek chvíli kouká a přemýšlí. "Ale babička Alena má ve skříni košíček a tam má dobroty", povídá zklamaně Lukášek.
Možná, že vás napadá, že jsem "nepřející babička", ale opak je pravdou, myslím, že současná strava je pro děti značně přeslazená a tak není třeba dětem další cukry a tuky do těla přidávat . Tak třeba pitíčka - na lahvičkách jsou krásné obrázky, děti po nich touží a uvnitř se skrývá přeslazená voda obohacená vitamíny ? Proč, proč tam tedy za krásným obalem není ukrytá ovocná šťáva bez cukru, vždyť ovoce je samo o sobě sladké dost.
Když od malinka své děti učíme sladké chuti, nelze se divit, že se na tuto chuť naučí a v dalším životě jí bude vyhledávat.
Zelenina na talíři dětem chybí, neboť nemá onu "čarovnou chuť " a tak se pomalu vytrácí přirozené vitamíny z jídelníčku našich dětí. A přitom, když jim bylo 4 - 6 měsíců, maminky učily děti jíst zeleninovou polévku.
Postupem času se dětem k snídani dá koblih, koláč, sušenka, nedá to práci, koupí se hotové a je zde opět tolik "milovaný cukr" navíc ve spojení s tukem. Přitom celozrnný chléb s kouskem šunky a rajčátko by bylo pro děti určitě vhodnější.
A tak bych mohla pokračovat dál a dál … neříkám, že by si děti neměly zamlsat, ale mělo by to být občas a neměla by to být "každodenní droga".
A to je jen na nás ženách, maminkách, babičkách, jak svoje děti, vnoučata "vybavíme" do života.
Dnes už zdravý životní styl je na vysoké úrovni a tak bychom se my, ženy
měly co nejvíce zaměřit na jeho zavedení do praxe a tím dát našim dětem do vínku to nejlepší…


deti.jpg
 


Aktuální články

Reklama